Divortat sau nu? (split)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

se intampla lucruri paranormale la topicul asta. marius si laura25 aparura cu mesaje care nu exista, sunt 11 pagini, dar de fapt doar 10...

mirarea suprema e alta: atata vreme cat scrie clar la regulament ca nu sunt permise off topicurile si bruierile premeditate la subiect, ca sa nu mai zic de insulte clare si atacuri la persoana, de ce raman nesanctionate interventiile neregulamentare la discutia asta? trei moderatori pe topic si nici o masura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

naziua!

io chiar nu inteleg interventiile de genu' " priviti divortzu' cu usurintza" , "vibratoru' nu tine loc de tata", pentru ca io n-am vazut inca nici una din fete care ar fi afirmat ceva asemanator. si io is singura si nu pentru ca prefer vibratoru' :) si io am divortzat cu un copil si nu pentru ca e usor sa divortzezi ci pentru ca am ajuns la concluzia ca e mai bine pentru mine si copilul nostru. citeam intr-o postare ca de obicei femeia face pasu' spre divortz. asha o fi si nici nu ma mir. si nu din cauza feminismului. bineinteles divortzezi "mai usor" cand nu esti dependenta de un sotz. mai ales finaciar. si daca nu divortzezi pentru ca esti dependenta de sotz asta inseamna ca esti adepta casniciei? sau daca divortzezi, da, pentru ca poti :) in sensu' ca te descurci de bine de rau singura, ca nu stai sa suporti cate si mai cate tu sau copilu', asta inseamna ca divortzezi cu usurintza? nici un divortz nu e usor. da, sunt divortzuri si divortzuri. ceea ce e ushor pentru unu' e dificil pentru altu'. io m-am casatorit din dragoste si am divortzat din dragoste. in ochii multora cu usurintza :)

in perioada imediata dupa divortz, mi-am numarat binecuvantarile :) incetu' cu-ncetu' binecuvantarile au devenit parte din viatza mea zilnica. probleme au fost si vor mai fi. indiferent de status social. le vom rezolva. si dupa, le vom vedea ca pe niste binecuvantari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui allinta
O femeie cu copii nu va fi niciodata singura, intotdeauna va avea cine sa o imbratiseze si sa o iubeasca. Pt alte nevoi, exista vibratorul.

Da?!? WOW!!!...n-am stiut ca a aparut si vibratorul cu functia de tata pentru copii.
Incep sa inteleg de ce intrebarile Ancai74 au aparut la acest subiect si nu la altul.


Nu ai inteles nimic din ceea ce am vrut sa spun, spre deosebire de celelalte participante la topic. Nu ca tu ai fi participanta, as zice ca mai degraba, un factor perturbator.
Probabil experienta de viata si varsta nu iti ingaduie sa intelegi anumite aspecte ale vietii; deranjant este tonul tau agresiv si insistenta in a emite aiureli filozofice. Tu vorbesti despre superficial cand de fapt este vorba ceva profund.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Subiectul in sine este o bascalie.


Tu chiar nu pricepi nimic.

Sau doar te plictisesti si mai dai o tura pe acilishea sa mai intarati si sa mai bruiezi nitelus.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Ar trebui sa existe butonul cu baneaza de la subiect, interventiile astea mai mult decat rautacioase la un topic care este grup de suport sunt mega enervante si revoltatoare. Eu citesc acest subiect pentru ca ma intereseaza viata acestor fete, cum se descurca, ce simt, ori ele nu mai pot scrie linistite din cauza unora care debiteaza atatea tampenii de nu iti vine sa crezi! Atata lipsa de decenta si bun simt incat sa iti permiti sa intri cu bocancii la asemenea topic, mai rar.

Desi acum am o relatie destul de buna sotul meu, e o relatie la distanta, care nu pare a deveni altfel prea curand si prin urmare ma consider tot mama singura. Asta pentru ca le fac pe toate singura fara absolut nici un ajutor de vreun fel, financiar sau practic. Asa ca mi-as dori sa pot citi cum se descurca alte mame singure, care poate navigheaza o situatie putin diferita de a mea, dar apropiata din multe puncte de vedere, iar nu jignirile gratuite din partea lui accept, pe care fix la topicul asta de suport pt mame singure, o mega intereseaza statutul tatalui si aberatiile ancai74, care vine si spune ca copiii mamelor singure sunt agresivi si nu stiu cum, fara sa aiba pe ce se baza. Ancai74 ii dau un mare credit pt ca pare a se fi retras, dovedind decenta in cele din urma. Lui accept pare a-i lipsi aceasta decenta cu desavarsire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

naziua!

si io am divortzat cu un copil si nu pentru ca e usor sa divortzezi ci pentru ca am ajuns la concluzia ca e mai bine pentru mine si copilul nostru. citeam intr-o postare ca de obicei femeia face pasu' spre divortz. asha o fi si nici nu ma mir. si nu din cauza feminismului.




Adela99, as vrea sa iti propun un senariu ipotetic. Nu stiu cum s-a rezolvat in cazul vostru custodia copilului si nu vreau sa discut decat ideea de principiu, nu caut sa aflu amanunte personale din viata nimanui. Deci intrebarea mea ar fi urmatoarea: daca atunci cand ai fi depus actele de divort ai fi stiut ca ai sanse 99% sa devii mama de WE ai fi fost la fel de sigura ca divortul este cel mai bun lucru pentru tine si copilul tau? Si daca raspunsul este "nu", si daca sotul tau era totusi un bun tata, chiar crezi ca explicatia pentru care femeile sunt cele care inainteaza de obicei divortul este cea propusa de tine?

In cazurile de infidelitate din partea barbatului, divortul, prin consecintele sale asupra custodiei copilului, este folosit de multe femei ca o metoda de pedepsire. Intrebarea de principiu pe care mi-o pun eu este "de ce un bun tata devine tata de WE din cauza infidelitatii fata de sotie sau ale unor probleme mai abstracte in cuplu"? Si cand imi pun problema asta ma raportez la situatia din Romania, unde din pacate in cel mai fericit caz un tata obtine drept de vizita la o saptamana-doua. Pentru ca asa inteleg unele femei sa-i pedepseasca si pentru ca justitia permite.


Rog moderatorii sa splituiasca acest subiect incepand de unde considera ca s-a deviat si sa-l mute la "In unul sau in doi" sub titlul "De la probleme in cuplu la parinte de WE". Multumesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Intrebarea de principiu pe care mi-o pun eu este "de ce un bun tata devine tata de WE din cauza infidelitatii fata de sotie sau ale unor probleme mai abstracte in cuplu"? Si cand imi pun problema asta ma raportez la situatia din Romania, unde din pacate in cel mai fericit caz un tata obtine drept de vizita la o saptamana-doua. Pentru ca asa inteleg unele femei sa-i pedepseasca si pentru ca justitia permite.


Pentru ca asa vrea el
Justitia nu stabileste programul de vizita decat in caz de neintelegere asupra acestui punct intre soti. Discutia asta este inutila aici. Nu stiu cate dintre fetele de aici au limitat dreptul tatalui la vizita pe calea justitiei. Eu vad ca majoritatea se plang ca vizitele sunt prea rare. Deci lansezi intrebari doar de dragul de a arunca sageti otravite. N-ai citit nimic din subiect sau daca ai citit n-ai retinut nimic.

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Rog moderatorii sa splituiasca acest subiect incepand de unde considera ca s-a deviat si sa-l mute la "In unul sau in doi" sub titlul "De la probleme in cuplu la parinte de WE". Multumesc!



De ce ai nevoie de moderator pentru asta? Te puteai retrage de la subiectul asta si deschide tu un altul in alta parte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

accept, cu ce e mai bun un tata care isi vede copilul deloc pentru ca sta cu amanta, poate doar in we sa stea acasa, dar nici atunci nu e sigur, decat unul care a divortat si isi vede copilul de cateva ori pe saptamana si in we, asta daca respecta intelegerea de comun acord dintre parinti(apropo, asa divorteaza cei care divorteaza de comun acord) sau hotararea judecatoreasca. Iti spun eu ca sunt multi care nu o fac, isi vad copilul mult mai rar, dar nu din cauza ca mamele le-ar interzice asta.
Nu e pedeapsa sotiei, e autopedepsire, asa se cheama .

Ca o curiozitate, tu ai accepta ca sotul tau sa aiba o amanta, sa se imparta intre ea si copilul tau? Ca vad ca de tine nici nu se mai pune problema. Cred ca in atare conditii ai fi cea mai fericita si calma mama din lume pentru copilul tau, ce sa mai....

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui simmonna
Discutia asta este inutila aici. Nu stiu cate dintre fetele de aici au limitat dreptul tatalui la vizita pe calea justitiei. Eu vad ca majoritatea se plang ca vizitele sunt prea rare. Deci lansezi intrebari doar de dragul de a arunca sageti otravite. N-ai citit nimic din subiect sau daca ai citit n-ai retinut nimic.




Incredibil. dupa ce mamagiuliei plange pe vreo 3 pagini ca exului nu-i pasa de Giulia, dupa ce ca nu e la subiect nici un caz in care sa i se fi limitat fostului sot contactul cu copilul...am ajuns sa discutam discutii cu accept.

Nu putem trece cumva mai departe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

De la un subiect frumos in care incercam sa vedem cum mergem mai departe, cum facem ca ai nostri copii sa nu sufere ... s-a ajuns la problemele lui accept despre amante.
Ce legatura are zau ca nu stiu.

Iti mai repet o data: UNII BARBATI NU POT FI TATI.
Eu i-am facut bagajelul fie`mi cand a vrut sa se mute la taxo si ghici ce ? NU A LUAT-O.
Asa ca vorbesti absolut aiurea ... iar si iar si iar.
Si nici nu citesti nimic.
Vii si-ti dai iarsi cu parerea despre totul si cu totul altceva decat subiestul acestui topic.

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput