La apusul flacarii violet

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Foarte amuzant, Conchita. Uite, pentru lamurire, un citat (in limba romana) din wikipedia:

"Fundatia stiintifica James Randi ofera un premiu de un milion dolari SUA oricui poate dovedi eficienta homeopatiei. Pana acum nimeni nu a trecut nici macar de testele preliminarii în revendicarea premiului."

Recunosc, n-am cautat pe site-ul fundatiei link-ul potrivit pentru homeopatie. Las placerea asta celor interesati ... sa citeasca, mai degraba decat sa se repeada in tastatura.

(Ai poate si un comentariu la subiect?)


pai cu asta dovedesti ca tu te-ai repezit in tastatura, daca n-ai consultat siteul fundatiei. eu n-am nici o placere in chestiune, decat pur lingvistica. ori wikipedia romaneasca minte, ori sursa citatului in engleza. caci, paranormal nu se traduce prin homeopatie oricat ti-ai dori. si-acu iti rezerv din nou tastatura la un topic clar anti-regulament prin cantitatea de off topic si bascalie, caci io ma duc sa-mi pun o masca de castraveti pe figura - mi-a apus violetul drept pe cearcane.

p.s. comentariu la subiect? doar daca al tau fuse la subiect, caci al meu fuse la al tau. acum e randul tau sa fii amuzant. nu ca n-ai fi fost pana acum, laolalta cu toti participantii la simpozion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Da conchita, eu am dat link-ul corect la fundatie. Cei interesati ar trebui sa-i scrie direct lui J. Randi, conform regulamentului. Poate ca o fi deranjant faptul ca premiul acopera si alte campuri "pseudo-stiintifice", dar asta nu e problema mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Io po' sa fac un ceai de sunatoare ia mahmureala ca cu mana. Ma calific?

Cred ca beren foloseste definitia asta. (In sfarsit s-a prins si mamaie ca shaking ala era chiar shaking ca-n laborator (tiii daca ar fi pe bune asta cu dilutiile seriale as trai sigur-sigur o mie de ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Llaura

Io po' sa fac un ceai de sunatoare ia mahmureala ca cu mana. Ma calific?

Cred ca beren foloseste definitia asta. (In sfarsit s-a prins si mamaie ca shaking ala era chiar shaking ca-n laborator (tiii daca ar fi pe bune asta cu dilutiile seriale as trai sigur-sigur o mie de ani).


Auzi, Llaura, eu stiu ca merge ca sanatoarea e cel mai cunoscut anti-depresiv natural. Care nu se recomanda daca iei alte anti-depresive.

Da' nu se pune ca e terapie prin plante si nu homeopatie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Darn! m-am gandit eu c-ar fi prea usor
De antidepresiv nu stiu, stiu ca e tonic hepatic ca bea maica-mea cu kilele (nu de mahmureala doamne iarta-ma).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Ducky time :)) (io n-am uitat, sa stiti :)).
Asadar, Capcaunul si Beren au sters lacrimile Bnicai, Marius si Xeno se pregatesc sa o faca .


Eu cand aud de lamentatii in legatura cu antiregulamente si offtopics si hlizeli care se vor interzise ma simt ca la gradinita, cand trebuia sa stam cu spatele drept si lipit de scaunel si cu mainile la spate, in timp ce educatoarea isi lipaia papucii cu talpa din pluta printre noi si ne mai ardea cate o scatoalca. La 10 fix trebuia sa ne scoatem din gentutele model unic servetelele apretate din panza, sa ne despachetam sendvicelele si sa purcedem la masticatie organizata si civilizata . Antiregulamente, offtopics si hlizeli interzise, se intelege .
Oi fi nimerit eu in vreo redactie alde Lancet si inca nu m-am dezmeticit.
Daca ar fi sa descriu perceptia mea asupra DC printr-un singur icon, apai ala ar fi asta: .
Sa se milostiveasca cineva si sa ma trezeasca daca, de fapt, bantui mahmura pe-aici :))


On topic, poftim: provocarea cu premiul de 1 milion de dolari e cunoscuta si ras-cunoscuta si intra fix la ontopic, fix la fara bascalie si fix la fara antiregulamente. Nu inteleg de ce trebuie contestata .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianasoare spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Nu pot sa plec de aici fara sa va transmit acest mesaj:un homeopat bun poate face minuni si va spune asta un medic!

b.nica, da' de ce nu publici tu rezultatele tale intr-o revista medicala in loc sa te lupti cu morile de vant pe un forum oarecare?
Argumentul homeopatia face minuni pentru ca va spune asta un medic pica la orice analiza stiintifica.


Da, dar sa fie musai o revista indexata ISI, ca, altfel, se supara si Xeno
Acum on-topic. Prima si ultima mea intalnire cu homeopatia s-a petrecut pe cand tatal copilului meu ma insarcinase cu o treaba de importanta planetara, iar eu ma procopsisem cu o viroza respiratorie ca la carte. Asa ca merg la doctorita de familie, increzatoare ca o sa-mi dea liber la paracetamol. Tipa, mai prapastioasa, imi spune ca nu se poate in primul trimestru, trebe sa iau ceva "natural". Imi recomanda ea acolo niste medicamente, asa ca merg la farmacie. Cand imi calculeaza pretul, sa fac infarct, nu alta (acum, privind cu luciditate in urma, imi dau seama ca ala a fost momentul de cumpana in sarcina, nu viroza buclucasa). In fine, vars, cu mare strangere de inima, un sfert din salariu in vistieria farmaciei si merg acasa, nerabdatoare sa citesc prospectele. Precaritatea de cunostinte medicale nu m-a impiedicat insa sa fac ochii mari. Mi-am spus ca, daca tot am dat banii pe ele, macar sa le iau. Ei, daca pana atunci, o asemenea viroza imi trecea cu paracetamol, nurofen si ceaiuri cam intr-o saptamana, acum rezultatul a fost uimitor: dupa sapte zile eram ca noua

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui lilianasoare

Da, dar sa fie musai o revista indexata ISI, ca, altfel, se supara si Xeno
Acum on-topic. Prima si ultima mea intalnire cu homeopatia s-a petrecut pe cand tatal copilului meu ma insarcinase cu o treaba de importanta planetara, iar eu ma procopsisem cu o viroza respiratorie ca la carte. Asa ca merg la doctorita de familie, increzatoare ca o sa-mi dea liber la paracetamol. Tipa, mai prapastioasa, imi spune ca nu se poate in primul trimestru, trebe sa iau ceva "natural". Imi recomanda ea acolo niste medicamente, asa ca merg la farmacie. Cand imi calculeaza pretul, sa fac infarct, nu alta (acum, privind cu luciditate in urma, imi dau seama ca ala a fost momentul de cumpana in sarcina, nu viroza buclucasa). In fine, vars, cu mare strangere de inima, un sfert din salariu in vistieria farmaciei si merg acasa, nerabdatoare sa citesc prospectele. Precaritatea de cunostinte medicale nu m-a impiedicat insa sa fac ochii mari. Mi-am spus ca, daca tot am dat banii pe ele, macar sa le iau. Ei, daca pana atunci, o asemenea viroza imi trecea cu paracetamol, nurofen si ceaiuri cam intr-o saptamana, acum rezultatul a fost uimitor: dupa sapte zile eram ca noua

"Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"


Pai pe tine placebo-ul te-a vindecat direct proportional cu suma decartata la farmacie.

By the way, homeopatele sunt ieftine (cam 6-7 ron un tub). Cele clasice, care poarta numele remediului. Nu stiu daca era posibil ca pe homeopate sa dai un sfert din castigul tau.
In schimb, cele gen Oscillo sau Stodal etc, nu sunt ieftine, dar nici remedii caracteristice homeopatiei nu se pot numi.
Un hepar sulphuric, silicea, ar fi mers la sigur de la inceputul racelii.



Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.





www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Eu cand aud de lamentatii in legatura cu antiregulamente si offtopics si hlizeli care se vor interzise ma simt ca la gradinita, cand trebuia sa stam cu spatele drept si lipit de scaunel si cu mainile la spate, in timp ce educatoarea isi lipaia papucii cu talpa din pluta printre noi si ne mai ardea cate o scatoalca. La 10 fix trebuia sa ne scoatem din gentutele model unic servetelele apretate din panza, sa ne despachetam sendvicelele si sa purcedem la masticatie organizata si civilizata . Antiregulamente, offtopics si hlizeli interzise, se intelege .
Oi fi nimerit eu in vreo redactie alde Lancet si inca nu m-am dezmeticit.
Daca ar fi sa descriu perceptia mea asupra DC printr-un singur icon, apai ala ar fi asta: .
Sa se milostiveasca cineva si sa ma trezeasca daca, de fapt, bantui mahmura pe-aici :))




Ca sa lamuresc putin ceatza aceasta (imaginara de altfel), nu, nu ai nimerit in nici o redactie medicala (cu toate ca nu circula bau-bau pe acolo sa stii) si nici la usa cortului DC. Perceptiile tuturor in viata si despre viata sunt diferite, dar n uasta e topicul aici.
Ideea nu este interzicerea hlizelii, Doamne fereste, insa mesajele de acest gen sunt de la inceput numai o bascalie, atit asupra subeictului (ceea ce nu face rau nimanui) dar, mai urat, asupra oricarei persoane care se trezeste si are taria de a-si mentine alt pucnt de vedere decat al mistocarilor de servici.
Atit.
Spor la bascalie!

P.S. Tare stresante amintiri din copilarie...





Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.





www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:


Ca sa lamuresc putin ceatza aceasta (imaginara de altfel), nu, nu ai nimerit in nici o redactie medicala (cu toate ca nu circula bau-bau pe acolo sa stii) si nici la usa cortului DC. Perceptiile tuturor in viata si despre viata sunt diferite, dar n uasta e topicul aici.
Ideea nu este interzicerea hlizelii, Doamne fereste, insa mesajele de acest gen sunt de la inceput numai o bascalie, atit asupra subeictului (ceea ce nu face rau nimanui) dar, mai urat, asupra oricarei persoane care se trezeste si are taria de a-si mentine alt pucnt de vedere decat al mistocarilor de servici.
Atit.
Spor la bascalie!

P.S. Tare stresante amintiri din copilarie...



Iooooi, ai stins focul, Danat...
Cin' sa-l aprinza, cin' sa-l aprinza?? :))


Edit: Danat, pentru mine = stat la taclale in jurul focului.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !

"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput