Viata vesnica

Viata vesnica | Autor: blackpanterro

Link direct la acest mesaj

Tot aud ca daca mai traim 20 de ani vom putea trai vesnic datorita tehnologiei.Recunosc ca petrec mult timp pe net, reviste, citind despre tot felul de oameni de stiinta care lucreaza la asta pt ca imi doresc sa fiu unul din oamenii care vor trai vesnic sau macar inca 100 de ani :).Apoi citesc ca sunt unii care au probleme morale cu asta...oare de ce?
Chiar ascultam ieri o lectura pe TED in legatura cu regenerarea si reconstruirea de tesuturi si organe care ar putea face ca viata omului sa fie practic vesnica...oare de ce are asta implicatii morale? Cate vieti s-ar salva in fiecare an, vieti care altfel ar fi curmate de dibet, cancer,etc...
Mai intereseaza pe cineva subiectul asta?

Adriana 12w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

In principiu cred ca toata lumea isi doreste viata vesnica Ideea e ca noi vrem ca sa avem parte de ''extre'' tinerete, nu de o batranete prelungita. De aceea si merg femeile si isi fac lifting-uri, aplica tot felul de tratamente, iau ginseng..etc Am face orice sa fim ''forever young''. Eu una stiu ca visez des cu ochii deschisi la asta

Pe de alta parte, asta ar insemna modificari semnificative in felul nostru de a trai, in legislatie si as amai departe. Ar fi ca o explozie demografica, oamenii nu ar iesi la pensie asa de repede, dar ar face copii tot atat de devreme, poate ar face mai multi copii, sau cine stie? Astazi tot mai e unul doi care mostenesc parintii dupa o vreme, mostenesc o locuinta. In cazul in care insa omul ar trai 200 de ani sa zicem, cat ar avea de asteptat dupa o mostenire? Ar fi atatia oameni de hranit.. Nu stiu. Merita dezbatut mai pe larg subiectul.

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Pai despre viata vesnica ar fi vorba, nu despre batranete prelungita. Citeam un articol despre niste oameni de stiinta din Korea de Sud care sustin ca in 10 ani(asta in 2007) vor lansa un produs ce inhiba imbatranirea celulelor. Nu stiu cat e de adevarata chestia asta dar trebuie sa spun ca ma intriga :)


Adriana 12w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Cu siguranta e tentant la prima vedere, dar scarry cu siguranta cand iei in calcul si ce a spus mai sus Iasmin. Si apoi, cred ca nici macar n-ar fi fun, pana la onorabila mea varsta am ajuns sa dau mai multa atentie 'vorbelor din batrani' si e una care spune: 'totul la timpul lui' - timpul de 150 de ani oare pentru ce este? Eu am avut ocazia sa stau de vorba cu oameni care au peste 80 de ani (deh, provin dintr-un neam lingeviv) si poarta cu ei o impacare pe care n-o mai intalnesti la tinerei sub 70. Alta vorba (ca-mi plac mult) este: ' sa nu stai de vorba decat cu oameni care au sub 7 ani si peste 70' - si adevarul este ca numai cu acestia am certitudinea ca nu mint si simt ca pot invata ceva de la ei. Eu una as vota pentru tinerete pana la 70 de ani si apoi, voia Domnului (stiu ca e imposibil), dar daca populatia planetei a crescut cu 50% in ultimii 15 ani (cred), ce-ar fi in situatia asta? Deja mancam plastic din cauza supraaglomerarii, ce urmeaza? biscuitii verzi? (pentru cei care au vazut acest film...)
Cu siguranta varianta n-ar fi diponibila pentru plebe....deci calmati-va, nu o sa traiti vesnic.
putin off: auzisem si ca peste 50 de ani vom putea comunica cu animalele - asta chiar mi-as dori, cred ca avem tare mult de invatat de la ele ('noroc' ca Lusha mea -catelusa- nu va mai fi atunci, caci tare multe ar avea de reprosat, deocamdata doar ochisorii ei de cersetoare imi spun ca ar vrea sa manance pana pocneste)
mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

ar fi interesant! dar sa fie cum zici tu o prelungire a tineretii..nu a batranetii! desi am familie longeviva..nu cred ca noi ii vom urma, avem alt stil de viata. bunicii mei traiesc toti 4 iar 2 dintre ei au 90 de ani impliniti si inca se tin bine. ma uimesc oamenii astia cand ii vad ce pofta de viata au!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Sperantele nostre vor creste odata cu cresterea sperantei de viata.
E ca la zborul cu avionul. Ca mergi 2 ore sau 14 ore, ultima jumatate de zbor e cea mai grea si ultimul sfert e imposibil, indiferent daca dureaza 15 minute sau 4 ore.
E cum te pregatesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Suprapopulatia ar fi clar o problema dar numai daca viata vesnica e pt toti...daca nu este, o alta problema ar putea fi rascularea celor cu "vieti scurte" impotriva celor cu "vieti lungi"

Adriana 12w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Tot aud ca daca mai traim 20 de ani vom putea trai vesnic datorita tehnologiei.

Mai exact este vorba de singularitatea tehnologica. Adeptii aripii dure, cu nuante religioase, a acestei paradigme sustin ca in cateva zeci de ani tehnologia va atinge punctul in care starea mentala va putea fi copiata integral pe un alt suport, in felul acesta eu-ul (sufletul?) devine cu adevarat nemuritor.
Cel care a nascocit acest termen si este un infocat sustinator al ideii de transcendenta a sufletului este www.singularitysymposium.com/ray-kurzweil.html" target="_blank">Ray Kurzweil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

, o alta problema ar putea fi rascularea celor cu "vieti scurte" impotriva celor cu "vieti lungi"



O, de aici incolo poate incepe un nou serial DC.
Primele intrebari: cand aflii in care tabara esti? Se mosteneste viata scurta sau lunga? Copiii celor cu vieti lungi au tot vieti lungi? Daca un parinte este cu viata lunga si altul cu viata scurta? Ce iese?
Mai am si alte nelamuriri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Acum am vazut raspunsul
cu singularitatea asta tehnologica, este altfel decat imi doream deja.
Dar, nu sufletul am eu impresia ca ar fi copiat, nu? Pai imi pare ca tocmai el "scapa".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Hoa, Capcaune nu sari ca nu ai de ce, am spus deja ca as vrea sa fiu in tabara celor care traiesc vesnic :). La restul nu stiu, cred ca se cumpara dreptul la viata vesnica, nu cred ca se mosteneste dar daca modifici DNA-ul persoanei in cauza poate il pot mosteni copiii si atunci salvezi bani? :)

Sunt fan Ray Kurzweil, imi plac la nebunie oamenii care gandesc beyond the human boundaries. Sau asta te face nebun? :)

Adriana 12w si Aidan Alexander - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput