Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici20

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Mihaela, faptul ca se raceste eu cred ca tine de faptul ca e in comunitate.
Referitor la mancare, nu sunt expert dar mie mi se par prea multe mese pentru un copil de un an. Apoi am vazut ca dupa o masa, la diferenta de o ora bea formula, nu cred ca e bine. Dupa parerea mea formula ar trebui sa o bea dimineata la trezire si seara la culcare. Apoi meniul mi se pare cam "sarac" sa zic asa. La un an ar cam trebui sa manance de toate si fara a mai gati separat pentru el.
Meniul nostru incepand de la un an arata cam asa:
7-8 - lapte si paine cu unt cu miere, cu dulceata, cu rosie, cu sunca, paine cu pateu ce vrea
10-11 - fruct cu sau fara biscuite sau piscot
13 - supa, ciorba, felul doi depinde ce se mananca in ziua respectiva dar sa fie si legume si ceva carnita si uneori ou
16-16.30 - iaurt cu biscuite, cereale sau paine
19 - pireu de cartofi, branzica facuta in diverse moduri, ou daca nu a fost la amiaza
20.30-21 - inaite de somn lapte
Ca intre mese mai ciuguleste pufuleti sau biscuiti si mai bea ceva apa sau ceai sau sirop e altceva.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crislo spune:

Mikaela
si Alex stagneaza in greutate ...ba mai mult, dupa cateva sapt de stagnare la 7000 gr, sapt trecuta a fost bolnavior, a vomitat si a avut scaune moi, si febra, a scazut cam cu 250 gr :( Iti vine sa inebunesti! Acum cat de cat si-a mai revenit, si am trecut din nou la peritol 10 zile cate 2.5 ml, sper sa recupereze ceva. Bebe avea si crampe abdominale si urla noaptea, nu se odihnea deloc, si initial am crezut sa nu fi facut o complicatie de la operatie, dar dupa o radiografie si o ecografie ni s-a zis ca totul este ok. Maine ii scoate firele... este asa de slabit, ca o grisina :)

ALex are deja 8 dintisori, deci am eliminat febra din cauza dintilor, se pare ca a fost o entero-viroza... Nu stiu daca v-am spus dar eu sunt bucuroasa ca dupa operatie Alex se ridica singur la marginea patutului si merge in 4 labe !

SI eu cred Mikaela ca mananca cam multe mese bebe tau.
Alex are urmatorul program:
- dimineata la 7-7.30 100 ml lapte cu o masura de cereale;
- pe la 9.30 amestec de fructe cu branza sau cu biscuiti;
- in jur de 1-2 supa de legume cu carne, sau cu ou, sau cu ficat; momentan am renuntat la peste ca mai gaseam oase si ne-am cam speriat;am uitat 200 gr de supa, de fapt este un fel de pireu;
- pe la 5 un iaurt Napolact de 200 ml sau iaurt cu biscuiti de la Nestle 200 ml;
- la culcare 70-80 ml lapte.

De vreo luna nu ma vrea nici o masa pana dimineata. Inca ceva, totul tb sa fie f pasat, astfel se ineaca!

Deci Alex are acum la un an varsta de nastere 6,8 KG!! si medicii toti imi spun ca este fff bine, ca a evoluat f bine si ca sa nu-mi fac griji ca o sa recupereze in greutate....la pubertate!!!

Va pup,
o seara buna.

p.s. daca aveti o carte cu meniuri ptr bebelusii nostri in format electronic vreau si eu, ca sa incep sa-i mai schimb ceva din meniu. O prietena de a mea ia dat paste cu sos de rosii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Fetelor, multumesc de raspunsuri, dar dupa cum imi ziceti ca mananca copilasii vostri tot 5-6 mese au, la fel si Dennis.
Iar legumele cu carne sunt de fapt supa crema, luate din supa noastra dar fara condimente, la care adaug smantana sau unt.
Crislo ti-am trimis email cu retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Crislo, daca imi dai pe PM o adresa de mail iti trimit si eu ce am cu retete pt copii. Mai gasesti si la subiectul cu diversificarea ce am mai scris Valy si cu mine. Asa cum am mai spus dupa un an copilul ar trebui sa manance orice (acum bineinteles ca nu incepi cu carnati si prajeli). Karla mananca sosuri de pe la 10 luni (sos de rosii, de smantana, de mere) cu diverse combinatii (chiftelute, carne de vitel). Acum de exemplu in ultimul timp ii place mult snitelul.

Mihaela, eu am intrebat pediatru si mi-a spus ca la un an trebuie sa aiba cinci mese solide pe zi. Eu laptele de seara nu il consider masa, il consider un supliment si in acelasi timp un alint al ei (inca suge). De ce nu ii pui condimente in mancare? El trebuie sa se invete cu orice gust. Asta baneinteles nu inseamna prea sarat sau prea piperat. Un gust normal al mancarii. Mama mea e foarte bolnava si mananca nesarat, nepiperat si asa mai departe. Stiu ce inseamna si unele mancaruri chiar nu au nici un gust.

Deci sfatul meu e sa le dati copiilor orice vor fara a mai face diferente. Bineinteles la fiecare fel nou care il dati ii urmariti si daca vedeti ceva ce nu va place renuntati.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Sunt deacord cu Jo, la varsta asta copii trebuie sa manance cam orice...si mancarea trebuie sa aibe gust, e chiar indicat. Evident nu treb exagerat cu sarea si condimentele dar totusi nu trebuie sa lipseasca.

Pe de alta parte, din ce scria Mikaela, mie mi se pare ca Dennis bea foarte putin lapte/lichid.
Daria bea noaptea (de seara pana dimineata 3 mese) lapte cam 400-450 ml. Nu vrea sa-si scoata masa de noapte si nici eu nu prea vreau . Probabil asta e si motivul pt care ziua nu mananca foarte mult...
Ziua bea apa/ceai, dar nu mai mult de 100 ml si inca se ineaca cu apa/ceaiul, nu putem scapa de asta nicicum. Curios e ca nu se ineaca niciodata cu laptele desi bea pe acelasi tip de biberon.

Cu toate acestea din ce spuneti voi, referitor la cantitati pot zice ca e si ea pe aproape. Eu am facut greseala sa o compar cu nepotul nostru de 1 an care mananca in zilele bune mai mult decat mine...

Jo,multumesc pentru descrierea amanuntita. Si Daria a inceput cu plansete cand nu obtine ce vrea, dar nu face isterii inca...
Noi nu avem probleme cu incordarea membrelor decat la imbracatul pijamale cand nu vrea sa indoaie piciorul sa-l pot baga in salopeta. Nu stiu cum e la voi, dar la voi imbracatul e o adevarata aventura

Am uitat sa spun ca Daria pe langa mesele de lapte mai are 3 mese solide (10.00; 13-14.00; 18-19.00) Ea adoarme destul de tarziu...22.00-22.30

Am upload-at aici http://www.megaupload.com/?d=SK0R0OGF un fisier world cu schema diversificarii alimentatiei bebelusilor care contine si multe retete de papa. Daca credeti ca va e de folos descarcati-l nu-i foarte mare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

E drept ca nu-i pun condimente in mancare, de fapt ii pun sare dar foarte putin, sau ii pun unt sarat si ii schimba gustul mancarii. Motivul pt care are masa de dimineata cu cereale e faptul ca sunt mai consistente, iar intre mese mai bea formula pt ca la varsta asta ar trebui sa bea in jur de 800-900 ml de fluide, ceea ce Dennis nu o face. Noaptea nu se mai trezeste, decat foarte rar cand ii este sete.
Voi cand le dati supa sau ciorba asta inseamna supa ca si pt adulti, adica lichida tare?
Ideea e ca i-am dat programul si la dieteticiana si a zis ca e k, doar sa-i maresc nr de calorii prin adaus de smantana, maioneza, unt...,dar sfaturile de la voi sunt foarte bine primite.
Dennis nu bea apa din sticla doar din pahar, motivul este ca si el se ineaca cu apa cand o bea din sticla, pt ca e mai lichida(subtire)decat laptele si curge mai tare(asta am observat eu la noi)
Am incercat sa-l downloadez dar nu e valabil, mai incerc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

Mikaela,in legatura cu mancarea eu am inceput sa-i dau Anei cate putin din mancarea ce o fac pentru noi,adica ciorbita cu carne sau supa de galuste,tocanita de cartofi,peste la cuptor,fripturicaetc,si eii place tare mult, s-a invatat aproape cu toate gusturile,chiar aseara am avut la masa gogosari murati si tot se intindea si nu stiam ce vrea,i-am dat si ei un pic si asteptam reactia(sa se strambe,sa dea afara)nimic,bine sa nu credeti ca ii dau mult din mancarea noastra,dar trebuie sa se invete cu fiecare gust in parte,asta e parerea mea,daca ne luam dupa aia nu ,aia nu,nu mai dam copiilor nimic,si imi ia si f.bine in greutate,nu mai papa lapte asa mult dar ii dau cand cere,eu asa am invatat-o sa guste putin din fiecare,nu cred ca e ceva rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikaela2009 spune:

Sa nu credeti ca numai atat mananca, nuu, ii mai dau si eu paine cu philadephia, sau cu margarina/unt, sau daca vrea ceva, nu-l opresc, dar astea sunt cantitati mici.
Greu tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crislo spune:

Buna fetelor,

Alex se ineaca daca nu este mancarea fff pasata... kinoterapeuta nu ma credea, si cand a venit intr-o zi i-a dat un biscuite de la Nestle...imediat a varsat tot laptele mancat cu o ora inainte... a spus sa mai am rabdare, si sa cresc treptat consistenta.... dar tot se ineaca. Ii este pofta cand ne vede pe noi ca mancam ceva langa el, si incerc sa-i dau bucatele fff mici, dar de fiecare data se sperie si isi face greata pana vomita.

STiu ca ar tb sa bea mai multe lichide, ajungem la 3-400 ml lapte pe zi, cu tot cu iaurt... dar nici cand era mic nu manca f mult asa ca tb sa am rabdare.

jolk adresa mea este christinaloghin@yahoo.com

Va pup, urmeaza o saptamana aglomerata la job....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalma spune:

Nu stiu ce are link-ul, la pranz mergea,acum s-a ..prostit.
Stie cineva cum pot atasa un fisier word altfel decat prin upload pe un link?

Mergi la inceput