Fulgusori Noiembrie-Decembrie2009(35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Da, ne-am intanit. Eu, Ancuta si Ionela. Intre timp s-a stricat si vremea. Studiam schemele voastre de diversificare ca la noi chiar bate la usa. Multumim tuturor fetelor care au postat informatii in legatura cu acest subiect.

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavours spune:

coque - sare nu voi da. cat despre acidul uric... cred ca depinde f mult de cantitatea de carne data.
mai jos un tabel pe tema asta
Food source of uric acid

uric acid level

(mg of uric acid /100 g food)
Yeast, brewer's 1810
Sheep's spleen 773
Tuna fish 257
Anchovy 239
Mungo bean seed 222
Soybean seed 190
Chicken (breast with skin) 175
Salmon 170
Pork, fillet 150
Ham, cooked 131
Beef 110
Broccoli 81
Tofu 68
Banana 57
Sweet corn 52
Grape 27
Plum 24
Asparagus 23
blueberry 22
White cabbage 22
Strawberry 21
Carrot 17
Apple 14
Cucumber 7.3

Foods that are particularly high in purines that should be avoided include organ meats, certain types of seafood, lentils, and even certain vegetables such as cauliflower and mushrooms. Most green leafy vegetables and fruits are low in purines and shouldn’t raise your uric acid blood levels. Dairy products such as low fat milk may also help to lower uric acid. Be sure to get lots of vitamin C in your diet since studies have shown it helps to increase excretion of uric acid by the kidneys.

mami de Tudor (04.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui krelia

sincer....am vaga senzatie ca din ce citesc mai mult...voi fi mai incurcata in informatii si mii si mii de scheme de diversificare....si iar ma apuca toti incornoratii..ca la perioada pre-vaccin...

(scuzati..gandeam cu "voce" tare.....)

.....

Ah, si despre lapte cu cereale, la noi nu va fi vorba, avand in vedere ca avem 7230 gr . In rest, suntem bine, am crescut la 62cm, PC=40cm, putza e bine (tati o sa fie fericit si dintisori nu avem inca.

_
Krelia, mami de tzutzupid Rares-Mihai

"Children make you want to start life over."
Muhammad Ali
[/font=Comic Sans MS][/purple]



stai linistita ca asa e si in capul meu : o mare varzaa!!!
In alta ordine de idei ,felicitari pt dimensiuni si ca ati fost cuminti la vaccin!!!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Mie dr mi-a zis sa incep cu supa de legume dar cand ma gandesc ce greu i-am dat supa de morcov(usor indulcita cu glucoza) si eram obligata ca urla de foame dar asa bruta o scuipa mi se face rau cand ma gandesc la urletele de la masa. As incepe cu fructe, apoi daca e cazul cereale si supa de legume dupa. Eu sper sa ajung saptamana viitoare la medic sa vad ce "schema" are el.

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miany75 spune:

pediatra noastra (medicul de familie) nici macar n-a pomenit de vreo lista ceva ,ultima data cand am fost ..desi stie ca papam mixt si imi recomandase diversificare la 4 luni...anyway ,nu as fi inceput oricum...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Alinus25 ne-a dat picaturi Alcon Ciloxan si unguent oftalmic Floxal. Le folosesc timp de o saptamana, dupa care ramanem exclusiv pe ser fiziologic, spalati ochisorii cat mai des si sters cu un servetel. Dupa ce pun picatura trebuie sa masez coltul ochiului. Dr asta a spus ca pana la un an jumate nu se intervine chirurgical pt desfundarea canalului. 1. Aceasta operatiune presupune anestezie generala. 2. Se poate infunda din nou canalul. Numai 1 % din cazuri ajung la defundarea canaleleor pe cale chirurgicala.


Vad ca se vorbeste de Babycook. Lamuriti-ma si pe mine! E necesar? Fetele de la dovlecei care l-au folosit, sunt multumite? Care e pretul unuia?


Saru'mana Lavi, Flavours si Monis pt schemele de diversificare. Am salvat tot.

Lavi nu gasesc schema de care vorbesti pe nov.dec.2009

Poze noi cu Pinky de la 2 luni (nascuta in 09.12.09)

www.youtube.com/watch?v=eAQj284jG3o" target="_blank"> Varul Zbuciumix iubeste pe verisoara Atomix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniablaga spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza
Saru'mana Lavi, Flavours si Monis pt schemele de diversificare. Am salvat tot.

Lavi nu gasesc schema de care vorbesti pe nov.dec.2009

Poze noi cu Pinky de la 2 luni (nascuta in 09.12.09)

www.youtube.com/watch?v=eAQj284jG3o" target="_blank"> Varul Zbuciumix iubeste pe verisoara Atomix


nu stiu de ce a ajuns in Spam! Acolo e!~

Lavinia, cea mai fericita de Rares Cristian, un grabit!NASTEREA UNUI FULGUSOR GRABITRARES CRESTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Salutare!

La cat mai multe lunite:
Rares-Mihai de mami Krelia
Matei-Gabriel de mami Zodie de foc
Emma Valeria de mami Cosmynik !

Krelia, sper sa nu aveti probleme dupa vaccin. Ce baiat mare ai...
Adriana, sa iti traiasca sotul!
Many, Monis si ai vostri au crescut frumos.
Monis, Lavi, Flavours , interesante schemele ptr. diversificare. Noua ne-a zis ca daca vreau pot incepe sa ii dau suculet (piure) de morcov. Sa vedem la urmatorul control ce mai zice. Sper sa imi dea si mie o schema ceva. Deocamdata salvez tot ce scrieti voi pe aici. Cred ca voi ajunge sa fiu mai documentata decat medicul nostru.

Am studiat listuta...frumoase perechi s-au format pe aici...al meu este inca singur Am pus ochii pe Amalia de Laurairina sa vedem daca ne accepta si ea...

------------------------
Dana, mami fericita de David ( 2 noiembrie 2009)

Albume foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

nici nu mai stiu daca am zis au ba....

La Multi Ani - sarbatoritilor zilei Matei-Gabriel si Emma Valeria

many, da....e clar ca vom fi verze pana cand nu vom incepe practic "sa intram in paine".

lavi, pana si in schemele alea date de tine...asa, din ce am rasfoit....pateu la 7 luni..ciorba de perisoare la 5 luni si piure cucurigu sau mimosa..ce-o mai fi si aia........plus carne tot de la 5 luni in schema lu' culcer...

whatever...eu cred ca voi mai refuza sa citesc scheme..ca altfel o iau razna de timpuriu si mai am de trait...vorba aia....macar sa iau si eu o pensie de la stat

dana, succesc in petit!

_
Krelia, mami de tzutzupid Rares-Mihai

"Children make you want to start life over."
Muhammad Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana n.
Am studiat listuta...frumoase perechi s-au format pe aici...al meu este inca singur Am pus ochii pe Amalia de Laurairina sa vedem daca ne accepta si ea...


noi ne simtim de parca ne-ar fi trimis pe sub banca un biletel cu invitatia la o intalnire baiatul pe care il placem in clasa I
La asa ochi albastri sa refuz io incuscreala???? No way!!
Promit solemn sa fiu soacra de treaba


p.s....acu sa videm ce o zice si fiimea..cand mai creste, dar pana atunci ii data-ca la tigani 'promisa'

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput