experiente mistice(2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

M-am uitat uitat azi la TV si am vazut tragedia din Rusia.Cand am vazut sicriul presedintelui,am plans. Dumnezeu sa-i ierte pe toti ! Erau suflete !Pacat !

Gabriela


"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruscus spune:

gabriela, mult curaj, niciodata nu suntem incercati peste puterile noastre, odata cu incercarea primesti si puteres de a trece peste ea, puterea e in tine, incredete in dumnezeu si lasa ca dragostea lui sa te mangaie si sa te intareasca, si nu uita ca dumnezeu ii iubeste foarte mult pe mama si pe sotul tau
fiti binecuvantati
numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruscus

gabriela, mult curaj, niciodata nu suntem incercati peste puterile noastre, odata cu incercarea primesti si puteres de a trece peste ea, puterea e in tine, incredete in dumnezeu si lasa ca dragostea lui sa te mangaie si sa te intareasca, si nu uita ca dumnezeu ii iubeste foarte mult pe mama si pe sotul tau
fiti binecuvantati
numai bine

c'est nous
florina, mamica lui thierry si dara






Gabriela


"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

incerc sa descriu o situatie de vis, prin care probabil ca fiecare dintre voi a trecut!
vreau sa aduc in discutie situatia in care cel ce viseaza, doreste sa faca ceva, sa fuga, sau cine stie, si cu cat mai mult dorinta de a fugi, de exemplu, este mai mare, cu atat miscarile devin ..."lipicioase", vascoase, si se poate termina in a fi trezit din vis, cu senzatia de cosmar!
insa, daca in acea situatie, s-ar face legatura prin constiinta cu sursa de gratie divina, si deci izvorul de viata atat pentru spiritual cat si pentru fizic, toata lupta din vis s-ar topi ca prin minune, iar cel din vis va inregistra o revitalizare, o reenergizare!
diferenta dintre dirijarea corpului energetic spiritual(imaginea fizica la nivel energetic, inregistrata in vis ca cel ce viseaza) din perspectiva ego-ului, si dirijarea acestui corp din punctul de vedere al spiritului, este vizibila in functie de cine ia dezicii: daca egoul ia deciziile in vis, visul se poate termina in cosmar; daca spiritul ia decizii in vis, sigur, el va face conexiunea planului fizic, ego-uli cu planul transcedental, sufletul! ca urmare, isi va face daotira si va canaliza...GRATIE DIVINA PRIN CUVANT, PRIN DECIZIE ACCEPTATA SI RECUNOSCUTA DE EGO (gandul catre divinitate, rugaciune).
considerand ca descrierea va ajuta cele ce voi spune in continuare, am sa fac o concluzie:
-in planul spiritual (energetic-captat prin ochiul energetic al planului fizic manifestat in vis)exista: realitatea fizica prin prezenta egoului(cel de se viseaza-cunostinta) si realitatea spirituala(constiinta), care deschide calea realitatii transcedentale.
-in planul fizic, unde ego-ul are autoritatea si puterea de manifestare in majoritate, s=planul spiritual exista, insa prin comunicare intuitiva, prin comunicare artistica, replica de constiinta-sursa de informatie fiind tot transcedentala-sufletul!

in planul spiritual, cum am vazut descris in exemplul de vis, am reusit sa vedem experienta ego-ului in functie de deciziea luata:
-pleaca capul in fata realitatii divine, si cheama ajutorul divin
-lupta cu propia neputinta si sfarseste sa cheltuie si din energia vitala a organismului; cum instincul de conservare fucntioneaza si la acest nivel, cel din vis se va trezi imediat cu senzatia de cosmar, pentru ca orice i se permite, insa nu si autodistrugerea prin decizii inutile, vanitoase(ego-ul ,el ia decizii, el poate totul el stie totul, el controleaza totul, inclusiv ce se intampla in vis)!
cand se ia decizia de a lasa TOTUL IN MAINILE DOMNULUI, SI SE CHEAMA SPIRITUL SA DECIDA EPNTRU EGO, atunci ego-ul se deschide prin lipsa de rezistenta (renunta la a mai actiona,la a mai controla, la a mai decide), iar spiritul canalizeaza gratie divina instantaneu, revitalizand atat structura energetica cat si corpul fizic!
am reamintit acest mecanism de activare a spiritului prin renuntarea egoului la putere, vanitate, si canalizare a GRATIEI DIVINE, PENTRU CA ACEST MECANISM ARE LOC ATAT IN PLANUL ENERGETIC, CAT SI IN PLANUL FIZIC! NUMAI CA IN PLANUL ENERGETIC, IL VEDEM MAI USOR PRIN OCHIUL ENERGETIC (VIS), IAR IN PLANUL FIZIC este dificila VIZUALIZAREA procesului datorita preponderentei senzoriale si centrarii cunoasterii prin cunostinta si fizic, mai degraba decat prin planul spiritual si transcedental!
IN ESENTA TOTUL SE MANIFESTA IN ACELASI FEL INDIFERENT CA SE INTAMPLA IN VIS SAU IN REALITATE!
ASA AU LOC MIRACOLELE, VINDECARILE, MOMENTELE CAND LEGILE FIZICE SUNT INGENUNCHATE IN FATA PUTERII DIVINE!
ingenunchiarea ego-ului in energetic aduce vitalitate energetica instantaneu, vizualizata de ochiul energetic prin vis ca o deschidere si acceptare de primire a GRATIEI DIVINE! in vis, aceasta realitate este clar resimtita! iar cel ce viseaza are in final o experienta foarte placuta , sensatie de calm, de iubire, de lipsa de conflict, de ...pace!
daca in planul fizic, egoul ar aplica aceeasi atitudine in privinta vehicularii gratiei divine in viata de zi cu zi, ar implini ceea ce se spune in religia ortodoxa, "lasati grijile in mainile DOMNULUI". alasati gratia divina sa se manifeste prin trup, prin ego, ca ea sa lucreze, sa creeze , sa ilumineze egoul, sa vindece trupul, sa armonizeze existenta acestuia cu sine si cu cei in exterior. singura datorie a egoului este de a "sta cu lampa aprinsa", de a veghea, de a fi receptor, cupa deschisa permanent in mod real si voluntar. atunci egoul va fi in serviciul spiritului si sufletului, atunci gratia divina va crea prin templu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruscus spune:

3x3 imi place tare mult cum scri, si gasesc multe din ceea ce spui tu in cartile pe care le_am citit, dar eu cel putin nu sunt asa de evoluata ca tine, si in perioada de actuala, sunt obosita, si nu reusesc sa inteleg tot ce spui, daca ai putea sa explici mai pe intelesul unor copilasi ar fi foarte bine pt mine
visul despre care vorbesti l_am avut de mai multe ori, eu trebuie sa fug dar genunghii mi se inmoaie si nu mai pot sa inaintez si de fiecare data ma trezesc cu o senzatie foarte ciudata, ceea ce vrei sa spui tu e ca trebuie sa las spiritul sa ia controlul, dar cum sa pot face asta intr_un vis?
mersi de lamuriri
numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

daca visul se repeta, in seamna ca esti la pragul de trecere dintre cuvant la fapta! adica, ceea ce spui prin cuvant, si crezi, sa si infaptuiesti!
altfel spus, in vis trebuie sa iti lasi constiinta sa cunoasca pentru ego! sa decida pentru ego! cum vei face asta? prin exercitii de rugaciune, pana vei "convinge" ego-ul sa renunte la a mai fi el autoritatea in planul spiritual. iar cand vei face asta, vei sfarsi calvarul acelei experiente!
senzatia de oboseala este semnul clar al egoului care a "luat" puterea, chiar daca si-a diminuat resursele energetice! pentru ca urmatorul pas, de "hranire" cu energei va fi din "portia" energetica" de viata a corpului: iar subiectiv, biologic se manifesta aceasta "devitalizare" prin oboseala! asa cum lasi trupul sa se odihneasca, sa lasi si ego-ul sa se odihneasca.renunta la a mai lua decizii, prin ascultarea constiintei. ea va pune la dispozitia ta toate resursele de care ai nevoie (inclusiv cele de la nivelul ego-ului).

din ce spui, realitatea ca ego-ul inca ia puterea , "fraiele" in maini este inca evidenta.
incearca sa ii spui mentalului, ego-ului inainte de a adormi, ca unica sursa de viata si putere este dumnezeu. trebuie sa il convingi, iar in vis, sa si manifesti aceasta convingere. iar pentru a face asta, trebuie sa iti extinzi constiinta la nivel de plan ego al cunoasterii. odata extinsa deschisa cunostinta prin constiinta, TOT EGOUL VA DECIDE, INSA VA DECIDE DREPT! VA DECIDE CA DUMNEZEU ESTE CEL CARE ESTE, SI MANIFESTA! iar ego-ul va fi doar cupa de manifestare, "MINILE PRELUNGITE ALE LUI DUMNEZEU".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

3X3 frumos le mai explici si bine imi mai linistesti sufletul si existenta !

Gabriela


"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruscus spune:

3x3
ego_ul e foarte greu de stapanit si de "imblanzit", si unul din marele mele defecte e ca nu sunt consecventa in actiunile mele daca nu am rezultate destul de repede
sunt curioasa tie cat timp ti_am luat pana sa ai experientele de dedublare si alte experiente mistice
tu explici foarte bine, sunt eu care citesc pe fuga si nu prea am timp sa asimilez ceea ce citesc
numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3x3 spune:

odata amintit de controlul puterii, din planul fizic(mental) catre planul spiritual si invers, am sa fortez metafora acestei "retele" de legaturi energetice intre planuri pentru a intra intr-un subiect foarte frumos al miracolelor si vindecarii!
nu insist asupra aspectului descris in si pentru planul fizic, petnru ca nu face subiectul experientei mistice.
insa am sa insist asupra mecanismului dinspre planul fizic catre spiritual, si invers.
se stie foarte bine ca un copil este un sistem deschis energetic, atata timp cat spiritul isi "pune" bazele " energetic in trupul fizic. intr-un mesaj vechi am amintit despre asta. la nastere vine cu data energetica ce trebuie implementata in corp! in primii sapte ani, se face acest proces, se bune "radacina" energetica a spiritului! de acee se zice ca sunt foarte importanti cei 7 ani de acasa!
am sa fortez o metafora: o devenire in plan vertical(ca latura verticala a crucei), si o dezvoltare in plan orizontal, ca bratul orizontal al crucii.
in primul an, se face atat implementarea valorilor chakrei 1, cat si dezvoltarea ei! cu alte cuvinte, copilul fiind un sistem de comunicare predominant energetic, este dependent de "baza" chakrei 1, familia.
in anul 2 de viata, se pun bazele chakrei2, relatiei cu altul; copilul descopera, se face o proiectie in afara prin interactie.se continua dezvoltarea informatiei pe chakra1, insa se incepe si porcesul de pe chakra2!
in anul 2-3, copilul devine "micul teribil", in care el vrea sa faca totul, nu vrea sa asculte de adult, etc...este timpul cand incepe dezvoltarea chakrei3 , cand se centreaza si raporteaza catre sine in interactia cu exteriorul.
si asa mai departe! pana la 7 ani! in mod real, se considera apt pentru scoala la 6 ani! adica chakra6, a mentalului devine activa, si se dezvolta!
apoi, procesul de implementare a energiei spirituale din contractul sacru al individului, se extinde catre un proces de dezvoltare a centrilor energetici in urmatorul plan, cel spiritual!

-ca urmare, apare maturarea fiecarui centru energetic din 7 in 7 ani!
primul ciclu de viata, este de la 7 la 14 ani (dezvoltarea chakrei 1 in planulul spiritual)!
-apoi de la 14, la 21, pentru chakra2(dezvoltarea chakrei2 in planul spiritual),
21-28 ani pentru chakra3 (este timpul cand individul isi defineste cariera, pasiunile, afinitatile...creativitatea, efervescenta...!
28-35 ani pentru chakra4, cand individul gaseste o interpretare si cunoastere profunda a "inimii".
35-42 ani pentru chakra5 in planul spiritual
42-49 ani pentru chakra6
49-56 pentru chakra7
apoi incepe ciclul pe plan transcedental
56-65 ani pentru chakra 1 in plan transcedental
...se spune ca la batranete omul devine mai intelept! si intradevar este mai intelept, pentru ca planul cel mai activ este cel transcedental, cand fizicul o ia mai incet, cand mentalul se mai potoleste! spre varsta asta, daca ajunge, si mai departe, incepe deschiderea catre...divinitate! apare o nevoie interioara de continuitate a vietii, si proiectia acestei "nevoi" in planul transcedental!
copilaria este o perioada foarte "deschisa" energetic! prepondereanta informatiei templului fiind sustinuta energetic! comunicarea in special deste emotionala, si apoi se pune baza mentala, conceptuala! daca exista o trauma in timpul asta, "emotia" vehiculata va fi "memorizata" in planul ego-ului prin preluarea "responsabilitatii" de catre ego. uite asa, se mentine in memoria ego-ului o legatura energetica ce hraneste "trauma" cu energei vitala, chiar daca este uitata in memorie. psihoterapia ofera acces cognitiv in mod sistematic la cauza unei traume, care in cele din urma va echilibra individul in timpul prezent.
iertarea face intrarea ego-ului in reteaua energetica traumatizanta, care tine in mod necreativ emotional deschisa comunicarea dintre planul energetic si spiritual.cunoasterea adusa de psihoterapie nu face altceva decat sa aduca in planul de constiinta motivul suferintei din copilarie. adusa constiinta, aeste adusa si lumina, gratia divina.
in iertare, acest proces de primire a luminii divine este facut in mod individual, prin efort propiu de intrare in camarile suferinde ale templului la nivel fizic si "eliberarea" prin renuntare a o replica a ego-ului la evenimentele din trecut; eliberarea (ca si taierea lanturilor energetice) va aduce lumina, va aduce vindecare, pentru ca ego-ul, va renunta la autoritatea si controlul lui, si va prelua autoritatea accesata din transcedental, plan superior!

vindecarile au loc in mod miraculos, daca se face curatenia energetica interioara, daca se taie lanturile energetice ce tine templul conectat intr-un trecut iluzoriu al mentalului si memoriei lui energetice, si lasa energia vitala, gratia divina sa fie distribuita numai spre templu in timpul prezent, cand fizicul are nevoie de vitalitate in prezent (starea prezenta de sanatate sau boala este cea care da suport fizic ego=ului), si nu trecutul, iluzia in iluzia ego-ului!iluzie odata, pentru ca se traieste in trecut prin dirijarea energiei vitale in trecut, si a doua oara iluzie, pentru ca datoria ego-ului nu este cea de satisfactie a lui personala, ci de a fi in co-creator, mana prelungita a LUMINII DIVINE DIN TEMPLU!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

nu pot sa tac,sunt insarcinata!
3X3 eu stiu ca datorita tie si tatalui meu !.Cuvintele nu-mi ajung ptr a spune cat iti sunt de datoare...tac de cateva zile dar... inainte cu o zi de a face testul si apoi a venit si confirmarea medicului, visasem o femeie care imi dadea un bb, stiam ca ESTI TU 3X3 , si-mi spuneai" e ceea ce-ti poate oferi tatal tau cu ajutorul meu".M-am trezit brusc, simteam ceva langa mine, ma uitam dupa bb, apoi am zis ca e doar vis de noapte pana m-a luat starea cumplita de rau. Credeam ca-i de la vezica biliara,dar sotul mi-a zis ca de la aia nu cresc si sanii.Cum iti pot multumi, 3X3?

Gabriela


"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput