Fulgusori Noiembrie-Decembrie 2009(27)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Fetelor va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Pana acum, eu nu i-am dat Cezarei suzetica. Mama m-a tocat la cap sa nu cumva sa ii dau suzeta. Am rezistat bine, dar problema e ca dumneaei suge din ce in ce mai mult la manusele, ca trebuie sa le schimb des. Daca prinde manuta fara manusa, o considera o delicatesa. In curand nu o sa ne mai vina manusile. SI atunci, ce fac? Mai nou, se intoarce cu capsorul intr-o parte si suge de hainuta. Gasesc umarul drept ud de-a dreptul de balute. Daca ii bag biberonul in gura, prinde tetina dar o scuipa pt ca ii vine lapte in gura si ei nu e foame, vrea doar sa morfoleasca ceva.
Stiu ca e o problema si trebuie sa o rezolv acum. Degetul sau suzeta? M-am gandit si am ajuns la concluzia ca mai bine e suzeta. E drept ca m-a influentat si discutia cu o mamica, care mi-a aratat, ce degetel are baietelul ei. El nu a vrut deloc suzeta si acum la 2 ani are un degetel, vai de el.
Vreau sa va intreb ce suzeta credeti ca e mai buna? Sunt atatea pe piata si nu stiu ce sa aleg. AM auzit de unele ortodentice. Or fi bune? De ce la firma sa aleg? SUnt tare in dubiu si m-ar ajuta sa imi spuneti si mie din experienta voastra. Eu, am acum in casa vreo 2 suezete de la Nuk care l-am primit la targ, dar sunt de noapte (de parca as stii eu diferenta intre alea de zi si alea de noapte). O sa le folosesc pe alea, pana ma lamuriti voi.

Poze noi cu Pinky de la 2 luni (nascuta in 09.12.09)

www.youtube.com/watch?v=eAQj284jG3o" target="_blank"> Varul Zbuciumix iubeste pe verisoara Atomix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:


www.youtube.com/watch?v=ceNw4yaRJ2I" target="_blank">Raspunsul din partea lui Maia!!!

Bianca, mami de Maia Teodora (28.11.2009) Maia Teodora minunea noastra cu ochi de peruzea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui simina_kin

aaaa...Dancutza cum a decurs operatia mamei????



Este inca internata, in asteptare. SI noi si ea suntem vai de capul nostru. SPeram ca maine sa fie operatia.

Poze noi cu Pinky de la 2 luni (nascuta in 09.12.09)

www.youtube.com/watch?v=eAQj284jG3o" target="_blank"> Varul Zbuciumix iubeste pe verisoara Atomix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui dienutze

Fetelor, a venit la careva indemnizatia de crestere copil???
Daca da, au intrat banii retroactiv, adica au intrat pt 2/3 luni sau doar pe o luna? Mie mi s-a zis ca in 2-3 luni vor veni si ma gandesc vor veni toti din urma sau mi-i da cu taraita!?
Luna nasterii intra in calcul oare?



Nici mie nu mi-au venit banii. Astept maine ca e zi de pensie in bloc. Daca nu, luna urmatoare. Se ia in calcul si luna nasterii dar o sa primesti ultima alocatie de 200lei (asta numai daca vrea Boc si nu te considera bogata ) cand Natalie va avea 2 ani si o luna. DAr, chair, si pe mine ma intereseaza daca vin pe 2-3 luni o data. Desi RamonaC spunea ca a primit pe o singura luna.... MAi vedem....

Poze noi cu Pinky de la 2 luni (nascuta in 09.12.09)

www.youtube.com/watch?v=eAQj284jG3o" target="_blank"> Varul Zbuciumix iubeste pe verisoara Atomix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Multumesc pentru aprecieri, sunt tare mandra de flacau

Many_bani, nu am scaun pt cada, il tine unul din noi de ceafa si unul il spala.

Am fost si noi afara, tot intre blocuri, pe trotuarele cu soare, m-am saturat de acelasi peisaj , si chiar asa iar singuraaa

astept si eu indemnizatia sa vad ce socotele le-au iesit astora la primarie si poate imi iau si eu masina ca nu se mai poate

Dienutze, indemnizatia se calculeaza de la data suspendarii contractului de munca (la terminarea concediului medical, cele 126 de zile), eu asa stiu

Lili fericita de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui laviniablaga

Dienutze, in cazul meu luna nasterii nu intra in calcul....bine eu am nascut in 27...ma gandesc ca daca ai nascut pe la inceputul lunii e posibil sa intre!



Iti ia in calcul si luna in care ai nascut. Stiu ca asa s-a intamplat cu Zbuciumix. A luat ultima alocatie de 200 lei, in ianuarie. El e nascut in decembrie.

Poze noi cu Pinky de la 2 luni (nascuta in 09.12.09)

www.youtube.com/watch?v=eAQj284jG3o" target="_blank"> Varul Zbuciumix iubeste pe verisoara Atomix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Many_bani - si cu noi a fost comunicativ si chiar ne-am luat contactele unii altora....dar...nah...s-o fi luat omul cu altele....nici noi n-am mai insistat....si intr-un fel, imi pare bine...daca pot spun asa, caci am gasit ceva mai..altfel

despre suport, noi l-am folosit pe asta (si inca il folosim, dar l-am pus deja in cada mare)

....ai PM

_
Krelia, mami de printes Rares-Mihai

"Children make you want to start life over."
Muhammad Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

dankutza, multa sanatate mamei tale si sa iasa bine operatia.
referitor la suzeta, eu ii dau la David de la 2-3 sapt si tare ii place sa molfaie pe ea. habar nu am care ii de noapte si de zi ...eu am si ortodontica, asa tesita, am si din aia normala rotunda...pe oricare o prefera, iar marca la ambele ii ,,no name''.nu stiu daca chiar conteaza marca, mie oricum toate mi se par la fel, difera doar forma sau culoarea.
poate fetele mai experimentate stiu mai multe detalii despre asta.


A_driana, de David-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Vedeti ca vorbiti de 2 lucruri diferite, una este alocatia copilului de 200 ron si alta indemnizatia de crestere de 85% din venit sau 600 lei

Lili fericita de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Dankutza, Alex nu vrea suzeta si pace, zici ca vomita cand i-o dau, i-am dat si cu glicerina pe ea si cu sab si cu lapte... ce-i drept n-am decat din aia ortodontica de la Nuk, inclusiv cea de noapte. El se trage de bluze si le baga in gura, pe langa degete si pumni, orice prinde baga in gura: maneci, manusi, maimutoaie, paturici, prosoape...

Lili fericita de Alexandru (18.11.2009)
pozicile noastre

"Cateodata uitam ca copiii abia au ajuns pe pamant. Sunt ca mici extraterestii:sub forma de energie nestavilita si potential in stare pura. Se afla aici intr-un fel de misiune exploratorie si tot ce incearca sa faca este sa inteleaga ce le trebuie sa fie oameni."
Copilul de pe Marte-Menno Meyjes

Mergi la inceput