Australia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui firicel



Pai la voi ar fi ushor de mers in Victoria -fie cu avionul fie cu masina daca va incumetati.Biletele sunt ieftine-cam 80 cu Virgin Blue(plus Jetstar s-ar putea sa aiba bilete mai ieftine).


Masina nu am, si chiar daca imi iau pana la iarna, fii sigura ca nu bag la asa un drum cu copilul dupa mine. Avionul rules!

Citat:
Apropos de Melbourne-am fost la un mic restaurant-Cokkie Bar uite un link aici:http://www.cookie.net.au/
Acolo am mancat un super curry(Thai) vegetarian cu vreo cinci feluri de ciupercute...delicios:)


Multumesc de idee, dar am mancat la thai food de mi-a iesit si pe urechi. Sa nu mai aud de ea

Citat:
Apropos de Antarctica am auzit de la niste colegi de calatoria cu avionul:detalii aici:http://www.antarcticaflights.com.au/.Dar cred ca zborul e mult prea costisitor si nici macar sa nu ai privilegiul sa mirosi aerul din Antarctica?Sa platesti doar pt poze facute din avion?Croaziera merita cu varf si indesat-parerea mea.Tu ce zici?



In nici un caz cu avionul acolo. Pai toata treaba e sa mergi pe ocean, sa vezi gheata, sa te plimbi pe ea, sa dai mana cu pinguinii - cel putin asta mica o sa fie in extaz! Mai vedem si o foca-doua...de ce ar vrea cineva sa survoleze zona?! Mai bine stai acasa si vezi la TV!




I am alive and I am here forever
Michael Jackson

I won't be a rock star. I will be a legend
Freddie Mercury


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firicel spune:

LA MULTI ANI DE 8 MARTIE!Fericire,iubire si tot ce va doriti!

Alexia vad ca doar noi doua bantuim pe aici-subiectul vad ca e citit dar australiencele nu vor sa contribuie..sau poate inca nu l-au descoperit.

Fetita va fi super fericita sa descopere zapada si mai ales pinguinii:)Va fi o experienta de vis- sunt sigura.V-ati plimbat prin Barossa Valley?http://www.southaustralia.com/Barossa.aspx
Am avut o colega ce a fost acolo in luna de miere-nu mai stiu exact unde dar s-a indragostit de SA.

Recunosc ca desi acum mi-e dor de zapada-cand citesc la alte subiecte ca e cald la sub 10 grade :)imi trece imediat si zic ca e mai bine aici la caldurica.

Masina e esentiala in Australia-desi nu conduc pe distante mari e mare lucru sa mergi pana la un magazin si inapoi,un doctor in caz de urgenta,la o cafea cu prietenii .Nu conteaza ce model e si cat de noua e-imi amintesc masinuta noastra de acum 12 ani-o vechitura de Toyota argintie ce si-a facut jobul cu brio.

La noi se anunta un inceput de toamna calduros-toata saptamana temperaturi de peste 30 de grade C.Asha ca de Miercuri ma infiintez la ocean,zilnic.Am fost si in weekend dar a fost apa putin cam rece si a batut vantul-mi s-au invinetit buzele instant cand am intrat in apa dar tot am stat cateva minute bune.Sper ca data viitoare sa nu uit masca de snorkelling:)Sunt asha de multi pestisori la mal-si am observat si o creatura (melc marin urias?) la 1 metru de plaja.

O zi frumoasa






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Fetelor eu va citesc dar n-am cu ce sa contribui pentru ca am vazut doar o mica parte din Australia dar m-am indragostit de ea si planuiesc sa ma mut acolo cel tarziu la pensie :)
La "partea" voastra de ocean nu sunt stingers? Eu n-am avut curajul sa ma bag in nord(Cairns) nici in zonele "imprejmuite" pentru ca mi-era frica sa nu se fi strecurat vreuna mica si sa mor acolo :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firicel spune:

Osolita ce draguta ai fost cu marturisirea ca ne citesti dar ca n-ai cu ce sa contribui...pai vad ca ai:)Ai fost in Cairns.Eu zic sa vii cu neintarzierein Australia mai ales daca ai zis ca ti-a placut.Ce ti-a placut ce mai mult in Queensland-ai fost in zona Brisbane/Gold Coast?

Am vazut niste peisaje uluitoare in Queensland-am facut o excursie la Mt Tamborine si la O'Reilleys Park(http://www.oreillys.com.au/) unde am facut poze cu un grup de papagali viu colorati ce mancau seminte din palma si cativa chiar au aterizat pe sapca/umeri si si pe mana.

Aici in WA nu sunt meduze otravitoare in schimb avem rechini-ar fi fost chiar plictisitor fara ,nu-i asha?;).Dar de scoicile astea otravitoare stiai-am citit ca sunt si in zona Mediteraneana:http://en.wikipedia.org/wiki/Conus. Mie nici prin gand nu mi-a trecut (norocul meu e ca m-a tras cineva de maneca in timp ce culegeam niste scoici de pe plaja din Queensland).Aici in Vest nu sunt din cate stiu.

Cand am inotat in Queensland am purtat costum de protectie-oricum palmele si laba piciorului nu sunt acoperite dar tot n-am rezistat sa nu intru in apa-cel putin la Marea Bariera de Corali ar fi fost pacat sa nu ma bag.Arareori cred ca apar in NSW sau VIC sau SA(nu stiu daca chiar nu exista).

In Queensland jumatatea mea s-a hotarat sa inoate fara costum de protectie .Si a tras o tura in jurul unei insulite-sa vii vazut ce scenarii horror imi imaginam!Plus ca daca se intampla ceva cum ajunge elicopterul ,unde aterizeaza-mai ales ca timpul e parea critica in situatii din astea de extrema urgenta.Numai rechini si meduze au fost in capul meuNoroc ca s-a sfarsit cu bine si l-am recuperat intreg de acolo.

Aici langa casa in general e bine sa stai mai cu grupul si sa inoti paralel cu malul-asta vis-a-vis de rechini.Sper sa nu ma ia "valul"-adica sa uit pe unde sunt:)in zona cu rechini,nu la Marea Neagra...cand o sa fac snorkelling.

Osolita te mai asteptam pe la noi.Vad ca iarasi am ramas eu de straja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yael spune:

Australia!?

Mai e cineva pe aici? Dintr-o data asa... sunt interesata de Australia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui firicel

Buna ziua tuturor

Sper sa incep cu dreptul si ca subiectul sa fie activ,nu numai citit:)
Astept gandurile voastre vis-a-vis de tot ce tine Australia si sper ca australiencele sa nu citeasca doar din umbra,ci sa si contribuie la acest subiect.

Sa vorbim si noi despre acest frumos taram-despre plajele curate,vremea fantastica,primavaratica cu cer albastru mai tot timpul anului(cel putin pe coasta de Vest) -si asta doar pt inceput.

Si pentru ca ma pasioneaza calatoriile,as incepe cu:

1)Ce locuri care v-au impresionat ati vazut in Australia?

2)Ce alte tari din imprejurimi ati vizitat ?Ati fost in NZ,Thailanda,Fiji?Pentru ambele daca se poate sa includeti cat mai multe detalii posibile.Anotimp,unde,ce ,cum ,cand

Calatoriile sa fie doar inceputul-sper din suflet sa urmeze si alte subiecte pe care sa le putem discuta.

Sper sa reusim sa ne adunam si sa ne impartasim gandurile si aspiratiile

Noi





Buna Firicel,

Eu m-am intors de curand din vacanta in Australia , NZ si Bora Bora.
Thailanda nu e asa aproape, sa stii. Eu stau cam la 3 ore de Thailanda si am facut destul de mult pana in OZ. In fine nu am plecat prin Thailanda ci prin Malaysia- dar tot departe e.
Mi-a placut mult Australia, desi mi s-a parut destul de scump, cel putin mesele la restaurant ( noi am stat 6 saptamani in total- nu numai in Oz,..deci ff multe mese la restaurant.. dar a fost mai scump decat in Bora Bora, serios!). Nz mi s-a parut f ieftina..
Am aterizat in Gold Coast si apoi am condus pana la Sydney, oprindu-ne zilnic in alt oras. A fost o experienta foarte interesanta mai ales ca am plecat cu 2 copii mici- dar noi suntem obisnuiti ( si ei).
M-a impresionat in mos deosebit faptul ca multi tineri fac sport/ petrec timpul in are liber . Ca sunt gratare publice din 500 in 500 de m si probabil ca din 10 in 10 m pe plaje.
M-a frapat faptul ca nu prea exista WiFi…
Per total mi-a placut f mult… Te sfatuiesc sa nu ratezi ocazia sa mergi in NZ…iti ia rasuflarea pur si simplu. Noi nu am putut face foarte multe activitati…pana si whale watching a trebuit sa facem pe rand, in zile diferite caci copiii nostri sunt f mici. Dar a fost o adevarata experienta…M-am intors cu amintiri extraordinare si cu cele mai fantastice poze din toate calatoriile
Daca doresti detalii despre Thailanda, spune-mi ce te intereseaza. Eu merg f des in Thailanda, chiar la-m nascut pe fiul meu acolo …deci sunt Thailandeza by proxy..:))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

Prezent !! Au fugit fetele :(



Citat:
citat din mesajul lui Yael

Australia!?

Mai e cineva pe aici? Dintr-o data asa... sunt interesata de Australia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

dragi australience, am o intrbare: se poate face turul continentului cu masina? Cam cati km sunt si ce ar fi de vazut?



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

si eu visez la o vacanta in australia si nz,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Pai de putut se poate, acum depinde de cat timp dispuneti si ce vreti sa faceti. DOar sa conduceti in jurul continentului sau sa va si opriti sa vizitati si sa mai aveti si alte activitati? Vreti sa mergeti si in Tasmania sau sa ramaneti pe continent? Vreti de jur imprejur sau Nord-Sud; Est-vest? Australia e mare, are trei fusuri orare, insule etc...

Mergi la inceput