antigen helicobacter pyloric

antigen helicobacter pyloric | Autor: bebelucu

Link direct la acest mesaj

Buna. Am un baietel de 1 an si 4 luni care a fost diagnosticat cu antigen helicobacter pyloric.
S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?
Cat de grava este, ce tratament a-ti luat si care au fost rezultatele?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adina79 spune:

Nu stiu exact cum sta treaba la copii, insa eu am avut aceesi problema, adult fiind, si tratamentul a constat in 2 antibiotice in doza destul de mare, luate timp de 10 zile, alaturi de Omez. Nu stiu de ce ati facut aceasta analiza, eu una aveam dureri foarte mari de stomac, care nu cedau la tratemente "obisnuite". Dupa acest tratament durerile au disparut treptat, insa cele 10 zile cat am luat antibioticele au fost de cosmar.
Cel mai bine ar fi sa consulti un gastroenterolog pediatru si in functie si de simptomele baietelului sa-ti recomande ce sa faceti mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Daca nu-l tratezi, poate dezvolta ulcer si, in timp, blocaj piloric (tranzitul din stomac in intestin), care poate necesita interventie chirugicala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

si eu tocmai am terminat acest tratament, adult fiind.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Uite ce scrie www.monitorulcj.ro/cms/site/m_cj/news/rolul_helicobacter_pylori_hp_in_patologia_digestiva_59525.html" target="_blank">aici ca:

"Aproximativ 50% din populatia mondiala si 60% din populatia Romaniei sint infectate cu HP. Sursa de infectie o reprezinta omul infectat: fie bolnav, fie purtator asimptomatic."

Acum mi-e greu sa cred ca toti purtatorii ar tb sa se trateze, ci este mai logic ca doar in cazul in care se prezinta si simptome sau risc familial de ulcer, gastrite etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelucu spune:

I-am facut tratament cu Ospamox, Klacil si Losec.Asteptam acum sa repetam analiza sa vedem daca a disparut. Azi mi-am facut si eu analizele sa vedem daca a luat copilul de la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Helicobacterul este prezent la mai mult de 50% din oameni .
La cei cu predispozitie familiala provoaca in timp cancer gastric , de aceea pers. care au in familie rude decedate din cauza cancerului gastric sau diagnosticate cu asa ceva sunt obligate sa ia tratamentul, de asemenea si pacientii care au rezectii gastrice. .
La restul populatiei tratamentul se face doar daca se doreste asta sau daca simptomatologia este deranjanta.
Tratamentul consta intr-o asociere de medicamente , o tripla terapie : Omeprazol +Amoxi+Claritromicina timp de 7/10 zile , urmata de tratament cu Omeprazol sau , si mai bine , Nexium , timp de 1 luna.
la copii nu stiu exact cum e , dar asta e schema de la adulti.
Oricum , nu iti fac griji .

***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Bebelucu, nu fa analiza mai repede de un an!!!

Daca repeti mai devreme, rezultatul este irelevant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_iv spune:

Bebelucu, ce ii dai tu acum copilului reprezinta doua antibiotice si un inhibator al secretiei gastrice. Sunt medicamente care intradevar reprezinta tratamentul standard al HP, dar mult prea puternice pt un bebelus. Sper ca ai vb cu un medic pediatru inainte. Pediatra mea mi-a spus ca se poate trata si mai incolo, daca copilul e doar purtator si nu are simptome.
Cum ai citit si mai sus, HP e prezent la 50% din populatie, dar unii nu stiu niciodata ca sunt purtatorii acestei bacterii pentru simplul motiv ca nu ii deranjeaza cu nimic. Se transmite f usor prin sarut, prin mestecatul in mancarea copilului cu lingura pe care ai folosit-o si tu, etc.
Cred ca te-ai grabit putin cu tratamentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelucu spune:

Am facut si eu analiza si la mine a iesit negativ. F. ciudat, pt. ca daca intradevar se ia eu as fi fost cea mai apropiata pers. de la care ar fi putut s-o ia.
Am terminat si tratamentul copilului, mai asteptam o saptamana si ii repet iar analiza, sa vedem cum iese.
Binenteles, tratamentul mi-la dat medicul pediatru, care tot el m-a pus sa-i pun pe toti din fam. bunici, strabunici, matusi...(pers. apropiate), sa faca analiza, sa vedem de la cine a luat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Usor off-topic, scuze, dar ma ajuta mult sa stiu: analiza consta in gastroendoscopie, nu? si eu trebuie sa fac si sunt cam ingrozita

Multa sanatate!

Florina si Elise (9 iulie 2004)

Mergi la inceput