Viitoare mamici de Septembrie-Octombrie 2010 (17)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chichiutza spune:

In primul rand le spun burticilor cu vesti proaste ca mi se rupe sufletul pt ele...

Salut burtici deshidratate! Am ajuns si eu in sfarsit sa va zic salut pe ziua de azi. Pana acum am umblat pe la spitale, secretare, chestii neinteresante, cert e ca m-am intors acasa cu o durere de cap.... O fi de la deshidratare? Mi-e cam greata de la apa si ma fortez eu dar azi...
Ca tot ziceam eu ca nu ma pot lasa de cafea, am scazut eu cantitatea ce-am scazut-o pana cand azi am varsat-o pe toata. Gataaaaa, zombi ma voi numi. Cum ma voi mai trezi eu? Am sa dorm asa ca boul toata ziua?Of..
Cu vopseaua va invidiez felelor, si eu sunt cu parul bicolor si cica pana la 13-14s sa nu ma risc. Valeu cat mai am de asteptat si atat de greu trece timpul... Daca mai si ninge....
Hai ca m-am plans destul, ma duc sa vad daca-mi face ceva cu ochiul in frigider. Daca nu ma duc sa ma intind ca sunt zuzi, parca-s dupa o noapte de petreceri si-mi sarbatoresc mahmureala
Multi tuturor!

Cristina 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_b spune:

Salut, eu sunt acasa acum recuperez de citit! Dar ati scris fte mult!!!

Madutza bine ca o trecut cu bine si chiuretajul, mie mi-ar face mare placere sa stai printre noi daca e ok pentru tine!!!

Ariciule nu te mai gandi la prostii ca te battt!!!

Crina ce ma bucur ca l-ai mai vazut odata pe bebe, si eu m-as mai duce...

Vanyy eu nu mai pot sa imi trag burtica si cum inainte nu aveam eu o silueta, acum sta acolo ca si cum as fii balonata... Dar nu e ceva fte evident! Primul nasture nu il mai pot inchide!

Livy ma bucur ca a fost asa fain la eco!!! Eu nu stiu de ce cand am mers bebele meu nuam vazut sa se miste si vad ca toate fetele zic ca el se misca acolo... La mine ii batea inimioara da mie mi se parea ca ... statea!

Kitty felicitari si tie! Esti mortala, o sa te imprietenesti cu dr, pana la urma os a te consulte moca, hihi

Mihaelka si eu la 9 sapt si o zi de la UM bebele avea 1.9cm si dr a zis ca e ok, deci il cred si eu. Asta depinde de ovulatie.... poate am ovulat mai tarziu. No si ce? Daca s-o prins, fte bine!!!

Edith te pup, si eu sper sa faci rost de bani! Dar daca asta iti doresti sigur o sa se rezolve cumva! Cred ca abia astepti data de 9!

Michaella si Anca Micaela ... imi pare rau............ ...

Iomur bine ai venit!

Klarisse ce zi de nastere frumoasa o sa ai, cu bebele tau din burtica, Doamne da sa fiti amandoi sanatosi!!!
Sa stii ca nici eu nu ma omor cu apa si mi-i greu de tot sa beau 2l, cateodata beau mai putin... cateodata mi-i greata de atata apa, sa nu o mai vad!!

Eu azi am mai facut o serie de analize, din acelea de fier, rh, grup sang. etc etc... Azi am liber, asa ca am mers si mi-am cumparat si o salopeta frumoasa de gravi, Doamne da sa fie burtica ok, sa vcreasca mare sa am ce baga in ea (ma rog, sa nu creasca exagerat de mare )

De 3 zile nu mai am greata, nici putinul care il aveam, nu stiu de ce, sper ca e ok.

Va pe toate fara exceptie!

Ale

------------------------------
Ai curaj pentru marile suparari din viata si rabdare pentru cele mici; dupa ce ti-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi linistit. Dumnezeu este treaz.
-----------------------------

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klarisse spune:

Andra sper sa am o sambata reusita. Ziua mea este de fapt luni dar sarbatorim sambata seara, un mic party acasa cu prietenii apropiati.

Klarisse graviduta 8+

http://lbdf.lilypie.com/zjrHp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiti2205

Maya, aceeasi problema o am si eu. Nu beau lichide. Nu am nevoie, corpul nu imi cere si ma trezesc ca trece o zi si eu nu am baut macar o gura de apa. Acum ma chinui dn rasputeri sa beau cate ceva, ma fortez, imi vine sa vomit de la apa, dar persist.
Lumea nu intelege cum nu beau - pai dc nu mi-e sete. Sunt buna pentru desert
Am fost anul trecut sa fac electrostimulare la patura, m-au infofolit in folie, m-au tinut la caldura si degeaba. Dupa o ora eram fara o picatura de sudoare. S-au crucit femeile alea si ma intrebau cum de mai traiesc

Kiti, 8+ si mami de Vlad (15.05.2006)


Kiti, dar sa vezi cum e sa iesi de la sauna si sa nu transpiri sau la aerobic dupa 2 serii. Toti ieseau de ii storceai iar eu 'ca o floare'. Dar de dus la toaleta ma duc si este... dar ma intreb de unde este ca daca fac 'bilantul' ce intra cu ce iese... Pielea e putin mai uscata in zona picioarelor si tesut adipos pe la solduri si coapse... din cauza aceasta ca nu se face drenajul si nu elimin toxinele... In rest, sanatoasa. Mi/am facut analizele acum ceva timp si erau OK. Acum nu mai bag mana/n foc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariciu80 spune:

Buna, buna

Azi ma simt bine. Nu am fost la eco, dar au disparut senzatiile alea dubioase, m-am calmat si ma simt super ok.

Multumesc din suflet tuturor. M-ati ajutat enorm ieri cand eram cu moralul la pamant. A fost atat de bine sa pot sa spun tot ce-mi trecea prin cap fara sa-mi fie teama de priviri dezaprobatoare!
Oare schimbarile astea de dispozitie nu sunt datorate tot nebunilor de hormoni care-si fac de cap?

Am vazut ca discutati de burtici. A mea inca nu se vede deloc. Uneori ma mai strang pantalonii, dar nu cine stie ce. Depinde de model. Apoi am mai observat ca ma mai balonez seara, dar iarasi... nimic iesit din comun. Cred ca asa sunt eu. Pana acum sarcina este la fel cu prima.
Atunci cel putin, eram in sapte luni si ne-am vazut cu niste amici pe care nu-i vazusem de 1 an si nici nu stiau de sarcina. Era iarna, decembrie, si aveam un hanorac mai larg pe mine. Ne-au intrebat daca nu mergem cu ei de revelion la un party nebun. Si pe noi ne-a pufnit rasul si eu le-am zis "avand in vedere ca in maxim doua luni nasc, nu cred ca e recomandabil". Nu va zic ce soc a fost. M-au pus sa-mi ridic hainele ca sa se convinga ca nu facem misto de ei. Oricum, nu m-au crezut ca sunt in 7 luni.

In ceea ce priveste diferentele la masuratori, eu sunt hotarata de data asta sa nu mai plec urechea la nimic. Sa va zic de ce.
Ei stabilesc varsta "gestationala" in functie de masuratorile standard. Daca bb nu se incadreaza in aceste standarde, e ori mai mic, ori mai mare. Eu, de exemplu, fac copii mici. Am nascut exact la termen dupa DPN. In hartii insa au scris ca sarcina era de 34-35 sapt. Copilul era perfect dezvoltat dar era mai mic ca si dimensiuni. Atata tot. Singura persoana care mi-a zis de la inceput sa stau calma a fost dr. mea. Si mare dreptate a avut. De la inceput mi-a spus: "tu sa stai calma ca nu faci copil de peste 3kg. n-ai cum". Si asa a fost. Am facut un copil mic dar fffff sanatos si rezistent.
Banuiesc ca si acum va fi la fel. La prima eco avea dupa UM 7 sapt, insa, dupa masuratori mi-a zis "cam 5 sapt. nici nu-mi recunoaste CRL-ul, trebuie sa aproximez". In schimb, la un embrion de "cam 5 sapt" ii batea inimioara repede-repede. Ceea ce vreau sa va spun e ca nu dimensiunile conteaza ci dezvoltarea in armonie (sa corespunda dimens. capului cu restul corpului) si functionarea perfecta a organelor. Atat. In rest, totul e relativ.

Wow, cat m-am intins. Nu ma injurati!

Ariciu in 9+ si mamica de de 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_b spune:

Ariciu, mersi de astea ce ne-ai scris, eu cred ca sunt niste informatii utile... In special ca multe intram mai rapid in panica...
Multumim

Ale

------------------------------
Ai curaj pentru marile suparari din viata si rabdare pentru cele mici; dupa ce ti-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi linistit. Dumnezeu este treaz.
-----------------------------

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pity27

Nikolici, eu m-am decis sa nasc prin cezariana, asa ca o sa imi fac programare in ziua in care doctorita va fi de garda si intr-o jumatate de ora o sa scap. Ma interesa cum este ea postoperator si cum a fost neonatologul, personaul cu care tu ai intrat in contact. Inca mai am timp sa ma orientez catre o clinica particulara, pt ca imi e tare frica de personalul auxiliar al spitalului, insa marjez pe faptul ca un membru al familiei este medic acolo.


Postoperator...varza, cum am mai spus, avea bb mic acasa si s-a grabit sa plece, mi-a crescut rapid contractiile cu oxitocina si nu a mai chemat anestezistul la cererea mea sa^mi mai bage o tura de epidurala, lucrurile astea mi-au fost confirmate si de asistenta are era cu mine.Cele 3 zile de spitalizare nu a venit sa ma vada, am fost externata fara un control ginecologic.Dra neonatolog, o vedeam dimineatza cand venea la control, era dragutza dar vizita tinea destul de putin.
Eu am stat cu bb in camera, nimeni in restul zilei nu venea sa vada daca suntem ok, sau daca stiu sa schimb un pampers, sau cum sa o sterg la fund sau poate cel mai important cum sa alaptez...a cam lasat de dorit insa m-am adaptat singura fara pic de ajutor.
E bine ca ai pe cineva in interior, conteaza mult in maternitatile din Romanica.

Yo Miss www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=813a99ff4d721e97009477" target="_blank"> Karinutza(14.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariciu80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andra_b

Ariciu, mersi de astea ce ne-ai scris, eu cred ca sunt niste informatii utile... In special ca multe intram mai rapid in panica...
Multumim

Ale

------------------------------
Ai curaj pentru marile suparari din viata si rabdare pentru cele mici; dupa ce ti-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi linistit. Dumnezeu este treaz.
-----------------------------

9+


N-ai pt ce. Eu incep incet-incet sa-mi aduc aminte prin ce am trecut. Sper ca unele din experientele mele sa fie utile si altora. Pt ca prin multe panici am trecut si eu la prima sarcina... Mai ales din cauza unor "cadre medicale" incuiate.
Panici am si acum, cu toate ca ma asteptam sa fiu mult mai relaxata. Dovada, crizele de ieri. Dar trec toate cu bine. Si sa ne tinem tare cand vor veni bb-iciiiiiiiii. Atunci o sa fie distractie maxima


Ariciu in 9+ si mamica de de 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klarisse spune:

Ariciu ma bucur tare ca esti mai bine cu moralul, ai sa vezi ca totul o sa decurga foarte bine, trebuie sa ramanem optimiste

Klarisse graviduta 8+

http://lbdf.lilypie.com/zjrHp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_b spune:

Da... Ariciu, tu ai deja experienta... la noi sa vezi...
Cred ca o sa dureze o ora sa schimb primul scutec... Cum zicea o prietena, 'am transpirat parca am dezamorsat o bomba'!

Ale

------------------------------
Ai curaj pentru marile suparari din viata si rabdare pentru cele mici; dupa ce ti-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi linistit. Dumnezeu este treaz.
-----------------------------

9+

Mergi la inceput