Intamplari cu si despre olite

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Olita la 5 luni??????????
Copilul meu inca nici nu statea in fund la ora aia.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |


Ei, pentru cine are nervii tari si multa rabdare cica statul in fund nu-i o conditie imperativa , se poate incepe inca de la nastere : http://en.wikipedia.org/wiki/Elimination_communication

Se pare ca functioneaza insa eu nu as fi fost in stare sa fac asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

davidutzul meu are 14 luni si inca nu am cumparat olita. sunt de acord cu voi ca inainte de a-l pune pe olita trebuie sa observam daca da semne ca e pregatit, ca nu trebuie fortat etc.
dar mi se pare nepotrivit sa generalizam, si sa spunem ca 6 luni e prea devreme, sau 4 ani e prea tarziu. fiecare copil are ritmul lui, si daca o mama povesteste experienta ei nu trebuie sa o consideram laudaroasa, sau nepriceputa. eu am o prietena al carui bebe de 7 luni se cere singur la olita. si mie mi-a venit greu sa cred, dar am vazut cu ochii mei cum zice 'a-a' si mamica lui il pune repede pe olita unde face treaba mare imediat. daca nu il pune, face si in scutec, dar se enerveaza, si se vede clar ca nu ii place asa. surioara lui mai mare a fost exact la fel, si la 16 luni a scapat de tot de scutece. deci...se poate si asa. sunt cazuri si cazuri...
va rog sa nu luati personal ce am scris eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Un articol imbogatit cu parerile voastre de mamici intelepte
www.desprecopii.com/info.asp?id=2033" target="_blank">Olita: cand e timpul potrivit pentru a scapa de scutece



**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

ce draguta ai fost mirela!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foxy_lady spune:

Fetelor, eu as avea o observatie - in Rom un parinte poate sa stea acasa cu copilul pana acesta implineste 2 ani. Asta-ti da o multime de timp sa-l observi si in plus sa-i faci un program de la care sa nu te abati. In cazul meu, m-am intors la servici dupa ce fi-miu a implinit un an. Dimineata il duce taica-su la gradinita iar eu il recuperez seara la 6, asa ca noi practic petrecem cu el 2-3 ore pe zi in timpul saptamanii. As vrea si eu sa reusesc sa-l conving sa faca la olita, e marisor acum , are 20 de luni, dar pana acum a fost doar o data victorios. In rest poate sa stea pe oala si cate 15 min fara folos, ca apoi sa umple scutecul. N-am istorii hazlii de povestit, afara doar de faptul ca acea olita e folosita pt orice altceva decat ce-ar trebui - cel mai des o ia pe post de treapta sa se catere pe te miri unde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda_lili spune:

bAIETELUL MEU ARE 20 DE LUNI SI INCA NU CERA LA OLITA SI NICI NU VREA SA FACA IN OLITA DAR STIE PT CE E OLITA CA A FACUT DE CATEVA ORI
EL ARE PROBLEME CU CONSTIPATIA SI MA GANDESC CA ASTA SA FIE UN MOTIV PT CARE EL SA NU VREA SA STEA PE OLITA
VOI MAMICI CE PARERE AVETI SA FIE ASTA UN MOTIV EU ASA AM VAZUT LA EL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Si eu am niste dubii, dileme, migrene cu olita asta. Bref, Maia pe la 1 an si 11 luni a inceput sa ceara olita pt kk. Am pupat-o, felicitat-o, etc. Dupa care a cerut si pt pipi. Leia a facut doar de 2 ori (a cerut ea), ca altfel nu sta nici 5 secunde. Dupa care nu a mai vrut. Maia a facut vreo 3 luni. Dupa care nu a mai cerut nici ea si nici nu mai vrea. Nu stiu de ce. In schimb, imi spun amandoua dupa ce fac si se isterizeaza "mami, baie, apa, phoa, pute". Cam asta e misterul nedezlegat al odiseei mele cu olitele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Am intrat la subiectul asta sperand sa ma amuz putin si eventual sa invat cate ceva de pe la alte mamici si cand colo... multe contre.

Teorii sunt multe legate de varsta la care e cel mai bine sa punem plodul pe olita. Cred ca cel mai potrivit moment este cel in care parintele si copilul se simt pregatiti. Si itnr-adevar, cred ca e o odisee, mai lunga sau mai scurta, cu nervi si bucurii de la copil la copil.

Eu parcurg aceasta odisee a doua oara. Evident ca e complet diferit de prima data. Cu baiatul am inceput la 2 ani si 4 luni pentru ca atunci mi s-a parut mie momentul potrivit: era vara, era in vacanta de la gradi si mi s-a parut destul de mare incat sa inteleaga ce vreau de la el. Asa ca am pus pampersul in cui si am umplut dulapul cu chilotei si pantalonasi. In doua saptamani in care doar noaptea a purtat pampers, a invatat cand vine pipi sau caca si reusea sa spuna din timp astfel incat sa ajunga la olita. Am inceput sa iesim in parc la joaca bineinteles cu olita la noi caci timpul de asteptare nu era prea mare. Nu mai povestesc de situatiile in care eram pe autostrada si deodata auzeam strigatul "pipi" din spate. Urma strigatul parintilor: "fuck, n-avem iesire decat in 2 km". De cate ori n-a stat pe oala in portbagaj... S-a intamplat sa nu avem unde goli continutul pretios; imaginati-va o zi calduroasa in masina cu o olita in poala care raspandea miresme si apoi o benzinarie unde "doamna" care face curat la toaleta comenteaza ca nu se poate sa golim olita in wc ca murdarim. Dintr-un pic nu i-a golit-o barbatu-meu in cap. Dar... a trecut totul de parca nici n-a fost.

Acum, cu fetita credeam ca o sa fie la fel: imi propusesem ca la vara cand o fi cald in casa sa punem pampersul in cui. Insa fetita mea are alte socoteli asa ca intr-o zi m-a luat de mana si m-a dus la olita spunandu-mi caca. nu mi-a venit sa cred caci n-am facut nimic in directia asta. I-am adus in casa olita de vreo juma' de an si am asezat-o langa toaleta noastra. Cand mergeam noi la wc, venea si ea cu noi si statea langa noi pe olita dar fara s-o dezbracam. Bineinteles ca i-am povestit ce facem noi acolo (de vreo 4 ani usa de la toaleta nu se mai inchide la noi in casa caci am considerat ca noi suntem cel mai bun exemplu pentru copii). Asa ca desi are doar 20 de luni ea vrea sa faca la olita desi mama n-are chef de o asemenea operatiune. N-am avut ce face si m-am supus: avem olita, pampers tip chilotel si de cate ori vrea o pun pe oala. SIngura problema e ca ar sta pe oala non stop, se aseaza de n-spe mii de ori pe zi. E foarte incantata cand reuseste sa produca ceva si ar vrea sa faca asta cat mai des, nu se poate insa asa ca ma innebuneste pe mine cerand la oala asa des. In consecinta, acasa face totul la olita: si pipi si caca desi pe amandoua le anunta ca fiind "caca". Cnad plecam insa undeva parca uita complet si face totul in pampers. Nu am deranjeaza deocamdata pentru ca ma scuteste de stresul cu oala in portbagaj si toate cele. Insa chiar cred ca atunci cand o sa simta si o sa vrea ea sa faca asta, o s-o faca, nu vad de ce ar trebui sa ma grabesc sau s-o grabesc. Cu cat copilul e mai mare cu atat e mai cooperant si intelege mai bine ce se intampla. Nu stiu de ce se aprind atatea discutii pe tema olitei.

Succes tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Eu am cumparat olita cand avea Andrei un an. La inceput a fost un simplu obiect de joaca, plimbat prin toata casa si pus pe cap drept palarie, apoi, dupa vreo 7-8 luni am hotarat ca olita sta numai in baie. Pe la un an jumate am inceput sa-i arat la ce foloseste, iar la aproape de 2 ani am inceput sa-l las in chilotel prin casa. Facea pe el, si-i aratam olita. Fara suparare sau nervi, ci cu calm. Eventual ma asezam eu si ma prefaceam ca umplu olita cu pipi (o umpleam cu apa inainte). Iar Andrei a inceput sa se abtina si cand ii venea, ma lua repede de mana: "hai sa facem pipi la olita, mamy". Pe la 2 ani si 3 luni stapanea aceasta "arta".

Cu kk a fost mai greu, nu vroia deloc la olita, si daca nu-i puneam scutecel, nu facea, sau scapa pe el... si mai si icnea cand il schimbam de scutecel si il spalam. Ca-i tare scarbos. Dar acum cateva luni "s-au terminat scutecele si nu ne-a mai dat doamna de la magazin voie sa cumparam". Asa ca, la 3 ani jumate, copilul meu, deja constipat de 2 zile (ce moment am ales si eu) cand in sfarsit a venit kk, a fugit iute la olita, ca sa nu faca pe el.
Si de-atunci s-a imprietenit tare mult cu olita, ca a costatat ca nici nu se mai murdareste (oricum il spal dupa ce-si face nevoile - ceea ce e o mare placere pentru el) si nici nu mai miroase asa ca-n scutecel.

Cu ocazia asta am impuscat doi iepuri ca am scapat definitiv de scutece, nici noaptea nu i-am mai pus. Mai scapa pipi in somn, daca nu-l trezesc eu sa-l pun la olita), dar avem masina de spalat, nu-i mare bai...

Pe-olita am incalecat
Si povestea v-am gatat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty7 spune:

Bebelusa mea face la olita de la 7 luni. Pipi mai face si acum in pampers, dar kk face numai la olita. Acum are 9,5 luni si nu stiu daca a mai facut kk de 3 ori in pampers, asta cand nu eram acasa. Acum a prins un obicei, haios pentru ea, baga manutele si scoate de prin oala ce gaseste si unge pe jos. Se amuza foarte tare, mai ales daca o cert.Trebuie sa o urmaresc mereu. Am mai citit pe aici ca unii cad de pe olite, va recomand acea olita cu jucarie si ghidoane, permit bebelusului sa stea singur, tinandu-se de acele manere.

Mergi la inceput