M-am hotarat..........adoptie(69)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankflor spune:

Buna fetelor,

In primul rand as dori sa va urez Paste fericit tuturor!

Scuze ca intru si eu in acest subiect, dar am nevoie de o informatie de la voi. Ati reusit sa adoptati vreun copil de la Valea Plopului (Valenii de munte).

Aici exista o persoana, Parintele Tanase, cu ajutorul caruia acolo s-a format un gen de tabara unde cresc vreo 300 de copii, de la nou nascutii pana la 18-20 ani.

Noi am vazut acolo un baietel de 5 ani si as dori sa stiu care ne sunt sansele.

Multumesc,

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Nu am timp nici sa mai respir cu atata treaba acum cu sfintele Pasti, Razvan ma solicita si el ff mult, de aceea am intrat acum atat de tarziu sa va urez ( ca nu stiu daca mai pot maine) PASTE FERICIT alaturi de toti cei dragi voua.


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT

http://lb1f.lilypie.com/O8Ccp3.png"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpluhovici spune:

buna fetelor,
noi va uram: PASTE FERICIT, LUMINOS, BUCURII SI SPERANTE IMPLINITE
Antonia Dasha si mama ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

HRISTOS A INVIAT

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT

http://lb1f.lilypie.com/O8Ccp3.png"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salviae spune:

Paste Fericit tuturor!

Ankflor:
"Scuze ca intru si eu in acest subiect, dar am nevoie de o informatie de la voi. Ati reusit sa adoptati vreun copil de la Valea Plopului (Valenii de munte).Aici exista o persoana, Parintele Tanase, cu ajutorul caruia acolo s-a format un gen de tabara unde cresc vreo 300 de copii, de la nou nascutii pana la 18-20 ani.Noi am vazut acolo un baietel de 5 ani si as dori sa stiu care ne sunt sansele."

Eu zic sa te interesezi la parinte, daca copilul a fost declarat adoptabil, daca-l viziteaza cineva, unde au parintii domiciliul, fiindca judetul respectiv ar trebui sa inceapa demersurile de dacadere din drepturi parintesti. Eu am adoptat un baietel cu acte in regula, dar asa am auzit si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Copii de la Valea Plopului (stau de fapt la Valea Screzii) nu sunt adoptabili.Ei au parinti care din anumite motive, nu ii pot creste...multi copii stau in plasament la familiile din sat..
Parintele Tanase este obligat sa declare orice copil al carui situatie familiara l-ar putea face adoptabil...
Dar poti vorbi cu dansul, este o persoana deschisa si binevoitoare.. il gasesti duminica la slujba la biserica din sat...
Bafta!
lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Eu am intrat doar sa vad ce se discuta la acest subiect si vad ca sunt multe fete care ar dori sa adopte. Nu stiam ca procedura e atat de greoaie. Eu facusem planul cu sotul meu ca dupa casatorie sa facem doi copii si apoi, pe la 40 de ani sa adoptam un copil. Prima parte am reusit-o dar sigur o sa renuntam la partea cu adoptia pentru ca imi dau seama ca sunt multe femei care nu au nici un copil si nu ar fi drept sa stam la rand impreuna cu ele, luandu-le poate lor acest drept. Va doresc succes si sa va bucurati toate cat mai curand de copilasi sanatosi si iubitori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casamihaela spune:

buna fetelor.

ma numesc Mihaela am 33 ani si dupa mai multe incercari nereusite de a ramane insarcinata eu si sotul meu ne-am hotarat sa adoptam un copilas.

as avea nevoie de ajutorul vostru cu modele de caracterizari de la locul de munca.

va multumesc si va doresc sa va impliniti visul cat mai repede.

si as mai dori model de declaratie privind motivatia de a adopta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Mihaela, bine ai venit!

Pentru model de caracterizari, trimite-mi pe PM adresa ta de e-mail.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

buna fetelor,
vin si eu cu o mare intrebare pentru cele care au adoptat copii peste 2 ani.Cum ati procedat cu concediul??
Noi deja nu prea mai avem zile de concediu si cei de la Directie ne tot freaca sa stam cu copilasul.Pai cum sa stau daca nu mai zile de concediu??Am tot stat cu el(aproape o luna)si plus in judetul unde am fost dupa el inca o saptamana jumatate.Am avut si medical de unde tot atata concediu?Cand le spui se uita la tine ca la ...... parca nu inteleg ca nu ai cum sa stai cu el foarte mult.
nu stiu ce sa le mai zic ca parca vorbesc cu peretii.Cum sa cresti un copil daca nu ai job?Mai ales in perioada asta in care fiecare trage cu dintii de locul de munca.La bugetari macar le spune ca le scade salariu,ei pot iesi in strada dar la privati iti taie fara sa iti spuna si iesi singur in strada daca vociferezi.
Ele nu inteleg treaba asta si ma dispera cu concediul.
Copilasul sta cu bunica si se inteleg de minune.Bunica vine la noi in fiecare dimineata,el intelege ca mami si tati pleaca la servici.
Cand venim mergem la plimbare si toate cele .
Le-am explicat ca daca legea ne-ar fii dat acele 3-6 luni de acomodare atunci era altceva dar cum nici legea nu ne ajuta noi ce sa facem?
Aveti vreun sfat ca eu deja simt ca innebunesc cand ma intreaba-nu va mai luati concediu sa stati cu copilul??Pai ele cred ca am 100 de zile de concediu??Sunt incredibile!!


Mergi la inceput