experiente mistice(2)

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Fetelor,3X3 si BellaDonna(uneori ma intreb daca nu sunteti aceeasi persoana),daca aveti un mesaj de transmis cred ca ati avea mai multa audienta si intelegere,daca l-ati concentra in fraze concise,coerente si logice.
Diluarea in fraze excesiv elaborate ingreuneaza intelegerea si da impresia nesigurantei si a unei comunicari ambigue:adica,auditoriul intelege ce vrea,pe raspunderea lui.Nu mi se pare corect!
Daca gandirea voastra este asa...diluata,incercati sa o sintetizati ca sa surprindeti esenta,singura care poate sa penetreze oricare forma de intelegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

b.nica

pe bune santem persoane diferite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

b.nica, daca ti-as da replica de la ego la ego, conform compententelor si autoritatii lui, declamate impertinent ca detine atat singurul adevar cat si calea de cunoastere, "concisa, coerenta si logica",in primul rand, nu m-as ridica mai mult de mocirla in care isi infige radacinile pomul vietii, metafora energetica a templului meu. cu toata stiinta pe care am acumulat-o in studii, facultate.

(apropos! stiul asta diluat mi-a adus numai note maxime in facultate; iar aici, pana acum (ca inca nu am terminat studiile) am primit- tot datorita stilului asta diluat- doar cea mai mare distinctie care se poate da in sistemul asta de invatament-HD (hight distinction); deci, nu iti face griji pentru mine! cine are ochi de vazut sa imi vada informatia, o vede!cine nu...face lectura cu ochelarii de cal ai egoului)!

in al doilea rand (ai vazut ca am si logica!), daca as lasa egoul sa-ti raspunda, as arata cel mai putin respect fata de fiinta umana (indiferent de cultura, religie, competenta profesionala sau IQ). invatatura ortodoxa spune, sa intorci si obrazul celalalt! asta nu inseamna ca nu vad "calitatea" raspunsului tau! daca tu nu poti mai mult sa dai, eu nu am dreptul nici macar sa am asteptari.cu alte cuvinte(urmeaza esenta de mesaj): fiecare pe drumul lui. parafrazez, fiecare alege ce vrea din viata(fie ca e mesaj, fie ca e decizie, fie ca e atitudine de respect fata de aproape, fie ca e gest, cuvant gandit sau scris...!

experienta mistica, nu o vei putea vedea cu logica egoului! indiferent cat de concis ar fi mesajul eperientei mistice! pentru ca egoul, nu va avea niciodata ochi de vazut sa vada, si urechi de auzit sa auda! singurul mesaj pe care il transmit de mai bine de un an de zile, este ca egoul isi face de cap in TEMPLUL TREIME SFANTA, cu deciziile lui de atotcunoscator, atotjudecator, atotstiitor...
OMUL TRAIESTE PE PAMANT SACRU, OMUL ESTE TEMPLU SACRU! iar cand este in haina de piele (cum zice Annique de Souzenelle), murdareste, pangareste, insulta, trambiteasa diplome si autoritati...experienta mistica incearca o apropiere timida a REALITATII SFINTEI TREIMI, OMUL, de viata ordinara, prin experiente de viata.

chiar ISUS a fost exemplul cel mai graitor, ca pentru a transmite un mesaj, l-a imbracat in limbajul experientei ordinare: act si plida! si bineinteles,fiecare este liber sa inteleaga cat poate si ce poate!CREDINTA VA FACE DIFERENTA! este cea mai mare generozitate aratata fiintei umane, sa i se dea libertatea de a intercepta mesajul mistic, prin aratarea celui mai profund respect pentru puterea omului de penetrare a esentei mistice(in voia omului, in ritmul omului, in putinta omului)...









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Fetelor,3X3 si BellaDona,voi nu v-ati gandit ca experienta in numele careia vorbiti nu este tocmai aceea care sa ajute persoane dezorientate si care negasind o cale luminoasa,aceea data de Dumnezeu,pot sa se rataceasca prin labirintul vorbelor voastre?
Voi va recititi postarile?Mai ales 3X3!
Eu care nu cred ca sunt chiar tampita,poate sunt,dar nu pot sa termin de citit o postare a lui 3X3!Este aberanta si fara un fir logic care sa fie pe intelesul unei persoane,cat de cat,NORMALE!
Desigur ca exprimarea "in dodii" te ajuta cand nu-ti este definit clar mesajul!Dar sa nu va bateti joc de persoane dezorientate care isi gasesc greu orientarea si mai ales echilibrul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Bnica ai citit Biblia? Daca da, mesajele Bibliei, ti se par clare si concise? Ai reusit sa termini de citit toate capitolele din Biblie si sa le intelegi in totalitate?Cate persoane "NORMALE" crezi ca au reusit sa citeasca si sa inteleaga limpede textul bilic?Eu iti marturisesc ca desi am citit-o, n-am reusit sa inteleg fiecare fraza, fiecare capitol. Dar cred ca am inteles esentialul.Legat de capitolele alambicate din Biblie, pe aici se mai intalnesc oamenii la biserica sau in case particulare pentru studiul Bibliei. Se ia un pasaj si se discuta, fiecare spunandu-si parerea despre cum a inteles el acel pasaj.Postarile lui 3x3, poate unele dintre ele sunt alambicate, insa au niste mesaje clare pe care ea insasi le-a reluat si re-enuntat. Cred ca cine are ochi de vazut, vede.De-a lungul acestui capitol s-au facut niste trimiteri la carti sau informatii audio de pe net. Eu de exemplu am ascultat "Entering the Castle" si crede-ma ca dupa ce am ascultat in intregime cd ul, am reusit sa o inteleg mai bine pe 3x3. Incearca sa il asculti si poate vei gasi acolo raspunsuri la intrebarile tale.


my deviantArt Gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Pe mine personal, 3X3 m-a linistit exact cand aveam nevoie !

Gabriela
26 + viitoare mami de Tudor Andrei

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui LUCIA MIRELA

Bnica ai citit Biblia? Daca da, mesajele Bibliei, ti se par clare si concise? Ai reusit sa termini de citit toate capitolele din Biblie si sa le intelegi in totalitate?
Cate persoane "NORMALE" crezi ca au reusit sa citeasca si sa inteleaga limpede textul bilic?
Eu iti marturisesc ca desi am citit-o, n-am reusit sa inteleg fiecare fraza, fiecare capitol. Dar cred ca am inteles esentialul.
Legat de capitolele alambicate din Biblie, pe aici se mai intalnesc oamenii la biserica sau in case particulare pentru studiul Bibliei. Se ia un pasaj si se discuta, fiecare spunandu-si parerea despre cum a inteles el acel pasaj.
Postarile lui 3x3, poate unele dintre ele sunt alambicate, insa au niste mesaje clare pe care ea insasi le-a reluat si re-enuntat. Cred ca cine are ochi de vazut, vede.



Sa compari Biblia cu elucubratiile de aici mi se pare cam mult!
Fiecare intelege dupa capacitatea lui de intelegere dar si REZONANTA fata de anumite idei conteaza pt. a intelege mesajele venite aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

b.nica, daca ti-as da replica de la ego la ego, conform compententelor si autoritatii lui, declamate impertinent ca detine atat singurul adevar cat si calea de cunoastere, "concisa, coerenta si logica",in primul rand, nu m-as ridica mai mult de mocirla in care isi infige radacinile pomul vietii, metafora energetica a templului meu. cu toata stiinta pe care am acumulat-o in studii, facultate.

(apropos! stiul asta diluat mi-a adus numai note maxime in facultate; iar aici, pana acum (ca inca nu am terminat studiile) am primit- tot datorita stilului asta diluat- doar cea mai mare distinctie care se poate da in sistemul asta de invatament-HD (hight distinction); deci, nu iti face griji pentru mine! cine are ochi de vazut sa imi vada informatia, o vede!cine nu...face lectura cu ochelarii de cal ai egoului)!

in al doilea rand (ai vazut ca am si logica!), daca as lasa egoul sa-ti raspunda, as arata cel mai putin respect fata de fiinta umana (indiferent de cultura, religie, competenta profesionala sau IQ). invatatura ortodoxa spune, sa intorci si obrazul celalalt! asta nu inseamna ca nu vad "calitatea" raspunsului tau! daca tu nu poti mai mult sa dai, eu nu am dreptul nici macar sa am asteptari.cu alte cuvinte(urmeaza esenta de mesaj): fiecare pe drumul lui. parafrazez, fiecare alege ce vrea din viata(fie ca e mesaj, fie ca e decizie, fie ca e atitudine de respect fata de aproape, fie ca e gest, cuvant gandit sau scris...!

experienta mistica, nu o vei putea vedea cu logica egoului! indiferent cat de concis ar fi mesajul eperientei mistice! pentru ca egoul, nu va avea niciodata ochi de vazut sa vada, si urechi de auzit sa auda! singurul mesaj pe care il transmit de mai bine de un an de zile, este ca egoul isi face de cap in TEMPLUL TREIME SFANTA, cu deciziile lui de atotcunoscator, atotjudecator, atotstiitor...
OMUL TRAIESTE PE PAMANT SACRU, OMUL ESTE TEMPLU SACRU! iar cand este in haina de piele (cum zice Annique de Souzenelle), murdareste, pangareste, insulta, trambiteasa diplome si autoritati...experienta mistica incearca o apropiere timida a REALITATII SFINTEI TREIMI, OMUL, de viata ordinara, prin experiente de viata.

chiar ISUS a fost exemplul cel mai graitor, ca pentru a transmite un mesaj, l-a imbracat in limbajul experientei ordinare: act si plida! si bineinteles,fiecare este liber sa inteleaga cat poate si ce poate!CREDINTA VA FACE DIFERENTA! este cea mai mare generozitate aratata fiintei umane, sa i se dea libertatea de a intercepta mesajul mistic, prin aratarea celui mai profund respect pentru puterea omului de penetrare a esentei mistice(in voia omului, in ritmul omului, in putinta omului)...











Incercati,acei useri care cititi acest Subiect,sa rezumati ceeace se spune aici!
Eu nu am putut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

am raspunsul pe care il cereti, doamna b.nica. apartine unei mamici, si mi-a fost transmis cu cateva ore inainte ca domnia dv ca arunce in eter cererea de rezumat al ultimei mele postari:
redau mesajul doamnei, mamicii a, trimis in mod particular:

" a da,da a fost foarte clar si frumos,(mesajul) asta ultimul pe care l ai scris. mi-a placut ca i-ai spus ca daca ar fi sa reactionezi pe calea egoului, ai putea sa ii zici verzi si uscate, sa o jignesti, la fel cum face ea; insa alegi calea divina si inteleapta, si nu te apuci cu ea la cearta; si faptul ca experienta mistica nu se poate trai prin ego; si partea de la sfarsit despre Isus iara mi-a placut, pai asa si este, pe de alta parte nici tu nu impui nimic , oamenii care te citesc aleg de a accepta sau nu ceea ce scrii; ce sa mai, i-ai scris frumos si cu intorsul celuilalt obraz.nu obliga nimeni sa iti termine postarile, nici macar sa le inceapa; da , si mie mi-a transit prin cap sa ii dau un raspuns. dar ma abtin."

iata esenta mesajului retinut de o persoana fara...facultatea de medicina! dar cu "facultatea" unui bun simt, ce a putut cuprinde esentialul ultimelor evenimente de pe experiente mistice, conform practicii din "scandalul" egoului;

iata cateva expresii colectate din tezaurul egoului revoltat pe mesajul "experientei mistice":
- "persoane dezorientate "...cine? citirorii sunt persoane dezorientate?

omul este in esenta CHIP SI ASEMANARE DE DUMNEZEU, in fata caruia te apleci, cu un cuvant de bine, cu un cuvant constructiv, cu un cuvant pozitiv...omul, chiar in comunicare virtuala prin experienta mistica, prin intermediul forumului!

-"care isi gasesc greu orientarea si mai ales echilibrul""-cine, tot cititorii isi gasesc cu greu orientarea si echilibru?!...gabriella1 a dat raspunsul din punctul ei de vedere, total opus opiniei domniei voastre despre toti cei dezechilibrati si dezorientati!
-"Este aberanta si fara un fir logic.va bateti joc. elucubratiile de aici !" ..." Fiecare intelege dupa capacitatea lui de intelegere dar si REZONANTA fata de anumite idei conteaza pt. a intelege mesajele venite aici"

... nimeni, dar absolut nimeni nu va obliga sa gasiti o rezonanta cu ideile din "experiente mistice". asa cum foarte frumos a sustinut si mamica a, care a dat raspunsul rezumat la cererea dumneavoastra!
am sa va pun pe lista mea de rugaciuni! faptul ca inca persistati sa cititi mesajele pe experiente mistice, inseamna ca inca cautati LUMINA! IAR O RUGACIUNE NU VA RANI NICIODATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Am doua vise, unul mai vechi, unul mai nou, cu care apelez din nou la tine, 3x3 .

Cel mai vechi:

Am plecat de acasa sa merg nu stiu unde, cand am coborat din bloc, intre blocuri, in locul locurilor de joaca erau niste piscine imense cu o apa verde tulbure (in una din ele era un barbat de culoare care ma tot chema sa intru in apa, cu un zambet larg, dar mi-e nu imi inspira incredere nici el, iar apa mi se parea murdara asa ca nu l-am bagat in seama). Ca sa treci printre piscine trebuia sa mergi oarecum aplecat, prin niste culoare acoperite cu sticla si metal si pe jos era nisip. Nu stiu cum de am realizat ca nu mai aveam verigheta si m-am pus pe jos si tot inaintam prin colbul acela cautand verigheta mea disperata. Si cum cautam verigheta bagand mainile prin nisip am gasit tot soiul de bijuterii, inele, medalioane, pretioase. Dar nu erau ceea ce cautam, asa ca am luat bijuteriile alea in mana stanga avand in cap ideea de a le da inapoi proprietarilor si am continuat mersul in 4 labe cautand verigheta mea. La un moment dat a apartut o femeie care cand a vazut cate bijuterii aveam eu in mana a zis ca ea nu pricepe la ce imi mai trebuie mie verigheta, dar eu am lasat-o acolo si am continuat cautarea. Am vazut-o numai ca s-a pus si ea pe jos si a inceput sa caute sperand ca va gasi bijuterii, dar nu avea in mana decat nisip. Nu stiu daca pana la umra am gasit sau nu verigheta, nu tin mite cum s-a terminat visul.


Cel nou, de smabata noaptea, un cosmar:

Se facea ca l-am dus pe fiul meu cel mare impreuna cu o fosta bona la mare. Si marea era cam ciudata, gri, iar plaja, jumatatea stanga era un namol negru pe care erau insa oameni, iar in dreapta era nisip normal. Nu stiu cum, am plecat si am lasat copilul cu bona. La putin timp m-am intors si copilul nu mai era. Erau insa o gramada de militari de la ISU care imi cautau copilul in apa. Iar sotzul meu il cauta si el. Era ff innorat. M-am repezit in apa, mergand pe partea de plaja cu namol. Si o femeie care statea pe plaja mi-a spus sa nu merg pe acolo ca imi strig adidasii. M-am uitat in jos, eram in blugi, iar pe adidasii mei se depusese un pic de namol dar intrasem deja in apa cu ei cand, fara nici o legatura cu femeia , am iesit si am inceput sa merg pe plaja cu nisip normal. M-am uitat spre incaltaminte si m-a fulgerat ideea ca voi inainta ff greu pentru ca tot nisipul se va depune pe incaltamintea uda. Dar, culmea, adidasii erau plini de un nisip fin, auriu, care stralucea de parca ar fi fost soare puternic, si nu atatia nori pe cer, si nici nu erau grei, mergeam chiar usor. La acest moment, in timp ce toata lumea im cauta copilul prin apa si pe plaja, am ridicat privirea si am vazut un deal pe care erau doua containere din acelea in care se depozita gunoiul pe vremea comunismului (habe sau cum le-o zice). Si instinctiv am urcat dealul si le-am ridicat capacele. Ambele erau spalate, nu era gunoi in ele, dar in unul era aruncat copilul meu, legat fedeles, la gura, la picioare si in talie. Am scos copilul si i-am inlaturat sforile de la gura, iar el m-a imbratisat cu atata drag. Si in timp ce il strangeam in brate am vazut ca avea pielea capului crapata. M-am uitat spre sotzul meu si i-am spus ca are copilul capul spart. El intre timp ajunsese la container si l-am vazut scotand din acesta un dinte de copil. M-a intrebat ce e asta si atunci m-am uitat in gura copilului si am inceput sa numar. Avea 12 dinti lipsa, unii ii mai avea pe jumatate, jos, in locul dintiilor avea niste gauri din alea mari, negre, cum raman cand iti scoate o masea cu radacina cu tot. Si eu plangeam in hohote in timp ce fiul meu ma tinea in brate zambindu-mi cu atat dragoste de parca nimic rau nu s-ar fi intamplat. La acest moment m-am trezit, plangeam ff tare, m-am linistit, apoi am adormit iar. Dupa ce am adormit am visat iar ca m-am dus intr-o casa straina, alergam cat ma tineau picioarele. Parca stiam exact unde ma duc. Eram in casa aia neagra, veche, pe un culoar ff intunecat, am ajuns la captul culoarului si am intrat pe o usa care era in partea dreapta. In camera era intuneric, mucegai, putregai, mirosea ff rau. Eu eram ff stapana pe mine. In partea stanga a camerei erau o gramada de oase de copii iar in dreapta era un soi de hazna cu un capac greu, negru, ruginit. Am ridicat imediat capacul. Acolo era fiul meu cel mare, tot legat, mizeria, desurile alea (pareau a fi fecale) ii ajunsesera aproape de nas, mai avea un pic si se ineca. L-am scos rapid, dupa care m-am trezit. Era deja dimineata.

Baietzii mei

Mergi la inceput