experiente mistice(2)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3x3
capcaunule, spiritul asta de haz...l-am uzitat prin timpul studentiei! asa cum spuneam si mariei58, viata este o continua evolutie!

Experienta rasului este o experienta mistica, un dar de la Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

3x3,

ce faci? si cum esti? sper ca bine
ce frumos descrie Lywh depre lucrarea lui Dumnezeu, frumos covor, e greu de vazut frumusetea de aici de jos ..atatea religii, culturii rase diferite, greu de inteles..., dar de sus e asa de frumos

Am avut un vis mai demult care nuam putut sa-l uit si care imi revine in memorie des, dar si mai interesant ieri fetitamea a inceput asa din senin sa-mi povesteasca ce a visat ea recent si care aduce foarte mult cu visul meu
incep cu visul meu, am visat ca veneam acasa si in drum spre casa am vazut vecinii mei afara casele lor erau ruine vorbeau intre ei daca si cum vor primi ajutor, ma intrebam daca si eu o sa primesc ajutor si cum o sa gasesc casa mea, surpriza casa mea era intreaga neatinsa ma uita sa vad daca si casa vecinului e ok si a lui era ok mai la vale sta un vecin rus si casa lui era ok si a vecinului chinez ok in rest toate celelante case erau ruine,
visul fetitei mele, a venit apa si e inundatie noi santem ok si casa noastra celelante case sant sub ape, apoi a visat ca noi stateam pe varful unui munte cu pietre imprejur iar vecinii doar pe niste delusoare
multumesc mult


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria58 spune:

eu nu am curajul sa fac afirmatii despre ce si cit a ingaduit DUMNEZEU,stiu doar atit ca ne-a lasat liberul arbitru,sa ne alegem singuri CALEA!Si mai stiu ca exista si celalalt care se poate preface intr-un inger de lumina numai sa cistige cit mai multi de partea lui!Spuneati intr-un post ca ati citit despre sfinta Tereza de Avila,in mod sigur ati dat si de sfintul Siluan sau daca nu va recomand calduros sa cautati si sa cititi,bineinteles daca doriti.ISUS ii spune sfintului SILUAN care este drumul de urmat ca sa speri in iertare de pacate a DOMNULUI:TINETI MINTEA IN IAD SI NU DEZNADAJDUI!Adica in traducerea unor oameni mult mai intelepti decit mine smerenie inseamna sa te gidesti tot timpul ca pentru pacatele pe care le-ai facut esti vrednic de iad dar nadajduiesti ca FIUL DOMNULUI a murit si pentru tine si speri din tot sufletul ca te va salva!Dar exemple despre care ar fi CALEA de urmat se gasesc in BIBLIE din abundenta si eu nu ma simt vrednica de a da sfaturi nimanui ce CALE sa urmeze ,m-am simtit doar datoare fata de constiinta mea sa trag un semnal de alarma !Ca am facut bine sau rau nu stiu!Insa ce stiu este ca fiecare vom da socoteala de faptele lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria58 spune:

Da aveti dreptate cind spuneti ca DUMNEZEU ESTE IUBIRE!Dar orice parinte care isi iubeste copilul il mustra atunci cind greseste,nu-l lasa de capul lui,este ceea ce numim noi oamenii educatie!Dar sunt si cazuri cind cu toata educatia primita,toate mustrarile si toate eforturile parintelui de al aduce pe drumul drept nu dau rezultate.Si mai cred stimata doamna in numele acestei IUBIRI pe care spuneti ca o simtiti fata de oameni in general ca ar trebui sa-i lasati pe acesti oameni sa-si caute CALEA singuri iar atunci cind se impotmolesc sunt oameni mult mai vrednici ca noi sa-i indrume,oameni care s-au trudit mult,si pe careDUMNEZEU i-a ales sa ne fie indrumatori spirituali si daca nu ne vor indruma bine ei vor da socoteala in fata luiDUMNEZEU de sufletele noastre !este doar umila mea parere ,nu stiu daca am sau nu dreptate DUMNEZEU stie!Cit despre EVOLUTIE ,ea ne-a adus unde suntem astazi!Fiecare a evoluat cum a crezut de cuviinta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns quackro spune:

Am si eu o intrebare ptr Maria58:

"si pe care DUMNEZEU i-a ales sa ne fie indrumatori spirituali" - i-mi puteti spune si mie cum va dati seama ca acele persoane au fost alese si nu au ales sa fie ceea ce sunt?
Multi dintre noi vin pe acest forum tocmai fiindca cauta raspunsuri pentru experientele lor. Daca ceea ce gasim aici este aproape de inima noastra sau nu, este la latitudinea noastra sa alegem. Nu cred ca este corect sa acuzam oameni pe care nu-i cunoastem despre lucruri pe care nu intotdeauna le stapanim.

Tatic de gemeni, fetita si baietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria58

ISUS ii spune sfintului SILUAN care este drumul de urmat ca sa speri in iertare de pacate a DOMNULUI:TINETI MINTEA IN IAD SI NU DEZNADAJDUI!...sa te gidesti tot timpul ca pentru pacatele pe care le-ai facut ....nadajduiesti ca FIUL DOMNULUI a murit si pentru tine si speri din tot sufletul ca te va salva!


nu am auzit doamna maria58 de sfantul Siluan. de regula nu citesc astfel de biografii. intamplarea a facut sa aflu de experienta Teresa-i D' Avila, pentru ca am citit Entering The Castle, a Caroline-i Myss.
mie mesajul lui Isus, dat sfantului numit de dv imi spune cu totul altceva : sa tinem mintea egoului acolo unde ii este locul, in planul in care pacatul exista, ca realitate; iar sa stea acolo unde ii este locul inseamna "nu mai incurca planurile". al doilea sfat trimite la credinta ca realitate, ca si practica: adica in deseurile energetice ale egoului, unde iti este si mintea si pacatul, sa nu iti pierzi credinta. credinta ca realitate a existentei divine, dincolo de realitatea pacatoasa a egoului care se scalda in propia-i supa de greseli! idea ca Isus a venit ca sa ne salveze pe noi, da, insa nu ne-a spalat de pacate, si pentru eternitate, ca noi sa pacatuim in pace, ca DOMNUL are grija de noi! asta este atitudinea omului lenes, doamna maria58. Isus ne-a aratat calea, prin coborarea in iad, asa ne-a "slavat" de el, aratandu-ne ce sa facem!!ISUS a aratat CALEA! A DAT EXEMPLU DE CUM ESTE GASITA CALEA. idea ca EL A COBORAT IN IAD, CA SA NE SPELE PE NOI DE PACATE...este o paturica lenesa si calda in care egoul se rasfata, de secole!

toate greselile egoului genereaza o realitate paralela energetica in care formele prin viata...ca si porcii scosi din posedat! daca greselile devin karmice, ele iau imaginea clara de persoana, si poti iesi din lantul de datorii spirituale fata de altul in viata asta sau alta, este libera alegere. daca greselile sunt.."teritoriale", adica marunte, dar ameninta "evolutia: fiecaruia, atunci apar animalele, care sunt incercari grosiere la nivel de plan fizic, care spun, "mai omule, incalci legea divina, atentie" .

doamna maria58, teoria ca teorie! de secole se face teorie! practica! "praftica" ne omoara!!!!!!cum zicea si Nikole, nu boala te omoara, ci tratamentul!

de ce credeti doamna maria58, ca mari talente si oameni care au implinit o imparatie de bani, si cariera si alte alea...sunt trosniti de viata cu cancere si alte suferinte? legea creatiei divine nu pune valoare pe astfel de..."avere"! averea EI ESTE TALANTUL! il inmultesti, evoluezi, ajungi in lumina (rai). se mai si involueaza, si asta in special in cazul sinuciderii! daca se ia viata de buna voie, s-a luat o decizie impotriva creatiei divine. si atunci, esti bagat in "recilare spirituala". si incepi de la "basic" spiritual;

doamna maria58, "iubirea pe care spuneti ca o simtiti fata de oameni in general"... cu tot respectul, eu nu am facut aceasta afirmatie!asta este interpretarea dv. iar interpretarea dv nu este realitatea mea! am simtit sa fac corectia asta, pentru ca vorbiti despre o realitate a mea, pe care am dreptul si libertatea sa o confirm sau infirm!

"Fiecare a evoluat cum a crezut de cuviinta" !
doamna maria58, aveti de la mine, un buchet , pentru pasiunea cu care imi faceti teoria credintei!

va rog, dati-mi si mie un exemplu de viata, in care il traiti pe DUMNEZEU! viata trebuie sa va fie plina nu numai de intelepciune, dar si de fapte in lumina intelepciunii! nu ma trimiteti la biblie! ma refer la exemplu practic de viata de zi cu zi in intelepciune divina!

belladonna,, casa, ca si clarvedere (vederea cu ochiul energetic sau spiritual), este templul sufletului. daca incercarile valului energetic va tine la suprafata, asta se datoreste eforturilor personale de mentinere a candelei aprinse!

capcaunule, IUBIREA ESTE DAR DIVIN! rasul este "made in ego"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui quackro

Am si eu o intrebare ptr Maria58:

"si pe care DUMNEZEU i-a ales sa ne fie indrumatori spirituali" - i-mi puteti spune si mie cum va dati seama ca acele persoane au fost alese si nu au ales sa fie ceea ce sunt?
Multi dintre noi vin pe acest forum tocmai fiindca cauta raspunsuri pentru experientele lor. Daca ceea ce gasim aici este aproape de inima noastra sau nu, este la latitudinea noastra sa alegem. Nu cred ca este corect sa acuzam oameni pe care nu-i cunoastem despre lucruri pe care nu intotdeauna le stapanim.

Tatic de gemeni, fetita si baietel.


quackro, DUMNEZEU TE-A TRIMIS!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

am primit confirmarea doamnei. iata o frumuesete de experienta divina!

mesajul doamnei:
"am trait o experienta, care imi este destul de greu sa o pun pe forum imi este greu sa vorbesc despre ea dar iti trimit pm, poate tu o sa ma ajuti ,te rog mult
sa petrecut cam acum 2 saptamanii si ceva, am fost in post la un moment dat am simtit nevoia sa ma rog mai mult si mai intens,in ziua respectiva fara sa vreau m-am gandit mai intens la Dumnezeu (a fost gand neintentionat, asa am simtit sau venit)simteam ca veau sa vina Dumnezeau sa ma ia,
seara mi-am zis rugaciunea m-am dus la culcare cum fac de obicei. nimic iesit din comun, am adormit si am visat ca eram sus in cer la scoala , m-am visat in banca cu niste caiete si cartii mari si groase, eu silitoare concentrandu-ma de zor , cu mine era si sotul meu el nu invata doar venise cu mine sa ma supravegheze vorbea cu un barbat iar eu incercam sa intuiesc cine era...sotul meu se uita spre mine si ochii lui sant neobisnuiti de negrii si stralucitorii scaparau , stiu ca ma uimeam wow ce ochii are, am terminat de invatat mi-am pus in plasa caietele si cartile sa le iau cu mine,pe urma parca m-am vazut pe mine cum aratam eram imbracata cu un palton stiam paltonul era a mamei care mi la dat mie sa-l port si aveam o esarfa pe cap m-am vazut eram tanara si frumoasa si ma minunam ca aduc ca infatisare cu mama (unde eu seman cu tata) pe urma m-am trezit din vis,
inainte de a continua vreau sa spun ca sotul meu era in vis destul de asemanator cu visul pe care l-am avut inainte de a muri tata , adica ca spectator parca stia ce o sa se intample , numai ca de data asta nu mia zis nimic

deci m-am trezit din vis si reflectam la ce-am visat stiu sigur ca eram treaza si cum stateam asa am simtit o vibratie puternica in tot corpul o lumina puternica in camera si un sunet ca cum merge ventilatorul un vuiet, am simtit ca ma ridic cand m-am uitat eram deasupra patului lumina era sub mine si ma ridica am vazut patul gol eu cu tot cu trup eram in aer, am simtit stiut ca daca plec nu ma mai intorc, ca nu o sa mai fiu trupeste langa fetita si sot, atunci am incept sa ma rog lui Dumnezeu sa ma lase aici acasa langa fetita si sot desi era greu as fi vrut sa plec simtem o pace puternica , am implorat pe Dumnezeu sa ma lase aici
cateva nopti mia fost frica sa mai dorm, simtem ca inca mai pot pleca, nici sa ma rog intens nu am mai facut-o

inafara de sot si duhovnic nu am indrazit sa mai vorbesc cu cineva, sotul a zis sa nu ma mai gandesc asa de mult , iar duhovnicul mia zis ca am ales sa nu plec deci sant aici

of of inca nu mi-am revenit, si simt nevoia sa vorbesc cu cineva prin ce-am trecut
daca ai timp si pt mine , te rog sa nu ma uiti , merci mult de tot
mult soarre tie si copilului tau si numai bine"

este o dovada vie a experientei mistice, in sensul ei de comunicare cu divinitatea prin rugaciune si efectele acestei comunicari resimtite in corpul fizic!

experienta ta a venit ca o semnatura reala a experientei divine, in special acum cand maria58 nu se ridica mai mult de nivelul chakrei 6, cu teoria despre credinta! experienta ta arata diferenta dintre teoria credintei si realitatea credintei in planul fizic, in corp, in practica, in realitate. o teorie care nu este sustinuta practic, devine utopie!
bine ai venit pe calea misticului fara manastire!
daca ti se va mai intampla, si eu ti-as sugera din suflet sa te rogi continuu, DUMNEZEU TE VA RIDICA ACOLO SUS, SA ITI ARATE FRUMUSETEA INFINITA A CEEA CE NUMIM NOI VIATA, INFORMATIE DIVINA! daca nu o vei mai face, iti va lua probabil ani de suferinta, pana te vei reintoarce la acest punct. pentru ca ratacirea de acum incolo se va resimti. chiar daca nu ai fost prea departe, ai reusit sa evoluezi in privinta armonizarii templului tau. prin refuz, vei intra in regresie, vei stopa ceea ce ai deschis, si vei pune egoul la lupta in viata. si odata refuzata lumina divina, in felul acesta natural de manifestare, nu va mai reveni atat de usor, pentru ca ai de trecut pragul de credinta pe care il acorzi egoului. si asta va cere timp...si suferinta (orice rezistenta a egoului se traduce in experienta prin suferinta!

iti multumesc pentru contributia pe care o faci in experiente mistice! orice lumina nu poate dacat sa lumineze calea celor care o intalnesc! ca omului ii place sa rataceasca...este iar o chestiune de decizie personala!

in procesul acesta de nastere mistica, de alchimie interioara exista confuzie, suferinta...pentru ca nu sti in ce sa mai crezi, si cum, si ce sa faci...acum trebuie sa arati VERTICALITATE, perseverenta! ca atletul pe ultima suta de metri! cand vei fi atins linia de sosire, vei fi eliberata de suferinta, si vei privi viata ...in iubire mistica (neconditionata). iar ce te poate rani, nu te va mai atinge, nu pentru ca ei se vor schimba(cei ce te pot rani), ci pentru ca tu ii vei intampina LUMINATA...ILUMINATA!
DUMNEZEU SA TE BINECUVANTEZE!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria58 spune:

Religia mea este crestina si in crestinism exista destule exemple de oameni care si-au pus viata in slujba lui DUMNEZEU si care au dovedit prin faptele lor prin modul lor de vietuire ca sunt alesi de DUMNEZEU!Unii chiar si dupa moarte au facut minuni!Ma gindesc acum la parintele ARSENIE BOCA .Nu-mi ramine decit sa dau un clic si sa-i citesc povetele!Sunt destui sfinti parinti care si-au pus viata in slujba lui DUMNEZEU din vocatie si nu pentru cistig!Si nu-mi ramine decit sa-l caut pe acela in care am incredere deplina!dar este alegerea fiecaruia !Nu pot avea incredere intr-un om care-mi spune ca ghicitori,descintatorii,cititorii in stele ,sunt pe trepte mistice!Probabil am gresit postind !Cit despre faptele mele de viata bune ,m-ati cam prins pe picior gresit :La capitolul laudarosenie am fost repetenta toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

, maria58, "om care-mi spune ca ghicitori,descintatorii,cititorii in stele ,sunt pe trepte mistice"
doamna, maria58, mai sus am citat dintr-o interpretarea dv pe care mi-o atribuiti!am spus clar ca fiecare are felul lui de a se apropia de DUMNEZEU, si este liber sa se apropie de DUMNEZEU asa cum simte; chiar daca asta inseamna castigarea increderii in intuitie (citirea comunicarilor din constiinta si mesajelor din energetic), exersata prin deschiderea bibliei (unii sfinti parinti fac asta, am facut-o si eu cand nu aveam nici un pic de credinta ca practica, nu ca teorie), astrologie, cicitul in carti, in cafea, in ce doriti, ansa, pendul...si sincer, daca as avea o prietena, care are nevoie de ceva suport in intuitie, i-as sugera din toate cele amintite, inclusiv arta, poezie, pictura, teatru, orice! numai sa invete sa isi asculte vocea interioara si sa ii dea crezare!
Isus a fost exemplu de fapte, si miracole! nu este vorba de modestie, cand e necesara atunci cand cand trebuie si unde trebuie, ci de exemplu de viata in care credinta si fapta sunt una si aceeasi radacina pentru experienta de viata! in biblie sunt exemple de viata, ale sfintilor, apostolilor. Isus vorbeste poporului in pilde...totul se reduce la fapta! de ce? pentru ca experienta este realitate, este gratie divina insamantata prin templu prin radacina pomului vietii; nu este inventia mentalului si credinta egoului in teoriile lui!
maria 58, prezenta dv aici este placuta! oricum, intoarceti-va cand simtiti nevoia!

Mergi la inceput