Citim impreuna "Soroc de viata si soroc de moarte"

Citim impreuna "Soroc de viata si soroc de moarte" | Autor: lilanda

Link direct la acest mesaj

Lectura placuta .

Cartea o gasiti si www.scribd.com/doc/8027539/Soroc-de-viata-soroc-de-moarte" target="_blank">aici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Uhaaa, ce 'abrupt' incepe cu descrierea mortii si a cadavrelor.



Bazar pentru Robi


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:


Eu zic ca incepe bine. Cadvrele sunt constanta razboaielor.
Ce m-a socat pe mine este descrierea atat de fidela a situatiei mortii in Africa incat simtem gustul acela dulceag.
In orice caz, spor la citit tuturor.


Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Eu cu riscul de a-mi lua rosii in cap recunosc ca nu ma omor dupa Remarque. I-am citit vreo cateva carti si am senzatia ca daca ai citit una, le-ai citit pe toate. Ma seaca stilul lui economicos ...scrie cu subiect, predicat si complement...si vesnic aceeasi tema, razboiul, refugiati, instrainare, moarte, mereu tratate la fel, acelasi fir, care parca se deznoada de la acelasi ghem. Nu ca as avea ceva impotriva temei, dar mi se pare ca nu evolueaza deloc de la o carte la alta, ca scriitura lui nu face nici un progres. Eu l-am trecut la sectiunea scriitori usor de citit.
Na, acum sper sa nu va suparati pe mine, o sa va citesc postarile sa vad cum vi se pare cartea.
Eu l-am citit in germana, nu e challenging deloc ca si limba, Lilanda parca tu mai citeai in germana, nu? Ai putea sa-l incerci in original, e foarte usor de citit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Dragutele (si dragutii, pardon), ma chinui de ceva vreme sa intru si eu clubul vostru si nu reusesc deloc, alegeti ba subiect predicat (lol) plus fluide biologice peri si post-mortem, ba Drumul (am avut Drumul de la bibli, o sa-l dau ndarat necitit fara nici un fel de mustrari). O carte mai optimista si sculatica asa sa ma vindece de baby blues nu s-ar putea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Iarina, postul tau m-a facut sa rememorez ce am citit de Remarque pana acum- la 12-13 ani "Trei camarazi", placut mult, pus pe lista de recitit. Acum 2-3 ani, "Arcul de triumf", placut de asemenea mult. Anul trecut- Obeliscul negru, despre care cu jena zic, ca a fost laudata aici, ca nu mi-a placut si am abandonat-o la jumatate, am tot asteptat sa imi transmita ceva, sa imi faca o minima placere sa pun mana pe carte, dar nimic, pt mine a fost terna, terna.
Am zis ca nu citesc "Pe frontul de vest nimic nou" pt ca nu imi plac cartile de razboi, dar "Soroc de viata si soroc de moarte" e exact o carte de razboi, cruda si in acelasi timp umana, iar dupa 50 de pagini pot sa spun doar ca imi place! Mult!
Rasfoind-o, am vazut ca apare si un personaj Elisabeth, poate vom avea parte si de o poveste de iubire... :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Mah, eu eram aia careia ii placea Obeliscul, dar pentru ca apreciez orice nota de umor a unui autor, mai laxa, mai stridenta, pana la sarcasm. Singura ce nu s-a inscris pe aceeasi linie a fost Arcul de Triumf, unde firul narativ era mult prea incarcat de tristete pt a permite rasul.
Remarque e pentru mine ca un cunoscut. Stiu pe ce linie merg romanele lui. Nu vad de ce am avea alte asteptari de la el, nu e nici geniu, nici cel mai prost scriitor. Insa, are o forta numai a lui...de aceea recitesc cu placere orice roman care-i poarta semnatura.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Ei dar ce vad eu aici? A iesit Sorocul....
Intr-adevar Remarque este usor de citit dar nu vad in asta vreun defect. Adica de ce sa citesc despre dragoste si razboi (teme absolut importante in literatura, primordiale as putea spune)storcandu-mi creierii cand o pot face intr-un mod facil si placut la urma urmei. Pentru ca nu pot nega ca am ras in hohote dar am si plans citindu-l pe Remarque (la "Obelisc" si la "Nimic nou..." s-a plans).
La fel de adevarat este si ca l-am citit acum mai bine de 15 ani (chiar sunt curioasa cum voi privi acum romanul lui) si ca incurc(am) actiunile intre ele...ultimul roman a fost "Arcul de triumf" si am avut senzatia ca a luat din fiecare roman al lui cate ceva si a mai scos unul nou.
Topul ar fi asa:
1.Obeliscul negru
2. Nimic nou pe frontul de vest
3.Soroc de viata si soroc de moarte
4.Trei camarazi
..si Arcul de triumf nu se afla ca nu mi-a placut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Eu nici nu l-am citit acum, pentru ca il stiu foarte bine, inchid ochii si rememorez unele dintre dialogurile lui Graeber cu Elisabeth despre dragoste, pace, viata linistita...unul dintre cele mai frumoase momente ale lor intr-o curte a unui minirestaurant cand amandoi ar fi dat orice sa poata regasi atmosfera trecutului.
Momentul hazliu al unui camarad care-si inseala nevasta cu carciumarita pentru ca e grasa si socul lui cand o gaseste pe legitima de pe care curg toate din cauza foamei..
Steinbrenner si nazista de gazda a Elisabethei din care au disparut ca fumul orice ramasite de umanitate...
Somnul in cimitir si rochia aurie, constrastele care dor, vesnica paralela moarte-viata, sa te lupti pentru o bucatica mica de fericire, numai a ta, cand stii ca te intorci pe front. Si moartea stupida, cruda, fara sens, dupa un act de gratiere, caracterizeaza perfect razboiul.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

N-a terminat-o nimeni?? Sau aveti acelasi sentiment ca si mine ca nu prea aveti ce scrie?? :)

Io am recitit-o in weekend si l-am regasit pe Remarque, scriitorul care stie foarte bine sa echilibreze realismul cu emotia. Cartile lui, desi plasate in vremuri terifinate, nu au nicio urma de patetism. E placut sa-l citesti; totusi, de data asta l-am perceput, hmmmm, cum sa ma explic, mult prea corect din punct de vedere politic. Gresesc, stiu, insa tema asta a vinei colective, a umanitatii din spatele bestialitatii a fost reluata si reluata si iar reluata in forme diferite, aproape epuizata. In plus, parca mi-a placut mai mult abordarea ei in "Lectia de germana" a lui Siegfried Lenz.

Cred insa ca la Remarque va ramine intotdeauna valoros felul in care da viata personajelor sale. Acestea sint conduse de un soi de fatalism nereligios care se suprapune ratiunii. Cind ratiunea dispare din jurul lor, personajele se izoleaza in ele insele, se lasa conduse de bun simt si nu opun nicio rezistenta mediului. Nici macar mortii :(( O fi asta o trasatura colectiva??

Ahhh, si mi-am amintiti cit de zdravan sea bea in romanele lui Remarque! Bautura - ca mijloc de sedare a constiintei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Da, bautura. Cum spunea medicul in Arcul de triumf: "o sa vrei sa controlezi cat beau si apoi sa ma controlezi pe mine!" (ceva de genul)
Dar nu orice fel de bautura, ci fina...avea gusturi d-l Remarque.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput