Nasici 2010

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Buna nasici,
Gata, a trecut N-am dat foc nimanui...am avut eu frica asta sa nu aprind ceva cu lumanarile in biserica...cum te pune preotul pune cununa-ia cununa, bea vin, danseaza in jurul mesei...hai pune inelul...schimba ineluldar a trecut.
Lume multa, caldura mare, alergatura dupa mireasa, lumanarile 7000kg nu stiu unde le-a comandat mama. N-am primit nici buchet de nasa, nici verighete n-am cumparat, in schimb obicei local de care n-am stiut mama a cumparat toata costumatia mirelui. Mirii niste draguti, au fost foarte cum se cade, frumosi, tineri si plini de viata. Mancarea buna, tortul nasei yummy...al miresei superb... Bebila a fost ff rau, i-a trebuit numai la noi si plangea la oricine. Au facut mii de poze, o sa ni le puna pe Cd si vi le dau cand le-om avea.
Ca info pentru nasici noi am dat 1500$ si daruri cam de inca 1000, plus ca am dat o masa la toti lautarii de la supa la prajituri. Am platit noi biserica si obicei local mama a cumparat costumul de mire ca asa a vrut ea, e un obicei care nu e neaparat nevoie sa fie respectat. In rest nu am contribuie cu nimic.
Va dorim nunti frumoase, fini frumosi si fericiti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Felicitari! Sa va traiasca finii si sa aveti o relatie frumoasa in continuare.
Te asteptam cu poze.

Asta chiar ca este un obicei nou de care nu am mai auzit - mama nasei sa cumpere costumul ginerelui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

nasicilor!
ma mai tineti minte?
Felicitari celor ce au mai nasit intre timp, sa va traiasca finii!

Noi bine, relatia cu finii nostri e cam rece, nu e cum vroiam, e cum ma asteptam....cine stie daca vom ajunge la o relatie normala, asa cum ar trebui, sa comunicam mai mult, sa ni se ceara sfaturi, sa ajutam la nevoie,.

Noi mai avem 2 perechi de fini: o prietena de-a mea si verisoara mea, si altfel e relatia cu ei, pacat insa ca ei sunt departe.

La noi in Ardeal:
- verighetele le cumpara mirii
- buchetulele nasei si a miresei le plateste mirele
- hainele mirilor sunt cumparate de ei.

Nashii platesc:
- lumanarile,
- la biserica se mai da ceva in plus, caci taxa o platesc mirii.
- furatul miresei daca e inainte de ora 24, plateste nashul.
- furatul pantofului...tot nashul.
cam astea sunt obiceiurile la noi, putine...nu ajungi la nebuni cu atatea taxe. si e mai bine.

Gabitza ati avut o nunta fitzoasa? of draga de tine...lasa ca ati scapat.
Nu am vazut pozele cu tine nashica.
Iasmin si noi tot 200 am dat la preot. Nu zic ca nashul celalat de la Bucuresti, a vrut sa dea 600. Al meu sot nu a fost de acord...cum a zis si el...mai bine dam banii astia finilor....oricum la noi in Alba nu sunt chiar asa taxele, ca pe la capitala.
Ti-a cumparat mirele rochia? asta da afacere....
Noi nici macar un cadou nu am primit de la fini. stiu ca nu se prea preactica in Ardeal, dar la ceilalti fini am primit. Nu ca as fi stat eu in cadoul lor....dar oricum...nu a mers cum trebuie nimic de la inceput.
si ai dreptate, e groaznic in biserica sa mai ti si lumanarea si buchetul. eu am abandonat buchetul pe o bancuta.
laura la fel am dat si noi la biserica...se vede ca au fost locatiile aproape si aceleasi obiceiuri.

In ziua de azi si la cum merge treaba, nu cred ca iti poate impune niciun mire sa arunci cu banii...atunci cine naiba ar mai cununa? caci oricum iesi mult cu un asemenea eveniment.
Ar trebui sa fie si mirii mai ponderati, daca vor fitze sa si le plateasca, nu sa astepte sa participe si nashii.
Eu am vrut fitze la nunta mea, ok...mi le-am platit, nu am cerut nashilor, parintilor nimic.

promit sa mai revin....mai ales daca mai pune Gabitza inca odata linkul cu poze.
si un weekend frumos sa aveti.



Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Promit sa pun zilele astea un link cu pozele profi ...ca alea erau facute de un amator si nu ma avantajau .
Si relatia noastra cu finii cam lasa de dorit, nici nu ma asteptam sa se schimbe ceva dupa nunta ca oricum e cumnatamiu dar m-am suparat ca au venit din concediu, luna de miere si nu mi-au adus si mie nici macar un magnet de frigider, ca stiau doar ca le colectionez si am din toate colturile lumii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

am venit din concediu si ma pregatesc de nasie...sambata botez si pe 25 nunta...deci urati-mi succes

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

bulinutza, mult succes, rabdare si nu uitati sa va si distrati! Sa va triasca finii toti!



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005

Promit sa pun zilele astea un link cu pozele profi ...ca alea erau facute de un amator si nu ma avantajau .
Si relatia noastra cu finii cam lasa de dorit, nici nu ma asteptam sa se schimbe ceva dupa nunta ca oricum e cumnatamiu dar m-am suparat ca au venit din concediu, luna de miere si nu mi-au adus si mie nici macar un magnet de frigider, ca stiau doar ca le colectionez si am din toate colturile lumii.




heeehei eu am trei fini, pe primul l-am cununat ca am zis sa-mi intorc cununia,doi ani sau chinuit sa gaseasca nasi,nu intelegeam de ce? dar, am inteles, nu l-am mai vazut de atunci. Cei de-al doilea prieten de-al sotului, din tineretea lui zbuciumata, relatia dupa nunta, niciun telefon, cel de-al treilea ma acuzat ca am facut avere pe seama lui(client de-al sotului ). Nu am avut pretentii la cadouri sau alte bazdagani dar, spun asa: Sa dea DD sa se inteleaga si sa se iubeasca si sa nu ma sune pe mine, eu sunt mai multumita ca se inteleg, decat sa-i vad ca umbla prin tribunal.

Asa ca mai bine ma duc in concediu in Maldive decat sa mai cunun.


Timpul vindeca ranile, acorda-ti timp.

Mutatia C677T-heterozigot, Mutatia A1298C-heterozigot, gena PAI1-4G/5G-homozigota. O sarcina oprita din evolutie la sapte saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

Laura multumesc frumos! sper sa fie frumos...eu botezul abia il astept la nunta am niste emotii si temeri!

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalin spune:

Voi fi nasa la sf lui septembrie, dar atunci cand am acceptat sa cununam, finutii erau fara pretentii, avand in vedere ca eram a nu stiu cata pereche care ii rugase sa ii cunune...ni s-a facut mila de ei si am spus sa facem un bine, cu eforturi enorme.Avem un bebe micut si nu putem respecta toate obiceiurile...era initial vorba sa mergem la casa mirelui, sa ii gatim pe amandoi, fara a mai veni ei la nasi, din cauza bebelui..dar acu s-au schibat finutii, fiecare vrea la casa lui...adica in localitati diferite..zeci de kilometri batuti degeaba.Am fi mers cu drag, dar e bebe prea mic, e dependent de mine..are abia trei luni.Cand le-am spus ca nu putem merge, mi-au raspuns cu nerusinare ca daca noi nu mergem, ei tot merg, singuri, adik finul sa i-a mireasa de acasa.Nu le pasa ca nu mergem, ei nu renunta la planuri.Nici nu stiu ce e de facut...noi nu avem nici o pretentie, dovada ca nici cand ne-au cerut de nasi nu mi-au adus macar un buchet de flori, iar sticla de bautura au scos-o din geanta abia cand am acceptat.Nu suntem pretetiosi, dar ne deranjeaza..au ajuns sa ne judece...bat apropouri cam cat ar trebui sa dam pe masa,cam cat castigam...ca avem casa, masina..dar uita si cate rate avem(abia ne descurcam sa nu ramanem in urma cu ratele) si ca tre sa imi fac un C.A.R. sa ii cunun..asta cu o suma simbolica pe masa..Nu stiu ce sa fac..nu vreau sa imi para rau, dar nici sa fiu luata de proasta...Voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Alinaalin cam nasoala situatia....cu asa fini, mai bine tai raul de la radacina. daca nu va inteleg si nu tin cont cat de cat de pareea voastra, ba mai bat si apropouri la suma de bani....mai bine o lasati balta. e cam dificil acum, cu cateva zile inainte d enunta, cu invitatii facute si tot tacamul.
cel mai bine ar fi sa aveti o discutie face-to-face si sa va spuneti fiecare parerea.
Denisa mama ta ce specimene de fini aveti...cu niciunul nu ati avut noroc. Pai asa, mai bine in Maldive, te cred si eu.
Bulinutza cum a fost la botez? vrem detalii si poze.
Se apropie si nunta, vreme frumoasa sa aveti si o nunta ca-n povesti sa aiba finii.



Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput