Minoritatile din Romania: studiu istoric

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren


Accept92, un copil pus la cersit este o abominatie totala, care nu permite relativism. Mai precis si sec, este o incalcare a drepturilor copilului atat prin exploatare, deprivare de libertate cat si pur si simplu abuz.



Si? Suni la protectia copilului cand iei cunostinta de un copil care cerseste? Ca dupa teoria precisa si seaca pe care tocmai ai enuntat-o banuiesc ca ar trebui sa ti se urce sangele la cap de indignare si revolta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Denizel, cand put a (ce cuvant sa folosesc eu in loc de prostie, doamne iarta-ma) ....inocenta exagerata, nu numai ca fac un mare deserviciu mesajului, dar ne arata si o specie f periculoasa, si anume intolerantul care se crede si tolerant si competent; nu e nici una nici alta. Se pune rau de tot. Vezi si exemplul de mai jos.

V-am mai zis ce mult imi place la tv?
Azi 8 martie d-na Mihaela Radulescu dadea ea sfaturi la tv barbatilor din Ro, cica: "ajut-o la treburi administrative, macar la cele minore" ca nu-i asa, nu poti sa deranjezi seniorul de la bere sa scuture covorul, trimite-l sa duca gunoiul, ii gadili ego-ul si o sa fie plin de energie la "cina romantica" (ma apuca dracii numai cand aud). Si cica "nu o lovi, copiii tai nu te vor ierta niciodata ca ai lovit-o pe mama lor", ea nu conteaza, offspringu' conteaza si asta numai pt ca e si-al seniorului, nu? ai fara copii poa' sa-si bata nevestele in buna pace si voie de la stapanire. Si cica: "n-o certa (sau cam asa ceva) mai bine fa dragoste cu ea"; ca ea daca cumva o doare capul o sa suck it up buttercup sa nu se duca seniorul la altele, nu?
Unuia caruia i s-ar potrivi sfaturile de mai sus si al carui portret s-ar putea ghici printre ele eu una mi-as face un scop in viata sa-i fac zile fripte cu consecventa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Laura, io is nazi pe-ale mele, tu esti nazi pe-ale tale :)). daca vrei, continuam pe PM, fiindca oricum nu intelege nimeni ce cimilim noi pe-aici . Si, pana la urma, nu conteaza din pozitia cui (adica a pacatosului care nu se crede mai bun decat un vierme sau a pacatosului care se crede mai bun decat un vierme :)) aperi drepturile cuiva care e abuzat. Daca te opresti asupra ambalajului (pe care s-ar putea sa-l percepi gresit - poate esti daltonist, na), s-ar putea sa ai probleme, de fapt, in a distinge binele de rau.

Pfuiii, chestia aia scrisa de Mihaela Radulescu e o-ri-bi-la . Voi protesta, desigur :)))).



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Si? Suni la protectia copilului cand iei cunostinta de un copil care cerseste? Ca dupa teoria precisa si seaca pe care tocmai ai enuntat-o banuiesc ca ar trebui sa ti se urce sangele la cap de indignare si revolta.


Da, suni. Si le spui prietenilor tai sa faca la fel. Si votezi politicieni dupa cum abordeaza problema asta sau nu. Si donezi ce poti (bani, timp) la actiuni de voluntariat. Si porti un sticker pe masina daca-ti place. Si multe altele, dupa resurse. Dar sigur nu accepti situatia ca "normalitate".

P.S. Si nu le dai bani "celebritatilor" precum M. Radulescu despre care scrie Laura, daca perpetueaza prejudecati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Si? Suni la protectia copilului cand iei cunostinta de un copil care cerseste? Ca dupa teoria precisa si seaca pe care tocmai ai enuntat-o banuiesc ca ar trebui sa ti se urce sangele la cap de indignare si revolta.


Da, suni. Si le spui prietenilor tai sa faca la fel. Si votezi politicieni dupa cum abordeaza problema asta sau nu. Si donezi ce poti (bani, timp) la actiuni de voluntariat. Si porti un sticker pe masina daca-ti place. Si multe altele, dupa resurse. Dar sigur nu accepti situatia ca "normalitate".



Nu, nu ne intelegem. Intrebarea era una simpla, pentru tine. Daca TU suni, daca ai un obicei din asta, sau ai sunat macar o singura data. Ca teorii frumoase as putea sa emit si eu, stiu exact cum trebuie formulata o idee astfel incat sa se incadreze la 'politically correct'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui beren

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Si? Suni la protectia copilului cand iei cunostinta de un copil care cerseste? Ca dupa teoria precisa si seaca pe care tocmai ai enuntat-o banuiesc ca ar trebui sa ti se urce sangele la cap de indignare si revolta.


Da, suni. Si le spui prietenilor tai sa faca la fel. Si votezi politicieni dupa cum abordeaza problema asta sau nu. Si donezi ce poti (bani, timp) la actiuni de voluntariat. Si porti un sticker pe masina daca-ti place. Si multe altele, dupa resurse. Dar sigur nu accepti situatia ca "normalitate".



Nu, nu ne intelegem. Intrebarea era una simpla, pentru tine. Daca TU suni, daca ai un obicei din asta, sau ai sunat macar o singura data. Ca teorii frumoase as putea sa emit si eu, stiu exact cum trebuie formulata o idee astfel incat sa se incadreze la 'politically correct'.





Stati mai putin, despre ce vorbiti voi aici? Accept, tu ce mai vrei, desfasuratorul telefonului lui Beren ca sa vezi de cate ori a sunat la protectia copilului?

In Romania sunt foarte multe persoane carora nu le pasa deloc. In consecinta tac. Apoi sunt persoanele carora ´´le pasa´´. In consecinta dau in minoritati ca, nu-i asa ´´tiganu isi trimite copilul pe strada´´.
Apoi sunt cei care se lupta cu morile de vant pentru ca le pasa cu adevarat si printre toate prejudecatile si sistemele de rahat suna dom´le in continuare la protectia copilului, ca maine sa se duca iar in intersectie si sa-l gaseasca iar pe copil acolo.

A-normalitatea este la ea acasa, nu conteaza din ce patura sociala faci parte. Asta era ideea, Accept, cum naiba s-a ajuns aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Tot de la tv, stiti ca v-am povestit de intrebarea lui DD, "oare o sa-l lase gagica pe cutare cand va afla ca mama lui e tiganca?" Fratele lui cutare (tigan si el) era la DD vorbind la telefon cu un altul ("roman") cu care statuse in parnaie. Si zice reporteritei, in treacat, aproape inobservabil, despre "roman": "sunt oameni de treaba, doamna, nevasta lui mi-a dus mancare la copii cat am stat in puscarie". Eu cred ca femeia aia a facut cat cinci telefoane cu mancarea ei, macar pe copiii aceia i-a scutit o vreme de foame si poate de cersetorie si a dat un exemplu de solidaritate si normalitate; e greu sa salvezi lumea, dar sa faci un pas pe zi nu e greu deloc. Pentru ca, pe de alta parte, nu e ca si cand minunatul sistem social romanesc actioneaza eficient unde si cand e nevoie. Si viata e grea cand un parinte e in puscarie si celalalt poate nici nu stie sa scrie.
Altceva. Nu am date sau statistici, dar senzatia mea e ca de cele mai multe ori discriminarea romaneasca e teoretica, adica o tin sus si tare ca nu imi plac oamenii cu ochi roz, dar uite-s prieten cu vecinul, tai lemne cu el mai beau o tuica vorbim una-alta, e vecinul, ce daca are ochii roz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Nu, nu ne intelegem. Intrebarea era una simpla, pentru tine. Daca TU suni, daca ai un obicei din asta, sau ai sunat macar o singura data. Ca teorii frumoase as putea sa emit si eu, stiu exact cum trebuie formulata o idee astfel incat sa se incadreze la 'politically correct'.


Aaa, ce fac eu? Hm, probabil stii ca sunt plecat de multi ani din Romania? Asa ca mai intai sa-ti spun ce-am facut pana la 20 de ani, cand am plecat: manifestat in strada - luat cartofi si carbuni in cap, aruncati de la balcon de "oamenii de bine" iritati de "studentii astia"; luat atitudine in statia de tramvai - amenintat ca voi fi "taiat cu cutitul"; luat atitudine pe strada impotriva unei namile de doua ori cat mine (din fericire era beat) - primit printre altele un pumn in fata care-a necesitat interventie chirurgicala ca sa nu pierd un dinte. Luat atitudine in piata - primit mormaielile concetatenilor "lasa, dom'le, ce mai vrei si mata acu' ...". Semnat petitii, discutat muult cu altii de aceeasi varsta cu mine.

Dupa ce am plecat? Am explicat in stanga si-n dreapta unde-am avut ocazia (Europa apoi US) despre "starea natiunii"; ajutat pe cei care organizau ajutoare pentru Romania (pentru orfani, medici fara frontiere, organizatii religioase). Mare parte din progresul facut in ultimii 20 de ani e datorat exclusiv organizatiilor straine, care doneaza timp, bani, talent ca sa dea conditii decente orfanilor, copiilor bolnavi de SIDA, copiilor strazii din Ro.

Si-am mai reactionat la nedreptati si prejudecati pe oriunde am trait: donez la Amensty Int., fac "outreach", explic oricui vrea sa auda de ce fel de ajutor e nevoie in Ro. Ii ajut pe cei de-acasa care reactioneaza ei la nedreptati. Fara indoiala, nu e mare lucru, dar traiesc dupa cum vorbesc: fac atat cat pot. Ar mai fi util sa stii ca multe proiecte generate in afara sunt blocate de la realizare de birocratia si inertia din Ro.

Pe tine nu te intreb ce faci ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Din pacate raspunsul pe care nu am nevoie sa mi-l spuna Beren nu are nici o legatura cu persoana sa, ci este simptomatic pentru problema care se discuta aici. Ca avem legi, asta stim cu totii. Pe mine nu ma caracterizeaza vehementa celor care exprima aici puncte de vedere academice, seci si precise. Nu am sunat niciodata la protectia copilului sa raportez nimic. In schimb am sunat o asociatie de protectia animalelor pentru o pisica ramasa in varful unui copac, asociatia avea alte treburi asa ca am mers la un cabinet veterinar din zona sa-i intreb daca au vre-o idee de rezolvare a problemei si s-a oferit un baiat de acolo sa urce sa o dea jos. Mi-a cerut pentru asta o suma frumusica de bani pe care am platit-o, desi nu era pisica mea, era o 'vagaboanta'. Se face prea mare caz de toleranta, toleranta este extrem de usor de practicat si poate merge mana in mana cu indiferenta. Toleranta este o chestie egoista, toleranta ii asigura practicantului linistea interioara si nu-i ofera nimic subiectului tolerat. Toleranta nu are darul de a 'muta muntii din loc'. Si nici intoleranta dealtfel (apropos de intoleranta unora la intoleranta manifestata prin tot soiul de proteste). Nici aia nu are darul e a atinge. Important e daca ne placem sau nu, din moment ce oricum ne respinem nu mai are importanta daca ne toleram sau nu. Am facut ceva sa ajut pisica pentru ca imi plac pisicile chiar daca nu le-as tolera pe masa de la bucatarie. Degeaba ii tolerez pe tigani (si credeti-ma ca-i tolerez, ba chiar ii evit, nu am suparat sau deranjat vre-o data unul) ca de placut nu-mi plac. Cati dintre voi s-ar muta intr-un cartier de tigani? Eu nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Aaa, ce fac eu? Hm, probabil stii ca sunt plecat de multi ani din Romania?



Nu, chiar nu am stiut ca esti plecat, dar asta explica atitudinea seaca si precisa vis a vis de problema romilor. Eu vad lucrurile un pic mai nuantat, probabil situatia nu imi permite sa fiu obiectiva.


Mergi la inceput