Albinutze de Mai-Iunie 2009(65)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Anda, la fel a facut si a mea si eu ma bucur ca intarcatul a fost de comun acord , n-as fi vrut sa fie traumatizant pentru ea. Tot asa sugea cate 2-3 minute dimineata, seara reuseam sa-i dau san doar dupa ce o adormeam. Noaptea in schimb ar mai fi vrut, dar am zis eu stop.

Carmina + Andreea (21.05.2009) si Bogdan (04.02.2005)
Poze ***Poze *** Poze
"Live like you were to die tomorrow, learn like you were to live forever." Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

andreea felicitari fato pentru primii tai pasi!!!!la cat mai multi!
clara e mai fricoasa, se tine mult mai tare de orice prinde si nu prea vrea sa dea drumu.
apropos de titi. ea nu mai suge noapte cam de o saptamana-doua. in schimb sugea la nani de zi-seara. dar acuma foarte putin. ea si haleste bine mancare solida. ieri cel putin a fost de groaza. a halit de dimi (la 10) un mar cu 2 biscuiti. apoi n-a putut sa adoarma la timp si si-a mutat somnul de pranz mai incolo, astfel incat s-a trezit la 3 si a papat o jumate de castron de ciorba, o friptura mare de piept de pui (cat palma mea de mare) si un iaurt. iar seara a mai papat cereale. asa ca era full....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

strunfita ma bucur ca ajuta si la voi sambucus nigra ..vai ce frumos merge micuta ta!!! sebastian inca nu e asa curajos...nu lasa masuta, scaunul sau canapeaua de care se tine sa stea in piciore..

Mami de Sebastian Gabriel 30.Mai.2009 http://b1.lilypie.com/1dPfp2.png
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">Burtica si Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

ganesha uite http://forums.bellybelly.com.au/forums/breastfeeding-bottlefeeding-solids/85161-how-often-ru-breastfeeding-10months.html mai sunt mamici aici care zic ca nu papa solide bebeii ci numa lapte. merita sa vezi ce au mai scris dupa sau sa le si contactezi eventual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Carmina, uau!!! Ce fain merge.
Sergiu nu a avut genul asta de intoleranta. El a avut mai degraba 'food sensitivity'. El daca manca lactate avea gaze si crampe puternice, dar asta avea si la alte alimente. Eu ti-as recomanda sa continui cu lapte de soia, apoi sa incerci cate putin iaurt simplu, mai intai o lingurita, apoi tot mai mult, sa vezi cat tolereaza. Daca merge bine cu iaurt, dupa o vreme poti incerca si putin cascaval razalit pe mamaliga sau paste. Daca o sa poata manca din astea, cu timpul poti incerca sa schimbi si formula de soia cu una de lapte HA. Acum cu ce formula ai incercat?

Ioana, sanatate! Nu stiu cum il mai conving si eu pe Sergiu sa mearga la analize. Prima data l-am dus la 3,9 ani, si acum are 5,2. M-ar tenta sa-i repet niste analize, dar nici nu vrea sa
auda.

Legat de san noaptea: sunt metode mai blande sa inveti bebele sa adoarma fara san. Eu il luam in brate pe Sergiu si il adormeam asa, daca erau mai putin de 2 h de la ultimul supt. Nu cred ca as fi suportat sa-l las sa planga. Recunosc ca o data l-am lasat pe la nu stiu ce varsta, cand deja se trezise a x-a oara, dar si dupa vreo 15-20 min tot nu s-a linistit. Sau s-a linistit si apoi a luat-o de la cap. La unii copii nu functioneaza. Nu se consoleaza si continua sa-si ceara dreptul, adica accesul la san, mama, brate... Si, desi exista copii care se trezesc si vor sanul doar ca sa se poata culca la loc (dar si ei pot fi invatati sa adoarma altfel), cei mai multi bebelusi se trezesc de nevoie. Adica ii doare ceva si sanul este consolare pentru ei. Al meu are treziri acum in care urla isteric, si nu-i trebuie nici sanul, nici in brate nu tace, deci sufera de durere clar, si altele in care accepta sanul ca si consolare. Cred ca putine treziri sunt de foame. Oricum eu nu le mai numar.
La primul copil eram si eu disperata de la treziri, si il culcam in pat, camera separate, faceam ture toata noaptea... Acum, la 12 il iau cu mine in pat si asta e... M-am resemnat si acum gandesc altfel.
Trece timpul foarte repede si o sa va doriti sa il tineti iar la san si in brate, dar nu va mai dori! Bucurati-va ca sunt asa mici si dependenti:)

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirga spune:

Buna mamici
Scriu pt prima data aici, pina acu citeam doar la "parintii intreaba ..." dar acum v-am descoperit si pe voi.
Am o intrebare: baietelul meu de 8 luni (le-a implinit in 26.02) nu sta in fundulet fara ajutor si nici nu se tiriie. Pediatrul mi-a zis ca pina la 9 luni nu e nici o graba dar mie mi se pare cam mult. Si ce ma ingrijoreaza e ca nici nu da semne ca ar vrea sa isi ridice funduletul (cind e pe burta se ridica in miini si ii place tare mult dar fundul ramine lipit de podea).
Voi ce ziceti? E lenes sau are ceva probleme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

O PRIMAVARA CAT MAI FRUMOASA dragele mele! si un martisor cat mai bogat!

noi am venit de la plimbare si pregatim papa, pulpita la cuptor ca nu-i place fiarta


revin la citit


mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) binecuvantarea si minunea noastra
poze cu noi si printesa ***www.onetruemedia.com/shared?p=925437d7a0f0c96a6a0847&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete Maya***www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09]***www.copilulvedeta.ro/voting.php?cid=2176" target="_blank"> acordati-ne un vot va rugam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda_magda spune:

am uitat sa va ofer un martisor http://claraturcu.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:


strunfita, dar ce fata mare avem!!!!!!!!!!!!!!!!! bravo de 1000 de ori;a mea nici 4 labe nici singura s amute macar un picior; cu mancarea solida ne-am mai reglat dar doar ce-i place, daca nu accepta zici ca-si scoate stomacul afara; asa a fcaut la branzica si iaurt; s-a speriat si mama a crezut ca se ineaca,dar ei nu-i placea
anda,multumim de martisor, amuzant sotul tau, dar pentru noi caci pt tine imi inchinpui cum a fost
laurao, bravo ca mai alaptezi si nu e mofturici
happymum, multumim de martisor si asteptam o veste mare de la tine
coraly, si a mea doarme LIPITA de mine, ma cauta mereu noaptea si se urca toata pe mine cu piciorusele , manutele, nici nu concep sa nu o simt atat de aproape; am incercat si nu am putut; mai tarziu poate

fetele care folositi suzeta, au acceptat-o dintotdeauna, cum zicea strunfita ca se trezeste la 2 si ii pune suzeta si gata, sau la intarcat ati obisnuit-o cu ea? a mea nici nu vrea s-o vada, tipa mai tare; daca nu ii dau sanul noaptea e in stare sa se invineteasca de plans in ciuda faptului ca e in brate, alintata,cantat, pupici etc, nici nu vrea s aauda- SANUL SI ATAT!

mami fericita de Maya Teodora (17.05.09) binecuvantarea si minunea noastra
poze cu noi si printesa ***www.onetruemedia.com/shared?p=925437d7a0f0c96a6a0847&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete Maya***www.onetruemedia.com/shared?p=834e5a3921b68aa10112f5&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> albinutze mai iunie 09]***www.copilulvedeta.ro/voting.php?cid=2176" target="_blank"> acordati-ne un vot va rugam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

www.youtube.com/user/familiamicu" target="_blank">Filme cu Razvanel nazdravanel!

Felicitare de la noi!

"Carnatul"-- este un pamflet si trebuie tratat ca atare! Sa nu intrati in fibrilatii ca asta papa Razvi!

...acus fug, ca o nesi ce sunt si sper sa va scriu mai tarziu..

Copilul meu vesel...Andrei~Ravan(poze) /Blogul meu cu hainute

Mergi la inceput