Vaccinul ROR

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000
xeno, eu am avut rubeola la 28 de ani. si cu toate astea, traiesc . cumnata mea a facut varicela acum 2 ani si traieste si ea, chiar e membru DC, ii poti lua pulsul . sora ei (care a si contaminat-o), la fel...acum ce facem? balanta vii-morti? un adult care moare de varicela, sa fim seriosi, ori e la pamant imunitar, ori are si alte boli asociate.


Ariel, iti dai seama cat de usor mi'ar fi sa folosesc acelasi argument al conditiei pre-existente in cazul PESS'ului invocat de tine?
N'o sa fac asta, o sa repet ce'ti spun de fiecare data: nu ai dreptate!
PESS (pan-encefalita sclerozanta sub-acuta) a fost pentru multa vreme una din complicatiile redutabile ale RUJEOLEI. De altfel dupa introducerea vaccinarii anti-rujeolice incidenta PESS a scazut de sute de ori.In toate cazurile de PESS secventionate genetic a fost identificat genotipul SALBATIC al virusului, cel aflat in circulatie, nu genotipul A existent in vaccin.

Cel mai probabil copilul colegei tale a facut RUJEOLA. Intr'o lume perfecta ar fi fost protejat de vaccin. In realitatea insa doar 95% din cei vaccinati beneficiaza de protectie. Cei nefericiti, 5%, se bazeaza pe ceva cu mult mai iluzoriu - responsabilitatea celor care vaccinandu'se se protejeaza nu doar pe sine ci formeaza si cordoane de protectie in jurul celor neimunizati.

In cazul copilului de mai sus aceasta protectie a esuat. Multumita celor ca tine tragedii incredibil de rare se vor intoarce ca fapt divers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Am mai scris la nush' cate subiecte cu si despre vaccinuri/cu si despre ROR , mai scriu si acum...
Filip al meu, dupa ROR, dupa ce ca i-a fost rau tare dupa vaccin (febra mare vreo 2 zile,il durea f tare piciorusul, a stat si a zacut 2 zile...), la 2 sapt s-a umplut de bubite ;am fost la 2 madici cu el si concluzia= reactie la vaccin.
- la 2 luni de la vaccin (vaccinul l-am facut in martie, deci asta era in mai) a facut rubeola
-la 2 luni dupa ce a facut rubeola, adica in iulie, a facut rujeola

Din aceasta cauza, am ales ca fetitei si urmatorului copil sa nu le mai facem acest vaccin
Medicul pediatru la care mergem acum si care este un medic f bun, ne-a inteles alegerea si temerile si tot ea ne-a zis ca are colegi, medici neurochirurgi care nu-si vaccineaza copiii si ca studiile asupra vaccinurilor sunt destul de controversate.

Ma rog...ideea e ca nu incerc sa conving pe nimeni sa-si faca sau sa nu-si faca vaccinurile,cum nici pe mine nu ma poate convinge nimeni (de pe DC , cel putin) ca este mai bine sa-mi vaccinez copilul.
Consider ca este alegerea fiecarui parinte sa faca ce considera ca este mai bine pt copilul lui

P.S ariel la cat timp de la vaccin, copilul prietenei tale a inceput sa prezinte simptomele bolii?

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



IMPLINIRE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

- la 2 luni de la vaccin (vaccinul l-am facut in martie, deci asta era in mai) a facut rubeola
-la 2 luni dupa ce a facut rubeola, adica in iulie, a facut rujeola


Cum spunea si xenocid inainte: in cazul vostru vaccinul nu a fost eficient. Dar daca toti copiii cu care intrati in contact ar fi fost vaccinati, baietelul tau nu ar fi facut rujeola!

Citat:

Din aceasta cauza, am ales ca fetitei si urmatorului copil sa nu le mai facem acest vaccin
Medicul pediatru la care mergem acum si care este un medic f bun, ne-a inteles alegerea si temerile si tot ea ne-a zis ca are colegi, medici neurochirurgi care nu-si vaccineaza copiii si ca studiile asupra vaccinurilor sunt destul de controversate.



Adica iti expui copiii inutil la riscul de a face pojar, chiar daca e o boala atit de grava si cu mortalitate destul de ridicata. In conditiile in care deja ti s-a intimplat ca baietelul tau sa faca pojar. Nu are nici o logica.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

eu iti propun ceva si tie si lui sirimie. va aduc manualul meu de microbiologie, cautam vaccinuri pt toate sutele de mii de goange existente la om si va vaccinati cu ele ...



Vezi ca tu ai sarit calul putin asa. Intr-o argumentatie rationala afirmatia de mai sus e cel putin deplasata.

Ideea e: ok, treaba ta, dar lasa-i pe cei care cauta informatii sa se convinga singuri pe baza informatiilor valide existente nu pe baza concluziilor tale argumentate agresiv si fara fundament.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

eu iti propun ceva si tie si lui sirimie. va aduc manualul meu de microbiologie, cautam vaccinuri pt toate sutele de mii de goange existente la om si va vaccinati cu ele ...



Vezi ca tu ai sarit calul putin asa. Intr-o argumentatie rationala afirmatia de mai sus e cel putin deplasata.

Ideea e: ok, treaba ta, dar lasa-i pe cei care cauta informatii sa se convinga singuri pe baza informatiilor valide existente nu pe baza concluziilor tale argumentate agresiv si fara fundament.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog


era o gluma si atat...si nu am pus piedica nimanui sa nu se vaccineze. concluziile mele sunt pur si simplu argumentate pe baza informatiilor primite, la fel ca si concluziile tale. numai ca sunt informatii diferite. eu nu le-am catalogat pe ale tale agresive, cu toate ca sunt cam de aceeasi intensitate cu ale mele . cam atat am de raspuns la mesajul tau si ma opresc aici in acest dialog.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

eu nu inteleg un lucru: de ce de fiecare data trebuie sa se ajunga la discutii contradictorii??????? de ce nu se poate respecta alegerea fiecaruia, fara a se ajunge neaparat la polemici? in definitiv, eu, care caut informatii n-o sa aleg sa-l vaccinez pt ca asa a facut sirimie sau sa nu-l vaccinez pt ca asta este alegerea lui ariel! nu inteleg de ce incercarea sata disperata de a convinge pe cineva ca a facut NEAPARAT ceva rau! oricum , mie mi-au folosit parerile voastre, si pro si contra vaccinare.....


opriti planeta....vreau sa cobor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

P.S ariel la cat timp de la vaccin, copilul prietenei tale a inceput sa prezinte simptomele bolii?



la 9 ani a avut primele simptome, vaccinul facandu-i-se la 1 an, regulamentar....acum are 15 ani si este intr-o stare foarte foarte proasta. medici din Romania, Ungaria si Austria au zis ca este efect secundar al vaccinarii ROR...are hartii semnate si parafate, care atesta acest fapt. Au zis ca este un caz rar, dar este...la fel si la Ioana Leca Stefan.

xeno, medicii au zis clar ca de la vaccin a ajuns in aceasta situatie...la fel si Ioana...la fel, este un caz rar, dar exista!

cu acest post, am incheiat discutia, o voi continua numai pe privat cu cine vrea. aici nu s-ar ajunge decat la discutii pro si contra, aceleasi de pana acum

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui mychydutza

eu nu inteleg un lucru: de ce de fiecare data trebuie sa se ajunga la discutii contradictorii??????? de ce nu se poate respecta alegerea fiecaruia, fara a se ajunge neaparat la polemici?


Pai e simplu. Daca alegerea mea e sa'mi arunc butelia in aer in sufragerie si din intamplare am locui in acelasi bloc ce crezi? Ai fi de acord cu mine!? Daca cei care nu'si vaccineaza copiii s'ar pune doar pe sine in pericol mi'as permite luxul de a fi doar cinic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

P.S ariel la cat timp de la vaccin, copilul prietenei tale a inceput sa prezinte simptomele bolii?



la 9 ani a avut primele simptome, vaccinul facandu-i-se la 1 an, regulamentar....acum are 15 ani si este intr-o stare foarte foarte proasta. medici din Romania, Ungaria si Austria au zis ca este efect secundar al vaccinarii ROR...are hartii semnate si parafate, care atesta acest fapt. Au zis ca este un caz rar, dar este...la fel si la Ioana Leca Stefan.

xeno, medicii au zis clar ca de la vaccin a ajuns in aceasta situatie...la fel si Ioana...la fel, este un caz rar, dar exista!

cu acest post, am incheiat discutia, o voi continua numai pe privat cu cine vrea. aici nu s-ar ajunge decat la discutii pro si contra, aceleasi de pana acum



Ariel si in prospectul vaccinului este mentionat ca exista riscul de 1 la 10000 de cazuri de a aparea complicatii... baietelul prietenei tale a avut aceasta nesansa... imi pare nespus de rau penru el, dar este un caz izolat.Cu toti ne temem ca , Doamne fereste , sa nu fie copilul nostru acel procent din statistica...dar uneori, cand oricum trebuie sa riscam, sa evaluam bine siuatia incat sa alegem acea solutie pentru care probabilitatea de a se intampla ceva rau sa fie cat mai mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

eu nu inteleg un lucru:
daca ccc copiii vostri sunt vaccinati, la ce va faceti atatea probleme ca ar putea lua rujeola/rubeola/oreion de la un copil nevaccinat? se presupune ca vaccinul este eficient nu? pe cuvant daca inteleg!!! de ce va tot agitati ??? (sirimie, xenocid )

Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



IMPLINIRE

Mergi la inceput