LMA Licurici de ianuarie-februarie 2009 (94)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

bee imi pare rau pentru sperieturile tale!
Intr-adevar, trebuie sa o tii sub observatie 24 de ore. Dar in principiu daca nu a vomat si/sau nu si-a pierdut cunostinta nu sunt probleme.


Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI

Asa a venit pe lume Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

BEE, EU HEMATOMUL L-AM VAZUT dupa 2 zile, ca nu ma gandisem, asa ca atunci cand am fost la spital cu el trecusera si cele 24 de ore de supraveghere.daca ai suspiciuni, du-l sa-l vada un neurlog, ptr linistea ta.

Mara , mami de Flavi (7 dec 2005) si Andru (8 ian 2009)

Pasiune de Bijoux

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui flowerbee

Oxigen, eu m-am specializat in recoltarea urinei si iti pot spune ca cel mai simplu si mai sigur este ca ii iei urina Mariucai imediat inainte de trezire sau la trezire. Copiii nu prea fac pipi peste noapte iar dimineata ii dau drumul imediat ce s-au trezit. Ai nevoie de: pungute urinare pediatrice, recipient steril, ser fiziologic, comprese sterile. Ideal e ca sa speli fetita cu apa si sapun, apoi sa ii dai un jet de ser fiziologic, sa tamponezi cu comresa sterila si sa pui punguta. De regula, pungutele nu prea stau fixe iar dc pui scutecul, copilul faca pipi alaturi. Prin urmare, pui punguta si o tii cu mana. Fetita va fi semi-adormita sau abia trezita deci nu se va misca prea mult. In max 10 minute va face pipi. Apoi pui punguta in recipient iar daca de la lab vor direct in recipient, extragi pisu cu o seringa de unica folosinta si il torni in capanica. Nu turna pe gura pungii pt ca poti contamina proba. La fel, trebuie sa fii f bine spalata pe maini. Eu ma dau si cu nitel spirt, sa fiu sigura ca nu contaminez cumva proba. Bafta!

Sper ca m-am facut inteleasa la cat de haotica sunt!

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!


Cu mentiunea ca, la prima punguta, Daria nu a facut pishu... 3 ore...



Un puc mititel / Face numai ce vrea el!

Daria Nandini


http://lb2f.lilypie.com/77K3p2.png

Lucrusoare de daruit

Particip la bazaruri





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Bee imi pare rau pentru sperietura, tre sa avem grija de ei no stop

Eu am intrat sa ma laud, dimineata Mircea cu Vlad au plecat pana in oras si s-au intors amandoi cu un buchet de ghiocei in mana, fiecare cate unul, am crezut ca mi se taie picioarele de emotie, mi s-a parut un moment de vis, nu credeam ca o sa vina ziua asta asa repede.

O sa pun poza cu dovada, dar nu pot chiar acum


Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

Oxigen,citisem si eu intrebarea ta,dar eu nu pot sa te ajut cu recoltarea urinei. In legatura cu pozele pt Juasmi,de ce sa nu suparam??? doar esti mamicica de licurici
Anna,ooof...Valdut sa treaca repede.
Cuscra, sunt sigura ca analizele lui ginerica vor iesi f bine.
Bee,ce sperietura si pe tine,bine ca ai fost pe faza si nu s-a intamplat nimic grav. Asa e acum,trebuie sa stam cu ochii pe ei non-stop.
Vai ce frumos Pat...cred si eu ca te-ai topit. si noi(eu si Ana)am primit martisoare ieri de la Cristi,eu o floricica martisor si Ana un fluturas.


Asa,sa va zic...:
LA MULTI ANI tuturor femeilor de 1 MARTIE.


deci aseara am fost in vizita la niste prieteni care ai o casa cu etaj,stiti ce a facut Ana toata vizita,uraca scarile,noi mergeam in spatele ei o aduceam jos,ea iar urca si tot asa...
Cand ajungem acasa,dau sa ma uit la ea in gurita sa vad cum stam cu gingiutele...ia ghiciti cine are duduia maseloanca??? frumoasa,alba si mare...in partea de sus,e iesita pe jumate,nici nu am stiut cand ca nu a fost deloc maraita. nu puteam sa ma opresc din pupat.

pe mine ma paste raceala,ma doare gatul,incep sa iau ceaiuri si propolis.sper sa treaca repede.

va pup!

un vot va rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Lisa, asa, v-a pus Anusca la sport, urcat si coborat scari Felicitari pt prima maseluta, sa iasa toate fara dureri
Bebelusi, ce frumos, chiar emotionant
Vladut s-a dus si el cu martisor la maica-mea, i l-a dat si apoi i l-a si luat ca sa-l roada nitel. Iar martisorul pe care l-am primit eu de la taica-miu mi l-a confiscat pe loc, a fugit cu el si chiuia de bucurie "lili" vezi ce cavaler am?

Am implinit 1 anisor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRINA.C spune:

Intru si eu in sfarsit!

Azi e ziua lui Radu si ziua tatalui meu asa ca le spun amandurora ca ii iubesc si le urez la multi ani cu muulta sanatate.Si pt tati pui un plus de pupici asa ca de la mami pui

In rest si noi zile pline, aseara A a varsat nitel dar pn acum nu mi a mai trantit si altceva, doar un scaun mai molicel dar a halit si iaurt nitel si cam asa face.

io ma simt HAITUITA asta e cuv.Satula si haituita.Doamna prof vine joi si atunci vad si pe unde ajung.In rest multi copii, alergatura si de maine si la centru, prima zi de curs.

Naty mie mi se pare ca te tii excelent cate boroboate a facut Nadia..febre diarei...Cum naiba le agata pe toate!

Flo te rog frumos sa nu te mai sperii acum...a trecutAndrei a cazut cu coltul ochiului in coltul unei masute de ikea si de ziua motului a fost vanat.Dar dc ii intra in ochi???din pacate tre sa credem ca ne pazeste si cineva acolo sus pt ca noi nu le putem prevede pe toate

Anna ce ghinion si pe Vladut!succes cu urina si sanatate.Imi pare asa rau sa aud de papacei bolnavi.Chiar cum mai este Lucas de Asparagus?sau mi a scapat mie?

Mama mea, in alta ordine de idei, cred ca a scapat ieftin.Vineri avea sange in urina cu leucociturie si proteinurie, VSH crescut, leucocite crescute, i -am dat antibiotic si azi am primit si urocultura cu E coli.Ca o cistita hemoragica complicata a fost.Rox nu cred ca a fost piatra : doua ecografii nu arata nimic nici calcul nici dilatatie pielocaliceala sau ureterala, nu a avut colica :( si a avut disurie cu polakiurie.In fine ....sper ca a scapat usor ca la multe m am gandit

Am fost si noi cu finii mei la baby expo : noi i am laut tricicleta lui A si pantofi iar ei pn la urma a 2 zi au luat carutul de la Trio enjoy fara landou si scoica--bebele sa naste in mai deci canci landou si scoica o dam noi--este nelovita nenimic.

Va pup ca diseara vin ai mei si fratele lui Radu cu verisoara sa la un pahar de sampanie

Sa aveti o primavara frumoasa dragele mele.EU acum un an eram super amarata cu baiatul bolnav, seara ne internam.Ma bucur ca a trecut un an si ...ne e bine.Fericirea este ceva f relativ.Sa o savuram

Primul an cu Andrei
Poze Andrei
mami cea mai fericita de Andreita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

La multi ani la Radu si tatatlui tau Irina.




un vot va rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Irina, la multi ani, tatalui si sotului tau, sa-ti traiasca si sa fie sanatosi! Succes la prima prezentare de la centru, iti tin pumnii

Am implinit 1 anisor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns koruccia spune:

Irina, la multi ani lui Radu si tatalui tau! (ce coincidenta extraordinara de aniversari)Petrecere frumoasa va doresc

bee, imi pare rau ca ai trecut prin asa sperieturi azi! Sper sa fie bine Alexia, iar tu sa reusesti sa te linistesti. Cu siguranta isi spune si oboseala cuvantul, iar perioada asta in care invata sa se deplaseze mie mi se pare cea mai dificila de pana acum.

anna, imi pare rau ca sunteti iar cu febra:( Vladut

Naty, sper sa va faceti bine si tu si Nadia

Oxigen, felicitari pentru progresele Mariucai! Ce tare e, sa zica "aoleu". Eu la recoltarea urinei nu ma pricep, dar cred ca a explicat ff bine bee, ar fi bine sa salvez si eu mesajul..

ira, bine ca nu s-a intamplat nimic rau cu Eliza. Sper ca ti-ai revenit si tu din sperietura

iulia, sper ca esti si tu mai bine. Tare aiurea incidentul, bine ca n-a fost mai rau.

Patricia, ce frumos! cred ca te-ai topit toata:)

lisa, felicitari pentru maseluta si pentru fata care stie sa urce scarile:) Sper sa nu racesti

La noi e o perioada tare aiurea de vreo saptamana, practic avem alt copil. E in plina eruptie dentara, are gingiile umflate la masele si intrevad si un canin pe dreapta sus. Iar nu doarme noaptea, e foarte agitata si irascibila, trece de la ras la plans in acelasi minut de cateva ori..si tot asa. Suntem si noi cu nervii intinsi, eu fiindca sunt toata ziua cu ea si mi-e greu cu starile astea, Ste pentru ca are job nou si e stresat si focused pe ce are de facut, dar saracul nu se poate odihni noaptea..Si colac peste pupaza, a devenit brusc interesata de mers. Plimba toata ziua scaune si masinuta de la Chicco prin casa, dar nu stie sa se intoarca si nici nu o conduce ok, asa ca se poticneste de nspe mii de ori si la fiecare impas se arunca pe jos si incepe sa urle. Deci isterie in stare pura, nefiltrata in nici un fel...dar culmea ca nici nu renunta, se tine de impins masina aia pana la epuizare. Nu mi-as fi imaginat niciodata ca e asa de greu sa invete sa mearga; asta din capitolul ai grija ce-ti doresti


Mergi la inceput