Minoritatile din Romania: studiu istoric

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Postati la subiect, va rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui Dorothee

dar la romanii minoritari din judetele Covasna si Harghita ne mai gandim?!

la discriminarile si actiunile antiromanesti de acolo putem privi?!

sau e mai tentant sa asiguram drepturi (la ce ?) homosexualilor, lesbienelor? suna mai cool si e mai european nu-i asa?!




Nu conteaza...romanii sunt majoritari deci nu pot face gura. :)






Aha ..Aka Manah,asta era!!!
atunci e simplu: ia pocaieste-te sau cauta vreo latura homosexuala in tine si apoi esti si tu indreptatit ´´sa faci gura´´ .Da vezi ca ´´bucuria´´ de a vocifera vine la pachet cu discriminarea,defapt e conditionata de asta!
Te bagi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui inaioana

Akamanah, impresia mea este ca "educatia serioasa" la care inteleg ca esti autodidact pentru ca statul roman nu o ofera, nu te-a ajutat suficient la capitoul logica, astfel incat sa faci distinctia intre un delincvent si membrul unei etnii anume, intre infractiune si comportament etnic, in cadrul argumentatiilor tale. Astfel incat le amesteci si expui continuu unul dintre cele mai cunoscute sofisme.
PS Recomand si un strop de biologie, doar atat incat sa afli ca nu exista rase si ca ele sunt un vechi construct cultural, desuet de ceva vreme in zilele noastre.


Voi nu predicati toleranta din cate vad eu ci o chestiune teoretica pe care nu o intelegeti. Mai mult scoateti din context tot ce se spune. Nu au fost 2 delicventi cutitari ci mai multi; adunarea convocata avea ca scop informarea concetatenilor vizavi de proiectul propus de noi; cearta a izbucnit din senin; inca stau si ma gandesc care a fost mmotivul.

Oare sunt lipsit de logica daca stiu ce am vazut acolo, ca intreaga comunitate traieste din furturi, ca scandalul e un mod de viata. Asta ma face sa caut un tigan in regula si sa spun: "cei 500 de hoti erau o exceptie, acest 1 conteaza. Uau sunt tolerant. Ce mult imi place!".

Eu fac foarte bine diferentele. Ai aruncat cuvintele aleatoriu cand ai pomenit de : infractiune, comportament etnic etc? Nu de alta dar vreau sa stiu la ce te gandesti. Si...biologia se refera la un pic altceva decat crezi matalutza.


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

OK, din nou: la subiect, fara calificative sau atacuri la persoana ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ


Nu vad de unde atata nedumerire, pe bune. Tot dam exemple de genul : se bat, nu se spala, bla bla, de parca restul lumii este total straina de lucrurile astea! Sorry, astea nu-s comportamente specifice etniei tiganesti.




Mda..sper sa nu se destrame vreodata lumea in care traiesti ...Alice...


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:





Totusi, putem vorbi pe cateva exemple concrete de incalcari de drepturi sau discriminari ale tiganilor? Si ale homosexualilor daca vreti, desi eu nu am nimic de comentat despre aceasta categorie si cred si ca cine are o problema cu ei are de fapt o problema cu sine. Paradele homosexualilor sunt intr-adevar inestetice dar dupa parerea mea singurul rau pe care il fac este tocmai ca aduc un mare deserviciu imaginii comunitatii gay perpetuand prejudecatile despre acestia. Si cred ca foarte multi gay sunt deacord cu mine si nu s-ar alatura niciand unei astfel de manifestatii. In primul rand gay-ii si travestitii nu sunt aceeasi poveste, dar asocierea lor la aceste parade alimenteaza pe buna dreptate prejudecatile acelei parti a populatiei care se informeaza din mass-media.

Deci exemple concrete de incalcari ale drepturilor minoritatilor va rog, ca mie nu-mi vin in minte.

Cele de mai sus le-am scris ieri dar pana sa postez a picat forumul. Nu inteleg de ce incercati cu o insistenta vecina cu cicaleala sa va impuneti unii altora puncte de vedere. De exemplu este dreptul meu ca atunci cand ma duc la piata sa nu cumpar de la tigani. De asemenea nu imi place conopida...nu vreau sa-mi dati exemple de moduri in care se poate gati astfel incat sa fie foarte gustoasa, nu-mi spuneti ca se digera usor si e plina de vitamine, caci nici nu mi-am propus sa-mi placa. Si nu, nu am gustat din fiecare conopida de pe lumea asta. Eu ca individ am dreptul sa-mi aleg ce prieteni vreau, sa judec gratuit pe oricine, sa-mi formez pareri dezinformate. A lupta impotriva acestei realitati in numele luptei pentru toleranta se incadreaza la "sa luptam pentru pace" si "sa ne sexam pentru virginitate". Si realitatea este ca fiecare dintre noi are dreptul la care ma refer si ca omul fara capacitatea de a se adapta este pierdut. Multi tigani civilizati nu se mai declara tigani de cel putin doua generatii...ar putea fi acuzati de prejudecati la adresa romanilor, ca ii considera incapabili sa ii accepte...si nu este adevarat, nu etnia ii face pe tigani inacceptabili de catre unii romani. Am putea sa ne invartim in cerc la nesfarsit, dar nu vad rostul. Haideti sa numim concret drepturile care se incalca, am luat cunostinta de parerea fiecarui participant la topic despre tigani si despre homosexuali.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Accept, mi-ai ramas datoare cu niste raspunsuri.
Pana te mai gandesti, vreau sa-ti spun ca a cumpara sa nu din piata de la tigani nu este un drept , este o ALEGERE, mai exact. Ai dreptul de a alege comerciantul.
Nu-mi spune de ce alegi sa nu, cunosc raspunsul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah




Nu inteleg ce este rau in faptul ca protestantii masoara tensiunea arteriala si vand carti religioase. Neoprotestantii nu merg din poarta in poarta in "misiune crestina"? E acelasi lucru.
Sau glumeai cu noi, ortodocsii? :))


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.



Nu, AkaManah, glumeam cu noi, protestantii/neoprotestantii :).

Protestantii si neoprotestantii au ca punct principal de doctrina misionarismul.
Unii dintre ei asa vad misionarismul: sa se duca din usa in usa si sa propovaduiasca ce stiu ei ca inseamna Salvare.
Stiu, misionarismul de acest gen poate deveni extrem de suparator.
Totusi, e suficient sa pui in poarta afisul "nu primesc neoprotestanti in vizita" si sunt convinsa ca "agresiunea" va inceta.
(cele scrise mai sus sunt din categoria "sa facem cunostinta cu sectarii si sa intelegem de ce nu stau linistiti pe la casele lor").


Chestia asta cu alcoolul in mediu rural si "vaaai, Cutarica miroase a alcool de la 10 dimineata" mi se pare destul de haioasa.
Oameni buni, la sate se cam bea...
Si nu se bea a betzivanie, ci asa cum beau oamenii cumsecade :)) apa cu o felie de lamaie.
La prima masa din zi (care e de obicei pe la 10-11-12) se beau si un pahar-doo de vin. Care pahar de vin nu face din tine un agricultor care o sa incerce sa semene seminte in livada cu pruni in loc de ogor.
Si, daca tiganul ala mirosea a alcool la 12 ziua, sunt convinsa ca si ne-tiganul de langa el (daca ne-tiganul e consumator de alcool) ar fi mirosit daca ar fi fost adulmecat...










"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

accept, cred ca unele din persoanele aici de fata considera ca un drept fundamental care se incalca, spre exemplu referitor la homosexuali: nu se pot casatori, un cuplu homosexual nu poate adopta un copil etc. Zic. La asta cred ca se refera cand spun despre incalcarea drepturilor, sau ma rog, astfel de lucruri. Dar mai bine ii las pe ei sa spuna si sa exemplifice.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah




Nu inteleg ce este rau in faptul ca protestantii masoara tensiunea arteriala si vand carti religioase. Neoprotestantii nu merg din poarta in poarta in "misiune crestina"? E acelasi lucru.
Sau glumeai cu noi, ortodocsii? :))


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.



Nu, AkaManah, glumeam cu noi, protestantii/neoprotestantii :).

Protestantii si neoprotestantii au ca punct principal de doctrina misionarismul.
Unii dintre ei asa vad misionarismul: sa se duca din usa in usa si sa propovaduiasca ce stiu ei ca inseamna Salvare.
Stiu, misionarismul poate deveni extrem de suparator.
Totusi, e suficient sa pui in poarta afisul "nu primesc neoprotestanti in vizita" si sunt convinsa ca "agresiunea" va inceta.
(cele scrise mai sus sunt din categoria "sa facem cunostinta cu sectarii si sa intelegem de ce nu stau linistiti pe la casele lor").



Nu am avut niciodata nimic cu neoprotestantii. Am multi prieteni de diferite religii si e OK. Nu ma deranjeaza nici misionarismul, chiar mi se pare foarte in regula in conditiile in care fac parte dintr-o religie adormita. Maimult imi place sa citesc si revistele scoase de diferitele biserici neoprotestante. Imi place mai ales parte cu marturiile despre misionarism si rubrica despre natura. Discursul acestor oameni mi se pare mai acordat cu realitatile contemporane decat traditional mesaj crestin ortodox.Faptul ca unui se simt deranjati poate avea mai multe cauze: poate fi si intamplarea, adica sa pice mai multi misionari in aceiasi zi si omul se simte agasat sau crestinul e foarte bine fixat in propriile convingeri religioase. In orice caz apreciez faptul ca ii vad pe strada imbracati frumos, cuviinciosi si convinsi de misiunea lor. As vrea sa vad asta si la noi ortodocsii.

Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput