Minoritatile din Romania: studiu istoric

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
pardon?! deci am avut intuitie corecta ca asta e scopul topicului.


??? Scopul topicului e declarat in primul mesaj. Vrei sa spui ca ai impresia ca-ti e adresat cumva? Ma tem ca raspunsul este nu ...

Off-topic, pentru ca ai pomenit double standard, am fost nevoit sa remarc (fara nici o bucurie) ca il practici foarte des. Exemplele abunda, dar n-au de-a face cu subiectul.

Citat:

pardon??? unde am afirmat eu ineptia asta? era vorba despre BOR, nu despre statul roman. sau sinagogile ofera ritualuri egale crestinilor ortodocsi si gay-lor si musulmanilor, si protestantilor? confuzi lucrurile intentionat sau asist la zvonistici incredibile. spune-mi ca e valabila a treia varianta despre care sunt nerabdatoare sa aud detalii.


Degradarea discutiei prin degradarea limbajului nu ma atinge si nu ma intereseaza, te rog sa mentii un ton adecvat. Pana cand nu-ti e clar daca am scris ceva gresit sau nu, ar fi intelept sa te abtii de la etichetari ieftine.

Ai intrebat "ce fac minoritatile pentru cauza Romaniei"? De ce aceasta intrebare? Pentru ca sunt considerati egali cu ceilalti? Atunci nu are sens sa accentuezi statutul minoritar. Atunci de ce? Pentru ca nu sunt considerati "chiar egali" (poate 3/4) si deci trebuie sa faca ceva "activ" ca sa-si "merite" drepturile constitutionale. Asta e gresit.


Citat:

nu codrescu a deschis topicul. eu te intreb pe tine,


Am sa explic in pasi mici de data asta: Andrei Codrescu este un evreu care serveste cauza Romaniei mai mult decat multi romani "verzi". Si ca el sunt multi altii. E clar acum?

Citat:

faza cu "nu" spus germanilor si rusilor e de ion creanga. solutii realiste ai?


Ai pomenit Franta si aici ma vad nevoit sa-ti explic relatia mea speciala cu acea cultura: eu am absolvit un Grande Ecole din Paris, unde se dezbat adesea intrebari similare despre francezi si minoritati. Multi studenti din anul meu, din acea scoala (viitorii lideri ai societatii) erau xenofobi si rasisti. Asta explica alegerea Frantei, asta explica alegerea Romaniei. Ce trebuia ales? Am sa parafrazez ...

"Intre lasitate (colaborarea cu Hitler) si violenta (rezistenta) trebuia aleasa rezistenta". Asa, sa zicem... ca grecii? Ca sarbii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Citat:
citat din mesajul lui conchita
pardon?! deci am avut intuitie corecta ca asta e scopul topicului.


??? Scopul topicului e declarat in primul mesaj. Vrei sa spui ca ai impresia ca-ti e adresat cumva? Ma tem ca raspunsul este nu ...

Off-topic, pentru ca ai pomenit double standard, am fost nevoit sa remarc (fara nici o bucurie) ca il practici foarte des. Exemplele abunda, dar n-au de-a face cu subiectul.

Citat:

pardon??? unde am afirmat eu ineptia asta? era vorba despre BOR, nu despre statul roman. sau sinagogile ofera ritualuri egale crestinilor ortodocsi si gay-lor si musulmanilor, si protestantilor? confuzi lucrurile intentionat sau asist la zvonistici incredibile. spune-mi ca e valabila a treia varianta despre care sunt nerabdatoare sa aud detalii.


Degradarea discutiei prin degradarea limbajului nu ma atinge si nu ma intereseaza, te rog sa mentii un ton adecvat. Pana cand nu-ti e clar daca am scris ceva gresit sau nu, ar fi intelept sa te abtii de la etichetari ieftine.


aa, poate ai uitat pe ce ton ai debutat discutia si cum reusesti sa o continui, prin referire la persoana? catalogarea a priori drept monstruosi a celor care nu-ti impartasesc vederile? eu asteptam niste scuze, nicidecum continuarea acuzatiilor nesustinute (inteleg ca esti ocupat, dar asta ar trebui sa te retina de a le promova). pana cand clarifici in virtutea carui drept iti permiti sa lansezi calomnia cum ca eu as considera protestantii si gay-ii sferturi de persoane si sa-ti demonstrezi acuzatia cu dublul standard (asa cum am facut-o si eu), iti sugerez sa-ti recitesti mesajele, inclusiv pe al meu si sa repeti dupa mine: BOR. Biserica Ortodoxa Romana. institutie religioasa, pentru cei care inca mai au confuzii.

abdominabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren
"Intre lasitate (colaborarea cu Hitler) si violenta (rezistenta) trebuia aleasa rezistenta". Asa, sa zicem... ca grecii? Ca sarbii?


ca palestinienii?

romania era sfartecata deja. rezistenta contra nemtilor si rusilor ar fi dus sigur la distrugere completa. asta iti doresti? cred ca e putin cam tarziu, suntem membri UE si NATO.

abdominabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren
- in discutia cu AkaManah a fost prezenta opinia ca Antonescu a facut alegeri "in interesul Romaniei". Daca evreii ar fi fost considerati cetateni la fel ca ceilalti (de ex. legionarii), opinia asta ar aparea imediat ca monstruoasa si de neacceptat: ce tara decide sa sacrifice 300 de mii din cetateni la cererea unui dictator strain, "in interesul national"?


Conchita, indica-mi te rog unde am etichetat eu o persoana sau un grup drept "monstruosi". Eu vad doar ca opinia in discutie este monstruoasa (vezi somnul ratiunii), nu cei care o propaga. Eu nu cred ca o opinie prosteasca il face pe opinant prost, o opinie rauvoitoare il face pe opinant rau, sau una monstruoasa il face monstru. Nimeni nu-i perfect, orice poate avea "a bad day" si o opinie criticabila. Am lamurit chestiunea asta?

Daca da, poate revenim la discutie cu argumente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Citat:
citat din mesajul lui Deus
Nu acceptam decat pe cineva care in mare masura este o copie a noastra - in oglinda, restul sunt altceva, niste ciudatenii...


Poate ca trebuie sa explic intrebarea mai bine: in mod normal, cetatenii unei tari isi recunosc drepturi egale fara deosebire (de culoare, varsta, altele). Asta e legea. Si e respectata in multe tari din lume. In opinia mea, nu este respectata de o portiune semnificativa din populatia Romaniei. Vrei sa spui ca este evident de ce-i asa - prin explicatia cu oglinda?

Faptul ca apartii de o minoritate (religioasa) dar aparent te lasa rece discriminarea altei minoritati (etnice) mi se pare contradictoriu ...

Edit: Laura, fata de postarea ta fac aceeasi precizare: legea spune ca discriminarea nu e permisa. Daca esti patron si vine X la interviu, nu ai voie sa iei in consideratie etnia lui X, doar calitatile profesionale (stiu ca tu stii asta bine de pe continentul asta, dar trebuie explicat macar o data in detaliu). Intrebarea este cat de departe de dezideratul asta e Romania? treaba cu cei 150 de ani: sunt de-ajuns?


ma refeream la modul general:-) eu nu am nimic cu nimeni, cred/sper!
Legile sunt facute dar nu impiedica total discriminarea,intoleranta, etc. Fara legi ar domnii un haos de neimaginat si lumea s-ar manifesta asa cum gandeste - adica nu am vedea egalitate, drepturi, concesii

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

ca palestinienii?

romania era sfartecata deja. rezistenta contra nemtilor si rusilor ar fi dus sigur la distrugere completa. asta iti doresti? cred ca e putin cam tarziu, suntem membri UE si NATO.


OK, sa revenim la date istorice. A fi invadat de Germania (spatiul iugoslav) sau de Germania si URSS nu facea nici o diferenta, armata romana ar fi colapsat foarte rapid oricum. Acum, sa comparam situatia cu spatiul iugoslav: invadati complet de nemti, disparuti de pe harta. Cate divizii germane? Stii?

Iti spun eu: 42. Cate au fost necesare ca sa controleze Romania (cand deja clasa politica se agita sa faca alianta cu americanii)? Stii?

Una. O divizie, cu multi invalizi de razboi. Sarbii au fost masacrati de cele mai bune trupe (42 de divizii germane era cosmar pentru orice tara europeana), si uite ca n-au disparut ...

Povestea Greciei e similara, doar ca i-au batut mar pe italieni inainte sa intervina nemtii.

Asta e diferenta intre rezistenta si colaborationism.

P.S. Iti spun acum pentru singura data: insinuari "voalate" de genul "asta iti doresti? cred ca e putin cam tarziu, suntem membri UE si NATO." nu merita comentarii din partea mea. Poate ca la alte subiecte conversatia se poarta la nivelul asta, dar nu te astepta de la mine la asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Va rog frumos, stie cineva unde se face si cat costa un RMN functional?
Am niste senzatii acute de deja vu care inteleg ca ar putea fi semnele afectarii lobului temporal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
ne pune noua ochelari de cal?


din nou, o perspectiva din care refuz sa comunic. atata timp cat se continua impartirea pe tabere, "noi" si "monstruosii", crezi sincer ca exista vreo punte de intelegere? eu, nu.

daca incepem cu exemple, crezi ca nu se pot gasi nenumarate cu romani obisnuiti (adica nu la putere) care au ramas oameni??



Ok, inteleg si-ti respect decizia.

Permite-mi doar sa-ti amintesc ca am fost distribuita in rolul de purtator de ochelari de cal in acelasi timp cu impartirea noi/voi. Pe care n-am operat-o eu.

Ai intrebat ce fac evreii ca sa promoveze romania si romanismul. Am dat un exemplu concret; inteleg ca n-a fost adecvat. Imi cer scuze ca n-am inteles la ce te-ai referit. Nu inteleg nici acum, de altfel, dar o sa ma mai gandesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Va rog frumos, stie cineva unde se face si cat costa un RMN functional?
Am niste senzatii acute de deja vu care inteleg ca ar putea fi semnele afectarii lobului temporal.

Come to the Dark Side. We have cookies!



Nu, e un semn ca ceva s-a schimbat in sistem, au rescris o secventa, o sa apara Agent Smith in curand. Fugi catre cea mai apropiata cabina telefonica, poate reusesti sa scapi!!



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Eu nu stiu de unde ideea asta ca antonescu vroia binele tarii.Asa cum si hitler vroia binele germaniei? haha...sau poate asa cum Ceausescu vroia binele pionierilor? Ha-ha.

Antonescu vroia sa-si demonstreze ceva. Din acest motiv el a continuat sa creada in vorbele lui Hitler pana in ultimul moment.La cat de bun strateg si militar a fost el,trebuia sa vada cursul evenimentelor, sa le prevada(mai ales atunci cand chiar chior sa fi fost, n-aveai cu sa nu le vezi). Dar Antonescu a preferat sa treaca de calitatea lui de bun militar si sa spere disperat la satisfacerea dorintei proprii de a intra in istorie ca ´cel care a recuperat teritorii´´
Pretul nu mai conta.
Evreii, tiganii, nu mai contau ba mai mult(pentru un iubitor de popor) , nu i-a pasat nici de sutele de zeci de mii de soldati pe care i-a trimis in Rusia la moarte total in van.
Armata romana are un rol foarte important in cucerirea Crimeii, luptele de la Stalingrad si Kuban. Antonescu nu vrea sa procedeze precum Mannerheim(Finlanda) care s-a oprit dupa cucerirea Careliei. Nuu...el se avanta sa-l pupe-n dos pe hitler , care si-a batut joc cum a vrut de Romania.

Cand a comandat trecerea Prutului, Romania a intrat in razboi fara vreo conventie care sa stipuleze conditiile colaborarii cu nazistii. Antonescu a gasit de cuviinta sa nu se consulte nici macar intern cu factorii politici romani.

Ba mai si semneaza in Berlin un nou acord de colaborare romano-german, prin care ECONOMIA ROMANIEI DEVINE SUBORDONATA ECONOMIEI GERMANIEI.(prin 1940) Dragoste de tara,in toata regula!

La ce au condus actiunile lui Antonescu? La o tara ocupata si secatuita de forte.Fara perspective.Pana si romanii intre ei aveau maari probleme.

Mergi la inceput