extrauterina

extrauterina | Autor: stellina

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor eu sunt noua pe aicea dar am o intrebare pt voi poate ma puteti ajuta...experienta mea negativa incepe in 2008 cu o sarcina extrauterina operata..dupa ce am facut isterosalpingografia mi sa spus trompa ramasa e subtire si in forma de spirala deci risc de extrauterina...in urma cu 3 luni am facut fiv cu rezultat negativacum sunt la a 2 tentativa de fiv..sotul meu este mult mai optimist decat mine mi-a zis sa refac isterosalipngografia fara sa mai decurg la alt fiv..eu sunt terorizata la gandul sa fac a 2 oara extrauterina deci sa fiu operata din nou deacceia imi este frica sa incerc pe cale naturala...pupici stellina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinutahu spune:

eu iti inteleg frica dar vb cu doctorul tau despre asta si vezi care sunt sansele ca pe cale normala sa ramai insarcinata si ca sarcina sa se aseze la locul ei

sotul este ok?
iti urez succes si numai bine

buburneak

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

draga mea eu am 2 extrauterine cu extirparea amandoua trompele...dupa prima ai 90 la suta sa o faci si pe a 2 ...asa ca ai grija

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Sunt trecuta prin 3 sarcini extrauterine, dintre care 2 operate. Din fericire, intre ele am reusit sa raman insarcinata natural si am o fetita sanatoasa. Concluzia o poti trage si tu: cu mari probleme in ceea ce priveste trompele, se poate totusi. Dovada ca ceva nu era in regula e ca pana la urma tot mi-am pierdut si cea de a doua trompa.
Si da, statistica spune ca ai mare sanse sa faci a doua extrauterina. Doar ca la fel de bine poti fi si printre cele norocoase.
Va trebui sa decizi: riscul unei operatii contra fericirii de a reusi natural. Raspunsul e la tine.


Mami de Alexandra (18.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stellina spune:

draga alinutzahu sotul meu este ok multumesc pt incurajare!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stellina spune:

sunt convinsa ca ai dreptate....deaccea nu risc in 21 aprilie ma intalnesc cu profesorul meu o sa fac a 2 tentativa de fiv!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stellina spune:

esti o luptatoare....felicitari,sunt la a 2 incercare de fiv dupaceea voi decide ce voi face...multumesc pt incurajare!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

stellina ma bucur ca vei face fiv ..sper sa iti reuseasca si iti doresc multa bafta ..si multa rabdare .ca vei avea nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stellina spune:

merci...cine stie nu mai imi pun nici o speranta.. sti cum se zice aicea in italia vada come vada!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

..draga mea speranta moare ultima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rala spune:

Stellina, nu stiu daca te ajuta experienta mea dar as vrea sa iti povestesc in 2 vorbe. Sarcina extrauterina in octombrie 2008, operata laparoscopic, trompa pastrata si reconstruita. A doua extrauterina decembrie 2009 s-a incercat tratament cu metritexat si apoi laparoscopie, trompa extirpata. Februarie 2010 am reusit natural. Asta este povestea foarte pe scurt si golita de toate "agoniile si extazurile". Se poate si natural, dar trebuie sa recunosc ca si eu imi dadusem termen inca un an si apoi fiv. Sa fie cu noroc incercarea ta. Odiseea te asteapta.

9+
"Babies are such a nice way to start people."
-- Don Herold

Mergi la inceput