NVDC-Nasterea Vaginala Dupa Cezariana

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

bravegirl, si eu am fost balega cum spui tu si mult prea putin documentata cu ce se intampla la noi in tara la o nastere. probabil majoritatea primiparelor sunt asa. altfel sunt aproape 100% sigura ca nu ajungeam la cezariana. de data asta, daca cumva se va impune epiziotomia, sunt sigura ca va fi mai bine decat data trecuta pentru tine. epiziotomia este totusi o taietura superficiala, de mici dimensiuni (1-2 cm) si nu prin X straturi de piele/muschi/uter. e ca si cum ai compara coaserea unei zgarieturi mai urate cu oricare alta operatie care implica desfacerea abdomenului. ma tem ca si daca te vei documenta ce trebuie facut ca sa nu ajungi la epiziotomie, va fi greu sa te mai lupti si cu adeptii ei in momentele alea. eu una clar as prefera o epiziotomie decat o noua cezariana, daca e musai sa aleg intre astea.



Mami de (28.10.2008) si bb2 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

alinushca, iti tin pumnii sa nasti cum iti doresti
Eu am tratat cu ignore toate replicile aiurea din jurul meu.
Pe mine m-a interesat doar sa stiu ca sectia de neo-nato e f buna, ca te ajuta sa alaptezi (oricum e mai ieftin si pt spital...) si in rest mi-am vazut de treaba.Cand imi ziceau sa ma odihnesc zambeam, dadeam din cap ca da si faceam cu voiam eu.
La primul la mine a fost obligatoriu cezariana pt ca era in breech (adica cu picioarele incrucisate, am vazut eu la echo cu o zi inainte) asa ca a fost facuta (ceza) cu motiv intemeiat. Dar nu la rece, mi s-a indus (deja eram cu 41 de sapt si 3 zile), lichidul a fost cam verzui (ma obsedeaza si acum ast )

Bafta mare sa mearga toate pe roate, si nu te consuma pentru ce nu depinde de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

sarumana



Mami de (28.10.2008) si bb2 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Am auzit din diverse surse ca ar mai fi fost femei din bucuresti care au incercat NVDC in ultima vreme (la stat). Sunt curioasa daca e vreuna care sa fie si forumista daca a reusit si cum a fost. Niste povesti de succes in sistemul de aici nu ar strica!



Mami de (28.10.2008) si bb2 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor,
Va citesc cu mult interes deoarece imi doresc al doilea copil si nu am curaj sa-l fac daca nasterea va fi tot cezariana care pt mine a fost una cu probleme iar explicatiile care mi s-au dat au fost 'ca se mai intampla'.
Alinushca sa-ti dea D-zeu sanatate si multa putere sa reusesti ce ti-ai propus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mh spune:

Buna!

Se poate WBAC, eu am incercat dar pentru ca am vrut la un mom dat epidurala nu a fost decat VBAC. La Regina Maria ( unde am nascut) nu se poate cu epidurala in apa, dar la Eva in Brasov se poate, poate nu ar fi rau un schimb de experienta al anestezistilor .
Oricum VBAC e taboo din orice punct de vedere, apropo de cautat pe net, eu am gasit cand ma documentam si eu, o gramada de chestii contra nasterii in apa, nasterii provocate, nasterii cu epidurala etc. Experienta mea de VBAC a fost o nastere provocata la 40 sapt, copil cu suspiciune de retard uterin, cu epidurala la un mom dat, motiv pentru care ultima parte a travaliului a fost pe uscat. Deci se poate, si eu m-am ''luptat'' pentru toate astea, Niculescu a fost destul de sceptic nu mai avusesera VABC pana atunci la Regina Maria, si nici o nastere finalizata in apa.
Eu la un mom dat nu am facut decat sa ma uit la fimulete pe youtube, cel mai mult m-a inspirat o mamica de gemeni care a nascut WBAC.
SI am zis WOOW. Eu de ce nu as putea?
VA tzuc.

Mihaela cu Irina nov 2005 si Ania nov 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Si eu am facut cezariana la primul copil, in urgenta, dar nici macar nu am intrat in travaliu - aveam 41 de s si un pic, se dusese dopul gelatinos in weekend, dar abia marti a venit medicul cu care urma sa nasc, mi-au pus perfuzia de rigoare apoi mi-au facut testul de stres fetal si activitatea cardiaca scadea in timpul contractiei drastic, asa ca am intrat rapid in operatie, fara macar sa ma anunte. Dar nu ma plang, copilul nu a suferit. Am intrebat medicul daca se va putea nastere vaginala si daca a avut cazuri - foarte degajat mi-a spus ca da, se poate, el a avut cazuri la cerere sau care au ajuns prea tarziu pt cezariana (dilatatie prea mare, copil anagajat). Dupa cum spunea el, parea foarte simplu. Asa ca macar voi avea de ales, nu? Cu toate ca, decat sa las un copil orfan daca mi se intampla ceva sau unul cine stie cum, asta in cazul in care se intampla ceva in timpul nasterii si va trebui scos fortat (ma refer la ruptura uterului), prefer sa ratez experienta asta si sa nasc tot cu cezariana, chiar daca e mult mai greu mai ales cand refuzi calmantele si analgezicele asa cum am facut-o eu, fiindca nu am vrut sa intre in laptele puiului meu. Dumnezeu stie cat mi-am dorit sa nasc natural, dar pur si simplu a avut alte planuri pt noi si ii sunt recunoscatoare pt tot ce mi-a dat. Sa ajung pana acolo si voi vedea ce va fi. Concluzia: sunt medici care privesc degajat acest subiect, deci se poate.



8+
Ai cazut? Te ridici, te scuturi si mergi mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

esti la inceput de sarcina si te inteleg.
documenteaza-te bine. informatii gasesti berechet, mai ales pe site-urile in limba engleza.
riscurile unei nasteri naturale nu sunt mai mari decat riscurile unei cezariene elective repetate. doar ca despre riscurile cezarienei probabil nu ti-a vorbit medicul mai ales ca ati facut-o asa din pripa. de fapt putini medici pun vreodata pe tapet multele riscuri ale cezarienei. gasesti statistici si explicatii la statistici foarte clare. ca sa nu te simti in mod fals mai in siguranta la o cezariana repetata si eu am spus la fel ca prima data Dumnezeu a ales din vreun motiv pentru mine sa nasc prin cezariana. dar poate de data asta va alege altfel asa ca nu am de ce sa resping din start ideea, nu crezi?
sanatate multa si sarcina la termen cu bine iti doresc!


Mami de (28.10.2008) si bb2 s 31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemernica spune:

Referitor la acest subiect va povestesc o mica intamplare pe scurt..
O amica care avea o cezariana cu 2 ani in urma ramane insarcinata cu bebe2...Insista sa nasca natural dupa ce multi doctori ii spun ca nu se poate ca este prea riscant avand in vedere timpul scurt intre sarcini..pana la urma dupa indelungi cautari gaseste un doctor care accepta prezentand totusi riscurile...
ea insista pe nasterea normala..vine sorocul...dupa cateva ore de travaliu i se rupe uterul...o baga in cezariana de urgenta..copil se naste cu nota 1..nu a avut oxigen cateva minute etc...
Eu nu zic ca nu se poate nastere normala dupa ceza dar trebuie sa treaca multi ani..trebuie facuta echo sa se vada cum arata uterul..etc... si daca exista riscuri majore mai bine nu..totusi nu e un capat de tara cezariana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Asa e, Nemernica! O cezariana nu e chiar o nenorocire, si sunt convinsa ca acea amica a ta a regretat alegerea ei. Pt o nastere vaginala dupa cezariana reusita eu cred ca ar trebui sa existe un ecograf in sala de travaliu unde sa fie monitorizata graviduta pe tot parcursul nasterii (uterul, copilul, etc). Or in spitalele de stat abia daca exista un ecograf pe intreaga sectie, si ala vai de capul lui. Nu ma refer la Bucuresti, poate acolo este alta situatie, ci si la alte orase importante din tara, centre medicale renumite (Tg Mures , de exemplu). Clinicile private sunt o alternativa, dar nu foarte accesibila pt multe dintre noi, in conditiile actuale si mai ales daca mai ai un copil, rate, etc.

Mergi la inceput