perioada fertila-la cicluri neregulate

perioada fertila-la cicluri neregulate | Autor: SuperMami_1

Link direct la acest mesaj

Buna
Stie cineva cum calculez perioada de ovulatie daca am cicluri neregulate 30- 45 zile?
Va multumesc.

Albumele noastre

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Eu cred ca cel mai mult te-ar ajuta o monitorizare eco a ovulatiei sau incearca teste de ovulatie!

Visul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

ma intereseaza daca sunt persoane in situatia mea, ce anume ati facut, ce teste, de cate ori pe luna, medicatie, consulturi specializate si nu in ultimul rand la cat timp ati dobandit o sarcina
mult-dorita.


Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

supermami ar trebui intr-adevar sa faci o monitorizare de ovulatie si fff. important sa stii de cat ai faza luteala.
Prestatul la doo zile ramane de baza.
Stimularea ovulatiei te-ar putea ajuta sa ovulezi mai repede si de calitate, dar nici asta nu merge la toata lumea.
Deocamdata doar teorie si din partea mea...; tu vroiai caz concret, dar si eu ca si tine...
Personal am incercat cu extract de mladite de zmeur si 3 luni a fost bine, fara rezultat, dar bine

Succes



http://clipedinviatamea.blogspot.com/ - DESPRE INFERTILITATE SI NU NUMAI...

http://poftiti-la-masa.blogspot.com/

http://www.fertilityfriend.com/ticker/28667f/ttc.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamira spune:

Si eu am cicluri neregulate. In primul rand ar tb sa verifici cauza acestora si pe urma sa vezi prin monitorizare daca ovulezi sau nu. De ex eu nu ovulez pt. ca am ovare polichistice si dr m-a trecut pe stimulare. Daca nu vrei sa mergi la dr atunci poti incerca metoda temperaturii bazale sau teste de ovulatie incepand cu ziua 13-14 pana cand obtii cele 2 liniute pozitive.
Succes!

Citat:
citat din mesajul lui SuperMami_1

Buna
Stie cineva cum calculez perioada de ovulatie daca am cicluri neregulate 30- 45 zile?
Va multumesc.

Albumele noastre


_
Te astept minune mica sa vii la mama in burtica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

si eu am ciclu neregulat. si am ramas gravi cu fetita mea (desi imi faceam griji ca nu am nici ovulatie la asa ciclu neregulat) dupa 1 luna jumate de incercari. incearca primele 2-3 luni sa faci dragoste din 2 in 2 zile. asa am facut eu. apoi ivata sa iti cunosti organismul, cand esti in perioada fertila apare un mucus care isi schimba consistenta in diferite etape. citeste despre asta.

si inca ceva, ciclurile neregulate se pot "trata" cu medicamentatie care te poate ajuta si sa obtii o sarcina sau iti sustin sarcina in caz ca este. deci rau nu au ce sa iti faca., dar pt asta trebuie sa mergi la un dr.
multa bafta!


happy mom & ladybird Iasmina Alissa 2+

astept vara...caldura...concediu...piscina...soare..eheeeeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Va multumesc mult pt raspunsuri.
Mi-am facut programare pt luni la medicul meu ginecolog si sa vedem ce plan de bataie punem in aplicare.
Acum ultima data mi-a venit c.m. dupa 46 de zile asta numai dupa ce am luat 2 zile utrogestan.Eu probleme cu ciclul neregulat le-am avut din totdeauna, cred ca e ereditar,nu am chisturi si nici probleme de infertilitate, intrucat mai avem un baietel de 3 ani..si nu a fost o problema sa dobandesc sarcina...s-a prins la prima ovulatie dupa ce am incetat anticonceptionalele...insa acum e mai greu...din decembrie ne straduim...si nimik

Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

din decembrie si nimic? pai e f putin, relaxeaza-te! da, monitorizarea ovulatiei e cea mai buna metoda, si eu am avut ciclurile tot asa neregulate, ovulam prin ziua 22-27.

vezi ca e un subiect aici "mamici a 2a oara", sunt mai multe fete care incearca , poti gasi un sprijin.

Mami de fetita si de baietel
Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Merci, Eseea,am tot intrat pe topicul mamici pt a doua oara, dar nimeni nu parea sa aiba problema mea.

Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns faurneluta spune:

Buna
Si eu am un ciclu nergulat si nu stiu sa il calculez.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Buna! In mod normal nu aveam cicluri neregulate dar incepand cu prima sarcina pierduta si pana acum cand sunt iar insarcinata organismul meu pur si simplu nu a mai avut timp sa revina la un ciclu normal. Primul ciclu dupa sarcina spre exemplu a fost de 68 de zile si totusi stiu exact cand am ovulat. Al doilea ciclu (daca mi-ar mai fi venit ciclul) ar fi fost de 49 de zile. Iar de ovulat am ovulat exact in ziua a 25-a. Adica exact cu 14 zile inainte de venirea ciclului. Stii ca perioada dintre ovulatie si venirea ciclului se cheama faza luteala. La mine faza luteala a fost de exact 14 zile mereu indiferent cat de lung a fost ciclul. Poate si la tine este, sau poate nu. O monitorizare cu ecografii este costisitoare si stresanta. Daca ai un termometru digital bun in casa, poti sa iti iei in fiecare dimineata la trezire temperatura bazala 5-10 secunde si sa faci un grafic pe site-ul www.fertilityfriend.com. Dezavantajul la metoda asta, prin comparatie cu ecografiile este ca afli cand s-a produs ovulatia numai la 2-3 zile dupa ce s-a produs. Ceea ce poate fi valabil si la ecografii ca nu e musai sa te prinda chiar in ziua in care se intampla. Avantajul e ca tu esti in control si afli ce se intampla cu organismul tau si cum se comporta. Eu am ramas de 2 ori insarcinata folosind metoda asta.
Asa strict teoretic perioada de ovulatie ar trebui sa fie cam intre 16-21 de zile la tine. Dar asta numai daca ai faza luteala de 14 zile. Poti afla si prin eco si prin temp bazala cum stai.
Succes!

Mami de (28.10.2008) si 5+

Mergi la inceput