Dolafanelul meu Timon.

Dolafanelul meu Timon. | Autor: mamaluiRalph

Link direct la acest mesaj

Pe 14 mai2009 a fost ultima menstruatie, data nasteri era pe 18 februarie 2010 calculata, la fel ca si prima data cand am ramas insarcinata l-am trimis pe sotul meu sa imi cumpere tampoane si au fost ultimele pentru urmatoarel 9 luni.
Cand Ralph (primul meu baietel) a implinit un anisor am hotarat sa incercam si pentru al doilea bebe, dupa cateva incercari sa prins. Sarcina deloc frumoasa am fost o gravida nu prea placuta, mult mai moracanoasa, greata de dimineata pana dimineata am lucrat pana la 36 de saptamani pe Ralph l-am ridicat in brate pana in noaptea cand am nascut. Ce sa spun o perioada care nu mi-a priit nici mie si nici sotului meu.
Daca primul bebe a venit cu 19 zile mai devreme ne asteptam ca si cel de al doilea bebe sa vina mai devreme, a fost mai devreme dar cu 2 zile pe 16 februarie 2010.
Am avut contracti cam 2 saptamani dureroase dar nu insuportabile ca control masa spunea ca este normal ca sunt contracti de pregatire si ca bebe apasa cu capul in bazinul meu si de aceea simt asa de puternic, pe 15 seara am avut in vizita un vecin si a cam stat pana pe la 23:00 timp in care pe mine ma durea din ce in ce mai tare dar avand asa de doua saptamani nu mai credeam nici eu nici Robert(sotul) ca voi naste.Cand am mers la culcare sa trezit Ralph a trebuit sa il linistesc asa ca sa facut ora 01:00 pana ce am ajuns sa dorm, pe la 04:00 Ralph a inceput din nou sa planga eu trebuia sa merg la wc asa ca am mai asteptat pana s-a linistit si am mers la baie fara sa mai aprind lumina(in fata casei este un felinar si avem lumina suficienta noaptea),Atunci am vazut pe hartia de toaleta ceva intunecat am aprins lunia , era sange, l-am trezit repede pe Robert i-am aratat in wc ca si acolo era mult sange, a fost amuzant ca m-a intrebat daca am nevoie de tampon ,,da' am spus si am asteptat cateva minute apoi am mers sa vad de ce nu mai vine Robert pai a adormit la locCe faci eu nasc si tu dormi? Atunci am cam inceput amandoi sa realizam ca vine bebe2. Am sunat la socri sa vina sa stea cu Ralph pe la 07:15 am sunat la moasa a venit la noi pe la 08:00 aveam deja 4 cm dilatatie, am plecat la spital s durat mult mai mult decat normal find drum cu circulatie intensa dimineata, pt ca am schimbat temperatura camerei de cand am plecat de acasa plus o ora in spital nu mai m-am dilatat deloc dupaia a fost 2 ore cu cate 3 cm dilatatie pe ora a fost o fortare a moasei ca m-a pus sa stau in picioare la marginea patului sa ma sprijin de Robert(papa a fost tot timpul cu mine si bebe) si m-a tinut asa cam 4 contracti. A masurat iar dilatatia si a spus sa imping sa vada ce se intampla, oooouuuuu pai in cateva inpinsuri vine bebe(eu am avut ultima ora contracti cam continua ca nu am mai auzit fraza cu vine bebe dupa cateva inpinsuri) Si am inceput sa inping de la 11:45 cand am vazut capul lui bebe si cam jumate din corp era prins cu un umar sub osul meu(asta nu am vazut) am continuat sa inping ceea ce nu trebuia avea cordonul infasurat in jurul gatului si o manuta prinsa acolo plus ca manuta era cumva pe orizontala foarte rara pozitie si moasa nu reusea sa il rasuceasca sa ii scoata umaru.
In cele din urma l-a scos si am vazut un bebe care nu plangea si avea fata vanata spre negru ochisori care stateau inchis erau roz am inghetat nu am putut scoate nici un sunet nu am putut reactiona nu mai auzeam nimic in jur in momentul urmator am auzit la Robert este baiat plin de mandrie atunci mi-la pus moasa pe piept si am simtit cum ii batea inimoara si cauta sa se prnda cu manutele de mine, m-am topit pe loc, daca inainte ma intrebam daca pot iubi un alt bebe la fel de mult ca pe Ralph atunci am avut raspunsul m-i sa dublat iubirea am simtit ca imi explodeaza inima de iubire de fericire de bucurie.Papa i-a taiat cordonul apio l-a cantarit un dolafanel de 3975g 52 cm a primit nota 8 dupa 5 min. 8 si ultima 9 (nu am stiut ca se dau 3 note la intervale diferite de cateva minute) sa nascut la 12:01 Sunt cunoscuta ca gravida de la ora 12:00 Ralph sa nascut la 12:02, moasa mai facea glume ca daca vine al treilea sigur se naste la 12:00. Timon a papat in prima jumatate de ora si nu vroia sa se mai deslipeasca de san la ora 14:45 am plecat acasa am uitat sa mentionez ca nu am avut rupturi deci nici cusaturi dar am avut si dupa contracti ca la 3 zile am sunat moasa la ora 03:00 dimineata ca nu mai puteam de dureri am avut la fel ca la nastere si au tinut o ora atunci masa a spus ca daca sunt nu este ciudat deloc ca muschi au fost intinsi si acum se retrag si de aceea durerile aste la unele mai mult la unele mi putin si la altele deloc. Acum mai am inca dureri la coloana chear la primul inet de deasupra fundului si la oasele bazinului totul este din fericire suportabil, si daca as putea sa raman in repaus cat mai mult linistita ar trece mai repede dar Ralph este foarte activ si cere multa atentie. Ma tot intreb ce este in capusorul lui scump ca acum este un bebe in casa si ca trebui sa imparta pe mami si tati cu bebe. Bebe primeste mii de pupicuri de la Ralph si nu ii place daca bebe plange atunci incepe si el sa se intristeze si imi spune ca bebe trebui sa manace. In prima zi cand a vazut ca ii dau sa suga lui bebe a venit la ine a bagat mana la piept si a spus ca bebe are 2 suzete.
Cam asta a fost povestea nasteri noastre, pentru mine este o experienta frumoasa nasterea este dureroasa dar miraculoasa si iubirea de mama iti da mult mai multa putere decat crezi ca ai.
Daca esti inca insarcinata nu uita sa te informezi din timp de alaptarea lui bebe poziti corecte ce trebui sa manaci cum sa maresti sau sa scazi productia de lapte pt ca este important ca bebe sa bea si laptele din naite si din spate daca te informezi din timp toate te vor ajuta.

Voi incerca sa pun poze am mai incercat numai ca nu am reusit.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Felicitari pentru voinicutul Timon!
Cred ca esti o mamica tare curajoasa
Multa putere sa-i cresteti pe cei doi baietei, cu siguranta o sa aveti multe bucurii de la ei!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

multumesc Donia.
Din pacate suntem acum in spital ca de aseara am vazut ca se opreste din respirat.Acum este sub observatie. ma trec fiori de fiecare data cand aud alarmade la monitor. Timo este un bebe care nu plange decat daca a facut cacut sau ii este foame.
Simt ca ma sfasi de durere cand il vad cu furtun de oxigen in nasuc si cu atatea cabluri pe el nici nu pot ca il iau in brate sa ii dau sa sug.
Suntem in acelasi spital in care l-am nascut, cateva cameri mai departe decat camera in care a venit pe lume.
Bebelusul meu scump si este asa de micut si a trebuit sa treaca prin atatea teste astazi, cand ia recoltat sange ia luat picatura cu picatura si doare de nu poti sa crezi.
Acum doarme pe burta mea nu pot sa ma misc decat daca vine asistenta sa ma ajute ca acum sunt prinsa si eu in cablurilr si furtunrile care ii acopera corpusorul. Laptopul este pe un dulapior in partea mea stanga si eu scriu cu dreapta, dar am vrut sa scriu ca asa simt ca ma descarc putin,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Am vrut sa scriu Timon nu Timo,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Oh, imi pare rau ca treci prin emotiile astea! Tin pumnii sa fie bine Timon, sigur o sa fie bine!
Macar bine ca e aproape de tine, simte caldura ta, te aude, am citit ca e tare important pentru micutii bolnavi sa aiba contact cu mama.
Doamne ajuta sa va intoarceti acasa cu bine cat mai repede!




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Aseara nu a vrut sa pape si a trebuit sa pompez laptele, pe la 23:00 asistenta ia dat laptele cu biberonul m-am bucurat putin ca nu i-a cam placut si tot la mami in brate este mai bine sa pape direct de la sursa.
Dimineata la ora 08:00 iar i-au luat sange si a plans asa de mult are o gurita tuguiata si scoate sunete care imi rupe inima sunete de micut care vrea sa termine cu durerea asta odata. Nu pot decat sa il tin de manuta si sa il mangai pe fetisoara lui scumpa si sa sper ca doamnele asistente termina mai repede de picurat sange.
Totusi nu inteleg inca am intrebat dar nu am primit un raspuns concret ,,De ce recolteaza sangele cu picatura? si de ce nu trage cu o seringa cu un ac mai micut termina mai repede si nu este asa de dureros pentru bebelusi.
Mai tarziu asteptam doctorul pediatru a spus ca vine pe la 09:30 dar inca nu s-a facut aparitia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:


Felicitari pt cei 2 baieti!
Sanatate multa puisorului! Sa ne ti la curent cu evolutia sa! I-au pus un diagnostic?

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Nu i-au pus inca un diagnostic ii fac analize la sange in fiecare zi spun ca arata din ce in ce mai bine ca are un virus in sange dar de fapt nu stiu ce fel de virus este. Astazi ia scos furtunul de oxigen sa vada cum reactineaza, mie nu mi se pare ca ar fi mai bine cu respiratul fata de cand am venit.
Un lucru inbucurator este ca msnscs bine si a crescut bine, ieri si sambata a avut asa zise zilr de reglare (pt mine a fost o noutate)si a trebuit sa stea la san toata ziua si peste noapte a dormit 6 ore dintr-o data, sani mei a produs asa de mult lapte de nu mai puteam sa ma misc de grei nu de durere.
Timon mai primeste si un antibiotic preventiv care i-a terminat pielea de la fundulet.
Astazi cand au venit sa ii ia sange au venit dupa amiaza si nu m-au anuntat ca sa ii incalzesc piciorusul si eu tocmai ii schimbam pempersul si el are deobicei picioarele reci l-a mai intepat o idioata neexperimentata cu bebelusi si ia rasucit piciorusul in tot felul si Timo urla se invinetise tot de nu mai stiam ce sa ii fac, ultimele 2 zile nici un sunet nu a scos asa de usor iau luat sange alte 2 persoane, dar vaca de astazi a pus proba de sange pe dulap si sa inchegat dupa 20 min vine iar sa ii mai i o monstraprima data i-au luat 2 monstre si amandoua la fel l-ea lasat sa se inchege, i-a mai luat una si aceeasi situatie cand am auzit ca vrea sa il mai intepe odat pt inca o monstra am spus ca nu se mai atinge de baiatul meu si cred ca m-am si uitat intr-un mod mai neplacut am chemat-o pe asistenta si i-am spus ca nu o las sa ii mai ia sange ca asa ramanem sa ne jucam de-a intepatul (tunam si fulgeram) asis a sunat la pediatru si a ramas sa ii ia maine cand sper sa fie o persoana dintre cele 2 din ultimele 2 zile,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

msnscs=manaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Sanatate multa!

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Avem analizele de la tuse convulsiva si din fericire a iesit negativ.
Joi i-au luat 2 fiole de sange si ieri am primit diagnosticul are un virus in sange care se numeste ,,PARAECHOVIRUS" asistenta care mi-a spus cum se numeste nu stia sigur cum se scrie dar asta este virusul si se aseamana cu un altul RS virus.
Normal nu este periculos pt baietelul meu cel mare (2 anisori) nu este periculos daca il contacteaza este ca si cum ar fi putin racit sau chear nu vezi nimic la el dar pentru bebelusi ca Timon este foarte periculo pt ca ii face sa se opreasca din respirat si daca se intampla in timpul somnului sau cand parintele nu este langa el poate fi cel mai mare cosmar al unui parinte.
Noi avem deja 8 zile de cand suntem in spital si din momentul in care 72 de ore de la ultimul APN (oprirea respiratiei)nu se mai intampla putem pleca acsa sau a ami spus daca eu astazi consider ca Timon face bine putem pleca acasa, el a trecut de starea critica dar nu pot sa imi iau riscul sa il iau acasa acum pt ca ultimul APN l-a acut joi spre vineri.
Acum in orce caz stim cum se numeste ce are Timon pt ca tratament nu exista pt virusi ce pot sa faca daca se intampla iar sa il bage iar pe oxigen pana isi face el anticorpi.
Cam atat de aici, mai scriem cand plecam acasa si mai scriem si lucruri frumoase. Papa pregateste un weekend undeva pt toti 4 sa ne reinregim sa ne simtim din nou o familie.

Am vrut de mult sa pun poze nu am reusit nici acum imi spune sa imi activez albumul de la profilul personal nu gasesc acolo decat o imagine unde pot sa imi pun o poza la profit si daca incerc sa imi pun poza spune ca pagina este defecta asta de mult timp. Puteti sa imi spuneti si mie cum as putea sa imi fac si eu album foto?.

Multumesc si multa sanatate pt voi pt toti cei dragi voua.

Mergi la inceput