Cresterea prepelitelor (2)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Eu la dau si putin calciu de care spune marius (nu mult ca mancarea are deja adaugat calciu), dar le mai dau si ceva vitamine solubile (in apa de baut).
In rest: curatenie zilnica, aerisire (ventilatoare), lumina, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pavel_2502 spune:

Poate am mai intrebat pe aici, Prepelite faraon are cineva in Bihor? M-ar interesa oua de incubat...
Am cumparat furaj de la Vetland, pot introduce calciu prin furaj?
Densitatea prepelitelor /m2 ?
La cate saptamani poti taia masculuii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Stiu ca s-a mai scris despre asta dar intreb pentru ca nu am inteles ce trebuie sa fac dca vreau sa vand oua de prepelita. Am sunat azi la Dir. Sanitar veterinara Bucuresti si mi-au spus ca am nevoie de Certificat constatator (desi nu am firma de cresterea prepelitelor si am specificat asta), memoriu tehnic al custilor si al [constructiei si autorizatie exploatare pasari. Acum pentru nici 100 pasari care oua la cate am eu sa ma ierte Dumnezeu dar parca imi cer prea multe acte, cand uitandu-ma pe forum am vazut ca iti trebuie doar: Buletin de anlize, Aviz sanitar de la medicul zonal si Certificat de producator de la Primarie. Am dreptate sau mai trebuie ceva?
Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pavel_2502 spune:

Ca sa vinzi oua de la 100 de prepelite iti trebuie aprobare? Pai pe nanele care stau in piata si vand oua (de gaina-in cazul lor) le intreaba cineva de "sanatate"?
Eu cred ca doar cei care vor sa le livreze oua prin Hypermarket, ABC-uri sau mai stiu eu ce pravalie, au nevoie de aprobari de tot felul.
Daca stie cineva mai multe, sa ne informeze si pe noi cei incepatori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Se spune ca prepelitele trebuie inlocuite la 8 - 10 luni. Aceasta perioada se socoteste de la eclozare sau de cand incep sa faca oua?

Ptr. marius: am pus oua intr-un incubator Cleo si ai avut dreptate: au iesit toti puii intr-o zi. Procentul a fost acelasi. Deci cele tip Metro nu prea sunt ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ai dreptate iti sunt suficiente cele trei documente mentionate de tine pentru a putea comercializa ouale in piete targuri si oboruri.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

pavel - poti pune Ca in amestec in furaj
densitatea? cred ca aprox. 15-18 la 1/2 mp
masculii daca sunt hraniti corespunzator pot fi taiati de la 10 sapt.



mihai: eu nu le inlocuiesc - le tai pur si simplu si cresc tineret din spate - renunt la o generatie cand are 10-12 luni de la eclozare.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pavel_2502 spune:

1)Buletin de anlize,

De unde se obtine Buletinul asta de analize?

2)Aviz sanitar de la medicul zonal

Avizul de la doctorul veterinar?

3)Certificat de producator de la Primarie.

Certificatul....am inteles.

Se percepe ceva taxa pentru astea 3 "hartii"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Din cate am inteles pentru Buletinul de Analiza trebuie sa te duci cu un ou si o prepelita la directia Sanitar Veterinara din localitatea de unde stai sa le faca analiza si bineintele ca se plateste o taxa. Cat nu stiu ca inca nu le-am facut.
Avizul sanitar ti-l da medicul veterinar din circumscrptia veterinara de unde apartii cu domiciliul sau cu locatia unde cresti prepelitele dupa ce vine la locul respectiv si constata ca se respecta regulile sanitare in vigoare.
Cerificatul de produxcator il iei de la primarie cu titlul de prorpietate, C.I., o taxa pe care o platesti la caseria primariei, o cerere tip completata si or mai fi si alte acte pe care inca nu le stiu.
Deci in concluzie toate aceste 3 hartii costa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Cred ca am fost pe aproape cu raspunsurile. Dar cred ca Marius stie mai bine decat mine toate astea si daca am omis ceva poate ne spune el.

Mergi la inceput