Dovleceii sarbatoresc,6luni implinesc(sept-oct) 82

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

techiluto ia-le si tu cu calm si poate gaseste sotul o varianta sa-l repare. Si roaga-l pe vecin sa iti dea unda verde macar de-un beibicuc ca nu poti lasa flacaii flamagiosi.


Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

Neatza,

Sunt un pic mai linistita, bubitele s-au estompat clar. Se accentueaza cand se agita f rau sau cand e la san si se tot uda cu laptic.

Techila, n-ai idee cat de mult de admir! Esti o curajoasa! Si mai am o gramada de cuvinte frumoase pt tine! Te pup fata si hai aici sa te descarci!

If your baby is "beautiful and perfect, never cries or fusses, sleeps on schedule and burps on demand, an angel all the time," you're the grandma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_ana


Mi-a venit net-ul, mi-a venit net-ul!!!!!!!!
Mult le-a mai luat mai, frate, la astia de la RDS sa se prinda cum se conecteaza netul la loc, de marti se tot chinuie, dar e grele tare, tare!
Nu cred ca mai am nici o sansa sa recuperez din urma. Am citit doar ultimele pagini. Scumpa de Dana m-a sunat azi-dimineata sa-mi povesteasca ce mai fac fetele, ca a vazut ca sunt trista tare fara voi!
Zicea intr-o emisiune la televizor de cea mai noua dependenta, aia de net. Si spuneau ca cei dependenti, asa ca mine, daca raman fara internet sau calculator ajung sa intre intr-un fel de sevraj, ca la dependentii de droguri sau alcool. Ceea ce aproape ca mi s-a intamplat si mie. Am fost zilele acestea intr-o depresie adevarata din cauza asta, cu plans si vazut totul in negru. Dar gata, acum imi iau portia de drog si sunt fericita.
Techiluto, imi pare rau de ce ti se intampla! Stiu cum e, si sora mea avea o casa din asta, fara curent, cu eoliene, nici nu puteam sa calc sau sa imi ondulez parul cu drotul ca ramaneau fara curent, si cand nu era soare bagau generatorul, un chin, ce mai. Pana la urma si-au tras curent electric, nu mai mergea asa. Sper sa nu stati totusi in frig, ca papa bun vine Vali si sa aduce.

Cristina, mamica de Andrei Eric (26.07.2007) si Emma Ioana (05.09.2009) )
POZE



neata,
tocmai vroiam sa cobor (dupa ce imi posta mesajul) sa te sun ca te stiam si pe tine singura si amarata...acum am ramas doar eu singura si amarata

a zis sotz ca incearca sa-si ia restul zilei liber ca sa vina sa repare ce o fi de reparat...

ma revolt rau de tot ca au ajuns uameni pe luna...mileniul 3...si eu stau fara curent...si nici nu e un produs pe care sa te duci sa il cumperi de la magazin...si am imprastiat spagi in stanga si in drapta ca sa binevoiasca electrica sa faca investitii in zona...

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralu0308

Neata,

vad ca se tot vb de diversificare. Va spun si eu cum am inceput.
Noi papam diversificat de la 4,5 luni deoarece ori a scazut lactatia, ori vrea el mai mult, dat luase intr-o luna 340 gr.

Asa ca am inceput incetisor sa se obisnuiasca stomacelu lui, astfel:
4 zile suc morcov progresiv pana la 40 ml,
4 zile suc mar tot progresiv,
4 zile suc mar cu morcov,
apoi trecut la solide:
4 zile mar ras progreziv din ce in ce mai mult,
4 zile mar cu morcov,
4 zile mar cu para,
4 zile mar cu zeama mandarina,
apoi le alternez, ca deja le cunoaste gustul si nu e alergic, si am bagat si mar copt.

ASA AM AJUNS SA INLOCUIESC MASA DE 10, iar ca sa fie consistenta si sa nu ii fie foame pana la pranz, pun si 2 lingurite de cereale de orez sau mai nou orez,porumb si gust de banane.

Abia dupa ce am inlocuit masa de dimineata am trecut la masa de pranz astfel:
3 zile zeama de morcov fiert,
3 zile zeama plus morcov pisat din ce in ce mai groasa zeama,
3 zile zeama morcov cu patrunjel,
3 zile zeama plus morcov si patrunjel pisat AICI AM AJUNS.

SI AM DE GAND SA LE INTRODUC GRADUAL SI LEGUMELE, nu ma graabesc ca are timp sa pape toata viata si nu vreau sa risc cu stomacelul.

Dupa ce suplinim si masa de pranz, trecem la cea de la ora 4.

Seara in laptic ii mai pun 2 linguri de cereale cu orez ca sa-l tina pe noapte satul.

Sa stiti ca schema am facut-o eu din cate am citit despre diversificare. Nu m-a incantat nici o schema predefinita gasita, asa ca am ales un mixaj cum m-a batut capu

PUP

Raluca mamica lui Alexandru 10.09.09

Poze cu noi



Neata!
ralu, te , ai spus f clar cum ai inceput, si pentru mine a mers la fix. Parca-s batuta in cap cu diversificarea asta. Zi-mi te rog, de ce ai ales sa amesteci marul cu diverse (para, etc), cand ai trecut la solide, fara sa vezi reactia la para, singura. Eu credeam ca orice aliment nou introdus trebuie dat 2-3 zile, pentru a vedea reactia, apoi amestecat.


Gianina, fericita de strengar Loris Stefan (02.10.2009)

Asa s-a nascut Loris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Neatza!

imbratisez si eu pe Techilutza si sper sa se rezolve cumva treaba cu generatorul acela..uff...nici nu mai stiu ce sa zic;

Bia ma bucur mult ca te-ai intors linistita si bucuroasa de la medic..mai da ce flacau "capos" avem

a aparut si Cristina si voi puneti imediat de-o sueta, iar eu trebuie sa ma bag la un pic de curatenie..

Lucia pupam pe crestet baietelul care sta asa frumos la baita

Sa creasca mare si frumos Tudor Mihai!!!

ma duc..ufff..

Mamica de minune scumpa Ana Elisa -16.octombrie.2009

Nasterea unei prichindute




Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu0308 spune:

Kemsy,

Marul era deja introdus de mult timp si nu avea nici un efect rau asupra lui Alex, deci il pot combina cu orice fruct nou introdus. Para e un fruct grelutz, e laxativ si nu merge dat decat in combinatie.

Am dat para simpla, i-a placut la nebunie ca nu dovedeam sa incarc lingurita, dar e grea la stomac si a vomitat tot (si stiam ca e grea, dar am incercat).

Iar portocala, mandarina o combin pentru ca e acida si o pun ca sa dea un alt gust. Am mai observat ca se si plictiseste sa pape multe dimineti la rand la fel, asa ca fac fel de fel de combinatii din fructele introduse. In fiecare dimineata altfel.

Sper ca am fost de ajutor,

Raluca mamica lui Alexandru 10.09.09

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luhtien spune:


toata lumea diversifica de zor
io nu prea....
si al meu pare sa fie cel mai amarastean dintre toti...
40 cm perimetru toracal. 42 cm perimetru cranian
6.840 kg si 68 cm...
pai al meu pare matz pe langa ai vostri

azi m-am hotarat sa ii dau niste banana, dupa ce acum 30 de minute mi-a pus creierul pe moatze urland la linguritza cu orez.
cred ca a ramas cu sechele de ieri de cand i-am dat morcovul, ca nu prea s-a aratat incantat.

offfff...

====================
Nimeni nu te-a intrebat daca vrei sa te nasti.
Despre plecarea ta, tot altii vor decide.
Insa timpul dintre este in mainile tale. Nu-l irosi!

Bogdan Teodor Constantin - comoara noastra

http://bisisica.blogspot.com/
Mai multe poze pe blog! Va astept cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulibu spune:

Citat:
citat din mesajul lui techila
neata,
tocmai vroiam sa cobor (dupa ce imi posta mesajul) sa te sun ca te stiam si pe tine singura si amarata...acum am ramas doar eu singura si amarata

a zis sotz ca incearca sa-si ia restul zilei liber ca sa vina sa repare ce o fi de reparat...

ma revolt rau de tot ca au ajuns uameni pe luna...mileniul 3...si eu stau fara curent...si nici nu e un produs pe care sa te duci sa il cumperi de la magazin...si am imprastiat spagi in stanga si in drapta ca sa binevoiasca electrica sa faca investitii in zona...

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia


Buna dimi! Techila, mama, imi pare rau ca treci prin asa ceva, dar sa stii ca e mai ieftin sa cumperi 5 generatoare pe an decat sa incerci sa ii faci p-aia de la elctrica sa iti bage curent. NU stiu daca iti mai aduci aminte dar noi ne construim casa la Crevedia la 15 km de Buc, pe un teren lab 250 m de drumul principal, si la 130 de ultimul stalp de curent(pe drumul de servitute), ne-a costat pana acum numai la firma agreata de electrica 200 de mil, si inca nu avem curent, dora sa puna stalpi sa traga un fir pana in fata casei, si o sa mai coste bransarea si nu stiu ce mama naibii inca 60 de mil, ce sa iti zic ca toata operatiunea a inceput anul trecut in iulie, si tot n-avem curent, avem de la vecini, dar ca tine cu masyura, sa nu moara de frig paznicul. Din acelasi motiv, stam si ne uitam la casa si o sa ne mutam la fini in Chiajna la Rosu, ca nu putem contiua lucrarile... Minunat nu? Si sa nu incep cu gazele, ;la care de altfel am renuntat ne facem fochisti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:


Dragele mele,
Buna dimineata cu ganduri bune si cu zambete.
Am intrat si eu pe forum azi ca tocmai ne-am intors de la medic si sunt bucuroasa. Mosorelul meu cel mic a fost vedeta ca l-a luat doamna doctor si l-a aratat la asistente cat e de frumos. (Si cioara de mine s-a umflat toata in pene. )
El e bine, sanatos (cu exceptia ochisorului pentru care inca mai asteptam o rezolvare), are 8,200 kg si 69 cm lungime si 43,5 cm perimetru cranian (asta am tinut-o minte special pentru Monica. Nu stiu daca te ajuta cu ceva comparatia. Doamna doctor a zis ca e buna proportia.) (Am corectat perimetrul la interventia Monicai. Tare sunt zapacita.

Incepem si noi sa diversificam de la 5 luni cu suculet. (De fapt, deja i-am dat de trei zile cate o lingurita de suc de morcovel doar ca sa incerc marea cu piciorul ca zgatia mea nu vrea nimic in afara de tzitzi. In lumea lui formula e caca si o vomita oricm i-as da-o. Apa, ceai nici nu poate fi vorba si alea sunt otravuri. Evident, sunt multumita ce e indragostit de tzitzi, problema e ca eu sunt epuizata si nu stiu cat mai fac fata la ritmul lui de supt non-stop (la 15 max 2 ore) fara nici o pauza majora. In ultima luna am inceput sa simt cum clachez fizic.

Citind mesajele voastre mi-a venit sa zambesc. Fiecare mama cu doaga ei. Eu as da orice sa doarma ca unii dintre puii vorstri, altele dintre voi ati da orice sa pape asa cum papa unii ca grasunelul meu.

Am facut si vaccinelul la care l-am tinut de manuta si el s-a uitat cu ochi curiosi la mine ca sa afle ce se intampla si nu a dat nici o lacrima. L-am pupat pentru asta dupa aia. Acum doarme si eu in loc sa fac curatenie stau pe net.

Va pup pe toate cu mult drag si in special pe Aida, de care mi-a fost dor. Voiam sa-ti spun ca nu conteaza cate kg mai ai de slabit ci felul in care te raportezi tu la ele. Nu esti cu 36 de kg mai grasa ci cu 12 mai slaba si in continua devenire. Stiu ca e tare greu sa te impaci cu propria imagine, atunci cand nu se potriveste cu telurile tale. (Si eu ma simt uneori taaare urata si grasa fiindca nu am reusit sa dau jos cee 5 kg cu care am ramas.) Dar daca te oglindesti in ochii puiutului tau nu vei vedea imaginea din oglinda care te indeamna la critica ci imaginea celei mai frumoase si mai scumpe mamici. Si, da fapt, tu ASTA esti!

_
Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralu0308

Kemsy,

Marul era deja introdus de mult timp si nu avea nici un efect rau asupra lui Alex, deci il pot combina cu orice fruct nou introdus. Para e un fruct grelutz, e laxativ si nu merge dat decat in combinatie.

Am dat para simpla, i-a placut la nebunie ca nu dovedeam sa incarc lingurita, dar e grea la stomac si a vomitat tot (si stiam ca e grea, dar am incercat).

Iar portocala, mandarina o combin pentru ca e acida si o pun ca sa dea un alt gust. Am mai observat ca se si plictiseste sa pape multe dimineti la rand la fel, asa ca fac fel de fel de combinatii din fructele introduse. In fiecare dimineata altfel.

Sper ca am fost de ajutor,

Raluca mamica lui Alexandru 10.09.09

Poze cu noi



Multumesc

Of, cate mai am de invatat

Gianina, fericita de strengar Loris Stefan (02.10.2009)

Asa s-a nascut Loris

Mergi la inceput