Minoritatile din Romania: studiu istoric

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Accept, raspunsul tau ma dezamageste foarte mult. Nu as pune actiunile de salvat animalele pe acelasi plan cu ce discutam aici. Se intampla ca sunt foarte activ si in planul asta. Ia sa vedem ... in 1993 am salvat impreuna cu jumatatea mea un catel vagabond si trei pisici . Una a necesitat interventie la veterinar (taxi de urgenta, plata veterinarului, toate din buzunar), 5 zile de tratament intensiv acasa si apoi si-a revenit complet. Imi amintesc remarca unui vecin de bloc cand ma chinuiam sa salvez pisica gasita, naclait tot din cap pana-n brau: cu o expresie de greata pe fata, zice "las-o, dom'le ca nu mai are zile ..."

In 2006, la o vizita in Ro - o pisica fara voce si bolnava, care acum e prospera si fericita intr-o familie adoptiva.

Dat fiind ca nedreptatile nu cunosc granita, am adoptat animale de la "kill shelters" (unde sun eutanasiate dupa un timp de asteptare), platind desigur din buzunar operatiile aferente...

Acum ca ti-am spus si de latura asta, fara sa vreau sa judec pe nimeni, sa stii ca nu inteleg comparatia ta implicita intre copiii abuzati si animalele strazii si ma tem ca nici nu vreau sa aflu cum gandesti in problema asta.

Citat:

Nu, chiar nu am stiut ca esti plecat, dar asta explica atitudinea seaca si precisa vis a vis de problema romilor. Eu vad lucrurile un pic mai nuantat, probabil situatia nu imi permite sa fiu obiectiva.


A, din nou la salamul cu soia? E de fapt pe dos: prejudecatile nu au granita. Le intalnesti oricunde, trebuie combatute oriunde. Stii ce prejudecati exista impotriva romanilor in Franta? Sau crezi ca pot combate asemenea prejudecati si sa inchid ochii la ce se intampla in Ro? N-am asemenea talente de "disociere".

Edit: acum, ca sa nu monopolizam discutia cu actiunile noastre de doi bani, revin la intrebarile deschise pentru singurul istoric dintre noi. Asta e oricum subiectul, iar 'information is power'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Accept, raspunsul tau ma dezamageste foarte mult.


Si pe mine ma dezamegeste faptul ca nu ai inteles ce am vrut sa spun. Chiar nu era vorba de actiunile noastre. Era un exemplu care incerca sa sublinieze ca toleranta nu are valoarea care se doreste a i se da, ca nu pune lucrurile in miscare, nu motiveaza. Daca ai impresia ca intrebarea mea legata de copiii care cersesc si exemplul legat de salvarea pisicii din copac s-au dorit o provocare la a ne bate cu pumnii in piept, ma tem ca ma citesti prea ad literam si mesajul meu nu prea are cum sa ajunga la tine.

Nu stiu cum este cu prejudecatile francezilor vis a vis de romani, dar nu le-as pune pe acelasi plan cu prejudecatile romanilor vis a vis de romi. Pentru ca nu stiu cat de bine ii cunosc francezii pe romanii pe care ii 'prejudeca', sau cat de mult interactioneaza cu ei...insa in ceea ce priveste de exemplu parerea mea despre romi, crede-ma ca este vorba despre o judecata, nu despre o prejudecata. Fie ea si o judecata stramba.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Explica-ne, atunci. Care e judecata aplicabila tuturor romilor?

Edit: practic, e legata de intrebarea la care cativa dintre noi asteapta un raspuns de la AkaManah.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Explica-ne, atunci. Care e judecata aplicabila tuturor romilor?


Prejudecata si generalizarea sunt pacate diferite. Nu cred ca ma fac vinovata de pacatul generalizarii ci sufer de un sindrom mai ciudat. Un om civilizat n-am sa-l pot recunoaste daca este rom decat sa-i scrie in frunte, si nici asa nu s-ar produce in creierul meu asocierea. Si probabil am incadrat in mod gresit multi romani in etnia asta. Nu e o chestie de culoarea pielii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Am scris un mesaj scurt pentru Accept si l-am sters.
Ca sa fiu mai directa: Accept, ce inseamna pentru tine rrom?Descriere, please.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Am scris un mesaj scurt pentru Accept si l-am sters.
Ca sa fiu mai directa: Accept, ce inseamna pentru tine rrom?Descriere, please.


Nu, chiar nu am de gand sa ma justific plecand de la premisa naiva ca sunt singura persoana de la acest subiect care vede problemele evidente ale acestei etnii. Ca sa fiu si eu directa, raspunde-mi si mie la intrebarea daca te-ai muta intr-un cartier de romi? Sau ma rog, raspunde-ti tie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Am scris un mesaj scurt pentru Accept si l-am sters.
Ca sa fiu mai directa: Accept, ce inseamna pentru tine rrom?Descriere, please.


Nu, chiar nu am de gand sa ma justific plecand de la premisa naiva ca sunt singura persoana de la acest subiect care vede problemele evidente ale acestei etnii. Ca sa fiu si eu directa, raspunde-mi si mie la intrebarea daca te-ai muta intr-un cartier de romi? Sau ma rog, raspunde-ti tie.




Accept, hai mai ca tu poti mai mult de atat. Discutia asta e doar asa sa nu taci, este?

Ma bucur ca m-ai intrebat daca m-as muta intr-un cartier ´´de romi´´ Putem astfel ajunge la intrebarea ´´ de ce locuiesc rromii asa cum locuiesc´´? Poate totusi raspunzi si tu unor intrebari, asa ..poate mai invatam ceva unul de la altul.

Hmm..ce sa luam? Ferentari?
Ok.
Nu m-as muta in Ferentari pentru ca arata foarte urat, este un gheto.

Acolo in Ferentari exista foarte multe persoane fara educatie, fara perspectiva, la limita saraciei, si care in consecinta traiesc exact asa cum ar face ORICE persoana la limita saraciei, fara educatie,fara perspectiva. N-are absolut nicio legatura cu etnia. Dar absolut niciuna.
Vezi..pe mine ma opresc alte lucruri. Tu te impiedici de etnie.


Daca tot vezi problemele evidente ale acestei etnii, am pretentia sa vezi si CAUZELE care au dus la aceste probleme, cauze pe care tot incearca Beren sa le puna in discutie, fara succes.
Deci, Accept, de 150 de ani incoace, care crezi tu ca-s cauzele care au facut ca minoritatea roma din ROMANIA sa fie inca pusa pe stalpul infamiei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Rromi nu egal saracie. Nicidecum!!! A trai in cartier de rromi inseamna sa lasi casa descuiata cand pleci la servici si cand te intorci sa nu lipseasca nimic de acolo, inseamna sa dormi noaptea linistit cu usa si poarta descuiata fara frica, inseamna sa fii pregatit sa-ti vina copilul batut, scuipat, injurat, daca iese sa se joace ca... deh... toti sunt copii... inseamna o mie si unu de lucruri. Acum macar isi obliga baietii (doar baitetii!!!) sa faca 4 ani de scoala primara ca sa poata sa isi ia carnet de conducere (sunt buni afaceristi). A nu vedea problemele lor insa e cu totul altceva. Au si eu nazuinte, probleme, dar pot fi respectuosi, pot sa iti faca loc pe drum daca nu prea ai pe unde calca, etc
Lucrurile se schimba incet incet, poate mult prea incet pentru noi. Sunt dintre ei oameni cu standarde atat de ridicate incat romanii cu greu pot ajunge (sa ai vila ''bengoasa"" si ''mertan" la scara ar fi un criteriu sa te salute spre exemplu. )
Una e sa stai pe margine chibitz si sa-ti imaginez ca stii ce inseamna etnia rroma. Alta e sa traiesti printre ei (atentie: nu cu ei). De la vorba la fapta e distanta de la pamant la luna...

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Am scris un mesaj scurt pentru Accept si l-am sters.
Ca sa fiu mai directa: Accept, ce inseamna pentru tine rrom?Descriere, please.


Nu, chiar nu am de gand sa ma justific plecand de la premisa naiva ca sunt singura persoana de la acest subiect care vede problemele evidente ale acestei etnii. Ca sa fiu si eu directa, raspunde-mi si mie la intrebarea daca te-ai muta intr-un cartier de romi? Sau ma rog, raspunde-ti tie.





Accept, a fi tolerant (toleranta activa, singura pe care o iau in considerare si pe care o apreciez) nu inseamna a cauta cu ochii un tigan in autobuz si a te aseza victorios langa el, felicitandu-te in gand pt. toleranta.
Nu inseamna nici a te muta intr-un cartier de tigani.

A fi tolerant inseamna a le apara drepturile la care tu tii si care iti sunt garantate pentru ca esti ne-tigan.
A fi tolerant inseamna sa porti in piept o insigna in forma de cioara, daca unei oranduiri imbecile ii vine in minte ideea imbecila ca toti tiganii sa poarte insigne in forma de cioara.




"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Poate e bine sa analizam si principiile(traditiile) care formeaza identitatea culturala a partilor in "conflict" , practic valorile lor culturale . Acestea intra in interactiune , atunci cand reprezentantii lor impart acelasi teritoriu , determinand tensiuni , iar rezolvarea acestora implica "negocieri" si "conventii" de ambele parti . In cazul in care una dintre parti vrea sa-si impuna unilateral punctele de vedere , incepe discriminarea . Iar acest lucru il fac si minoritatile , cand incearca sa impuna majoritatii normele lor prin comportament (pasiv)-agresiv (cum sunt : poligamia -la arabi , varsta mica de casatorie la tigani ). Iar conceptiile economice ale partilor , nasc violente . Pe scurt ,e nevoie de educatie de ambele parti .

Ce fac eu si explic si copiilor mei este sa judece oamenii individual (desi e oarecum ne-natural , pt. ca in dezvoltarea gandirii operarea cu concepte incepe cu categoriile-categorisirea -iar daca mai multe persoane din acelasi grup prezinta acelasi comportament -acesta se transfera asupra grupului ; principiul functioneaza si pt. mandria nationala in sport de ex. , in mod pozitiv ). Astfel , cineva e bun pt. ca face lucruri bune , nu pt. ca poarta o anume uniforma , e dintr-o anume clasa sociala sau etnie , si altcineva e rau pt. ca face lucruri rele , nu pt. ca apartine unui anume grup (rau insemnand o fapta ce-l anuleaza pe celalalt , bine inseamna ceva ce-l pune in valoare).

Mergi la inceput