sa ne numaram binecuvantarile (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Multumesc mult de vorbele frumoase si incurajari.

La 11 ma prezint la judecatoare pt depus cererea de divort. E posibil sa primesc termen doar in septembrie Ca-l da computatorul, nu omul, si e cam aglomerat ici-sha la noi la curte.

Nu am emotii, nu am regrete, din toti nervii ultimelor zile (revin cand ma intorc cu niscaiva detalii) a ramas un mare gol, o liniste care m-a cuprins aseara, dintr-o data. Din stres si suparare, a ramas doar un gust amar si o oboseala cumplita. Perfect justificate ambele.

Sun machiata, aranjata, eleganta si inca mai fac glume cu fetele de la alte birouri din curte. Mi-o trece mie cheful in juma de ora, da' nu e capat de tara ce se intampla. Ci rezultatul unor ani prosti

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fii barbata
Si nu uita ca nu esti singura, orice ar fi, ai acasa cele mai pretioase fiinte din toata galaxia si noi te sustinem de aici

Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Ripley,
si eu ma gandesc la tine...
o sa fie bineeeee



Your heart is my piñata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Ripley, linistea aceea este acceptarea, catharsisul. dovada ca ti-ai depasit limitele si ca fiinta ta nu mai suporta, indiferent de ce-ti spune mintea cu amalgamul de vinovatii inerente si de care nu prea o sa ai scapare curand (pana nu te redresezi financiar). nu te pot minti ca o sa-ti fie super bine si super usor, pentru ca statistic vorbind o sa-ti fie si mai greu si mai rau. o perioada. daca te disciplinezi sa te concentrezi pe lucrurile cu adevarat importante si sa nu mai duelezi cu trecutul (daca si cu parca intr-o barca), perioada de tranzitie o sa se scurteze si-o sa fie mai usoara decat la media in aceeasi situatie. daca ai nevoie de mine, spune-mi, stii unde ma gasesti.

Ruxij, nu stiu ce sa mai zic, decat ca si prin universitati e plin de redneci. mai zic ca tu, chiar daca nu esti in situatia noastra, ai putea beneficia e o lectie pe care ti-o impartasesc cu tot dragul, ca am invatat-o carand pietre de moara emotionale in spate pana am inteles ce mi se intampla. ideea e ca o femeie divortata deja a trecut de botezul revoltei pe o problema majora. cand refuzi sa mai accepti inacceptabilul de la cineva pentru care, altatada, ti-ai fi dat si viata din dragoste, dupa aia cand te lovesti de rahatisuri de-astea nu mai poti pur si simplu sa treci cu vederea, sa mai accepti. nu-s competenta sa-ti spun ce-as face eu in situatia ta, ca nu profesez in mediu universitar si n-am decat o idee vaga despre politicile de interior. stiu doar ca, obiectiv vorbind, la orice loc de munca din lume unde ti s-ar intampla asa ceva, e valabil un singur rationament eficient si intelept: relatiile astea sunt in primul rand profesionale. este in interesul tau profesional sa le cultivi. daca era vreo tzatza din vecini cum am eu, as mai fi zis, nu poti fi prieten cu toata lumea. dar la job e altceva. grupul asta de colegi manipulat de nenea guru antipaticul iti poate pune bete in roate oricand, daca nu acum, poate in viitor. eu as fi desteapta. mi-as face un plan de bataie si mi-as re-apropia unul cate unul, doar pe cei pe care ii respect profesional si uman. stii de ce? daca accepti situatia, se cheama ca guru a decis pentru tine. intelegi acum patternul? asta n-as accepta.

Yasmin, cum e cu trei copilasi? mai ai timp sa respiri? :-)

Nicoll, de mult ma tin sa-ti spun ce nume frumoase ai ales pentru fetitele tale, imi plac mult amandoua.

Lala, ti-am citit povestea si nu ma pot aduna sa-ti spun doua vorbe, mi-e rau fizic cand ma gandesc prin ce treci, mai ales ultima faza cu sotul care a vrut sa-ti rapeasca fetita. sa te tina Dumnezeu in putere sa treci cu bine peste drama asta.

Happy, vezi ca maru e la dieta, sa comanzi tu pentru ea daca simti ca i se taie picioarele cand citeste meniul, ok? :-))

casandra, binecuvantarea e reciproca, eu te admir si tin la tine enorm. mi-as fi dorit sa-ti fiu prietena reala, nu doar virtuala. poate candva, undeva...cine stie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ripley

Multumesc mult de vorbele frumoase si incurajari.

La 11 ma prezint la judecatoare pt depus cererea de divort. E posibil sa primesc termen doar in septembrie Ca-l da computatorul, nu omul, si e cam aglomerat ici-sha la noi la curte.

Nu am emotii, nu am regrete, din toti nervii ultimelor zile (revin cand ma intorc cu niscaiva detalii) a ramas un mare gol, o liniste care m-a cuprins aseara, dintr-o data. Din stres si suparare, a ramas doar un gust amar si o oboseala cumplita. Perfect justificate ambele.

Sun machiata, aranjata, eleganta si inca mai fac glume cu fetele de la alte birouri din curte. Mi-o trece mie cheful in juma de ora, da' nu e capat de tara ce se intampla. Ci rezultatul unor ani prosti

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)


am intrat sa o citesc pe conchita, (deh, daca o iubesc pe seniorita muschetara) si am vazut postrarea ta!
sunt alaturi de tine, cu gandul si inima. orice ruptura creeaza niste rani, pe undeva, care poate nu se vad, dar vei gasi puterea si taria sa te vindeci. timpul, acest medicament nebagat in seama de nimeni, timpul- va aduce vindecarea si incet, uitarea.
cel mai bun prieten al nostru, pe care il stim de multi ani, divorteaza. cand am fost in Ro, m-am intalnit cu el si ma tot vb despre viata lui, imi spunea cu tristete ca, priveste inapoi si nu simte nici o satisfactie, nu vede nici o multumire, nici o realizare....chiar daca a realizat multe si a muncit mult. doar fetita e singura lui implinire, pe undeva, caci viitoarea ex-a are grija sa-i otraveasca parerile despre tati. pe ea am sunat-o si am incercat sa vb cu ea, mi-a inchis telefonul in nas de cateva ori, dar nici eu nu m-am lasat, am sunat-o mai departe pana i-am spus ce aveam de spus.

fetelor, pentru voi toate

ALEX, operatie pe cord!

BAZAR UNIC!!!

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Ripley , sunt cu tot sufletul alaturi de tine si de floricele

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Ripley, sunt alaturi de tine, sper sa depasesti cu tine acest moment dificil (mama ce rece suna, de parca as arunca bolovani, nu incurajari).

conchita Happy, promit sa bag workout la greu dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Conchita mai poc, e frumos, frumos.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin
Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Ripley, este bine ca te-a cuprins linistea. Ai nevoie de asta acum.

In perioada imediat urmatoare lasa-te condusa de autopilot. Fiecare avem in noi un autopilot care intra in functiune in perioadele de mare stres. El iti va spune sa maninci, sa faci baie, sa faci micul dejun fetelor, sa iesi afara, sa functionezi in "basic". Nu te forta, nu te suprasolicita. Ia-o mai incet, bucura-te de fete, acorda-le atentie, iesi cu ele la o inghetata, la leagane, da-te si tu in leagan.

Seara iesi afara la o plimbare. Mergi mult. Resipra adinc, lasa oxigenul sa iti alunge stresul. Vei dormi mai bine seara, cu corpul obosit si gindurile in ordine.

Neaparat sa maninci sanatos! Este foarte important. Vei avea mai multa energie. Sa nu te prind ca nu maninci sau ca maninci prostii de stres! Bea multa apa.

Zimbeste mult. Daca la inceput o vei face mecanic, este ok. Incet-incet vei zimbi din suflet, apoi vei ride in hohote din nou.

Ia greutatile asa cum vin, cite una. Pune-le la rind in fata ta si ia-le la trinta one at a time. Daca le iei pe toate in circa dintr-o data vei fi obosita, derutata si doborita. One at a time. Asta a fost mottoul meu atunci. Si daca intrevedeam urmatoarea greutate imi spuneam "I'll deal with it when the time comes" "O sa ma gindesc la problema cind va fi timpul ei".

Ia-ti o agenda frumoasa si scrie in ea tot ce faci in ziua respectiva. Neaparat sa pui o activitate pentru sufletul tau, cit de mica. Ex: sa intru intr-un magazin si sa incerc palariile de acolo.
Agenda te va tine organizata, iti va da un feeling de realizare, iti va fi referinta, daca vrei sa vezi cind ai facut cutare lucru.

Numara-ti binecuvintarile. Daca la inceput nu vei vedea prea multe, in timp lista iti va creste. Te va face sa vezi cite lucruri importante ai in viata ta si iti va lua gindul de la lucrurile pe care nu le ai. Asta este! Nu le putem avea pe toate dintr-o data... sau mai bine zis le putem avea pe toate, dar nu in accelasi timp :))

Nu iti face planuri prea mari de viitor. Nu acum. Gindeste-te la miine, poimiine, cel mult raspoimiine. Atit. Ia lucrurile "one day at a time" pina treci de furtuna. Apoi vei vedea lucrurile mai clare si vei vedea saptamina viitoare, luna viitoare si apoi anul viitor.

Fii buna cu tine. Imbarbateaza-te mereu, vorbeste-ti cu cuvinte frumoase. Ce usor este sa spui "vai, ce proasta sint" cind arzi mincarea, cind spargi ceva, cind nu ajungi la timp undeva. Who cares! Toate astea nu sint la fel de importante ca tine. Tu esti importanta.

Neaparat sa te rujezi! :)) Face bine. Eu ma gindeam atunci ca noi, femeile sintem ca luptatorii indieni care isi vopsesc fata inainte de lupta, asta e armura noastra.

O sa treaca si o sa fie bine!

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Fetelor va pup.

Si sunt alaturi de toate cele care trec prin emotiile unei schimbari majoare, asa cum e divortul. Eu ca sa ies din pasele astea naspa, cand ma doare si ma apuca bazdacii, ma gandesc la papusile mele in cele mai misto ipostaze pe care mi le aduc aminte din ziua anterioara. Si imi repet pana la epuizare ca sunt sanatoasa, am doi copii minunati, sunt fumoasa si pot sa fac tot ce imi doresc in viata. nu ma vor impiedica frustarile din trecut si energia negativa acumulata. SUNT FERICITA! Va spun cu mana pe inima. Mai am sieu pasele mele, dar per total imi dau seama ca sunt un om implinit, o femeie fericita.

Va pup pe toate

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Mergi la inceput