experiente mistice(2)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria58

Gabriella sigur vei duce cu bine la sfirsit sarcina vei naste un bebe frumos si sanatos si veti fi o familie implinita si fericita ,este tot ce va doresc!te citesc cu drag pe unde te gasesc,se vede din scris ca esti un om sensibil si echilibrat deci nu ai motive de ingrijorare DUMNEZEU va fi cu tine pina la capat!Sa va mearga din plin si sa fiti sanatosi!



Sarut-mana !

Sa -ti dea Dumnezeu inmiit dupa gandul tau plin de bunatate si liniste !

Gabriela
19+

"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

mi s-a spus ca am mare curaj sa vorbesc despre intlanirea mea cu Dumnezeu in vis! daca s-ar intampla aceste experiente sa le am in stare de constienta, si nu in vis, probabil ca as avea o criza epileptica, binecunoscuta in experienta mistica. Isus a fost cel care a facut o uniune intre DUMNEZEU SI OM, intre suflet si trup, intre transcendent si imanent.Isus a aratat prin experienta LUI DUMNEZEU in trup ca aceasta unire este posibila, ca fiecare are access la DUMNEZEU.DUMNEZEU nu este in afara, intangibil, atins doar de sfintiile sale! Modestia cunoasterii divine deriva tocmai din realitatea ca DUMNEZEU este accesibil oricui, si nu experimentat de o elita, de “cei alesi”.ceea ce face elita, sa fie o elita, si “cei alesi” sa fie alesi”, si sfintiile sale sa fie sfintiile sale, este doar o chstiune de experienta personala, decizie strict personala, pe care oricine o pate lua, decizia DE A INTRA IN COMUNICARE CU PROPIUL SUFLET, SCANTEIE DIVINA, SI DUMNEZEU, IUBIRE INFINITA!
o doamna de pe forum mi-a dat un link de unde se poate descarca cartea sfintului Teresa D’Avila, “castelul interior”. Iata linkul, http://www.booksshouldbefree.com/book/the-interior-castle-by-st-teresa-of-avila
chiar Teresa, atat de simplu, vorbeste de un castel interior, ai carui pereti sunt corpul, si in mijlocul acestui castel exista o “camera “unde propiul suflet discuta in taina cea mai profunda cu Dumnezeu. Cine nu crede in existenta acestei realitati, “nu va gasi aceasta realitate prin experienta in el insusi”(p.4). Dumnezeu este in fiecare. Daca nu ne indreptam ochii spre suflet, spre suflet, si ne limitam la a trai doar in structura rigida si grosiera a planului fizic, din care face parte si corpul nostru, si ne limitam la a accepta in experienta de viata doar planul fizic (biologic si mental) ca singura realitate, atunci nu se va trai IUBIREA DIVINA, CARE EXISTA IN FIECARE DINTRE NOI, FIE CA CREDEM SAU NU, CA SUNTEM SENSIBILI SAU NU, CA SUNTEM CREDINCIOSI SAU NU, CA SUNTEM MODESTI SAU NU...ORICE FIINTA UMANA ARE ACCESS LA EXPERIENTA LUI DUMNEZEU, SI SINGURA PIERDERE ESTE DOAR ACEEEA DE A NU EXPERIMENTA MARETIA IUBIRII INFINITE A DOMNULUI IN EL INSUSI, asa cum spune Teresa D’Avila, in “Castelul interior” . Pentru a citi raspunsurile, de la DUMNEZEU catre OM, omul trebuie sa isi invete propiul limbaj interior, sa isi invete propia modalitate de accesare a sufletului divin, in mod constient. Si primul pas, este rugaciunea,pentru a putea constientiza raspunsurile, pentru a ajunge forma interioara de comunicare intre propiul suflet si cunostinta patronata de ego, o realitate, asa cum rugaciunea TATAL NOSTRU spune, “precum in cer asa si pe pamant”, adica precum in interior, asa si in exterior, precum in suflet, asa si in realitatea fizica!
s-a sugerat (printre multe altele) ca atitudinea mea este lipsita de modestie; Cine crede ca DUMNEZEU este intangibil, ca este undeva acolo, intr-o realitate la care omul nu are access, se va limita, asa cum a spus atat de frumos sfantul Teresa D’Avila, la a nu experimenta iubirea nemarginita a Domnului! Asta nu impiedica sufletul sa nu existe in templu, sa nu isi faca datoria divina, cu sau fara cunostinta omului!iar omul va trai exact ce egoul accepta sa traiasca, va umbri vocea sufletului si beneficiile miracolele lui in trup de prea mult "cult al personalitatii" egoului! cat din beneficiile sufletului omul va experimenta in templu, este in cele din urma o chestiune de decizie personala!

Pe pamant, Omul este stapan. Cand Dumnezeu si omul devin una si aceeasi realitate, TRAIM CALEA, TRAIM IUBIREA DIVINA, punem in practica ceea ce ISUS a aratat lumii: CA DUMNEZEU SI OMUL SUNT ACEEASI REALITATE, CREATOR si PROPIA CREATIE (CHIP si asemanare de DUMNEZEU).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

vai ce mi-a placut comparatia metafora pe care o face Teresa D'Avila (pag.8) intre ego si suflet!
"daca cineva ar aruca o imbracaminte neagra peste un cristal, care este expus soarelui, este evident ca, cu toate ca soarele straluceste deasupra lui, nu va avea nici un efect asupra cristalului".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Ar fi interesant daca putem discuta impreuna pe marginea acestei scrieri, eu una am ceva neclaritati, si m-ar interesa parerea celor care au parcurs deja cartea.
Deci, Tereza aseamana intre sufletul omului cun un castel!
Prima camaruta a castelului este curtea acestuia, plina de jivine ascunse prin ungherele intunecate .
Aici se afla robii simturilor primare, cei orbiti de puterea banului, a luxului, cei ce alearga dupa succes, putere, etc.
Lumina Divina ajunsa in acest colt, este firava, iar cunoasterea sufletelor, limitata.
Pot innainta sufletele care tanjind dupa o schimbare, isi schimba modul de a trai, staruiesc in rugaciune, smerenie, speranta, si se incred mila Domnului.

A doua incapare este ocupata de sufletele care se leapada de preocuparile ...lumesti, sa le spunem.
Insa aici se duce o adevarat lupta, pentru ca diavolul , nu inceteaza sa ispiteasca bietul suflet, atat de incercat aici...este o adevarata lupta, din care sufletul poate iesi invingator prin staruinta in rugaciune,prin lupta impotriva patimilor, temerilor...
aici ma aflu si eu, cred ca de cativa ani.
Cand am inceput sa citesc acest capitol, mi-au dat lacrimile instantaneu, pentru ca am recunoscut...lupta!
e crunta,asa cum spune si Tereza, si depinde doar de noi daca innaintam sau petrecem aici ani valorosi din existenta noastra.
Aici , in aceasta camera, luptam cu frica,cu patimile, cu tot acel amalgan de sentimente distructive care ne invadeaza atunci acnd inchidem usa casei si iesim...in lume!
Cred ca aici, ramanem multi dintre noi...timp de o viata.
Si nelamurirea mea...cum iesim de aici???

Si cam astea doua capitole am de gand sa le reiau, ptr ca desi s-au aprins multe beculete, simt ca am trecut pe langa alte cateva adevaruri.





Nikole, mami de Albastrel si Albastrica


SA-L AJUTAM PE ANGELO

www.tlig.org/ro/ro3pryrs.html" target="_blank">CELE TREI RUGACIUNI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

de unde se poate lua cartea teresei de avila?

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Citat:
citat din mesajul lui capra cu trei iezi
de unde se poate lua cartea teresei de avila?capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!IUBESTE SI FA CE VREI!
http://books.google.com/books?id=s6JdAAAAMAAJ&printsec=frontcover&dq=Interior+Castle&lr=#v=onepage&q&f=false
my deviantArt Gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

merci pentru carte!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Cred ca experienta mea de aseara isi are locul aici.
Pe la ora 22:00, copii erau deja in pat.
Ieri, intreaga zi m-am gandit la mama mea(decedata), mi-am amintit zambetul, rasul ei cristalin, mimica fetei, imbratisarea ei, ultima comversatie.
Cum insa, nu-mi permit luxul de a ma "retrage" din nebunia zilnica, si nu am ragaz si liniste nici sa pot reflecta asupra propriilor ganduri, mi-am zis ca imediat ce culc copii, ma pot linisti si ruga pentru ea, pentru mine, noi...
intentionam de asemenea sa citesc din cartea Terezei, am ajuns la capitolul 3.

Asadar am culcat copiii, am mai stat cu sotul de vorrba la tv vreo ora, abia asteptam sa ma retrag, sa ma apuc de citit, ma rog...
iau cartea in mana si ma indrept spre camera, insa in drum...ma opresc in dreptul unuia din dormitoare si mi se aprinde un beculet:PILATES TIME!
Pe la miezul noptii, mi-am zis ca daca tot am timp, imi fac exercitiile vreo 30 minute, dupa care ma apuc de citit cartea.
Am stat in usa dormitorului cateva minute, m-am razgandit...nuuuu, merg la citit, si sa dorm, sa ma odihnesc...
am intrat in dormitor, am luat cartea in mana, nu aveam stare....ok, mi-am zis, merg sa fac exercitiile, continui cititul dupa

Zis si facut...mi-am terminat exercitiile, numai ca ulterior nu mi-a mai tihnit nici o lectura...m-am asezat in pat, cu o durere crunta de cap, ameteala, greata, o stare generala de rau, de nu stiam ce se intampla cu mine....cu 30 minute in urma nu aveam absolut nimic, nu mancasem nimic greu de digerat(am luat cina pe la 20:30), nu am baut alcol, toretic, nu avea de la ce sa mi se faca rau .

Stand in pat , mi-am zis ca...uite, asta e consecinta alegerii proprii.Am preferat din pacate sa ascult vocea ego-ului,si sa ma lupt cu efectele gravitatii(macar de s-ar vedea rezultate) si am neglijat chemarea sufletului, daca pot spune asa.
A fost o alegere gresita, din simplu motiv ca a izvorat din vanitate, din...grija pentru aspectul exterior, o alegere dictata de ego , intr-ucat in final ce am obtinut a fost un...dezechilibru!
Drept urmare am stat de pe la 1 pana la 5 a.m patruland prin casa intre sufragerie si baie, tremurand, eram mai rece ca un sloi de gheata, si cu greata si durere crunta de stomac.
Pe la 4:30 am a mers sotul la farmacie, mi-a luat ceva pentru stomac, binenteles ca nu m-a ajutat ,insa, intr-un final am adormit ptr cateva ore...
ce ma deranjeaza si ma intristeaza , la decizia mea, e faptul ca am trecut cu usurinta si ignoranta peste o chemare a inimii, o dorinta a sufletului,este ca si cum...o parte din mine(ego in definitie)se opune...schimbarii...o lupta grea pe care multi o ducem, asa cum aminteste si Tereza in cartea ei.
Totusi, dincolo de manifestarile neplacut in fizic, este , o experienta benefica, un semn ca Cineva acolo sus, m-a atentionat...asa cum mereu cer in ruga mea.






Nikole, mami de Albastrel si Albastrica


SA-L AJUTAM PE ANGELO

www.tlig.org/ro/ro3pryrs.html" target="_blank">CELE TREI RUGACIUNI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

RUGACIUNEA ESTE O EXPERIENTA MISTICA. pentru ca suntem la capitolul experiente mistice, as dori ca mesajul acesta sa fie un mesaj de inima si suflet, pentru ca ficare dintre voi, cei ce deschideti pagina la experiente mistice, sa faceti gestul de daruire, prin rugaciune pentru bebelusul 5 luni, SILUAN, care are ciroza, si are nevoie atat de mult de rugaciunile noastre! mi s-a adus la cunostinta ca este foarte grav, ca nu i se poate face transplant, si SINGURA LUI SANSA DE VIATA ESTE DUMNEZEU! PENTRU COBORAREA GRATIEI DIVINE PENTRU VINDECAREA BEBELUSULUI, rog in genunchi, pe toti cei ce citesc, sa faca rugaciune!
iata rugaciunea pe care am facut-o eu!

În numele Tatălui si al Fiului si al Sfântului Duh.Slavă tie, Dumnezeul nostru, slavă tie Împărate ceresc, Mângâietorule,Duhul Adevărului,carele pretutindenea esti si toate plinesti,vistierul bunătătilor si dătătorule de viată,vino si sălăsluieste întru noi,si curăteste pre noi de toată întinăciunea,si mântuieste, bunule, sufletele noastre.
Te rog, ajută si vindecă bebelusul SILUAN
Stăpâne, Împărate Sfinte...Rugămu-ne tie, Dumnezeul nostru,cercetează cu harul tău pe robul tau SILUAN si parintii lui,si, după mare mila Ta, iartă-le lor, toate gresalele cele cu voie si cele fără de voie.
Trimite, Doamne, puterea ta cea tămăduitoare asupra trupului bebelusului SILUAN.
Stinge si înăbusă toată văpaia focului boalei.
Vindecă pe robul tău SILUAN. Te rugăm, bunule Doamne!
Scoală pe dânsul din patul cel de boală,
Adă pe el în Biserica ta, ca să înteleagă voia ta.
Că tie se cuvine slava, cinstea si închinăciunea, Dumnezeul nostru,
si tie slavă înăltăm, Tatălui si Fiului si Sfântului Duh,si acum si pururea, si în vecii vecilor. Amin.
Slavă tie, Doamne.Dumnezeule, ajută pe SILUAN., tamăduieste TRUPUL SAU său.
Doamne Atottiitorule, ajută pe cel pătimitor si bolnav.
Tie ne încredem, Doamne.
AMIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

cineva mi-a spus ca exista topic pentru rugaciunea colectiva, pentru pruncul Siluan! ce frumos!

Mergi la inceput