Dovleceii sarbatoresc,6luni implinesc(sept-oct) 88

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

A aparut NELA.Poze ceva cu ANUTA ne dai?
DORIS hai ca o sa te descurci,usor usor
Off ca nu mai termin odata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Gata, am venit si noi de afara. E o zi superba.

ralu0308 - incearca sa pui dovlecel. e dulce si s-ar putea sa-i placa. eu pun asa: 1 morcov micut, 1 albitura (patrunjel sau pastarnac), o jumatate feliuta telina, 1 dovlecel + o jumatate lingurita ulei de masline. maia azi a papat 155g. ieri am pus o felie mai mare de telina si a iesit piureutul prea aromat si nu a vrut (a luat vreo 30-40g). dovlecelul schimba gustul si da o dulceata piureutului.
daca nu papa piure, ce ii dai?

te intreb pentru ca uite, eu incercam cu piure si dc nu era prea incantata si refuza dupa cateva lingurite, ii faceam repede cereale milupa cu mar dat pe razatoare. si papa de era in stare sa ia si lingurita.
asta era un compromis. hai sa manance totusi ceva daca refuza legumele..
eee, si uite cum se obisnuise maia mea sa ia 2-3-4 lingurite legume si sa astepte cerealele dulci. imi parea asa rau ca prefera cerealele in locul legumelor...
azi am pacalit-o . a luat doar cateva lingurite de piure (care era super bun, dulcic) si gata astepta fata cerealele Milupa. m-am dus si i-am facut cereale Topfer cu orez integral in care am pus mar. astea cu orez integral de la topfer au un gust naspa rau. nici chiar marul nu ii schimba gustul. i-am dat, a deschis mare gurita si cand a gustat...caaahhhhh. nu i-a placut deloc. am mai incercat cu o lingurita, ea uimita rau, a luat-o si pe adoua si a dat-o afara.
apoi, je, am venit repede iar cu piureutul dulce si colcaind de vitamine. a luat maia mea de ziceai ca-i cea mai buna mancarica si ca nu s-a mai intalnit cu gustul asta.
a papat 155 g si a mai luat si 60 ml lapte.

si cartoful dulce schimba gustul. eu inainte de a introduce dovlecelul, puneam cartof si subtiam piureutul cu lapte (nu ii puneam insa telina). si ii placea.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Elle, am revazut-o pe Evuta cu placere, in filmuletele de cand era mica. O scumpica. Mi-a placut ca atunci cand mergea, si tu o stimulai bine sa isi dea drumul. Chiar m-am gandit sa iau si eu un tarc din acela, cand o fi mai maricica. E foarte practic.

Si Anna, ce placut surprinsa am ramas cand am vazut-o ce bine incepe sa articuleze! Bravo, mami! Trebuie sa fii super fericita! Eu sicera sa fiu nu iti inteleg piticii cu dezvoltarea motrica a Anei... Pai mie nimic nu mi-ar mai trebui daca as auzi-o asa si pe Ana mea!



_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)
Don't take yourself so seriously, no one else does...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doris_79 spune:

mada sunt sigura ca ma voi descurca ms de incurajari
nela si theo este manechin dar asta este atata timp cat este sanatoasa papa nu imi fac prea multe griji noi papam cel mai bn cerealele banana cu bisc mar sucul de morcov si mar il uram pupam si noi pe ana manechina

[url=''10342006500960488copy/paste] poze theo[/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Citat:
citat din mesajul lui NelaM

Monikus, daca mai esti pe aproape, la noi inainte mai mergea "ucici", cum zicea Uka, si se mai linistea Ana. Bine, ea n-a plans ever asa ca Rares.


_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)
Don't take yourself so seriously, no one else does...


La noi mai merge cateodata shshshshsh ca la Raluk. Nu degeaba sunt nascuti in aceeasi zi dar mai sunt si urlatori amandoi si se si linistesc cu deja faimosul shshshsh.

Monica, mami fericita de Rares Andrei (16.10.2009) ALBUM RARES ANDREI BEBE
povestea nasterii puiului de om Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



luci superb puiul tau! ce haios e in film, in scurt timp o ia de-a busilea. si tu mami ai slabit, arati super!

criss ma bucur ca sunteti bine.

delia pupam soimita frumoasa!

acum a venit eva peste mine .. n-are somn....

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu0308 spune:

Citat:
citat din mesajul lui hepilica

Gata, am venit si noi de afara. E o zi superba.

ralu0308 - incearca sa pui dovlecel. e dulce si s-ar putea sa-i placa. eu pun asa: 1 morcov micut, 1 albitura (patrunjel sau pastarnac), o jumatate feliuta telina, 1 dovlecel + o jumatate lingurita ulei de masline. maia azi a papat 155g. ieri am pus o felie mai mare de telina si a iesit piureutul prea aromat si nu a vrut (a luat vreo 30-40g). dovlecelul schimba gustul si da o dulceata piureutului.
daca nu papa piure, ce ii dai?

te intreb pentru ca uite, eu incercam cu piure si dc nu era prea incantata si refuza dupa cateva lingurite, ii faceam repede cereale milupa cu mar dat pe razatoare. si papa de era in stare sa ia si lingurita.
asta era un compromis. hai sa manance totusi ceva daca refuza legumele..
eee, si uite cum se obisnuise maia mea sa ia 2-3-4 lingurite legume si sa astepte cerealele dulci. imi parea asa rau ca prefera cerealele in locul legumelor...
azi am pacalit-o . a luat doar cateva lingurite de piure (care era super bun, dulcic) si gata astepta fata cerealele Milupa. m-am dus si i-am facut cereale Topfer cu orez integral in care am pus mar. astea cu orez integral de la topfer au un gust naspa rau. nici chiar marul nu ii schimba gustul. i-am dat, a deschis mare gurita si cand a gustat...caaahhhhh. nu i-a placut deloc. am mai incercat cu o lingurita, ea uimita rau, a luat-o si pe adoua si a dat-o afara.
apoi, je, am venit repede iar cu piureutul dulce si colcaind de vitamine. a luat maia mea de ziceai ca-i cea mai buna mancarica si ca nu s-a mai intalnit cu gustul asta.
a papat 155 g si a mai luat si 60 ml lapte.

si cartoful dulce schimba gustul. eu inainte de a introduce dovlecelul, puneam cartof si subtiam piureutul cu lapte (nu ii puneam insa telina). si ii placea.



h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.



Noi papam fructe la masa de 10, si abia daca lasa ceva in farfurie.
Cred ca legumele imi ies prea aromate:(. Eu puneam 2 morcovei, un patrunjel si u juma de pastarnac. Iar de maine tre sa bag si telina...si nu-i place neam...

Si morcovul simplu mi-l manca...incerc totusi sa introduc pe rand.

Cand nu papa bagam repede la tzatzuca

Raluca mamica lui Alexandru 10.09.09

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Elle nu ai rezistat si te-ai dus si la intalnire?

Doris eu zic ca reusesti pana la urma sa pui si poze. incearca sa fii in albumul foto de pe picassa, te uiti ce scrie in bara de sus cu http://...... si copiezi pur si simplu tot ce scrie acolo. Dai un paste aici si vedem cum rezolvam cu semnatura.

Eu am zis sa mai stau pe aici poate prind o poza ceva. Maine sper sa apuc sa mai pun si eu poze cu cel mic sa vedeti ca s-a mai schimbat si el dar tot cu pleata.

Monica, mami fericita de Rares Andrei (16.10.2009) ALBUM RARES ANDREI BEBE
povestea nasterii puiului de om Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

aha, au venit plimbaretele din parc. hai ca ati avut parte de o zi tare frumoasa. s-au imprietenit bebeii, au schimbat carti de vizita...? cine pe cine a pus ochii?

Nela - imi era dor de tine. pai daca Ana finuta ia in greutate, eu zic sa nu-ti faci griji si sa ai incredere in ea . si maia e slabuta, dar asta e ritmul ei. am trecut de perioada cand imi faceam griji pe acest motiv. sot imi spune ca bine ca seamna cu mine din punctul asta de vedere, ca daca semana cu el era o elefanta acum. asa e o....randunica . voi cand incepeti diversificarea?

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui madalina84

A aparut NELA.Poze ceva cu ANUTA ne dai?
DORIS hai ca o sa te descurci,usor usor
Off ca nu mai termin odata

D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA
IRINEL ANDREI
POZE CU NOI

o perioada din viata mea Rasplata a sosit


Mada, va pup. Imi pare rau sa aud despre sora, cu sarcina. Dar ma bucur din suflet ca ea este bine, asta este ceea ce conteaza acum.
N-am apucat sa vad inca poze cu pletosul de Iri, ma bag imediat!
Ce figura ai fost cu strigatul azi noapte... hihi!
Abia astept sa vad pozele cu Iri si cu jumperul.

Anei nu ii mai trebe jumper, se proiecteaza singura, ca racheta. Azi am lasat-o pe perna, pa canapea, si a ajuns jos, pe salteluta, asa, in flick flack! Spalam la bucatarie (nici un minut nu am lipsit) si am auzit un buf din ala, infundat... Banana era pe burta, s-a impins cu picioarele pana i-a oesit capul afara de pe canapea, iar de acolo a facut rostogolirea, peste cap, pana pe salteluta, pe burta! Ca norocul ca salteluta are sub ea patura groasa si pufoasa, facuta in patru, a cazut pe moale!

Sa aveti mare grija de acum cu bebelacii, dragele mele, ca nu mai e de glumit! Noi am avut noroc azi...


_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)
Don't take yourself so seriously, no one else does...

Mergi la inceput