stop nastere la Targoviste

stop nastere la Targoviste | Autor: wanna89

Link direct la acest mesaj

in primu rand fugi-ti de Florescu ....pt ca va lasa cu buza umflata cand aveti mai mare nevoie de el.....m-am internat joi noaptea cu dureri din 5 in 5 minute asta dupa ce am indurat acasa chinu asa 12 ore.....am stat ce am stat la sala de travaliu dupa care vineri dimineata m-au trimis la gravide pe motiv ca alea nu sunt dureri de nastere ....cam pe la ora 12 ma cheama florescu in cabinet la el<dupa ce am urmat toata sarcina la el la particular si mi-a spus ca vine la nastere>imi spune ca a auzit ca m-am internat azi-noapte<ca nu a vrut sa-mi dea nr de telefon...a zis ca il suna moasa daca e >si ma intreaba cum ma simt la care logic ca raspunsu a fost ca ma simt rau...nu tu control nu tu nimic...imi spune ca daca nu nasc pana luni ....luni ma ajuta el ca e de garda....la care i-am spus ca pana luni mai nasc doi si am iesit afara din cabinet.dureri peste dureri...vreau sa zic ca cea mai mare parte din trvaliu am facuto sus la gravide...s-a schimbat seara garada a intrat dr Oprea ...numai puteam m-am dus la el ...."cu unsoarea de rigoare"m-a consultat ma intrebat de cand sunt asa si i-am spus ca mai am un pic si fac 3 zile de cand nu am mancat decat 2 covrigi si nu am dormit delok sunt numai in dureri...un doctor foarte dragut si glumet ...mi-a spus ca e mai greu la primu dar la urmatorii 10 o sa fie usor.mi-a adiministrat o oxitocina si mi-a spus sa incerc sa mananc si sa dorm pana la 4 ca dimineata nasc sigur....era o raza de lumina erau cuvintele pe care le asteptam....a inceput si mai des din 3 in 3 minute din minut in minut.....la ora 22 am pierdut dopu gelatinos...ne-a dus jos la sala de travaliu pentru monitorizare sa vada daca le mai bate inimioarele la bebici...ii batea inima prea tare si ma bagat la oxigen cand si-a mai revenit din zbuciumu in care era ma trimis sa imi iau bagaju de sus de la grvide sa ma mut iar la sala de travaliu ....eu eram om de plimbat pe scari...urca coboara urca coboara cu bagaju dupa minela ora 00.34 mi s-a rupt apa dar cred ca mai mult de frica....numai stiai ce e acolo in sala aia de travaliu urlau alea in fiecare in cate un pat <6 la nr>am incercat sa nu urlu ...cu toate ca numai puteam simteam ca numai am nici puterea sa mai tip.....atunci au venit asistentele alea si cu moasa si i-a zis lu una sa se pregateasca sa mearga la sala de nasteri...exact atunci cand am auzit sala de nasteri ....poc ...si apa mea...la ora 4 dupa ce m-am plimbat pe holurile alea desii abia puteam sa merg nu ma mai lasau sa stau in pat mi-a venit si mie randu dilatatie 9 dar numai aveam contractiile asa puternice ori asa mi sa parut mie ca era totu o durere ....doua inse erau cu coatele pe burta mea si apasau acolo si eu impingeam cat puteam de tare .....surpriza....taiata pe viu...am mai impis odata si a iesit si pulifrici l-a luat la pus pe cantar avea 3650 l-am vazut la distanta si mi l-a dus la nou-nascuti ....a inceput chinu ......cusuta pe viu ....atunci am urlat si eu pt ca numai puteam 5 fire care se absorb si 4 la exterior de scos plus o perfuzie pt ca sangeram prea rau....pur si simplu i-am spus sa ma lase asa ca numai suport ...imi venea sa ii dau un sut in gura cand mi-a spus ca tre sa repare ce a facut acolo ....dupa aia surpriza sus la nou-nascuti nu aveam lapte dupa 15 ore de cotizat pe la toate alea sa imi dea un pic de lapte praf timp in care baiatu meu tipa cat il tinea gura am gasit o asistenta draguta si ia dat prima data glucoza si apoi lapte ...restu toatea asistentele veneau si te trageau pur si simplu de san si iti zice "cum nu ai lapte uite ca ai"dar tragea frate....ca "baga-i sanu in gura ca ai lapte"da ce sa faca mititelu ca era ca o suzeta de piele ...mamelonu nu era format ...el nu putea sa prinda nici vorba sa traga el cum tragea aia cu mana ...a si ...nu ai voie cu nimic de acasa decat papuci ca nu au ei acoolo la spital ,si lucruri de igiena pentru tine si de mancare ...pentru bebe doar pampers si sapunel ...restu nu ai voie ca vii cu microbi ...cum dealtfel vizitele le primeai in hol la lifuri deci nici nu se punea problema sa poata sa vada copilu...tac-su si-a vazut baiatu abia cand am iesit din spital.....daca o sa mai fac vrodata vreun copil cu siguranta nnu o sa aleg iar targovistea ....asa ca fetelor din targoviste aveti grija

SA TRAIM........... SA NE TRAIASCA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yvon spune:

Felicitari pentru bebe, sa-ti traiasca si sa fie sanatos, sa te bucuri de el !!!!
E inuman ce ne-ai povestit, nu-mi vine sa cred ca oamenii pot sa fie tratati in asa hal de catre alti oameni, efectiv rea vointa.

Bine c-ai scapat, se pare ca trebuie sa te documentezi bine de tot inainte de nastere, ce medic?, ce spital? ca sa ai parte de un real ajutor...de parca n-ar ajunge durerile nasterii


---------------------------------------------------
''Daca poti, fii mai intelept decat altii, dar nu le spune''.

Mergi la inceput