Minoritatile din Romania: studiu istoric

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Si nu trebuie sa ma creada pe cuvant, doar sa-l chem in biroul patronului. Atat.



Si daca a baut sirop de tuse care contine alcool se pune? Probabil ca nu, din moment ce tu singura spui ca e suficient sa-l chemi in biroul patronului.

Dar daca tu ai baut sirop de tuse si mirosi a alcool? Ar fi suficient ca EL sa te cheme in biroul patronului ca sa fii data afara?

Citat:


Sar peste constatarea (peiorativa) ca sunt alba si majoritara etc, au fost dati afara si romani dupa avertismente repetate. Iar persoana de care spun acum, nu e la primul.



Foarte bine faci pentru ca nu era peiorativa. Imi pare rau daca asa ti s-a parut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Conchita, vad ca nu vrei sa citesti ceea ce am scris in mare detaliu zilele trecute. Fie, am sa fac un rezumat aici.

Bartolomeu Anania este reprezentativ pentru BOR (e Mitropolit !!). El se opune ideii ca homosexualii sunt egali in drepturi cu ceilalti cetateni. Mai precis, vrea ca homosexualitatea sa fie considerata - din punct de vedere social si legal - comportament aberant, ilegal. Precum pedofilia, o crima oribila. Faptul ca aceasta opinie este intalnita frecvent intre cei care recunosc autoritatea morala a BOR e demonstrat si de postarea lui Dorothee (citeste, te rog).

Atunci cand pozitia oficialilor BOR cheama la intoleranta fata de cetateni ai Romaniei pentru optiunile lor sexuale, iar BOR reprezinta majoritatea populatiei religioase a tarii, avem un caz clasic de abuz al majoritatii fata de minoritate.

Si daca nu-i clar, majoritate/minoritate e o chestiune de forta: legile nu mai au sens cand cei mai multi le incalca. De aia conteaza ca sunt 99 la 1 ori 50 la 50: e o chestiune de forta, de abuz.

P.S. Raspunde macar o singura data despre Anania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Ingrid, eu cand am parat am atasat dovada :)).
Tu cum ai facut? Ai sticlute in care colectezi mirosuri?

da' nu mai primesti odata avertismentul ala?



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren
Legea de acum 20 era considerata "buna" de majoritatea - opinia mea. Asta e un exemplu pentru abuzul facut de "cei mai multi" impotriva "unora diferiti" (ca sa nu folosim majoritate si minoritate, se pare ca produc efecte ciudate). Cand exista o lege care spune ca esti infractor daca esti homosexual, e o masura clara a felului in care gandesc multi. Si ei continua sa gandeasca asa si azi, dupa ce legea a fost abrogata. Vezi episodul povestit de Mihaelka.


ok, ai editat. iti mai raspund la asta si dupa aia e randul tau.

mesajul tau e plin de inexactitati. legea nu o fac cei multi. daca e o lege abuziva, sufera majoritatea, chiar daca e tintita spre o minoritate, sunt numeroase exemple in acest sens. nu, cand exista o lege care spune ca esti infractor daca esti gay, inseamna ca sunt comunistii la putere. iar ca ei nu au gandit multi cand au furat puterea in forta in romania - dar nu vrei sa revenim la discutia despre interesul national romanesc, pentru ca deja m-ai convins pe enspe pagini ca e neimportant si e doar o inventie, in timp ce interesul minoritar ar trebui sa inlocuiasca toate legile terestre si divine.

ei continua sa gandeasca asa, cum? episodul povestit de Mihaelka ii include pe cei multi, 50%+1 din romania? au participat peste 12.501.000 de romani la intamplarea respectiva? erau toti majoritari? in ce sens majoritari? ca mancau mamaliga sau cum? dupa ce semn clandestin sau evident recunosti un majoritar care comite o nedreptate sau o infractiune? sau faptul ca a comis o nedreptate il califica automat ca majoritar?

sa traduc eu ce-ai vrut sa spui, dar n-ai indraznit, probabil: faptul ca romania e o tara majoritar crestina a facut posibila legea anti-gay in romania, iar faptul ca homosexualii nu se pot casatori legal inca in romania e din cauza BOR care indoctrineaza crestinii cu dogme anti-gay, anti-protestanti, anti-planeta marte. corect? nu, beren, nu e corect. e o pozitie plina de prejudecati si de informatii eronate.

abdominabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Pitzinuca si eu sunt pe sfert unguroaica. Si prietena mea cea mai buna e pe sfert tiganca. Habar nu am avut. Si? Ce daca? A fost fotomodel, e de o curatenie exemplara, harnica si cuminte. Oricine si-ar dori-o ca prietena. A, si isi adora fetita. Daca toti tiganii ar fi la fel (bine, fara partea cu fotomodelul), cine ce treaba ar avea cu ei? Chiar nu pricep, de multe ori se striga pe ideea ca sunt discriminati, cum? Uite, sunt angajati daca vor, sunt locuri speciale la facultate (discriminarea pozitiva), ce nu-i ok?
Cred ca mai mult pe net sarim cu gura, in realitate eu n-am intalnit genul de discriminare de care spui, cu tiganul si taximetristul. Nu zic ca nu e adevarat. Foarte rau ca s-a intamplat asa.


Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Mihaelka , nu imi dau seama de ce e limpede doar jumatate din idee , instinctul sexual are un singur sens si mai multe moduri de manifestare . E bun sau rau prin consecinte . De aceea exista legi pe seama lui .
Prin analizarea conditiilor si consecintelor se valideaza sau nu .

"Altfel" este expresia neutra , nevalorica , a comportamentelor sexuale altele decat cele validate social.

Diferente intre oameni exista , din toate punctele de vedere , iar modul civilizat si corect de exprimare a lor este genul de expresie "x gandeste altfel decat y" sau "x arata altfel decat y" , adica exprimare ne-peiorativa . Daca exista alt mod mai bun , as vrea sa stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Ingrid, eu cand am parat am atasat dovada :)).
Tu cum ai facut? Ai sticlute in care colectezi mirosuri?

da' nu mai primesti odata avertismentul ala?



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.


Trupul omului e un vas.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Conchita, vad ca nu vrei sa citesti ceea ce am scris in mare detaliu zilele trecute. Fie, am sa fac un rezumat aici.

Bartolomeu Anania este reprezentativ pentru BOR (e Mitropolit !!). El se opune ideii ca homosexualii sunt egali in drepturi cu ceilalti cetateni. Mai precis, vrea ca homosexualitatea sa fie considerata - din punct de vedere social si legal - comportament aberant, ilegal. Precum pedofilia, o crima oribila. Faptul ca aceasta opinie este intalnita frecvent intre cei care recunosc autoritatea morala a BOR e demonstrat si de postarea lui Dorothee (citeste, te rog).

Atunci cand pozitia oficialilor BOR cheama la intoleranta fata de cetateni ai Romaniei pentru optiunile lor sexuale, iar BOR reprezinta majoritatea populatiei religioase a tarii, avem un caz clasic de abuz al majoritatii fata de minoritate.

Si daca nu-i clar, majoritate/minoritate e o chestiune de forta: legile nu mai au sens cand cei mai multi le incalca. De aia conteaza ca sunt 99 la 1 ori 50 la 50: e o chestiune de forta, de abuz.

P.S. Raspunde macar o singura data despre Anania.


oh, deci intuisem corect ca asta ai vrut sa demonstrezi.

I've got news for you - ce zice, ce gandeste, ce face BOR e strict treaba BOR si a enoriasilor sai. sau astepti sa devina minoritate ca sa-i respecti drepturile? eu sunt crestina si consider homosexualitatea un pacat si o deviatie sexuala. aaaa, n-am dreptul sa cred asta? sau sa ma exprim? ba bine ca da. ce-o sa patesc mai mult decat dosariada la topic, ramasa, vad, nesanctionata? sau hartuirea celorlalti postanti cu opinii similare ale caror drepturi la exprimare nu-s aparate, desi sunt minoritare la topicul asta - alta dovada despre cat de relativa e treaba cu minoritatea asta.

despre anania raspund dupa ce raspunzi tu ce legatura are cu discutia si de ce trebuie sa demonizezi biserica ortodoxa romana altfel decat ca asa e moda acuma printre intelectuali? te-ai gandit vreo secunda cate persoane ofensezi prin campania asta anti-BOR? sau persoanele astea-s cetateni de rand si nu merita sentimente speciale?



abdominabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Mihaelka, nu ma poate da nimeni afara. Asculta-ma putin, omul a baut. Nu sirop de tuse, nu a supt bomboane de menta, ci alcool etilic. Si nu e la prima abatere. Si argumentam aici poate fara rost, devreme ce nu se vine baut la servici. Punct.
Nu, nu-l parasc, si nici nu voi avea o discutie cu el. Pentru ca atunci va crede ca n-am luat atitudine odata, va merge si a doua (a se citi a patra) oara. Trec cu vederea azi.
Are familie si copii. Pentru azi mi-a ajuns discutia, e asa sterila daca nu traiesti cu adevarat ce spui.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Pitzinuca si eu sunt pe sfert unguroaica. Si prietena mea cea mai buna e pe sfert tiganca. Habar nu am avut. Si? Ce daca? A fost fotomodel, e de o curatenie exemplara, harnica si cuminte. Oricine si-ar dori-o ca prietena. A, si isi adora fetita. Daca toti tiganii ar fi la fel (bine, fara partea cu fotomodelul), cine ce treaba ar avea cu ei? Chiar nu pricep, de multe ori se striga pe ideea ca sunt discriminati, cum? Uite, sunt angajati daca vor, sunt locuri speciale la facultate (discriminarea pozitiva), ce nu-i ok?
Cred ca mai mult pe net sarim cu gura, in realitate eu n-am intalnit genul de discriminare de care spui, cu tiganul si taximetristul. Nu zic ca nu e adevarat. Foarte rau ca s-a intamplat asa.


Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues



Ingrid, protestantii pe care ii cunosc eu se spala, isi platesc impozitele, isi iubesc copiii, nu deranjeaza vecinii, nu danseaza din buric in mijlocul trotuarului, nu beau alcool si nu fumeaza.
ba inca, se poarta atat de politicos cu cei din jur, ca sunt uneori intrebati "ba, tu nu cumva esti pocait?"
Spune-mi, te rog, care crezi ca e vina pentru care sunt atat de prost priviti de liderii spirituali ortodocsi? (daca vrei, pun si vreo 2-3 links pt. exemplificare).
De ce crezi ca practicantii ortodocsi sunt indemnati de acesti lideri sa nu intre in relatii cu ei?
De ce crezi ca exista preoti ortodocsi romani care invata copiii la orele de religie ca ii calca o masina daca intra intr-o biserica protestanta?



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput