Mamici si Gravidute ITalia (66)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Berarpiri spune:

Ciao,fetelor!

Suze ca nu intru des,am o perioda ff grea,din toate punctele de vedere,de cand a plecat sora mea nu reusesc nicicum sa-mi revin.Nu ma asteptam nici eu sa trec prin asa ceva si sa-mi fie asa de greu.Sper sa reaca,cat de repede...nu stiu ce sa zic...

Ambra si Giorgio sunt bine,multumesc la D-zeu ca sunt sanatosi.Nu ma pot plange,ne descurcam cand suntem fara tati,destul de bine.
Duminica dim. ne-am speriat f. tare,aproape ca a lesinat Ambra,dupa ce ne-am trezit a vomitat,apoi s-a simtit rau,si am chemat salvarea.Au dus-o la spital,i-au facut analize,si era un virus intestinal.Dupa ce ne-am intors de la spital,parca nici nu se simtise rau...bine ca s-a intamplat doar o data,saracuta.Dupa aia nu a mai avut nimic...

Giorgio e cuminte,ziua doarme la mine in brate,in marsupiu...noaptea doarme in patutul lui (carucior,deocamdata),se trezeste cam la 3 ore sa mananca,apoi doarme iar.Are colici,mai plange,dar e f. cuminte in rest...am mare noroc,ca altfel innebuneam...

Sper sa-mi revin din starea asta,si sa fiu mai activa pe-aici...
Cand am timp,pun si poze de la botez.

pe toate!!!!!!!!1

andreea, Ambra si Giorgio
cu Ambra ; www.onetruemedia.com/shared?p=617ac8b91f0a1a8acaba53&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">puterea dragostei
,,In tot raul e umpic de bine,si in tot binele e si umpic de rau.''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

seara fetili
BERARPIRI imi pare rau ca te simti naspa si ca AMBRA sa simtit rau,ai incredere in DUMNEZEU si ai sa vezi ca in cateva zile totul o sa fie bine si ai sa te simti mai bine.eu personal te inteleg...cand ne_am mutat aici eram bucuroasa ca in sf o sa stam singurii...dupa cateva zile plangeam de dorul nepoteiilor si a cumnateilor mie personal mi_a trebuit 1 luna ca sa ma adaptez fara ei si sincer daca nu vb zilnic cu cumnatica sunt asa parca pe alta lume
ALEXANDRA bine ai venit.o sa ai fetita sau baietel?eu am avut o experienta ff frumoasa aici la nastere sper si tu sa ai o nastere usoara si frumoasa.ai mie la spital nu mi_au cerut decat 3 schimburi pt bebe si 3 schimburi pt mine in rest am primit de toate in spital(scutece pt bebe,absorbante pt mine)nu platesti nimic si se poarta frumos cu tine.te pupic
NAFI felicitari pt vestile bune de la eco .acusica te vezi cu bebe...cand imi amintesc ma ia plansul..ce frumos si emotionant a fost cand l_am vazut pe gogoselul meu pt prima data,avea niste ochi mari si frumosi...
RALUK frumoasa destinatia,noi am vrea sa mergem la LONDRA in august la cumetri
NELIA esti f bine organizata,sa va iasa cum v_ati propus
ELY ce mai faci esti bine a trecut perioada naspa?Denise cf ?
eu sap trecuta am fost la PARMA la cumnatei ca cumnata a inceput munca si nu avea cu cine sa stea nepotica,asa ca am sta eu cu ea pana sambata pana a venit mama cumanticii din ROMANIA sa stea cu fata.am ajuns acasa moarta de oboseala ...nepotica DEEA este invatat numai in brate si e cam fitoasa cum ii spunem noi(nu o poti atinge ca gata sa ofensat)da imi este draga de nu mai pot.pe 11 iar ma duc sa stau o sap la ei ca sotul pleaca la AREZZO cu munca si nu am chef sa stau singura aici.in rest DENIS e bine e un copil vesel si cuminte,e alintat si el dar in limita bunului simt.toata ziua spune "tata","papa", " da_da" mama ...delocasta e...vrea sa mearga si se ridica singur in piciorute daca il pun in patut(nu mereu ca are curutul greu)facem si cacuta la olita ..ce mai sunte bebei mari
fetele cam atat va las is va pupic noapte buna

monica mamica fericita de denis stefan 8.07.2009
http://s603.photobucket.com/albums/tt113/monica2008_album/denis-stefan/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Buna, fetelor. Multumesc de raspunsuri.
Pai data nasterii mele...16.12.1981.
Al lui bebe ( e baietel ) cica 08.04, dar nenea doctorul ne-a zis ca de pe la sfarsitul lui martie sa ne asteptam sa nasc, acum o sa mai vad cand mergem la control in martie.
Eu, ar urma sa nasc in Latina (aici e mai aproape de unde stam noi), ca aici unde stam nu mai exista maternitate.
Mi-e frica de cum va fi la nastere, mai ales ca e prima...
La voi au lasat sa stea sotul, sau pe cineva cand ati nascut? ...nu de alta, dar neintelegand chiar tot ce vorbesc ma tot gandesc cum voi reusi sa ma descurc...
Dupa ce ati nascut cam cate zile ati stat in spital, putea sa va viziteze cineva?
Copilasul il lasa cu mine sau e separat, cand vi l-au dat sa il alaptati?
Va explica cineva cum va trebui sa va purtati cu bebe... ceva indicatii...cat va viziteaza medicul...?
M-AR INTERESA SI CE IMI TREBUIE EXACT LA SPITAL: ma lasa si cu pijamale normale, dupa nastere, sau doar cu pijamale tip rochita? Astia ce folosesc aici dupa nastere: vata sau tampoane normale, ca am auzit tot felul de variante.
PENTRU BEBE: cate schimburi sa ii pun, sa le pun separat fiecare schimb? imi trebuie si paturica si underpads ( de pus in patut sa nu se ude patul)?.
Eu am facut o lista cam cu ce trebuie, eventual o sa o trimit intr-o zi sa imi spuneti de imi trebuie toate sau daca mai am nevoie si de altceva.
VA MULTUMESC DIN SUFLET!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Buna seara fetelor!

Eu inca nu am somn asa ca...am zis sa stau la taclale un pic...sau ma rog...sa-mi scriu monologul ptr ca, banuiesc, voi sunteti in pat deja.

Monica - sa-ti traiasca flacaul! chiar ca e tare frumos! sper sa fie si al meu la fel de scumpic!

Berarpiri - imi pare rau de sperietura pe care ai tras-o cu Ambra. Bine ca n-a fost nimic serios! Cred si eu ca-ti vine greu dupa plecarea surorii..dar sunt sigura ca-ti vei reveni curand, ai doi copii minunati care-ti umplu viata si sufletul cu bucurie!

LAlexandra- bun venit pe forum si sarcina usoara in continuare! Vad ca vom naste cam in aceeasi perioda...cateva zile diferenta...Imi inchipui ca necunoasterea limbii este o bariera destul de mare si nu iti este usor...
O sa incerc sa iti raspund pe rand (atat cat stiu si eu, fiind tot la prima nastere asa ca sunt tare doar la partea teoretica...):

- aici la spital tatal poate intra in sala de nastere , poate sta la capul tau ca sa te incurajeze...sa se bucure live de momentul nasterii comoarei lui , pe urma ptr tati nu exista ore de vizita, poate veni oricand sa te vada, sa stea cu tine (cel putin asa e aici);
- daca nasti natural stai in spital 3 zile, la cezariana se sta 5
- in unele spitale tin copilul separat si il aduc doar cand trebuie sa-l alaptezi dar exista multe spitale in care il lasa cu tine in camera tot timpul; referitor la alaptare, cu cat ti-l pun la san mai repede cu atat mai bine caci pe urma vine laptele mai greu (asa ne-a spus doctorita la cursul de gravide!); deci dupa ce nasti si-l spala, imbraca pe bebe si te aranjeaza si pe tine, ti-l aduc sa-l alaptezi.
- se pare ca la inceput o sa vina un lichid numit colostru si abia dupa 2-4 zile vine laptele propuzis..asta asa ca sa nu te sperii sa crezi ca nu ai ce-ti trebuie!
- la inceput o sa-ti arate infirmiera ce ai de facut
- ca si bagaj de spital sunt multe chestii care iti sunt necesare ptr ca acolo iti vor da pampers-ii ptr bebe si cam atat...acum depinde de la spital la spital dar cel mai bine e sa fii pregatita cu de toate mai ales ca nu vorbesti limba si daca e sa iti lipseasca ceva ...te mai stresezi si cu asta...

In mare ai nevoie de 3-5 seturi complete ptr bebe si ceva cu care sa-l imbraci la plecarea din spital, toate cele ptr spalat si cremuit bebele;servetele umede speciale ptr bebe; ptr tine 2-3 camasi de noapte sau pijama cu panatalon.dar rochitza e mai comoda si trebuie sa ai grija sa se deschida in fata cu nasturei ca sa poti alapta. 1-2 sutiene de alaptat, tot ce-ti trebuie ptr igiena ta intima, absorbante ptr sani si tampoane speciale (astea le gasesti la magazinele specializate gen Prenatal, Chicco...) , halat, papuci, prosoape,iar in cazul tau a fi f util sa ai la indemana si un dictionar rom-italian.

Ca sugestie...cand mergi la spitalul unde urmeaza sa nasti poti intreba cam ce iti pun ei la dispozitie ca sa fii sigura.

Acum nu-mi mai aduc aminte ce altceva ar mai trebui...oricum, eu mi-am facut bagajul deja si zici ca plec 1 luna in vacanta, asa de multe s-au adunat! daca imi mai aduc aminte ceva iti spun!

Hai ca am scris un roman....

Noapte buna fetelor!







33 + Riccardo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Multumesc tare mult de raspuns, NAFI.
Mi-am facut si eu lista...si vorba ta, parca plec o luna de acasa. Asa m-am gandit si eu, ca mai bine sa am in plus, decat sa nu am ceva la mine.
M-am tot documentat si eu, si de aceea intrebam, ca zice ca e bine sa il alaptezi in prima ora dupa nastere, ca de nu, dupa aceeea nu ii mai trebuie la bebe, vreo 24 de ore de mancare, ca devine lenes, iar noi nu mai avem asa repede lapte.
NAFI, tu ai fost cumva la spitalul unde urmeaza sa nasti, eu nu am fost ca medicul meu e chiar aici peste drum de mine, iar la spital nu am avut drum. Sa vad ce zice si doctorul in martie, ca el lucreaza acolo la spital, si daca trebuie mergem si noi pana acolo.
Daca imi mai amintesc cate ceva de intrebat, va scriu repede...
O ZI BUNA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAlexandra

Multumesc tare mult de raspuns, NAFI.
Mi-am facut si eu lista...si vorba ta, parca plec o luna de acasa. Asa m-am gandit si eu, ca mai bine sa am in plus, decat sa nu am ceva la mine.
M-am tot documentat si eu, si de aceea intrebam, ca zice ca e bine sa il alaptezi in prima ora dupa nastere, ca de nu, dupa aceeea nu ii mai trebuie la bebe, vreo 24 de ore de mancare, ca devine lenes, iar noi nu mai avem asa repede lapte.
NAFI, tu ai fost cumva la spitalul unde urmeaza sa nasti, eu nu am fost ca medicul meu e chiar aici peste drum de mine, iar la spital nu am avut drum. Sa vad ce zice si doctorul in martie, ca el lucreaza acolo la spital, si daca trebuie mergem si noi pana acolo.
Daca imi mai amintesc cate ceva de intrebat, va scriu repede...
O ZI BUNA!


Cu mare placere Alexandra!
Si ginecologul meu lucreaza la spitalul unde urmeaza sa nasc dar cum am fost mereu la cabinetul lui particular nu am reusit sa vad spitalul pana acum. Dar urmeaza sa merg. Chiar azi astept confirmarea daca pot merge dupa amaiza cu fetele de la cursul preparto. Daca nu sunt prea multe nasteri vom merge sa vedem sala de nasteri si saloanele...ca sa ne familiarizam un pic cu locul.



34 + Riccardo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

NAFI abia astept sa vad daca reusesti sa mergi azi la spital, scrie-mi dupa aceea, ca sa imi spui cum e pe acolo. Mersi mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

fetele pupici pt fiecare
NAFI multumim pt complimente,ai sa vezi ce frumusete de bebe ai sa ai si tu
ALEXANDRA da iti dau voie in sala de nastere cu sotul sau cu cine vrei (doar 1 persoana),pe bebe til lasa in camera non_stop(dupa ce nasti iliau vreo ora sa ii faca niste analize si dupa til aduc in camera si il lasa acolo cu tine)si da te sfatuesc asistentele ce si cum sa faci cu bebe.schimburile(lui bebe) mie mi_auspus sa le pun separat in pungute cu numele meu pe ele si o punguta sa o iau cu mine in sala de nastere.pampersi si absorbante pt tine iti dau de acolo(cel putin asa era la mine in oras),ai voie sin in pijamale normale.cum o sa_l cheme pe bebe?
noi sunt super bine azi gogoselul meu sa trezit la 10,pt prima oara de cand l_am nascut ,am iesit si afara ca a fost frumos ...ce mai sunt super ok astazi


monica mamica fericita de denis stefan 8.07.2009
http://s603.photobucket.com/albums/tt113/monica2008_album/denis-stefan/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

MONICA, baietelul se va numi Alessandro. Sotul meu si-a dorit enorm ca primul copil sa fie Alexandra sau Alexandru, doar ca eu nu mi-am schimbat numele de familie in urma casatoriei si cum pe tata il cheama tot Alexandru, am zis ca vor fi numele exact la fel. Dar cum nu am vrut sa renuntam nici la Alexandru, am zis sa fie forma italiana....
Sa-ti traiasca gogoselul si sa creasca mare si frumos!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

Seara...
sLIMATEI,multu pt listuta
Alexandra.bine ai venit
Andreea,imi pare rau pt pitica,ce sa zic,bine ca a trecut,pupici la bebei,asteptam pozici

O seara faina

Anul 2010 va fi anul nostru,in care toate visele prind contur,toata tristetea dispare iar viata isi urmeaza cursul ei lin spre implinire...

Mergi la inceput