Copilasi din 2002 *71* Acum scolari !!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Cristina, recunosc, nu eu v-am trimis primavara (as fi mai tinut-o pentru mine, pe 5 si pe 6 cica ninge iar aici, scad temperaturile ). Cred ca a fugit (singura) de la noi sau o fi sparlit-o careva .

Am mers sa ii cumparam lui Stefan ghete de primavara, dar nu am gasit ceva care sa nu ne rupa buzunarele (si nici nu erau cum vreau e, piele-piele). Gasisem unele din piele si cu ceva pasla in interior, pret redus, dar am zis sa mai cautam. In schimb mi-am luat eu cate ceva de imbracat, ca nu ma mai incapea nimic .

Lara, foarte frumoase desenele fetitei tale (asa imi doresc si eu o fetita!!). Mi-au placut mai ales cele de Craciun, cea pentru aniversarea voastra si cea in care tu iti luai la revedere fiindca plecai la spital!

Va pup pe toate si va doresc un week-end placut!



---------------------------------------------
Un prieten bun nu se gaseste la capat de drum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Astazi a scris mai frumos. El e trist ca nu poate scrie mereu frumos, sper sa se straduiasca mai mult cu scrisul si sa fie mereu vesel .

---------------------------------------------
Un prieten bun nu se gaseste la capat de drum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

LAra super desenele!!!! Imi plac fetitele!@!!!

Cristina22 si Nicoleta, imi plac si desenele lui Andrei...ce povesti au in ele!!!

Ce idee interesanta sa punem desenele aici...o sa fotografiez si eu cateva de-a lui David...
El cam "uita" sa puna maini la oameni...

Noi azi am avut o zi plina...David a luat maxim la dictare...aveam emotii ca sunt cuvinte grele...si am iesit la restaurant si in parc ca recompensa....
Maine ne pregatim de hockey!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

'neatza!
Lara-ce-mi plac mie desenele Ioanei, personajele au si gene si coronite.Foarte frumos!

Sanzi-mi-a placut de David, ca uita sa deseneze mainile oamenilor.Absolut neimportant!!

Cristina-ce bine ca sunteti ok!!
Robert ce deseneaza??

Nico-sa porti sanatoasa hainutzele!
Bravo Stefan pt scrisul frumos!Mi-a placut santajul vostru

Eiii, si s-a dus primavara noastra...ieri imi pregatisem arsenalul de tricouri, degeaba


C+C=Andrei

Cel mai greu lucru de pastrat e echilibrul.
(Jean Grenier)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.

Cristina, primavara asta, copil cuminte, s-a intors (dar stiu ca este pentru putin timp, ca este ducace tare!). Lasa ca mai vine ea si pe la voi!

Sinzi, bravo pentru dictare! Cum se face la ei, se dicteaza cuvintele pe litere? Sau cum?

---------------------------------------------
Un prieten bun nu se gaseste la capat de drum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Am fotografiat si eu niste desene:
http://community.webshots.com/album/576864943bodqfq
O sa mai pun, trebuie doar sa le caut prin casa, ca deseneaza si le lasa in diverse locuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Sinzi, bravo lui David pentru dictarea perfecta! Ce cuvinte grele le da, ca sunt curioasa?

Nicoleta, sa porti sanatoasa ce ti-ai luat! Lasa c-o sa slabesti sigur primavara asta la cat o sa te plimbi cu baietii! Te sustin , mai ales ca si eu sunt acum la inceput de cura de slabire...asa am tot patit in ultimii ani, ma ingrasam de prin toamna-iarna, primavara slabeam si vara eram OK - asa ca hainele mele difera la marime dupa anotimpuri, la cam doua numere diferenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Cristina, multumesc pentru sustinere, chiar am nevoie. Sper sa slabesc fiindca niciodata nu am avut greutatea asta fara sa fiu insarcinata . Astept si eu primavara, vreau sa ne vaccinam mai repede si sa iesim prin parcuri! Si sa merg mai mult pe josm ca alt sport nu am cum sa fac (poate doar alergatul dupa autobuz ).

Foarte interesante desenele lui Robert, unul (cel cu albastru si rosu) m-a surprins! Ce reprezinta? (si Stefan le lasa prin diverse locuri din casa, el coloreaza si pe jos, si pe pervazul ferestrei, unde ii vine inspiratia)

---------------------------------------------
Un prieten bun nu se gaseste la capat de drum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

O sa-l mai intreb maine o data ce inseamna desenul albastru cu rosu, mi-a zis dupa ce l-a facut dar am uitat, a mai facut si altele in genul asta, cu cercuri, bucle intortocheate si alambicate si de fiecare data altfel. Mi-a zis ca desenele astea sunt diferite, ca nu stie de la inceput ce vrea sa deseneze, dar ca, la sfarsit, vede cum arata si de-abia atunci se gandeste cu ce seamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Buna fetelor.
Am si eu putina liniste sa mai scriu ca inca doarme lumea. Cred ca din cauza vremii, asa mai ploua aici.. nu ca ar fi ceva neobisnuit dar parca prea mult timp a fost urat, frig si plaoie in ultima vreme.

CristinaC, multumesc Si noua ne plac
Bebe2 inca nu stim ce va fi, e surpriza totala. Abia astept momentul cand se va naste si mi se va spune: "Congratulations you have a.." Eh, am zis sa incerc si asa, ca e mai exciting, oricum pentru noi conteaza mai mult sa fie perfect si sanatos Doamne Ajuta sa fie totul bine, incept sa am emotii. Pana acum era vorba sa nasc cu cezariana, aveam placenta praevia partiala, dar, uimitor, s-a ridicat si am unda verde acum. Vred ca mi-am dorit eu prea mult sa fie asa

Nicoleta, nu e tarziu si pentru inca o fetita, unde-s doi, mai mere` unu` ;)
Si mie imi place desenul in care imi iau la revedere, e in bagajul pentru spital, il voi avea pe perete in salon Imi place ca mi-a facut sholdurile mari a fost draguta ca nu m-a facut toata maare. Ca sunt mare.. si draga de ea mi-a spus ca sunt draguta si asa, ea intelege ca trebuie sa cresc si eu sa aiba bebe loc, insa.. ma voi face la loc cum eram, nu? Ca eram cea mai frumoasa mamica inainte. Eh, cum sa nu ma mobilizez dupa? Pana acum am pus 18 kg in plus.. si mai am de adaugat, insa o sa le dau jos si la fel o sa faci si tu, ca vad ca zici ca s-a cam pus si la tine. Ne trebuie doar o mobilizare si ceva vointa. Se poate.

Sanziana, sarumana
Intrebai mai devreme de teme, daca le face careva si fara.. impins :)
Din pacate aici nu se prea dau teme, asa ca temele le primeste de la mine. Uneori imi cere ea sa-i mai dau, uneori nu are chef sa le faca.. insa le face.. Ce are ea de facut de la scoala este sa noteze intr-un jurnal cartile citite si ceva impresii. De la scoala primeste cam 3 carti pe saptamana, insa ea citeste foarte mult/ de placere acasa. Ei, aici rar le scrie ea din proprie initiativa, prefera mai mult cititul. Asa ca.. toata ziua eu sunt cea care o tot intreaba daca a scris acolo.
Iar cu scrisul.. chiar nu scrie frumos, insa nu o stresez, are tot timpul sa isi gaseasca un stil. Important e ca scrie corect si ca se descurca excelent la spelling, uimitor e ca orele de phoenics le face cu anul 6, pentru ca e prea buna. Zau daca inteleg, cum ea o romancuta e mai buna la engleza decat cei nascuti aici
Nu pot decat sa ma bucur ca daca cineva poate mai mult, e pus sa faca mai mult aici.
Faza mai naspa zic eu e ca nu au note. Nu au teme.. decat foarte rar.. si nu au carti/caiete/ manuale, sa vad si eu exact ce programa au si sa o pot verifica cu ce face. Dar asta e sistemul, n-am ce sa fac.
Felicitari lui David pentru nota la dictare! Eu zic ca e minunat ca li se noteaza performantele, tare mi-as fi dorit sa vad si eu asta aici. Am inteles va fi asa in anii mai mari doar.

Cristina22, multumesc mult Da, e foarte atenta la detalii, iar cand are intr-adevar chef de desen, sta ore in sir si face tot felul de chestii, ca n-as avea eu atata rabdare. A si ii place sa fac puzzle la nebunie. Mai place cuiva asta? Ultimul a fost de 500 de piese, si alea mici. Mie imi era rau pe bune ca ma lua ameteala de la atatea bucatele, iar ea era in culmea fericirii. Singura l-a facut in cateva zile.. Ieri am dat peste el din greseala.. si un colt, cam 1/5 din el s-a dus jos. Nu s-a lasat pana nu l-a facut la loc, parca nu avea stare sa-l vada asa. Mi se pare un pic.. spooky.

I-am aratat si ei acu cateva seri desenele lui Stefan si Andrei, ii place tare mult sa vada cum deseneaza si alti copii. Ba chiar si pe noi ne pune la treaba si ne lauda de numa`.. numai sa mai stam cu ea si sa desenam
La Stefan a spus ca are foarte foarte multe details si ca e o intreaga poveste acolo, ar fi curioasa sa stie ce poveste. A intrebat de ce nu foloseste si culori mai vesele ca ar face sa para mai happy povestile. Dar oricum, a zis ca e baiat si lor le plac chestiile mai cu.. lupte :))
La Andrei i-a placut ca il place pe Wall-E ai Ewa.. sper ca asa se scrie, ea nu e aici sa ma corecteze. A zis ca i-a desenat chiar bine, o sa incerce si ea

CristinaC am vazut si desenele lui Robert, o sa i le arat si |Ioanei mai tarziu Sunt minunate, foarte ingrijite. Si eu sunt curioasa ce reprezinta desenul cu albastru si rosu, e foarte a la.. Picasso

Da` stiu ca am scris o gramada astazi :) ma scuzati, dar am profitat si eu ca era liniste. Incepe sa nu mai fie, ca s-a trezit gasca.
Va pup, multa sanatate la pui
O duminica faina!




Lara, 36 & mami de Ioana

www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------

Mergi la inceput