Cresterea prepelitelor (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Ideea nu e de a da dreptate unei persoane pentru a scapa de ea, ci sa venim cu argumente si contra-argumente in speranta unui final cat mai bun pentru toti.

In posturile anterioare am promis ca o sa vin cu date mai in detaliu. Deocamdata unele sunt teoretice (cele mai multe) altele incep sa fie din practica (putine inca).

Pe final fiecare poate trage o concluzie si, de asemenea, fiecare isi face calculul in felul sau (dupa sperante, nevoi, idei, etc).

Sa stii ca am apreciat ideile / sfaturile tale, dar in acelasi timp imi sustin si propriile idei.

Fara suparare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kenzo_pit spune:

[quote]citat din mesajul lui marius

hmmm - lasa-le dar parerea mea este ca le lasi degeaba. Doar vei consuma curent. Ce este sa iasa - ies ca la carte 16 zile. Restul....nu ies.

nu e adevarat marius nu ies ca la carte mie miau iesit odata tot asa putini si dupa vreo o zi jumatate au inceput iar sa iasa si a iesit bine tare....apropo de pe 11 martie sunt din nou tatic am 2200 de oua la incubat nici nu vreau sa ma gandesc cand incep sa iasa ce o sa fie pe capul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Esti din nou tatic? Adica tatic de bebe?

--


2.200 oua ? - hmmmm - interesant.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freenolf spune:

Buna,
Vad ca se lasa cu "nasteri" la greu.
Am insa niste intrebari:
-unde vindeti ouale?
-cu cat le dati?
-le faceti legal sau la negru?
-vindeti si pasari?
-oua vindeti si pentru incubat sau doar pentru consum/tratament?

Indiferent de raspunsuri va urez la toti sa va creasca puii mari si sa aveti cat mai multe prepelite in batatura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

-unde vindeti ouale?

Direct la clienti - uneori si la piata

-cu cat le dati?

0.5 ron

-le faceti legal sau la negru?

legal

-vindeti si pasari?

nu

-oua vindeti si pentru incubat sau doar pentru consum/tratament?

si pt incubat si pt consum.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ITALYanu spune:

Salutare, sunt Alex din Suceava si am de gand sa incep aceasta minunata activitate, aceea de a creste prepelite. Scopul este de a obtine profit din vanzarea de oua, si ma gandesc si la carne(dar asta mai tarziu).
Aspectul de a deveni comerciant legal ma preocupa cel mai mult, avand in vedere birocratia existenta la noi. Am observat ca imi trebuie diploma de studii ca sa imi pot face PFA. Oare exista vreo exceptie??? sa poti face fara diploma?? Eu as vrea sa merg si extern, desi imi imaginez ca este foarte greu, dar asta ma stimuleaza si mai mult.
In asteptarea raspunsurilor, va urez o zi minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Marius am o intrebare. Am niste pui de 16 zile pot sa le sting lumina pe timpul noptii?
Pentru KENZO_PIT ai incubator de 2200 de aoua sau ai pus multe mai mici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ITALYanu

Salutare, sunt Alex din Suceava si am de gand sa incep aceasta minunata activitate, aceea de a creste prepelite. Scopul este de a obtine profit din vanzarea de oua, si ma gandesc si la carne(dar asta mai tarziu).
Aspectul de a deveni comerciant legal ma preocupa cel mai mult, avand in vedere birocratia existenta la noi. Am observat ca imi trebuie diploma de studii ca sa imi pot face PFA. Oare exista vreo exceptie??? sa poti face fara diploma?? Eu as vrea sa merg si extern, desi imi imaginez ca este foarte greu, dar asta ma stimuleaza si mai mult.
In asteptarea raspunsurilor, va urez o zi minunata.

Este suficient pt inceput sa scoti Certificat de producator. Nu trebuie diploma.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui kiki71

Marius am o intrebare. Am niste pui de 16 zile pot sa le sting lumina pe timpul noptii?
Pentru KENZO_PIT ai incubator de 2200 de aoua sau ai pus multe mai mici?


Eu zic sa nu stingi deocamdata - e posibil sa le fie frig. Desi la 16 zile probabil produc caldura dar depinde de temperatura mediului ambiant. E posibil sa fie si stresati fiind obisnuiti cu lumina. Asta se observa daca incep sa faca galagie cand le stingi lumina. Dar se obisnuiesc ei. Eu evit experiente de acest gen. Dar am citit ca multi le sting lumina deci...

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kenzo_pit spune:

pentru kiki71 am doua incubatoare mari de 1200 de oua fiecare si am pus cate 1200 intrunul si 1000 in celalalt. aceste incubatoare sunt facute de mine sunt cu intoarcerea din exterior ptr oua ridic capacul doar cand completez cu apa.toata treaba la intors dureaza 5 sec....fac si ptr vanzare si mai mari daca vreti

Mergi la inceput