Ce ne-am face?

Ce ne-am face? | Autor: b.nica

Link direct la acest mesaj

Ce ne-am face daca am reusi sa nu mai depindem de nimeni?
Daca am lua hotararea sa ne stabilim la sat si sa avem o casa a noastra,sa avem o bucata de pamant pe care sa o cultivam,sa avem ceva pasari,ceva capre sau o vacuta,etc.
Daca ne-am gasi persoana care sa ne impartaseasca dorintele,daca ne-am multumi cu o viata sanatoasa si libera in mijlocul naturii iar copiii nostri ar avea sansa sa se bucure de o viata sanatoasa si fericita in mijlocul naturii,ati regreta orasul natal?
Dar daca s-ar gasi si alti tineri ca noi sa ni se alature si sa ne devina prieteni?
ESTE BINEVENIT UN ASTFEL DE PROGRAM?CE NE IMPIEDICA SA-L PROMOVAM?
CE NE IMPIEDICA SA RENUNTAM LA ORAS?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

B.nica, eu am copilarit la tara si am casa la tara. Viata taranilor este grea. Din zori si pana in seara ei robotesc continuu. Hranesc animalele, ranesc cotetele si grajdurile. Viata la oras este foarte comoda, dar si stresanta.
Pe mine ma bate gandul, ca in timp, sa-mi cumpar o casuta prin imprejurimile Bucurestiului, dar pe care sa o aduc la confortul de la bloc. Cu WC in curte si apa din put nu as putea trai in veci.

Este imposibil sa nu depindem de cineva. Chiar daca esti mic producator, tot ai nevoie de legatura cu cumparatorii; doar ai nevoie de banii lor.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinubebe spune:

Eu chiar mi-as dori asa.
Visam din copilarie o proprietate maaaare , o casa cu tot confortul (apa, canalizare, gaze), multi cai, o gradina de flori, o livada, un leagan in livada, un mic iaz in spatele casei, un foisor elegant in care sa aiba loc petrecerile, ma vedeam culegand flori de camp de pe dealuri, obligatoriu cu palarii dintr-acelea mari, ca in filmele poloneze ale copilariei mele, o poteca pietruita...chiar si ingrijitori.
Intre timp, visele s-au mai modificat, dar nu cu mult. Acum visez o casa suficient de mare si de eleganta, aceeasi livada, aceiasi cai (asta mai mult pentru fetita mea care mi-a preluat fara sa stie visul), aceeasi gradina de flori, foisorul, leaganul, si au mai aparut cateva elemente ceva mai practice: piscina, un loc de joaca pentru copii, o camera de fitness la subsol, o sera de legume si zarzavat. Si nu, nu as vrea sa depind de nimeni, in visul meu detin suficiente resurse ca sa nu fiu obligata sa fac ceva ce nu-mi place.
Ce m-as face daca visul meu s-ar indeplini vreodata ? M-as rupe fara ezitare de tot ce e in oras, chiar si de tara asta.

http://loredanadinu.wordpress.com/2010/02/15/lasa-ti-semnatura-pe-o-fapta-buna/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Vedeti cum sunt omorate visele?
Ce ne leaga de oras?Ce comfort,cand somajul ne macina nervii?
TV si Internet, putem avea si la tara,prietenii putem sa-i aducem cu noi si sa-i avem si la tara si party-urile la gratar sunt mai distractive si mai ieftine decat la oras.
O activitate care se poate desfasura si de acasa daca ai acces la Net, iti da o libertate si un mod de viata super.
Daca esti furat de false ambitii vei fi mereu nefericit!
Cine va fura visele?Va spun eu:de cei care nu vor sa avem astfel de vise!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Uite eu am luat o astfel de decizie oarecum. Dupa mai bine de 14 ani de munca financiar contabila in pozitii nu tocmai comode am luat decizia sa renunt la tot. Mi-am facut o crescatorie de prepelite si ma ocup doar de ea. In paralel mai am si alte proiecte insa trebuie sa am rabdare pentru ca nu se fac peste noapte.
Dar:
1. Stressul a scazut aproape la zero
2. In loc de 10-12 ore de munca si griji lucrez 3-4 ore relaxat
3. Deocamdata castig un pic mai putin decat inainte dar prefigurez ca in scurt timp voi castiga sesizabil mai mult si suficient
4. Am o viata relativ boema - uneori sacaitor de boema fiind obisnuit sa fiu tot timpul stresat de ceva.
5. Traiesc tot la oras dar recunosc ca imi place mult mai mult acolo unde am gradina si crescatoria din nshpe motive, aer curat, liniste, verdeata (nu acum desigur), nu sunt gunoaie, nu sunt masini, nu sunt tramvaie, bate vantul, am fructe diverse, am struguri.... am catea ce zburda libera prin toata gradina.... e Ok.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Interesant,moderatorul Beren nu a intervenit pe subiectul acesta si nici pe subiectul lui Xeno(as fi pariat ca o sa-i sustina cruciada anti-remedii homeopate care BOICOTEAZA efectul de neinlocuit al medicamentelor furnizate de "firmele de renume mondial"!).
Poate este ocupat si nu are cunostinta de ele, dar daca este in expectativa ar fi interesant sa aflam la ce concluzie a ajuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

B.nica, dar pe tine cine te opreste? De ce nu te muti la tara, renunti la gaz, faci focul cu lemne, pui straturi de rosii bio, scoti apa proaspata din fantana...deschizi un mic cabinet de homeopatie, te implici..
Deci, ce anume te opreste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Interesant,moderatorul Beren nu a intervenit pe subiectul acesta si nici pe subiectul lui Xeno(as fi pariat ca o sa-i sustina cruciada anti-remedii homeopate care BOICOTEAZA efectul de neinlocuit al medicamentelor furnizate de "firmele de renume mondial"!).
Poate este ocupat si nu are cunostinta de ele, dar daca este in expectativa ar fi interesant sa aflam la ce concluzie a ajuns.

Te rog sa ramai on topic. In mod normal mesajul tau este sanctionabil conform prevederilor Regulamentului de utilizare.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Ti-era dor de mine, b.nica? Opinia mea despre intrebarea ta?

Ce ne-am face daca ... ? Nu stiu, ne-am face agricultori?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Si cum anume iti vei "desfasura activitatea IT" fara sa depinzi de altii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Interesant,moderatorul Beren nu a intervenit pe subiectul acesta si nici pe subiectul lui Xeno(as fi pariat ca o sa-i sustina cruciada anti-remedii homeopate care BOICOTEAZA efectul de neinlocuit al medicamentelor furnizate de "firmele de renume mondial"!).
Poate este ocupat si nu are cunostinta de ele, dar daca este in expectativa ar fi interesant sa aflam la ce concluzie a ajuns.

Te rog sa ramai on topic. In mod normal mesajul tau este sanctionabil conform prevederilor Regulamentului de utilizare.



Nu am inteles dar nu-mi pasa daca sunt sanctionata.
Mesajul meu s-a transmis.

Mergi la inceput