Viitoare mamici de septembrie - octombrie 2010 (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:


Salutare, viitoare mamicute!
Citesc ce scrieti inca de la primul capitol, dar cum timpul mi-e destul de limitat, n-am apucat sa scriu inca.
Am o fetita de 5 ani si 3 luni si un bebe la purtator de 11 saptamani si ceva - zic eu - 12 si ceva - zice dr. S-o vedea la nastere cine are dreptate. Medicul se orienteaza dupa masuratorile date de ecograf...o fi bebele meu mai nazdravan, na!
Va dau si datele mele:
UM: 25.11.2009
DPN: 01.09.2010
Dr. spune ca data nasterii dupa ecograf ar fi 24 august. Ma gandesc chiar c-as putea pune un pariu cu medicul...
Acum doua saptamani am avut o usoara scurgere maronie si am mers urgent la medic, asa ca mi-a descoperit o usoara desprindere a placentei - rezultat: tratament cu no-spa si arefam si concediu medical cu repaos la pat. De azi am inceput serviciu, insa, pentru ca n-am mai avut absolut nimic in ultima saptamana, nici scurgeri, nici dureri, nimic, deci consider eu ca e ok. Saptamana viitoare o sa merg si la control. Greturi, ameteli...n-am deloc, n-am avut nici la prima sarcina - la prima nu am avut chiar nimic, defel si am nascut si relativ usor, zic eu. Ma astept ca a doua oara sa fie si mai simplu.
Vorbiti de pofteeeee???? Eu le am pe toate posibile, mananc orice/oricat... mi-e pofta de tot ce aud, imi imaginez, vad...sunt de belea, nu alta.
Gata, ca m-am intins cam mult pentru prima postare!
Va pup si va doresc sarcini cat mai usoare!

Lora, mami de Iustina

Bazar pentru Robi

Ajutati-o pe Alina!

Teledon pentru Dan
www.inimacopiilor.ro
Bazar pentru Sebi

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

lora, si eu am baietelul tot de 5 ani si 3 luni si sunt tot in 12 s.s-ar putea sa fii prima ca mie dupa UM imi iese 22 aug, dar la eco mi-a zis 27.asa ca sarcina usoara, fara greturi.eu acum am mancat si ma uit la burta si sa mor daca nu arata de 5 luni.

adriana&razvan-mihai 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Aniast, multumesc.

Nastasie, dr mi-a spus sa ma duc vineri la el la spital cu rezultatul si o sa-mi faca si ecografie. Am sa mai fac un Bhcg luni sa vad si la diferenta de 3 zile cum evolueaza. Oricum sunt optimista

Lora, bine ai venit! Iti urez sarcina usoara, fara greturi iar in final cu un bebe sanatos si mancacios!

Mada 6+ si mami fericita de Cristian - 29.12.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clabuc spune:

Am ajuns si eu acasa, ca am fost si pe la mama s-o iau pe Clarinda. Am fost la doctorul meu, cu care am nascut-o pe Clarinda si l-a vazut pe bebe (micut, dar e), iar despre rana de pe col el a numit-o "bubita". Mi-a aratat si mie pe echograf sacul si embrionul mititel. Mi-a dat sa iau Elevit si utrogestan (2 pe zi) si sa ne vedem peste o luna. Este un doctor extraordinar.

Dorina, imi pare rau de ceea ce s-a intamplat. Ai incredere in Doamne-Doamne ca totul va fi bine cat de curand cu urmatoarea sarcina.

LUANASHANA, te inteleg cat esti de dezamagita ca nu l-ai gasit pe doctor si trebuie sa astepti pana luni, dar gandeste-te ca atunci il vei vedea si mai bine pe bebe. Uite cum a fost la mine: miercuri nu se vedea deloc si azi, dupa 2 zile, se vedea.

Acum pot sa-mi trec si eu la semnatura.

Daca vreti, puteti scrie si pe listuta doctorul meu Gabriel Lamnete - Maternitatea Polizu

LALY, CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUME CU MARIA CLARINDA (18 MARTIE 2008)


http://picasaweb.google.com/laura.holznagel/Clarinda#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clabuc spune:

Gata, am rezolvat si semnatura. Ce frumos arata!

LALY, CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUME CU MARIA CLARINDA (18 MARTIE 2008) SI 6+


http://picasaweb.google.com/laura.holznagel/Clarinda#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaelena spune:

Buna feteleor!
Dorinuta - imi pare tare rau pt tine, mi s-a rupt sufletul cind am citit. Poate nu e ceea ce crezi, mergi la doctor si poate ne aduci vesti bune.
Marcella - imi pare enorm de rau pt ceea ce ai patit, te inteleg cit de greu iti este si eu am trecut prin asta, dar tot rog mult de tot sa nu iti pierzi speranta si sa crezi ca in viitorul apropiat Dumnezeu iti va da copilul mult visat.
Didadi - bine ai venit! ce se intimpla de ai asemenea ginduri? in loc sa fii cea mai fericita din lume ca ai un mic sufletel acolo in tine tu te gindesti la prostioare. Te rog frumos sa alungi aceste ginduri si sa te mobilizezi si te concentrezi la tot ceea ce este mai frumos. Nu ii face bine bebelusului sa fii pesimista!
Luminita - bine ai venit! Sarcina usoara!
Crina - felicitari pt ecografie imi si imaginez ce veselie a fost la voi acasa. Cit despre greata incearca cu covrigi, la mine doar asta merge in rest nimic nu pot sa ating. Eram o mancacioasa fara pereche si acum numai gindul la ceva de mancare ma omoara. Apa cu putina lamaie cum am fost sfatuita si covrigi. Dar o sa treaca!
Anaist - la mine data nasterii 05.06.1981! - nu te impacienta pt listuta arata f bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Dorinuta si Marcella, ma rog la Dumnezeu sa va dea liniste sufleteasca si puterea de a spera. Cuvintele sunt de prisos. Aceste momente de tristete maxima sunt cumplite. Nu lasati pe nimeni(familie, prieteni, colegi)sa minimalizeze importanta suferintei voastre. Numai cine a trecut prin asa ceva va poate intelege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Viss,

Te admir cat de echilibrata pshihic esti. Ma incurajeaza enorm atitudinea ta. Se vede ca esti medic...:) O sa fie bine. Si...se pare ca doctorul tau e super bun. Si mie mi-au spus medicii de aici ca sangerarile si crampele sunt f. comune in primul trimestru si nu inseamna neaparat avort.

Totul este in mana lui Dumnezeu.
Azi mi-a fost pofta de salam de vita, care seamana la gust cu salamul de vara de pe vremuri..:) Stiu ca nu e recomandat, asa ca am avut rabdare pana am ajuns acasa, si l-am fript pe gratar, sa moara toti microbii...Apoi l-am mancat pe un corn cald...
Azi noapte am avut pofta de murat apoi sarat. M-am repezit la frigider si am mancat masline verzi si apoi castraveti murati de la supermarket, care nu au nimic in comun cu cei preparati acasa la mama...imi venea sa beau si otetul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUANASHANA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Clabuc

Am ajuns si eu acasa, ca am fost si pe la mama s-o iau pe Clarinda. Am fost la doctorul meu, cu care am nascut-o pe Clarinda si l-a vazut pe bebe (micut, dar e), iar despre rana de pe col el a numit-o "bubita". Mi-a aratat si mie pe echograf sacul si embrionul mititel. Mi-a dat sa iau Elevit si utrogestan (2 pe zi) si sa ne vedem peste o luna. Este un doctor extraordinar.

Dorina, imi pare rau de ceea ce s-a intamplat. Ai incredere in Doamne-Doamne ca totul va fi bine cat de curand cu urmatoarea sarcina.

LUANASHANA, te inteleg cat esti de dezamagita ca nu l-ai gasit pe doctor si trebuie sa astepti pana luni, dar gandeste-te ca atunci il vei vedea si mai bine pe bebe. Uite cum a fost la mine: miercuri nu se vedea deloc si azi, dupa 2 zile, se vedea.

Acum pot sa-mi trec si eu la semnatura.

Daca vreti, puteti scrie si pe listuta doctorul meu Gabriel Lamnete - Maternitatea Polizu

LALY, CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUME CU MARIA CLARINDA (18 MARTIE 2008)


http://picasaweb.google.com/laura.holznagel/Clarinda#




Luni doar iau analiza BHcg si interpretez rezultatul de la eco, eco il am programat pentru vineri.Tu cate zile de la conceptie aveai cand ti-ai facut primul eco, si nu se vedea atunci chiar nimic, adica era gol, sau se vedea macar o umbra...? Oare sa mai am vre-o speranta? A inceut sa ma doara si burtica, am crampe ca la menstruatie.

Felicitari pentru vestile bune, si crestere sanatoasa a bebeului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Buna seara, doamnelor!

Va citesc de pe la capitolul 2 dar pana acum nu am avut puterea sa scriu. Sunt insarcinata - maine se fac 6 saptamani dar nu am avut curajul sa ma inscriu in lista pentru ca am avut in trecut doua sarcini oprite din evolutie care nu ma lasa sa fiu prea optimista.
Maine dimineata sunt programata la ecografie si mi se pare ca timpul s-a oprit in loc, nu mai am rabdare si totusi nici curaj sa infrunt ziua de maine. Dar sa nu dramatizez de la inceput, voi merge maine cu capul sus si cu credinta ca Dumnezeu stie ce e mai bine pentru mine. Adevarul e ca pana azi eram cat se poate de echilibrata, dar m-am trezit de dimineata si am descoperit ca nu mai am nici un fel de simptom, aproape ca am facut un atac de panica. Acum vad ca au cam revenit simptomele.

Marcella, Dorinuta... multa putere. Asa cum zice si Arthurana, nu lasati pe nimeni sa minimalizeze suferinta si n-o faceti nici voi. Trebuie sa traim fiecare sentiment la vremea lui pentru a-l putea depasi si pentru a putea creste. O imbratisare pentru voi!


Felicitari pentru fetele care si-au vazut puiutii.
Va doresc tuturor multa santate, sarcini cat mai usoare si copii sanatosi si buni!



Donna

Mergi la inceput