"Dovlecei de sept-oct 2009 *95* 7 luni!"

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Unde vad si eu poze de la intalnirea clujencelor si bucurestencelor?
Dana pe unde umbla?
Nele ce draguta e Ana cu rochita si bentita. Am vrut sa las si eu mesaj pe blog dar nu am putut.
Acum ma duc dupa foi de placinta sa fac o placinta cu dovleac.


mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui diamar78

Hepilica, deci tu stii ca nu are cu cine semana fata grasuta si nu te stresezi cu kg. Despre Peritol asa este cum zici tu si in plus de asta cica le da o stare de moleseala, ii sedeaza. Si eu am avut o sticla la primul copil dar am citit prospectul si nu i-am mai dat. Tot asa pt cresterea apetitului mi-a dar. Poze cand mai vedem?

mamica fericita de Matei 11.09.2009 si David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!


am promis ca voi mai face niste poze, da nu m-am invrednicit inca. promit ca in cursul sapt viitoare voi reveni cu poze proaspete .

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui carinablanca

Hapilica,mare noroc ai ca nu te ingrasi. EU orice fac pun pe mine. Nici Maria mea nu pune asa de bine. Luni avea 7.300 deci pusese vreo 300 g in toata luna si de atunci a intervenit problema cu stomacelul si maine la 6 luni cand o cantaresc parca vad ca are mai putin. Oricum pe masura ce inainteaza in varsta scade ritmul de crestere in greutate.

Carina de scumpete de Maria (31.08.2009)

http://lb1f.lilypie.com/wr9Bp2.png



s-ar putea sa ai o surpriza si sa constati ca nu a scazut in greutate, ba din contra. eu m-am convins. nimic din viata bebeilor nu e previzibil. zici ca asa ar fi normal, da' se intampla invers.
aaa, si cu toate ca fac aceleasi chestii in fiecare zi, nicio zi nu seamana cu alta .

sanatate multa si succes la doc. sa vii cu vesti bune despre Maria .

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

mai fetelor, cu puii mei nu e problema ca vor doar ceva sau ca mancanca doar ceva. eu nu vor nimic...adica nimic. nici lapte simplu nu mai vor. azi andrei mi-a mancat 5 masuri de lapte cu orez dimineata. atat. acum e ora 5. scuipa tot. stefan isi lipeste buzele de nu ii mai bag nimic in gura. nici fructe nu vor, chiar daca sunt dulci. as zice saru' mana sa manace ceva....ca le-as da numai sa nu ii stiu cu burta goala. si acum ma mai gandeam ca o sa le dau cateva lingurite cu apa...ca sa nu se deshidrateze. ma mai gandesc la treaba asta.

am zis ca ii mai las doua zile sa vad daca se mai indreapta cat de cat, ca nu vreau sa ii peritolez, dar daca nu vor atunci o sa le dau. mi-a zis doctorita ca o sa gasesc multe informatii despre peritol, dar ca sa am incredere in ea si sa le dau, ca e un medicament care acum li se potriveste.

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

poze de la origini pana in prezent ************ nasterea a doua putze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



hello girls


ce vreme .. ma doare capul deja! de nervi m-am apucat sa-i fac evei lapte de pasare .. sper sa-l haleasca.

doris i-ai dat deja iaurtel? mie dr mi-a spus pe la 8 luni sa-i dau .. dar eva a inceput diversificare la 6 luni.

andra ma omori mai fata! ce tinute si ce fotomodel de fetita!

uka piureul iese super si la blender.

carina pupam printesa!

mada sanatate multa tatalui tau! si sa stapaneasca sanatos iri scaunelul, sa stea cuminte acolo in el cand conduce mami.

techiluta eu le-as da multisanostol .. nu peritol. cauta pe net prospectul si vezi care iti convine mai mult.

pupici

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui techila

mai fetelor, cu puii mei nu e problema ca vor doar ceva sau ca mancanca doar ceva. eu nu vor nimic...adica nimic. nici lapte simplu nu mai vor. azi andrei mi-a mancat 5 masuri de lapte cu orez dimineata. atat. acum e ora 5. scuipa tot. stefan isi lipeste buzele de nu ii mai bag nimic in gura. nici fructe nu vor, chiar daca sunt dulci. as zice saru' mana sa manace ceva....ca le-as da numai sa nu ii stiu cu burta goala. si acum ma mai gandeam ca o sa le dau cateva lingurite cu apa...ca sa nu se deshidrateze. ma mai gandesc la treaba asta.

am zis ca ii mai las doua zile sa vad daca se mai indreapta cat de cat, ca nu vreau sa ii peritolez, dar daca nu vor atunci o sa le dau. mi-a zis doctorita ca o sa gasesc multe informatii despre peritol, dar ca sa am incredere in ea si sa le dau, ca e un medicament care acum li se potriveste.

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

poze de la origini pana in prezent ************ nasterea a doua putze


ofofof, tare dificil. iti inteleg disperarea si sunt convinsa ca ai incercat orice. solutia cu apa e excelenta.
incearca sa-i scoti putin afara la aer, poate li se creeaza o stare de foame de la aerul proaspat si rece... (mi se intampla des cu maia, dupa ce revenim de afara sa bea laptic, chiar daca nu e ora ei obisnuita de masa sau chiar daca mancase doar cu putin timp in urma).

daca tu ai incredere 100% in doc al tau, sigur ca-i vei urma sfatul. cu atat mai mult cu cat, iata, ti-a facut cateva precizari.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Hepilica in primul rand te invidiez cu metabolismul tau... eu si daca faceam sport ore multe pe zi si mancat extrem de putin si dietetic, tot ma ingrasam datorita dereglarilor hormonale, si de la tiroida, si de la rezistenta la insulina.

Eu sunt de parere ca daca bebe e fericit si papa si e vesel, nu conteaza ca pune intr-un ritm mai usurel kilogramele. Ma gandesc ca asa cum si noi suntem diferiti, nu au cum fi nici ei standard, trasi la indigo. Si ti-am mai zis ieri parca nu am vazut studii facute care sa spuna ce rau au ajuns bebeii slabuti , insa bebeii supraponderali au risc crescut sa faca diabet, boli de inima, etc.

In acelasi timp vreau sa spun referitor la diversificare ca eu consider ca nu are ce sa ii ingrase din ce le dam noi la inceput, mai ales la cantitati asa micute. Mult mai caloric e laptele decat orice fructe si legume. Daca reusiti pe langa portia de lapte, sa le dati ceva, atunci cred ca e mai ok decat sa inlocuiti lapticul plin de calorii cu legume. Asa zicea si Nela, daca bine tin minte, ca ii da cerealele pe langa mesele de lapte. Si Luci, ca da fructele intre mese. Intr-un fel pare si logic, ca la un moment dat stomacul lor nu poate fi asa de mare incat sa intre cat lapte le-ar trebui lor, si atunci pe langa ratia de 1000 ml zilnic (sau cat o fi ratia ca nu ma pricep), se mai adauga fructe, legume, cereale.

Diamar il nemultumeste viata asta . Ai fost simpatica... "ce-l nemultumeste pe Alex?" . Trebuia sa-l intreb de 4 luni incoace care ii este problema . Multumesc mult si tie si Hepilicai ca imi dati informatii despre cereale cat mai naturale . Despre Topfer asta n-as fi stiut daca nu mi-ati spus voi, n-am mai auzit pana acum. La fel si hrana pentru bebei pe care a recomandat-o vik .

Diamar poze de la intalnirile bucurestencelor vezi asa: la Cristina la semnatura, la Lullaby, la Alex, la Monica (cum s-a intalnit ea cu mimika) si de la intalnirea clujencelor vezi la vik la semnatura. Nu te-am ajutat deloc, stiu . A, si catedrala noastra e in constructie, asta e numai subsolul. Stiu eu? Poate va fi pictata.

techila mi se pare bizar ca nu cauta cauza lipsei apetitului... degeaba le dai siropel daca ei chiar poate au ceva problema... Dar sa incerci sa-i lasi pe ei cu manutele in mancare? Baby-led weaning... poate din joaca mai baga in gurita mana plina de cereale Tare mi-ar placea sa mearga tactica asta, si sa vad si poze

Elle apropo de nervi pe vreme, eu am observat ca si piticul meu plange enorm de mult in zilele mohorate si ploioase. Si eu sunt la pamant azi, dar am observat ca il apuca inainte sa vad eu cum e afara, deci promit ca nu-l influentez.


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

techila mi se pare bizar ca nu cauta cauza lipsei apetitului... degeaba le dai siropel daca ei chiar poate au ceva problema... Dar sa incerci sa-i lasi pe ei cu manutele in mancare? Baby-led weaning... poate din joaca mai baga in gurita mana plina de cereale Tare mi-ar placea sa mearga tactica asta, si sa vad si poze


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)


i've been there, done that... nu le place nici sa manance ei cu manuta lor...cateodata aveau chef sa suga bavetica si va dati seama cum umpleam bavetica cu diverse, doar doar or ajunge si la ei in gura...
si sunt de acord ca unii sunt mai grasi si unii mai slabi, tin cont si de genetica...daca ar manca cate putin pe parcursul zilei chiar nu m-as ingrijora. dar sa manance o data sau de doua ori...pai om mare sa fii ca tot te ia cu lesineala.
am facut analize la pipi si-s ok, a zis sa incercam cu siropel si daca in doua saptamani nu se schimba nimic intram in analize amanuntite.

multam elle de sfatul cu multisanostolul, o sa cer farmacistei prospect sa ma informez.

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

poze de la origini pana in prezent ************ nasterea a doua putze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Am vazut poze faine de dovlecel de moni_iulia, e un scump.

De asemenea, l-am vazut pe frumosul de David al lui Luci. M-am minunat de cat e de frumos si ce ochi are . SI sta deja in picioare? E voie? Ca si eu as lasa-o pe Maria. Si in vana e un scump. iar in scaunelul de masa mi se pare ca e foarte lung. Cati centimetri are?

Diamar, micutul tau e si el un scump.

Am vazut-o si pe Natalie, ce domnisoara mare si cocheta este. SI ce de costumase are. Cum mai stati cu dermatita? Are efect tratamentul?

Bia, sun extraordinari micutii tai. cel mai tare imi place poza in care sunt ei doi. e minunata .

Carina de scumpete de Maria (31.08.2009)

http://lb1f.lilypie.com/wr9Bp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Raluk, am vazut si un scump de Alex si ce cadouri frumoase a primit mami de ziua ei.

Hepilica

Techila, ma gandesc si eu, ai incercat cu borcanase de fructe? Eu la Maria asa i-am dat la inceput cand nu a vrut sa pape mar si a mancat 1 borcansa in 2 zile (i-a placut si api a acceptat si mar ras proaspat). Sau macar cu mar copt ca ala e mai dulce si mai bun.

Carina de scumpete de Maria (31.08.2009)

http://lb1f.lilypie.com/wr9Bp2.png

Mergi la inceput