experiente mistice(2)

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

Povestea mai demult 3x3 despre diverse intamplari care par atat de bine potrivite, incat te pune pe ganduri...asazisele coincidente.Am avut de curand si eu o astfel de senzatie de coincidenta sau mai bine zis mi-am dat seama ca nu e chiar pura intamplare ci asa a trebuit sa fie.Eram la inceputul unei raceli si am avut in vizita un nepot, bun prieten cu fiul meu care urma sa doarma la noi in acea noapte. Copiii, s-au inteles intotdeauna de minune, si mereu si-au dorit sa stea cat se poate de mult impreuna, cat mai multe zile si nopti. De data asta, cand a venit noaptea, nepotelul nostru a avut brusc dorinta de a pleca acasa caci, spunea ca se simte singur. Ni s-a parut tuturor foarte ciudat, ne-am pus tot soiul de intrebari, ca doar nu era prima data cand dormea la noi. Parintii sai la fel, au fost foarte uimiti, nu le venea sa creada. In fine, copilul a plecat. Dimineata m-am simtit atat de rau, cu febra, dureri crunte de cap si nevoia de a dormi cat mai mult de a ma reface ceea ce am si facut. Daca nepotelul ar fi fost inca la noi, ar fi trebui sa ma trezesc cu 2 ore mai devreme si in plus n as fi fost in stare de nimic de oboseala si boala, caci noaptea m-a tot trezit cel mic pt alaptat.


my deviantArt Gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

coincidenta de care vorbesti, nu este decat interventia ingerilor! sunt sigura ca ai simtit asta! prezenta unui copil era o responsabilitate in plus peste consumul tau energetic. pentru ca se astepta o cadere energetica prin viroza, ingerii l-au trimis acasa, prin declansarea unei emotii puternice de dor (lucru de fapt ciudat atat pentru tine si pentru parintii copilului).

intrebare, pentru toata lumea: atat in crestinism cat si in experientele mistice se spune ca DUMNEZEU ESTE IUBIRE! cei care descriu calatoria dupa moarte si revenire in corp, descriu lumina divina si lumea de dincolo inundata de o pace si iubire fara margini. in toate experientele mele mistice am trait o iubire infinita, alaturi de pace, PACE ! IUBIRE SI PACE!
IUBIREA, ESENTA DIVINA, ESTE DUMNEZEU! IUBIREA ESTE EMOTIE PURA DIVINA! GRATIA DIVINA patrunde in templu ca si emotie:
-de iubire
-de viata
-de cunoastere-revelatie
emotia din templu este portie mica, picatura din oceanul infinit de iubire divina! este tot ceea ce inseamna creatie, armonie! ca sa traiesti IUBIREA MISTIC, TREBUIE SA FI ALATURI DE DUMNEZEU! NUMAI ALATURI DE DUMNEZEU, EXISTA IUBIRE MISTICA!iubirea pentru aproape, iubirea care iti da forta interioara sa iti ierti dusmanul si sa te si rogi pentru el, iubirea care sa iti dea forta interioara sa ierti, iubirea care te face sensibil la o durere in jurul tau, iubirea care iti da accesul la cunoastere prin revelatie...insotita intotdeauna de emotii puternice, entuziasm iesit din comun! iubirea divina este isnpiratie pentru artisiti...si viata pentru TOTI!
in ortodoxie se vorbeste despre iubirea lui DUMNEZEU! DUYMNEZEU ESTE IUBIRE! IUBIREA traita de om este DAR DE LA DUMNEZEU, pentru ca este DUMNEZEU coborat in templu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:


A TRAI IN VIRTUTEA DIVINA ESTE O ENROMA RESPONSABILITATE! responsabilitatea de a uni cerul cu pamantul in propiul templul sacru,OMUL-FIUL LUI DUMNEZEU, de a trai in legea TATALUI NOSTRU, "precum in cer asa si pe pamant".
exista un paradox: prin recunoasterea divina, EGOUL PRIMESTE AUTORITATEA SUPREMA...se spune "credinta mmisca si muntii din loc"! adevarata credinta, CREDINTA, CRED_IN_TATAL!
diferenta dintre teorie si practica consta tocmai in veridicitatea CREDINTEI: ...daca nu il recunosti pe TATAL CERESC in templul treimi sfinte, care este omul, daca egoul iti este singura putere in mainile caruia iti pui viata, daca una spui si alta faci, daca nu iti iubesti parintii (te razvratesti ca ai pretentii de la ei), daca nu iti iubesti aproapele si dusmanul, daca nu te atinge nici o durere straina, daca actul-cuvantul in viata lipsit de armonie fata de sine si fata de altii, daca iti este greu sa recunosti adevarul, de teama ca imaginea egoului iti va fi.. stirbita de parerea altora fata de tine...
si lista e lunga, incepand cu cele zece porunci din biblie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

DUMNEZEU-GRATIE DIVINA IN CREATIE-CONSTIINTA-IUBIRE-ENERGIE PURA DIVINA-ENERGIE EMOTIE-VIATA IN TEMPLU!
energia de viata=emotie
gratie divina=iubire
iubire=gratie divina in plan transcedental
emotie= energie de viata in plan fizic
in planul spiritual:a) de jos in sus, de la om la DUMNEZEU, constiinta descarca energia pura divina in planul fizic prin deschiderea egoului catre divinitate,deschiderea CUPEI de GRAIL pentru receptarea GRATIEI DIVINE;b) de sus in jos, INTERVENTIA ANGELICA in lumea fizica, care face posibila conexiunea planului spiritual cu planul fizic prin experienta de viata plina de emotie...suficient de puternica sa trezeasca constiinta umana in templul dominat de ignoranta si dorinta de putere a egoului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

relatia dintre ego si iubire imbraca toate formele modularilor afective de care ego este in stare. cand exista o radacina adevarata a pomuluji vietii, cand exista o recunoastere a iubirii divine, indiferent de ce coloratura emotionala egoul se exprima in viata, IUBIREA NU VA FI RANITA, ATINSA! EA ESTE ETERNA!
si am sa va povestesc din experienta mea de viata. ingerul meu, persoana intalnita in facultate, a fost si este un OM care a ramas vertical in fata tuturor incercarilor pe care le-a primit de la mine. permanent, m-a iubit neconditionat, m-a ajutat permanent cand am cazut, m-a protejat neconditionat si permanent cand eram in preajma unor situatii vicioase(mental, intra pmereu pe mine ca sa incetez a mai imi bate joc de mine, prin umilinta prost inteleasa, prin fumat, prin acceptarea unor persoane langa mine care profitau de naivitatea cu care giram increderea in oameni), s-a sacrificat pentru mine, m-a hranit cand nu aveam ce manca, m-a mangaiat cand sufletul imi plangea, m-a imbracat cand nu aveam ce sa pun pe mine, m-a stimulat cand imi fremata sufletul de frumusete divina, m-a vindecat cand eram ranita, niciodata nu m-a dojenit, niciodata nu m-a certat, niciodata nu si=-a aratat dezamagirea pe care ia-m provocat-o in viata, niciodata nu mi-a spus mai mult decat eram capabila sa inteleg (chiar daca imi spunea, nu stiam sa apreciez)...si cel ami important, permanent, si neconditionat s-a rugat pentru mine la DUMNEZEU!
ce am facut eu in schimb, ingerului, de i-a albit parul la propiu:
l-am jignit cand imi sustineam dreaptatea, l-am umilit prin negarea realitatii, l-am comentat, l-am jignit, l-am respins, l-am calcat in picioare, ranind cele mai pretioase valori, l-am adus pana si la a simti disperarea umana...si tot timpul asta, si-a gasit pacea, cat mai putea, in DUMNEZEU, caci pe pamant, DEVENISEM DIN CEL MAI MARE PRIETEN, CEL MAI MARE DISTRUGATOR!
comunicarea la nivel de plan fizic, s-a rarit. insa a ramas comunicarea transcedentala! eu eram plina de razvratire, eram plina de ego, de putere, de dorinta de a avea dreptate si de a imi da dreptate! a stiut ca sunt insarcinata, cand eu nu mai vorbisem cu el, ingerul meu, de luni de zile; si din momentul acela, s-a rugat nu numai pentru mine cat si pentru sufletul din pantecele meu. a fost permanent un scut, protectie divina!
am ramas in singuratatea mea. trebuia sa imi gasec calea singura! si in tumultul de viata, mi-am facut drumul catre trairea lui DUMNEZEU. mi-au trebuit aproape 10 ani de zile, sa inteleg ingerul, sa ii vad valoarea ca spirit, si ca om! niciodata nu m-am indoit de suflet, insa deseori am negat frumusetea sufletului, in momentele mele de "gratie". la capitotul de distructie a increderii umane am atins superlativul!insa ingerul, niciodata nu s-a indoit de PURITATEA SUFLETULUI MEU! egoul era cel care arunca cu pietre! ani de zile, putin cate putin, am indepartat valul mizeriei umane, pana cand am reusit sa vad REALITATEA INGERULUI MEU! acum cateva zile, am dialogat pe messenger cu el. i-am cerut iertare, pentru toata suferinta din viata! EL M-A IERTAT DE MULT, PENTRU CA A CARAT IN INIMA IUBIREA DIVINA PENTRU MINE; EU INSA NU PUTEAM SA INTELEG NICI IUBIREA, NICI IERTAREA. si am simtit pentru prima data, dupa foarte mult timp ca...m-am intors acasa, in pacea si taina sufletului meu!
scriu randurile astea, pentru ca stiu ca ingerul meu imi citeste postarea! si ii dedic aceste randuri, din scanteia de viata a sufletului meu!
domnul be mi-a trimis pe email( Fri 8/10/2010 5:24 PM) un citat din Nicolae Steinhardt(imi cer scuze, nu cunosc titlul materialului ca sa il mentionez) il redau:
"
Cand un om reuseste sa; faca; ceva ce i-a solicitat mult efort, în el începe sa; lucreze trufia. Cel ce slabeste, se uita cu dispret la grasi, iar cel ce s-a lasat de fumat rasuceste nasul dispretuitor când altul se balaceste, înca, în viciul sau.

Ceea ce reusim, ne poate spurca mai ceva decât pacatul însusi. Ceea ce obtinem se poate sa ne dea peste cap reperele emotionale în asa maniera încât ne umple sufletul de venin.

Banii care vin spre noi ne pot face aroganti si zgârciti, cum succesul ne poate rasturna în abisul înfricosator al patimilor sufletesti. Drumul catre iubire se îngusteaza când ne uitam spre ceilalti de la înaltimea vulturilor aflati în zbor. Blândetea inimii se usuca pe vrejii de dispret, de ura si de trufie, daca sufletul nu este pregatit sa primeasca reusita sa cu modestia si gratia unei flori...

Tot ce reusim pentru noi si ne aduce energie este menit a se întoarce catre aceia ce se zbat, înca, în suferinta si-n pacat. Ochii nostri nu sunt conceputi pentru dispret, ci pentru a exprima cu ei chipul iubirii ce se cazneste sa iasa din sufletele noastre. Succesele nu ne sunt date spre a ne înfoia în pene, ca în mantiile statuilor, ci pentru a le transforma în dragoste, în dezvoltare si în daruire pentru cei din jur.

Daca reprimi foamea în timp ce postesti, foamea se va face tot mai mare. Mintea ta o sa viseze mâncaruri gustoase si alese, mintea o sa simta mirosurile cele mai apetisante chiar si în somn, pentru ca, în ziua urmatoare, înnebunita de frustrare, sa compenseze lipsa ei printr-un dispret sfidator fata de cel ce nu posteste. Atunci, postul devine prilej de trufie, de exprimare a orgoliului si a izbânzii trufase asupra poftelor... Dar, dincolo de orice, trufia ramâne trufie, iar sentimentul frustrarii o confirma. Daca ai reusit în viata, nu te agata de nereusitele altuia, pentru a nu trezi în tine viermele cel aprig al orgoliului si patima înfumurarii. Reusita este energia iubirii si a capacitatii tale de acceptare a vietii, dar ea nu ramâne nemiscata, nu este ca un munte sau ca un ocean. Îngâmfarea si trufia reusitei te coboara;, încetul cu încetul de pe soclul tau, caci ele deseneaza pe cerul vietii tale evenimente specifice lor.

Slabeste, bucura-te si taci! Lasa-te de fumat, bucura-te si taci! Posteste, bucura-te si taci! Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul însusi l-a pus. Caci între vecin si gunoiul din curte exista o relatie ascunsa, niste emotii pe care nu le cunosti, sentimente pe care nu le vei banui vreodata si cauze ce vor ramâne, poate, pentru totdeauna ascunse mintii si inimii tale.

Între omul gras si grasimea sa exista o relatie ascunsa. O întelegere. Un secret. Un sentiment neînteles. O emotie neconsumata. O dragoste respinsa. Grasimea este profesorul grasului. Viciul este profesorul viciosului. Si, în viata noastra nu exista profesori mai severi decât viciile si incapacitatile noastre…

Acum stiu, stiu ca orice ura, orice aversiune, orice tinere de minte a raului, orice lipsa de mila, orice lipsa de întelegere, bunavointa, simpatie, orice purtare cu oamenii care nu e la nivelul gratiei si gingasiei unui menuet de Mozart... este un pacat si o spurcaciune; nu numai omorul, ranirea, lovirea, jefuirea, înjuratura, alungarea, dar orice vulgaritate, desconsiderarea, orice cautatura rea, orice dispret, orice rea dispozitie este de la diavol si strica totul.
Acum stiu, am aflat si eu..."

eu as adauga...este de la ego...diavolul nu exista fara acceptul si vointa egoului! indiferent cat de mare este ispita, egoul INTOTDEAUNA ARE LIBERTATEA DE A ALEGE: IUBIREA DIVINA SAU IUBIREA DE SINE!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

3x3

De-ar fi atat de usor de aplicat in practica precum este de inteles ca si teorie...lumea ar fi mai frumoasa...
Cineva acolo Sus te iubeste daca ai avut asa un inger aproape de tine, sa te iubeasca/sustina neconditionat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

este foarte adevarat, Nikole, practica este foarte departe si greu de a sustinut in experienta mistica. am avut noroc? nu stiu daca asta se numeste noroc, insa istoria mea si a ingerului exista mult, mult in trecut! deci, am si "castigat" prin eforturile mistice depuse in vietile anterioare, acest "noroc".
ceea ce nu am mentionat a fost faptul ca toate deseurile de mare finete ale egoului prin care am ranit pe cel ce s-a daruit in mod neconditiont s-au manifestat prin orgoliu, mandrie, trufie, vanitate, aroganta...toate exprimate intr-un stil cat mai intelectual! nu vedeam unde gresesc. in realitate, eram un om bun, cuminte, ascultator, responsabil, daruitor(exemplificare doar)...toate si multe alte calitati, insa nu vedeam unde gresesc si cum gresesc! adevarul meu era singurul adevar, pentru ca sustineam suprematia trairii, si nimeni din exterior, sustineam eu, nu putea cunoaste realitatea traita mai bine decat mine. insa ingerul meu da!
pentru ca a CREZUT in IUBIREA DIVINA! a vazut realitatea TREIMII SFINTE, PE CARE EU NU O PUTEAM VEDEA! o sustineam , teorietic, insa practic, nu puteam comprehende! de aici si experientele mele mistice, pe care ingerii mei m-a ajutat sa le traiesc, ca poate asa, o sa vad. INSA AU VENIT SI EXPEIRENTELE ASTEA, UNA DUPA ALTA, FARA INSA EU SA INTELEG CEVA DIN ELE! tot ceea ce pot spune este ca AU RAMAS INTIPARITE IN MEMORIE, FOARTE BINE, CA SI CUM S-A INTAMPLAT TOUL IERI! cand am citit despre experienta mistica a TERESA D'AVILA, si am vazut reprodus de Caroline O VERSIUNE FOARTE SIMPLA A unei experiente de o dimensiune infinita, toate trairile au inceput sa aibe sens, ca pentru prima data, cand reusesti sa dai un sens unui PUZZLE INTERIOR, ce te framanta de o viata!
ceea ce am pastrat insa, a fost dorinta sincera, de patrundere interioara. viata interioara mi-a fost un permanent dialog de cautare! permanent! cand nu stiam sa gasesc raspunsuri, citeam! de ce se intampla asta in viata!
acum, ingerul mi-a spus deschis ca se bucura foarte mult pentru mine! si eu ma bucur pentru el! pentru ca acum traieste o viata divina, alaturi un om de o mare frumusete! o alta fiinta,inger, a carei calatorie in mistic s-a facut in mod diferit, practic! ca sa fie alaturi de fiinta umana, in toata profunzimea ei, structurii tehnice de inginer, i se adauga si structura rafinata a viitorului psiholog(prin a doua facultate, pe care o va termina de curand)!




da, este foarte adevarat, este foarte greu de pus in practica, pentru ca refuzam sa vad realitatea TEMPLULUI TREIME SFANTA! INTELEG ATAT DE BINE, CINE NU ARE OCHI DE VAZUT SA VADA, CINE NU ARE URECHI DE AUZIT SA AUDA!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

3X3 desi n-am scris demult, te urmaresc. Revin cu experientele mistice ale celor doi baieti minunati din viata mea (sotul si baietelul meu).
Baietelul meu,a inceput sa vorbeasca destul de tarziu, pe la 2 ani si ceva, insa atunci imi tot spunea ca in casa noastra se mai afla un domn, mare, cu picioare mari (si imi reproducea sunetul pasilor lui) care are grija de el, de noi, si il iubeste mult. M-am gandit atunci ca ar putea fi vorba despre socrul meu care a murit demult (nici eu nu l-am cunoscut). Am ajuns sa ma gandesc la asta pt ca el, puiul meu, insista f mult cu prezenta acestui 'domn', nu-l inspaimanta, din contra. A urmat apoi tacere vis-a-vis de acest subiect, insa de curand, (acum are 4 ani), puiul a inceput sa planga din senin intreband de ce a plecat bunicul (socrul meu, pe care insa nu l-a prins in viata si despre care i-am vorbit f putin) si de ce nu mai e cu el. A dezvoltat sotul meu discutia si a fost cam asa:Puiul i-a zis ca atunci cand era mic il vedea pe acel domn (noi banuim ca e vorba de bunicul lui pt ca l-a descris f bine, desi nu a vazut decat odata o poza cu el si nu cu detalii) care il mangaia pana adormea si avea grija de el, plus ca in casa mai erau si alti barbati si femei si tineri si batrani, toti buni, dar cel mai bun era acel domn. Acum puiul era suparat din cauza ca nu-i mai vedea, si a si dat si raspunsul: "pentru ca acum ma descurc si singur, nu mai am nevoie de ajutor".
In urma cu o seara sotul meu l-a visat pe tatal sau mort (bunicul) astfel: Sotul meu statea pe terasa la o tigara si a vazut cum intra pe poarta o lumina albastra care s-a tot modificat pana a luat forma unui trup - cea a tatalui lui. Acesta s-a asezat pe bancuta langa el si l-a intrebat daca nu-i da si lui un pahar de bere. I-a dat o sticla pe care tatal a baut-o pe nerasuflate dupa care a zis:'ah! ce sete imi era!'. Apoi l-a invitat in casa pt ca afara era frig (desi era constient ca e vorba de tatal sau mort), acesta a intrat, s-a asezat pe canapea, a spus 'ce casa frumoasa aveti!'. A mai spus si ca ii este foarte foame. Sotul meu stia ca ii placeau mezelurile dar n-aveam asa ceva asa ca l-a servit cu un ou in tigaie si niste branza alaturi pe care le-a mancat cu pofta. Dupa aceasta au inceput sa i se contureze organele interne si sa ia asemanarea de trup viu. Sotul l-a intrebat:'dar tu esti mort, cum poti sa fii aici?'. Tatal sau i-a raspuns ca acum sunt niste vremuri speciale in care mortii se intorc pe pamant si vin niste schimbari foarte mari. Sotul l-a rugat sa mai stea cu el, iar tatal sau i-a raspuns ca sta, tot timpul a stat langa noi.
Nu e prima data cand il viseaza asa de realist, a mai fost o data cand i-a aparut in vis (in momente grele pt noi) si i-a spus sa se mai roage si la cei morti pt ca si ei pot ajuta.
Nu stiu cat de relevant sau interesant este ce ti-am povestit eu, insa am simtit nevoia sa-ti spun.
cu drag

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

numai ginduri bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

Tala,
multumesc ca ai postat visul, amprimit si eu raspuns, de ceva timp simteam impulsul sa ma rog pt cei morti mai mult si nu intelegeam de ce, acum stiu


Mergi la inceput