Intamplari cu si despre olite

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancuta_b spune:

buna mamici! ancuta sunt si fetita mea are acum 1 an si o luna! facem la olita kk inca de la 8 luni jumate insa sunt si exceptii ... stam la olita dimineata! acum am achizionat si scutece refolosibile si poate va fi mai usor asa! cand a vazut-o prima data pe mitza olitza (asa o cheama) s-a jucat cu ea (e in forma de iepure...are si minge "in cap" cu care se tot joaca ...)apoi a invatat cum e treaba cu ea

www.meitai.webclick.ro/blog/" target="_blank">http://www.meitai.webclick.ro/blog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Buna fetelor,
Vreau sa va intreb si eu ceva in legatura cu olita... Noi am inceput de mult sa facem la olita sau colacel/redresor.. dar acum de cand suntem de 6 luni la gradinita nu vrea sa spuna si aici. Nu stiu cum as putea sa rezolv problema sa spuna si la gradinita.. am incercat sa ii spun ca la gradinita vin copii cu chilotel si spun si acum de cand mergi la gradinita esti si mai mare. Acasa spune fara nici un fel de problema.. dar din pacate numai la gradinita nu spune. Nu neg ca la gradinita spune din cand in cand, dar nu de fiecare data cand simte sa faca.. Asa ca acum nu stiu cum sa scapam de pampersul de la gardinita. Acasa stam de luni bune fara pampers de sub 2 ani. Sfatuiti-ma cum as putea sa o determin sa spuna si la gradinita. Am incercat variante.. de exemplu.. i-am spus ca mami se va duce la gradi ca nu are pampers si la gradinita accepta numai copii fara pampers.. a inteles.. dar cand se ia cu joaca la gardinita uita sa spuna. .. dar tot asa.. spune doar odata la gradi nu de fiecare data cand simte nevoia sa faca. Intelege pe moment ca trebuie sa spuna.. dar cum ajunge la gradinita, parca uita ce i-am spus.. si sunt insistenta cu ea.. sa spuna si la gardinita. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.


Citat:
citat din mesajul lui ancuta_b

buna mamici! ancuta sunt si fetita mea are acum 1 an si o luna! facem la olita kk inca de la 8 luni jumate insa sunt si exceptii ... stam la olita dimineata! acum am achizionat si scutece refolosibile si poate va fi mai usor asa! cand a vazut-o prima data pe mitza olitza (asa o cheama) s-a jucat cu ea (e in forma de iepure...are si minge "in cap" cu care se tot joaca ...)apoi a invatat cum e treaba cu ea

www.meitai.webclick.ro/blog/" target="_blank">http://www.meitai.webclick.ro/blog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Vad ca sunt doua trenduri in materie de olite: unii devreme, altii tarziu.
Noi am fost in prima categorie si din comoditatea mea am ajuns in a doua.
Am inceput sa folosim olita de la 6 luni jumate, in fiecare dimineata pt kk. La 9 luni deja vroia sa coboare singurel din pat si sa se duca spre olita si zicea kk.
Am inceput sa folosim olita din ce in ce mai des, a crescut consumul de scutece, ca nu-i mai puneam folosite.
Acum are 1 an si 9 luni si sper ca am scapat de scutece, desi am preferat sa-i mai pun noaptea ca sa mai trag un pui de somn dimineata. Si inca avem destule accidente ziua.

Intrebarea mea este cum ii ajutati sa faca pipi cand sunteti afara? pe strada, in supermarket, la biserica, etc
Al meu nu vrea sa faca afara, prefera sa se tina pana acasa si daca nu ajungem in 20-30 de min ii da drumul. Azi am avut totusi o mica victorie, a facut un pipi afara.

ps: Eu am observat ca astia mici invata mai repede sa foloseasca olita daca merg la gradinita (numai ca noi nu mergeam deocamdata) sau daca vad la alti copii.

edit: am vazut si eu in supermarket scutece pt 5-6 ani si m-am cam speriat.

si ma intorc: acum am citit in spate experienta lui krishu cu EC de la 3 luni. Felicitari! Daca mai dai pe aici poate ne spui cum ati evoluat, a trecut un an de atunci.
Si eu cred ca daca il pui devreme, pana in 8 luni, accepta mai usor olita si actiunea este naturala, intelege care e kk si care pipi si ce face el acolo, fara presiune, fara stres.

Vad ca nu mai scrie nimeni pe aici. Noi am scapat de scutece, nu am mai folosit deloc de 3 zile, se pare ca a fost mai usor decat credeam. Inca nu face pipi afara, dar se tine bine pana ne intoarcem acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamalui

Noi am scapat la 1 an si 11 leni de scutec definitiv. Nu face nici in somn deloc. Cum am reusit? Cu multe incercari. Cum ati scris mai multe din voi l-am lasat fara scutec si am schimbat si cate 4-5 perechi de chilotei si pantaloni pe zi la inceput, pe la 1 an si 8 luni. Apoi s-a prins ca daca se tine pana il scot afara, afara ii dau scutec si poate sa faca atunci. Asa ca, dupa 3 zile, l-am scos fara scutec afara. Cand il trecea se tinea de tuturel asa ca imi dadeam seama si il puneam sa faca in iarba, la copacei... Cu caca a fost mai greu. Am incercat cu vorba frumoasa, cu pedeapsa la colt si chiar cu cate o palmita, dar mai tare regresa. Am prins intr-o zi momentul sa il las murdar, pentru ca facuse foarte, foarte tare, si atunci l-a deranjat sa stea 30 de min cu "bolovanul" in chiloti. De adoua zi imi cerea la WC. Uitasem sa mentionez ca nu i-a placut NICIODATA olita si a preferat WC-ul cu reductor. Am avut cateva perioade de "accidente" cand statea prea mult timp cu bunicii. De fapt erau gesturi de subminare la adresa bunicilor care il rasfata prea mult. Facea si venea mandru sa zica "Chimba chioteii!". I-am explicat ca daca mai face asa nu il mai putem scoate din casa, nici in parc, nici la cumparaturi si ca o sa il lasam murdar, asa ca si-a revenit.
Cat despre scutece, ajunsese seara sa imi spuna "Nu pune chiotei uati (uratzi), te og!". Tocmai pentru ca am renuntat la Pampers si am trecut la marci mai ieftine, cele marca Real. Sfarsitul a venit cu un pachet de Wikies cumparat de tati. Erau asa execrabili ca ma ruga sa nu ii mai pun.
Oricum, ideea e sa ramaneti deschise, sa incercati multe si sa incercati sa fiti mai smechere ca ei. Cu multa rabdare vor intelege si renunta.
Bafta!


Bleacs!

Mamlui, nu stiu daca mai citesti pe aici, eu sper ca o faci, si mai sper ca la batrantete sa ai parte din partea baietelului tau de acelasi tratament ca cel pe care i l-ai aplicat si tu. Cum se poate, mai, sa-l pedepsesti ca a facut pe el? Cum sa-l lovesti? Cum sa-l lasi murdar jumatate de ora? E incredibil de umilitor!

Cat despre sfatul cu smecheria, ce sa-ti povestesc, e intr-adevar o mare realizare sa fii mai smecher decat un copil de nici 2 ani...

Asadar, in loc sa scrii tampenii pe forum, ai face bine sa citesti o carte de psihologie. Sau macar una de bune maniere, sunt convinsa ca ai gasi o gramada de sfaturi de bun simt.


Incredibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Serios? Se mai lovesc copiii pentru ca au facut pe ei la nici 2 ani???
Am citit cu soc mesajul citat mai sus, imi pare rau, incerc sa nu dau verdicte, retete, insa pur si simplu sunt marcata!
Copilul ala de 2 ani a avut ceva de nu a dorit sa faca mereu la WC, el nu si-a pus in cap sa faca zile fripte unei mame!
Subminarea bunicilor... la nici 2 ani!

Cata frustrare o fi creat jumatatea aia de ora cu "bolovanul" in chiloti!! Cand va iesi la iveala, cate razbunari vor urma, cate negari... Aoleu, mi-e mila si de prunc si de mama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris_2009 spune:

Nu prea scriu pe la subiecte desi citesc zi de zi forumul, insa am tinut sa ma declar si eu oripilata de metoda folosita pt "victoria asupra olitei".
Fetita mea are 2 ani jumate aproape si chiar nu mi-am facut un tel in viata in a o stresa cu oala, i-am explicat frumos ce si cum, asta in timp, acum ca a venit caldura o voi lasa numai in chilotei ca sa constientizeze mai bine. Face la oala de mult, insa se ia cu joaca si nu cere.
Chiar ieri o ruda de-a mea era de-a dreptul indignata ca inca poarta pampers, in conditiile in care fetita ei de la 7 luni n-a mai facut decat la oala. Si se enerva si mai tare ca eu eram f calma si i-am zis ca nu-mi bat capul , prefer sa economisesc timpul si sa fac alte lucruri cu mult mai frumoase impreuna cu printesa mea. Si printre picaturi mai facem si cate o oprire pe olita. Dar in nici un caz cu forta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Asta se presupunea sa fie un subiect funny sau macar un schimb util de informatii. Anyway, ma bucur ca am depasit faza scutece, nu mai folosim nici ziua, nici noaptea, inca n-am aflat raspunsul la intrebarea mea, dar ne descurcam bine si fara pipi in public.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

nu am citit decat titlu asa ca vreau sa va povestesc experienta noastra:
La primul am inceput pe la 2 ani si 7 luni. acum cred ca nu era pe deplin pregatit, si cand spun asta ma refer la faptul ca nu a mers de buna voie, a trebuit sa il stimulez cu fructe si sa stau cu el la povesti pe olita..si tot au fost accidente prin park, sau noaptea in pat
Momentul a fost ales pt ca eram in vacanta de pasti, 2007 si peste 1 luna aparea juniorul.

La al doilea in schimb avand experinta primului si citisem Cartea Mariei Haddou "Cum sa spui nu" mi-am dat seama ca copii stiu ei cand sunt pregatiti..si chiar daca primeam mesaje de genu: inca mai face in pantaloni...Raspundeam mai mult retoric: pardon..in scutec!!! nu ma interesa, am asteptat..si bine am facut ca in martie 2010, cand avea 2 ani si 10 luni a cerut singur la olita si dus a fost ca nu a mai avut vreo problema la el. pt mine toate astea au fost ca o mare usurare..simt ca ma urasc daca arunc si macar o privirea incruntatata copiluli..poate ca la primul eram mai fortoasa..acu m-am mai adaptat la nevoiele lor.
In plus daca ai sunt pregatiti nu tre sa scoti o toaleta din pamant si pot astepta pana te orientezi in spatiu.

stiu ca suna ciudat, de ex pt mama mea..dar un copil in jurul varstei de 3 ani e pregatit sa termine cu scutecul.
altfel il deruti iar el nu e preatit..Controlul sfincterelor nu e o actiune mintala.

Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Vesti bune, am reusit de trei saptamani sa scapam si la gradinita de pampers.. Uraaaaa am trecut de acest hop. Ne declaram ca suntem domnisoare. Acum spune fara nici o retinere si la gradi.. si-a facut curaj piticotul sa puna si la gradi. Cred ca la noi era vorba de curaj sa le spuna doamnelor educatoare. Ea, acasa spunea, dar nu intelegeam de ce nu voia si la gradi. Cred ca era timida sa spuna.. dar acum explicand-ui si mai mult..cum trebuie sa procedeze si la gradinita a inteles ca trebuie sa spuna si aici la gradinita nu numai acasa. Sunt o mamica happy, fetita mea este acum domnisoara. Afara facem pe unde gasim un loc mai retras.. cand ne aflam in magazine de tip supermarket ne ducem la baie.. asa cum procedam de 6 luni incoace.. mergem frumos la baitza ca o fetita mare.
Mami de nazdravana Ana (15.12.2008)


Citat:
citat din mesajul lui monicus

Buna fetelor,
Vreau sa va intreb si eu ceva in legatura cu olita... Noi am inceput de mult sa facem la olita sau colacel/redresor.. dar acum de cand suntem de 6 luni la gradinita nu vrea sa spuna si aici. Nu stiu cum as putea sa rezolv problema sa spuna si la gradinita.. am incercat sa ii spun ca la gradinita vin copii cu chilotel si spun si acum de cand mergi la gradinita esti si mai mare. Acasa spune fara nici un fel de problema.. dar din pacate numai la gradinita nu spune. Nu neg ca la gradinita spune din cand in cand, dar nu de fiecare data cand simte sa faca.. Asa ca acum nu stiu cum sa scapam de pampersul de la gardinita. Acasa stam de luni bune fara pampers de sub 2 ani. Sfatuiti-ma cum as putea sa o determin sa spuna si la gradinita. Am incercat variante.. de exemplu.. i-am spus ca mami se va duce la gradi ca nu are pampers si la gradinita accepta numai copii fara pampers.. a inteles.. dar cand se ia cu joaca la gardinita uita sa spuna. .. dar tot asa.. spune doar odata la gradi nu de fiecare data cand simte nevoia sa faca. Intelege pe moment ca trebuie sa spuna.. dar cum ajunge la gradinita, parca uita ce i-am spus.. si sunt insistenta cu ea.. sa spuna si la gardinita. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.


[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutza1 spune:

Sincer, ma infior de ce nu pot sa cred ce citesc aici! Nu pot sa cred...olita la aproape 3 ani! Chiar nu va deranjeaza ca saracul copil miroase mai rau ca un cal? Miroase asa cum ati mirosi si voi daca ati face in pantaloni! Pregatit cand nici macar nu are olita in casa? Asteptati sa va traga de maneca si sa va spuna ca vrea la olita pentru ca a auzit prin vecini??
Mamele voastre nu cred ca au avut rabdarea sa spele scutece pana la aproape 3 ani...si bine face statul ca nu va mai tine acasa doi ani...poate asa or sa devina si bietii copii normali. Stai doi ani acasa, si copilul nu face la olita. Citesc pe alte forumuri cat de stresant e un amarat de vaccin, in schimb perfect normal ca la gradinita inca face in pamepers, ca se streseaza.
Daca un parinte spune ca si-a invatat copilul mai din timp, la 5-6 luni, faptul ca al vostru plod nu reuseste devine un motiv de madrie, si hulit e bietul parinte care a indraznit sa faca altfel si copilul caruia i s-a dat posibilitatea sa creasca. Halal....

Mergi la inceput