Cresterea prepelitelor (2)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina_c spune:

saptamana viitoare pun la incubat o serie de oua de prepelita. nu stiu exact ce temperatura trebuie sa aiba in perioada 1-15 zile si apoi in perioada 16-17 zile si umiditatea aferenta fiecarei perioade.imi poate spune si mie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kenzo_pit spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui kenzo_pit

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui kenzo_pit

eu puneam in incubatoarele astea noemale 250 de oua.170 pe gratar si 80 peste celalalte ca nu avea nimic.



Si cum le invarteai daca erau asa calare una peste alta?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


scoteam cele de sus intro ladita si o parte din cele de jos(adica faceam o felie d pizza jos)


Nu e cam incomod? Scoate baga de doua ori pe zi....

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

imi lua 4-5 min de incubator de ce sa fie incomod, la inceput era pana ma obisnuisem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ITALYanu spune:

Am inteles cam 90% din ceea ce trebuie facut pentru a reusi sa cresti prepelite. Pentru mine cea mai importanta parte este cea de gasire a pietei de desfacere. Pentru ca degeaba faci, sa zicem 200 de oua pe zi, daca nu ai ce sa faci cu ele. Cum in magazinele mari din tara noastra sunt taxe mari si aberante de a intra in magazin, de a avea produsul la raft, etc., etc., ma gandesc oare daca chiar este profitabil pana la urma sa vinzi oua de prepelita. Sunt sigur ca o piata exista pentru asa ceva, dar pana la urma si cumparatorul trebuie sa aiba o anumita educatie pentru a consuma asa ceva. Inca sunt in dubiu, pentru ca nu vreau doar ceva national, vreau ceva european.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Initial postat de rauldinamo

Citat:
salut am luat si eu 20 de prepelite am 5 masculi si 15 fete da sant printre ei si cativa la care leau cazut penele de pe spate din ce cauza va rog ajutatima si p mine va multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rauldinamo spune:

sal miam cumparat si eu 2o de prepelite si la aproape toate lea cazut penele din ce cauza sa fie va multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

buna seara .asa am descoperit povestea cu forumul acesta cu prepelitele lilianei28.acum 2 luni era mai light acum 2 moderatori doamna ultima aparitie nu am inteles nimic iar dl este cam autoritar sau poate eu nu inteleg ce inseamna moderator.problema mea este ca il rog pe mihai2010 sa ma ajute pe pm cu informatii pt o incepatoare f hotarita sa creasca si sa manince prepelite ou supa fiptura.scuze de deranj.liliana28 cu siguranta vin sa-mi i-au 50 de prepelite daca mai ai .sa ne traiasca prepelitele ca azi m-am oripilat cu oua chinezesi..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

mihain2010 nu ai pm activat vezi ca este f simplu cred ca daca ma ajuti cu sfaturi ma vpi satura de fripturi si de oua din cusca mea personala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui ITALYanu

Am inteles cam 90% din ceea ce trebuie facut pentru a reusi sa cresti prepelite. Pentru mine cea mai importanta parte este cea de gasire a pietei de desfacere. Pentru ca degeaba faci, sa zicem 200 de oua pe zi, daca nu ai ce sa faci cu ele. Cum in magazinele mari din tara noastra sunt taxe mari si aberante de a intra in magazin, de a avea produsul la raft, etc., etc., ma gandesc oare daca chiar este profitabil pana la urma sa vinzi oua de prepelita. Sunt sigur ca o piata exista pentru asa ceva, dar pana la urma si cumparatorul trebuie sa aiba o anumita educatie pentru a consuma asa ceva. Inca sunt in dubiu, pentru ca nu vreau doar ceva national, vreau ceva european.


Eii trebuie sa te zbati un pic pt vanzari dar asta e...

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Ptr. gabriela42: Multumesc pentru increderea acordata. Problema e ca si eu sunt la prima promotie de pui (a doua e in incubator). Oricum daca te pot ajuta cu ceva e ok. Cred ca am activat pm. Daca nu adresa mea e mihai_n05@yahoo.com.

Succesuri!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Sory! Eu nu pea stiu cum se activeaza PM. Poate cineva sa ma ajute? Multumesc!

Mergi la inceput