saltea gonflabila

saltea gonflabila | Autor: tania2008

Link direct la acest mesaj

Dragi parinti,

Situatia pe scurt arata cam asa: 2 camere, bebe in varsta de 1 an, insomniac de cand se stie. Dupa n metode incercate, mi-a dat prin cap ca poate noi ii deranjam de fapt somnul, plus ca eu ma trezeam la cel mai mic scancet si ma duceam la el la patut si cred ca de fapt eu il trezeam cu apa/suzeta shshsh-uri samd....Iata-ne asadar, exilati in sufragerie unde se afla o canapea (ne-extensibila) si 2 fotolii. De o saptamana dormim ba pe jos ba pe canapea cu schimbul, iar bebe happy in dormitor cu usa inchisa, si cu DOAR o trezire pe noapte, ceea ce deja e raiul pe pamant. In ideea ca asta a fost solutia, sa-l lasam singur in camera si ca ne-am trezit dati afara din dormitor, pana ne mutam noi la 3 camere si se re-aranjeaza toate, tb sa improvizam o solutie pt dormit in sufragerie.
Imi puteti spune dc saltelele gonflabile reprezinta o solutie? adica sa reziste 1 an-2 pana om reusi sa ne mutam si sa se umfle/dezumfle rapid, sa nu stam cu ea in mijlocul casei. Sau un alt tip de saltea? sau? orice sa putem dormi si noi comod pe jos

Va multumesc anticipat pt rabdarea de a citi si pt sfaturi!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carina85 spune:



Ar putea fi o solutie salteaua gonflabila...asta o spun in calitate de camper veteran care nu se multumeste sa doarma in cort pe salteaua de plaja,ci are nevoie ,musai,de o saltea kingsize...
Poti gasi saltele de calitate,pe care se poate dormi decent si destul de rezistente...Insa nu stiu cat veti rezista voi sa dormiti pe ea...Cateva saptamani,cateva luni...poate mai merge,dar un an-doi,nu stiu...Deja mi-e mila de spatele vostru.
S-ar putea sa treceti doar printr-o faza acum,si nici sa nu fie nevoie sa te gandesti la saltea, ca la o solutie pe termen lung.

Patutul lui bebe nu poate fi mutat in sufragerie?

O alta solutie (sa nu razi ...)ar mai fi dopurile antifonice.Am si eu bebe de 6 luni si stiu cum e sa te trezesti la cel mai mic oftat sau suspin al lui.Din proprie experienta iti spun ca dopurile nu te impiedica sa-l auzi atunci cand se trezeste ,ci doar sa nu-l auzi foindu-se.Bine,nici dopurile astea nu sunt asa de sanatoase (nu cred ca se evacueaza cum trebuie cerumenul din canalul auditiv;nici eu nu le folosesc in fiecare seara),nu sunt nici ele o alternativa pe termen lung...

Cred totusi ca aceasta faza va trece si fiecare va visa frumos in propriul patuc in scurt timp!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania2008 spune:

Carina,

Tocmai ce am avut parte azi noapte de o scena de plansete f lunga, asa ca probabil ma voi muta la "parintii intreaba"

daca nu e ok salteaua pe termen, lung, poate totusi vom investi in remobilare, sa vedem...

dopurile (si eu m-am gandit la ele ) ar putea fi solutia pt noi in sensul ca am rezolva interventiile noastre inutile. Insa nu ar fi o solutie si pt el, care cred ca aude foielile noastre si se trezeste. Deci am elimina jumatate din cauze (daca astea or fi cauzele). Pt a nu mai auzi noi tot, am inchis usa la dormitor. Asa ca il aud doar cand plange de-adevaratelea.

Si eu tot zic de 1 an ca va trece faza, ca o vrea copilul sa se diversifice, ca o avea copilul dureri de burtica de la diversificare, ca l-or durea dintisorii, ca i-o fi dor de mine noaptea etc etc....dar una lume zice ca in rimtul asta face copilul 3 ani si noi tot cu vizite si plimbari nocturne, asa ca s-a dus optimismul meu.

iti multumesc mult pentru sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olive spune:

Tania,
eu as inlocui canapeaua cu una care se poate intinde .

Dopurile de urechi nu stiu daca sunt o solutie , pe mine ma dor urechile cand le pun. :-) Iar ca sa dormiti un an-doi pe o saltea gonflabila , nu cred ca e cea mai buna rezolvare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Salteaua gonflabila, chiar una mai rasarita, nu este o solutie pe un termen asa de lung, dar reintorsul in camera copilului ar fi o mare greseala, pentru ca va faceti cu totii un deserviciu.
O canapea extensibila este solutia optima. Pentru asta ai mai multe solutii, dupa buget si pretentii, adica una noua, second hand sau chiar una de capatat.
Copila noastra mica doarme singura de cand s-a nascut, iar cand suntem nevoiti (in deplasari) sa dormim impreuna, este evident ca o deranjam si ne deranjeaza.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania2008 spune:

of, sa vedem...azi noapte m-am dus sa dorm cu el in patul mare dupa niste urlete, asa ca...dezorganizare mare la noi.
Probabil ca vom investi intr-o canapea ca si o persoana e incomod sa dormi pe canapeaua simpla.
va multumesc pentru raspunsuri

Mergi la inceput