Miresele anului 2006 (108)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Giova

asa e...si mie imi pare rau ca nu-l tin acasa, sa simta si el ca e vacanta mare. dar nu reusesc sa ma descurc cu amandoi. Noroc cu concediile si deplasarile in Alba. atunci mai lipseste si el si in cel mai rau caz...cand e bolnavior.

Edi a venit la 37 sapt. Uite ca tu ai intrat in 38 deja. aveam DPN-ul pe 19 iulie.
In ultimul timp am vazut ca mai grabiti sunt baieteii decat fetitele...de aceea ma gandeam ca vine cu cateva zile mai repede.
Chiar sunt curioasa.
Oricum, ai nr. meu, te rog sa ne anunti, ca sa ne rugam si sa-ti facem galerie....hai ca mi-e dor de scos majoretele de la naftalina.



Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi


maine fac 38 sapt fix si intru in 39...sa vedem cat mai vrea el sa stea...ca eu sunt intr-un final foarte cuminte
te cred ca nu e usor sa stai cu amandoi acasa...dar esti o mami superrr
da am nr tau si normal ca va anunt cand plec la spital ... e foarte interesant ca nu imi e frica deloc dar am inceput sa am emotii, probabil fiindca nu stiu exact ce ma asteapta


Oana 37+ Matei Marius

AMR 15 zile

Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Oana stai linistita, sa nu te agiti prea tare cand va fii momentul. lasa-te pe mana personalului, efectul periduralei se va simti, iar momentul expulziei...trece....si cand il vezi pe bebe...uiti de tot.

Si eu la prima nastere am fost mai linistita, tot din cauza ca nu stiam ce ma asteapta. Cu Edi au fost mai multe:
1. s-a rupt apa mai repede.
2. dr. nu era in tzara.
3. bebe nu a venit pe 1 iulie si am inceput sa ma panichez si sa trec prin toate momentele unei nasteri normale, cu tot cu peridurala.
dar totul a trecut cand l-am vazut pe EL.

Momente dificile si dureroase au mai fost: din cauza hemoroizilor si cand mi-a venit colostrul...sani intariti si durerosi de-mi venea sa mor. atunci da...a fost horror...la amandoi, nu nasterea.
Dar au trecut si alea...ce nu facem noi si cum sa nu rezistam eroic pt. mica minune aparuta in viata noastra?

hai ca devin nostalgica...se apropie data de 2 iulie...si mie imi tot vine sa plang.



Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

La Multi Ani pentru Edi ...sa creasca mare si frumos si sa va aduca numai bucurii!


Oana 39+ Matei Marius

AMR 7 zile

Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Multumim frumos Oana de urari.
Vad ca i-ati mai pus un nume lui Matei, care numai nu se grabeste sa vina pe lume.
aici sunt niste poze cu baietii mei:
http://www.dropshots.com/ioanapurdea#date/2010-06-29/18:48:31
de aici in jos.
ne-am petrecut putin sambata, dar party-ul mare e sambata asta in 10 la cumnata la piscina. atunci vin si nashii, taie motul, punem tava, tundem baiatul ca moare de cald si-l gadila parul pe la urechiuse.
si o sapt. faina sa aveti.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Giova

Multumim frumos Oana de urari.
Vad ca i-ati mai pus un nume lui Matei, care numai nu se grabeste sa vina pe lume.


...prenumele nr.2 era de dinainte sa apara bebe , chestie de mandrie de tata

eu tocmai ce am venit de la control...col lung, inchis, lichid in cantitate normala, placenta gr.II, monitorizarea NST a fost OK, prezentatie craniana, placenta posterioara

...asa ca se pare ca Matei se lasa asteptat ...indiferent de ce se intampla vineri, la termen merg din nou pt NST si control

am intrebat cat ma lasa peste termen si mi-au spus ca o saptamana dupa care incep sa il grabeasca

Citat:


aici sunt niste poze cu baietii mei:
http://www.dropshots.com/ioanapurdea#date/2010-06-29/18:48:31
de aici in jos.
ne-am petrecut putin sambata, dar party-ul mare e sambata asta in 10 la cumnata la piscina. atunci vin si nashii, taie motul, punem tava, tundem baiatul ca moare de cald si-l gadila parul pe la urechiuse.
si o sapt. faina sa aveti.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi


ce baieti frumosi ai ...si ce faina e poza in care Edi are iarba in cap


Oana 39+ Matei Marius

AMR 4 zile

Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

se pare ca numai noi 2 am scris pe pag. asta.
asadar...MM sta la umbra, nu vrea afara. cam o sapt. se lasa peste termen, dar stai linistita ca va veni el. Daca nu ...inducere scrie pe tine. E naspa rau, dar slava domnului ca exista peridurala.



Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

da Gio numai noi am scris pagina asta ...fetele chiulesc

mi-ar parea prea rau sa ajung la inducere dupa ce toata sarcina a decurs atat de bine fara probleme...plus ca am inteles ca la inducere contractiile apar rapid, intens dureroase si frecvente

eu sper sa vina la termen totusi de ziua lui Marius sau daca nu accept si +-1 zi

stiu ca te-am mai intrebat dar stii tu cum e neuronul gravid ...baietii tai cum au venit? mai devreme?





Oana 39+ Matei Marius

AMR 2 zile

Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Oana tot 2 in 1 vad ca sunteti!
Mai ai 2 zile.
Marco a venit la 39 sapt. si o zi, deci la termen.
Edi a venit la 37 sapt. s-a rupt apa la 36 si 6 zile. Nu au aparut contractiile si mi-a facut inducere. Da asa e...contr. vin repede si cica sunt mult mai dureroase decat alea normale, neprovocate....dar cu epidurala nu am simtit mai nimic. asa ca stai linistita.
Mie mi-a montat epidurala si pe urma perfuzia cu oxitocina pt. inducere, asa ca am simtit doar la sf. cand mi-au oprit epidurala, ca sa pot simti contr. si sa imping.
si intr-adevar sunt dureroase ca naiba....nu am avut asa contr. la Marco....am crezut ca mor de durere, dar a trecut.
Nu stiu cum pot rezista altele sa nasca natural cu asa dureri.
daca ar avea dureri cuym am avut eu la Marco, ok....dar cum au fost astea provocate....horror.
Gata baggajul? gata epilatul? ati pregatit patutul? tot?
doamne ca pe mine ma apuca emotiile....ma gandesc prin ce treceti voi ca si parinti de prim copil.

fug la bagaje, azi plecam la Alba.
sambata il sarbatorim pe Edi, dar avem emotii cu vremea asta pacatoasa. numai party la piscina nu prea este.



Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

azi la 13:30 s-a rupt apa Oanei. la ora 17 avea dilatatie doar 2 cm si o perfuzie cu glucoza.
Cred ca bb Matei asteapta ziua de 9 ca sa vina pe lume.

GO MATEI
HAIDE OANA!!!!
Nastere usoara si un bb sanatos!


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Giova

azi la 13:30 s-a rupt apa Oanei. la ora 17 avea dilatatie doar 2 cm si o perfuzie cu glucoza.
Cred ca bb Matei asteapta ziua de 9 ca sa vina pe lume.


GO MATEI
HAIDE OANA!!!!
Nastere usoara si un bb sanatos!


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi


Ioana
Matei a venit pana la urma in 8.07.2010 ora 11:50, e un scump papacios...are si colici dar tot ce conteaza e ca suntem foarte bine amandoi ...la maternitate e bine dar luni plecam acasa.

Edit: membranele erau rupte de la 5 dimineata...


Oana 39+ Matei Marius

AMR 1 zi

Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput