Cresterea prepelitelor (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna ziua si de la mine,


Am vazut ca subiectul se dezvolta si tare ma bucur.

Noi punem mizeria de la prepelite intr-un butoi cu apa dupa care o folosim la gradina.
Ouale le lasam de regula mai mult de 16 zile la incubator iar temperatura pe care o tinem la incubator este 37.9 - 38.1.
poate am sa reusesc sa intru mai des pe forum si sa ne mai conversam si noi.

O zi frumoasa.

Nunta-graviduta cu Calinut + Poze Calinut la 1 anisor si 4 lunici

www.dropshots.com/liliana_28" target="_blank">Calinut

32+ Maria Madalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ITALYanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui ITALYanu

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui ITALYanu

mersi pentru informatii. atunci Srl o sa fie :D
Ma intereseaza cum gasesc 2 incubatoare la vreo 200 bucati fiecare
si cam 5 baterii cu 50 locuri fiecare.....preturi daca stiti.

Pentru ceea ce scrii tu mai sus nu cred ca renteaza sa te incarci cu un SRL.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Fii sigur ca nu o sa imi fac SRL de la inceput, intai trebuie sa imi dovedesc ca se poate face bani din asa ceva. SRL il fac dupa :D
Mersi de sfaturi.
Inca ceva: unde gasesc incubatoare?

Eu am gasit produse de Electroarges cu 170ron dar pe net vad ca au alt model mai slab. Al meu e de 600W.

http://www.electroarges.ro/ro/index.php?id=10158&lang=ro


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Eu am cautat pe tot netul si nu am gasit mai mare de modelul aratat de tine....adica au fost anunturi cu incubatoare de 500 oua...dar la 2200 ron..nu ma bag...ceva acceptabil cautam.
probabil o sa cumpar 2 modele din linkul tau si le inghesui acolo...ca oricum outele sunt mai mici decat ceva de gaina.....
Crezi ca o sa fie probleme daca bag mai multe oua. Aia scriu acolo ca incap 56 de oua de gaina.
Mersi anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai in ale mele incap 64 (de gaina) insa cineva din Oradea si-a luat din acesta cum am gasit pe net si imi spunea ca destul de greu a tinut temperatura la 38 de grade(a pus 180 de oua de prepelita).
Am remarcat ca are 160 wati - al meu are 600 wati. Poate si de aceea. Dar nu-ti face griji ca poti sa bagi 180 de oua la o serie si deja e Ok.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Poate s-a mai scris dar acum nu prea am timp sa mai itesc tot forumul. As dori daca stie cineva, cam cat trebuie sa fie de mari ochiurile la plasa laterala si la cea de dedesubt.
Marius am cumparat azi un incubator din acela din care ai spus tu ca ai, insa intrebarea e daca tremperatura s-a oprit la 38 de grade, trebuie sa-l reglez eu la 38,1 sau sa-l las asa?
Multumesc!
Cand scapam fratilor de iarna asta ca parca nimic nu merge asa cum trebuie cand tot ploua si ninge.
Toate bune la toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E reglat asa la 38 este Ok. Plasa pt. ce?


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui kenzo_pit

eu puneam in incubatoarele astea noemale 250 de oua.170 pe gratar si 80 peste celalalte ca nu avea nimic.



Si cum le invarteai daca erau asa calare una peste alta?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pelepaul spune:

BUna seara! de unde luati d-voastra manacare pt prepelite din Oradea?as dori o adresa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Calinu71 spune:

la ce pret vindeti oul la otra actuala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Este vorba de plasa de la baterii. Pentru ca as vrea sa le confectionze sotul meu.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki71 spune:

Marius, in acest model de incubator apa se pune doar in acele alveole care seamana cu cifra 2? Si daca da, atunci cand sunt ouale inauntru cum reusesc eu sa pun apa doar acolo? Si in ultimile 2zile de incubat se poate pune apa pe tot fundul incubatorului?
Stie cineva daca se poate pune otet in apa ultimilor doua zile? Mi-a spus cineva ca asa s-ar face pentru ca atunci otetul inmoaie coaja oului si pot ele ecloza mai usor.
Multumiri!
Toate bune la toti!

Mergi la inceput