experiente mistice(2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
pe de alta parte, ajutorul nu e doar de natura materiala. oamenii mai au nevoie si de-o vorba buna, de incurajare, de o imbratisare si-o lacrima impartasita impreuna. nu suntem doar aparate digestive.

Da, da, da.
Dar eu contest altceva. Scopul rugaciunilor de la distanta. Care-i rolul lor? PK nu exista (decat in mintea lui Geoana ), iar cu Domnul nu poti face troc. Ramane o singura varianta? Cea a rugaciunii egoiste, sa auda Domnul ca empatizam ca sa ne dea o bulina alba? Oricum nu tine caci Domnul ne citeste gandurile cele mai ascunse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Ramane o singura varianta? Cea a rugaciunii egoiste, sa auda Domnul ca empatizam ca sa ne dea o bulina alba? Oricum nu tine caci Domnul ne citeste gandurile cele mai ascunse.


cu prima parte nu-s de acord (mai exista variante), cu a doua parte sunt de acord (nu exista iesire din fariseism). cu partea de mijloc...ma multumesc sa zic ca ar fi super sordid daca ar fi asa. desi nu prea pricep cum poti sa empatizezi cu cineva din egoism? de ce sa pierzi vremea rugandu-te, daca nu crezi ca schimbi ceva? macar o stare de spirit sa schimbi, si tot ar fi ceva, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Asta vreau sa aud. Alte variante. Nu le-am exclus total, de aceea am si pus semnul intrebarii. Daca nu voi mai avea argumente sa le combat le voi lua la bord si ma voi considera un om norocos ca le-a gasit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Asta vreau sa aud. Alte variante. Nu le-am exclus total, de aceea am si pus semnul intrebarii. Daca nu voi mai avea argumente sa le combat le voi lua la bord si ma voi considera un om norocos ca le-a gasit!


prima e cea expusa de beren, empatia. a doua e a mea, daca nu ceri, nu ti se da (teoretic, caci nepatrunse sunt caile Lui). a treia ar fi neputinta de a face mai mult si rezumarea la o solidaritate spirituala (nu ca ar fi mai neimportanta, rezumarea asta) - of, ce-as vrea sa le ofer milioane, dar nu pot, asa ca imi doresc, le doresc, cu ajutorul lui Dumnezeu (da, Doamne, te rog mult!) sa li se usureze povara. mila e alta varianta. iubirea de aproape, alta. toate cam intrepatrunse.

dar, ca sa le iei in consideratie, ar fi necesar sa admiti ipoteza initiala ca, da, ii poti cere lui Dumnezeu, chiar el te indeamna s-o faci: Cere si ti se va da. nu zice nicaieri: ti se va da oricum; altfel decat ca am fost toti iertati pentru pacate, indiferent daca am cerut sau nu. dar in viata pamanteana, ne ducem crucea, asa ca cerem sa ni se usureze cand credem ca nu mai putem.

asa inteleg eu, nu pretind sa cadem de acord. doar ca nu mi s-a parut ok sa interoghezi pe cineva de ce nu ajuta material. una, ca nu stim daca a facut-o deja, a doua ca e foarte posibil sa nu poata. ma indoiesc profund ca o persoana cu disponibilitate pentru rugaciune in numele altora si cu posibilitati materiale (si chiar minime) ar sta pe margine in pozitia lotusului rezumandu-se la rugaciune/meditatie si-atat. un pic si tot ar dona. nu ca rugaciunea n-ar fi de ajuns din perspectiva crestina - Dumnezeu poate mai mult decat noi oricum -, ci ca nu se pupa logic. or ai empatie si actionezi in consecinta (da camasa de pe tine fratelui, daca ti-o cere), ori totul e fariseism, cum ziceam initial, caz in care iti urez vant la pupa, ca ai avut intuitie mai clara decat a mea. :-))

scuze 3x3 ca ti-am confiscat topicul cu discutia despre rugaciune si restul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

ce frumos este omul in generozitatea lui cand imbraca lumina divina prin gest de cuvant, prin gest de fapta, prin gest de daruire, prin gest de cunoastere, prin gest de descoperire!
ma bucur foarte mult sa va vad dialogand, sa va vad pasionati de lumina, prin cuvinte simple, prin cunoastere comuna, prin experiente propii!
nu este topicul meu. este al tuturor celor care citesc, care simt o maretie fara dimensiuni in adancul cel mai tainic al fiintei! acolo unde pulseaza scanteia divina si ne face vii, ne face sensibili, ne face frumosi! ...
... in esenta lui divina, fiecare om este frumos, pentru ca fiecare om este "chip si asemanare de Dumnezeu".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:

Dar eu contest altceva. Scopul rugaciunilor de la distanta. Care-i rolul lor? PK nu exista

daca nu ai avut experienta efectului rugaciunilor de la distanta, asta nu inseamna ca nu exista.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
... Ii trece foamea sau ii trece durerea ...

da, din experienta iti spun ca prin rugaciune trece durerea! am descris anterior, din umila mea experienta, ca beneficiar al efectului rugaciunii spune de o alta persoana aflata la jumatate de pamant distanta.
da, trece si foamea! dar daca esti in extaz mistic!tine si de foame, tine si de sete, trece si durerea, cand te rogi, cand altcineva se roaga pentru tine! cand rugaciunea se face pentru oamenii care sunt captati prin suferinta in planul fizic, Dumnezeu trimite ingeri prin oameni, prin situatii, posibilitati, oportunitati! cand rugaciunea se face pentru oameni cu nevoi in planul spiritual, li se da gratia cunoasterii, intelegerii, li se da hrana pentru spirit! cand rugaciunea isi face prezenta existenta prin efect din planul transcedental, apare miracolul, vindecarea miraculoasa! apar acele fenomene in care Dumnezeu nu tine cont de nici o lege si logica umana, ci intervine cladind, insanatosind, redand viata, salvand viata; si o face direct(vindecarile miraculoase), sau prin intermediul oamenilor(privirea care a schimbat decizia de a se sinucide)!

cand te asezi la masa planului fizic, ai nevoie de mancare, cand te asezi la masa planului spiritual ai nevoie de cuvinte (de cate ori o sidcutie sau tema nu captiveaza audienta si persoanele au uitat de foame, daca urmau sa manance); daca stai la masa sufletului, nu ai nevoie de hrana, pentru ca prin trup curge gratie divina pentru toate planurile, pentru spiritual si fizic in mod nestavilit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:

la nivel energetic,acel samburel a fost respins.am simtit asta cu putere.am incercat sa contracarez dar n-am putut.era pur si simplu,respins cu putere.

Danny1, pot raspunde la intebarea ta printr-o experienta personala!
dupa decizia mea categorica de a pastra copilul, cand tatal copilului a incetat sa ma mai contacteze, a continuat probabil cu disperare sa discute despre tragedia de a avea un copil pe care nu il doreste.
intr-o noapte, m-am trezit dintr-un somn-cosmar care m-a epuizat. am visat ca in templul sufletului meu, in care se cuibarise samanta viitoare de viata, a aparut tatal copilului care a dat in scris unei creaturi, care semana foarte greu cu o fiinta umana, o hartie in care era scris cu rosu ce trebuie sa imi faca. sunt convinsa ca acasta actiune in vis a fost determinata de actiuni de "impartasire a tragediei" personale cu persoane care l-au sustinut atat in durere cat emotional si mental. aceasta sustinere a aparut in vis prin formarea unei entitati energetice cu o structura haotica, neumana.
in vis, eram in camera de la tara, unde mi-am petrecut foarte mare parte a tineretii mele. dupa ce tatal copilului a inmanat hartia creaturii, a disparut. creatura s-a apropiat de mine cu un aspirator si a inceput sa aspire din mine copilul. am incercat initial sa lupt, insa au aparut dureri, care deveneau puternice, taioase. cand mi-am dat seama ce seintampla, in vis, am inceut sa ma rog instantaneu, si am revenit la realitate. aveam contractii puternice si dureri. daca stateam prinsa in vis, la nivel energetic puteam fi secatuita si provoca avort spontan. mi-am revenit rapid, din dureirle taioase cade cutit, insa am strigat dupa ajutor prin rugaciune. si acei oameni de care am amintit, s-au rugat pentru copil, pentru mine! am avut nevoie de suport, sustinere prin rugaciune, pentru ca ceea ce s-a intamplat, sa nu se mai intample! si l-am primit!s-a nascut un copil frumos ca soarele, sanatos ca natura, bun ca un intelept!
ce vreau sa iti spun? indiferent cate situatii din exterior sunt conectate la realitatea ta energetica, ULTIMUL CUVANT TIE ITI VA APARTINE! daca ai incercat sa infrunti manifestarea din eter, nu ai facut decat sa te faci partenerul de "joc" al manifestarilor energetice exterioare universului tau.adica ai facut legatura dintre tine si exterior, iar ceea ce exista in exterior, a putut sa se manifeste! sa curga prin tine, sa isi faca "datoria" cu ajutorul tau! singura modalitate de aparare, atat in vis cat si in realitate, este rugaciunea! atunci nimic din ceea ce nu este al tau nu va fi preluat din exterior fara acordul tau. in situatia descrisa, ai dat "acordul" prin raspuns de contracarare, de lupta! cu cat lupti mai mult cu atat esti mai vulnerabil si epuizat?
un exemplu foarte clar este in visele in care doresti sa fugi de ceva, si cu cat vrei sa fugi mai tare, cu atat mai vascoase devin miscarile, pana a te paraliza si trai groaza de a infrunta ceea ce nu ai dorit sa vezi! si de obicei, se face trezirea din vis! singura aparare este rugaciunea, pentru ca atunci, toata neputinta ta dispare, mai mult, dispare si forma de energie care parea amenintatoare!
to sum up, da este posibil sa existe legaturi energetice exterioare. insa nu arata cu degetul pe nimeni. iarta si cere iertare.insa nimic nu se face fara acceptul tau. raspunzand prin lupta, ai dat acceptul. iar rezultatul a fost ceea ce ai simtit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Buna ziua,

As dori va rog o explicatie la unele viseAcum 1 an in februarie, a murit prietena mea din copilarie.M-a afectat extraordinar de mult, am avut cosmaruri in primele vise in care ma ameninta, in alte vise imi cerea carti si prosoape, in altul eram in scoala generala si ne intalneam pe scari....la visul cu cartile si prosoapele am luat-o in serios si am dat cuiva o carte care stiu ca era sigur genul prietenei mele si soacrei am dat cele doua prosoape din vis pe care mi le ceruse prietena mea. Acum doua luni am visat ca ea era la servici si se facuse o masa mare cu toti colegii iar ea manca cu pofta dintr-o friptura de pui si se uita la fiecare ce vorbea. A doua zi am spus altei prietene din copilarie ce am visat si ce credeti? Exact in ziua respectiva facuse mama defunctei pomana de 9 luni si bineinteles ca puiul nu a lipsit de la masa.Eu chiar nu stiam ca se facuse pomana dar exact in seara aia am visat masa respectiva. Oare cum se interpreteaza toate visele mele? Acum doua seri am visat-o iar ca era la banca jos la bloc impreuna cu mama ei si sotul iar eu ma ascundeam cu frica sa nu ma vada pt ca stiam ca murise. In 11 luni am visat-o de 8 ori si sant singura care o viseaza atat de des.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5


maraki, ma bucur ca mi-ai scris despre visele tale. am posibilitatea sa vorbesc despre un subiect pe care am dorit sa il incep de foarte mult timp!
de ce mereu se spune, ca ceea ce faci in viata sa faci din pasiune, sa faci ce iti spune inima!
experientele tale, sunt o conexiune subtila la nivel de plan spiritual dezvoltate in viata cu acea persoana. in lumea spirituala, chiar daca corpul nu mai exista in fizic, exista insa legaturi subtile intretinute de tine, prin memoriile pe care le ai in legatura cu prietena de-a lungul anilor de prietenie.
cum poti sa te eliberezi de aceste vise? roaga-te pentru ea sa primeasca lumina care sa o calauzeasca sa se inalte in lumina, sa devina lumina!
din descrierea pe care am facut-o in calatoria energetica pana am devenit lumina-constiinta si am facut unirea cu Constiinta Divina,dupa iesirea din corpul fizic, exista sorpul spiritual care are forma corpului fizic; in cele din urma aceasta forma de dilueaza in lumina si devine lumina si constiinta divina. tu ai contact cu ea, prin vis, care este ochiul energetic la nivelul corpului fizic, care iti poate aduce informatii insa dintaote planurile, inclusiv din planul spiritual, in care prietena ta exista inca. atata timp cat ai visat-o in forma corpului ei, inca exista cum se spune, "intre planuri". pana nu isi consuma energiile planului fizic amprenta din structura ei energetica spirituala, va mai bantui probabil prin visele tale sau ale altora. pentru a se elibera de ele, are nevoie de ajutor, si in special de la tine, pentru ca tu ai fost prietena ei cea mai buna! daca ai fost prietena in viata, valoarea spirituala a prieteniei este ceruta si la nivel spiritual. nu oentru ca tu trebuie sa-ti dovedesti calitatile, ci pentru ca ea trece prin transformari de valoare la nivel energetic. si ajutorul il cere de la tine prin vis! a da ceea ce se cere, este o dovada de scultare, de supunere, de iertare si intelegere. tot ceea ce ea are nevoie, pentru a se elibera din netul energetic construit pe pamant.
ce poti face este sa te rogi pentru ea. roaga-te asa cum iti spune inima, lasa cuvintele ,imagini -reprezentari sa iti curga in minte! nu forta nimic! cere gratia divina pentru eliberare! tu, la nivel spiritual, iti vei consolida un izvor de gratie divina pentru orice va fi in tine sustinut prin prietenie in viata actuala!
am sa discut in detaliu despre radacina acestor legaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

ce extraordinara putere are rugaciunea!dupa acele jigniri pe care le/am primit fiindca ajut prea mult,m/am rugat pt acea persoana.ziua urmatoare si/a cerut scuze pt jignire.si a spus ca ea nu e in masura sa ma judece.3
3}3,atat de mult bine faci cu sfaturile tale....
si da,stiu ca trebuie evitata intrarea in jocul cauza/efect.acum o stiu,atunci nu cred ca mi/am dat seama de imporatnta ei.

Mergi la inceput