Nasici 2010

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


La noi in Ardeal la furatul miresei se plateste asa:
daca se fuara pana in ora 24 plateste nashul, daca e dupa ora 24 plateste mirele.
Cum mireasa s-a furat inainte de ora 24 a platit nashul...consumatia celor care au furat-io dintr-iun club si a dansat pe meneito cu mire cu tot.

La biserica a dat 2 mil. taxa neoficiala.la noi nu e asa de sciump ca la bucuresti.
la un botez se da 1 mil.
sunt taxe acceptabile, totusi.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

fetelor, ne dati si noua un vot?
http://romtelecom.desprecopii.com/index.php/item/index/49
sub poza e o manutza, dati click pe ea.
va multumim


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Dat vot.


BAFTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

multumim frumos.
weekend fain sa aveti.


Gio de Edi (02.07.2009) si Marco(06.01.2006)
www.dropshots.com/ioana_purdea#date/2010-01-07/14:30:34" target="_blank">2 prichindei, www.dropshots.com/purdeaioana" target="_blank">Paris
mamica de 2 smecherasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Gabitza esti in luna de miere cu finii? Nu ne spui cum a fost la nunta? Ceva poze, impresii?



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Buna ziua nasici!

Intru si eu sa va mai intreb cam cat merge darea anul acesta pentru o nunta mica (sa zicem 20 de cupluri) din partea nasilor. Noi am fost intrebati din pripa (cam inceputul lui august) pentur luna octombrie.
N-as zice nu, dar intre timp -in septembrie incepe copilu' scoala plus muraturile ca deh.... in toamna punem de toate.

Stiu ca trebuie platit la preot, lumanarile, voalul si coronita miresei, la dezgatit iarasi pune nasa bani in sanii miresei (ca si la gatit am inteles?), ar mai fi si jucatul gainii si cam atat, nu?

Bine, trebuie si un cadou si darul (de bani). Acuma ma gandesc- spun tinerii ca nu au gasit nasi, ca e criza si toti fug de nasit anul asta- ma gandesc deci ca nu o sa ne ajunga nu stiu cat. Desi sunt persoane care ne-au speriat - ba ca fara 50 de milioane sa nu ne gandim sa cununam, ba ca merge darul pe masa cam 5000-7000 ron... Eu sa lesin, parca nu-mi vine a crede. Si vorba ceea, nu e Bucuresti...

Vad ca mai sunt nasici care au dat 2000 si a fost ok. Voi ce ziceti, 2000 e bine?

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Buna ziua nasici!

Intru si eu sa va mai intreb cam cat merge darea anul acesta pentru o nunta mica (sa zicem 20 de cupluri) din partea nasilor. Noi am fost intrebati din pripa (cam inceputul lui august) pentur luna octombrie.
N-as zice nu, dar intre timp -in septembrie incepe copilu' scoala plus muraturile ca deh.... in toamna punem de toate.

Stiu ca trebuie platit la preot, lumanarile, voalul si coronita miresei, la dezgatit iarasi pune nasa bani in sanii miresei (ca si la gatit am inteles?), ar mai fi si jucatul gainii si cam atat, nu?

Bine, trebuie si un cadou si darul (de bani). Acuma ma gandesc- spun tinerii ca nu au gasit nasi, ca e criza si toti fug de nasit anul asta- ma gandesc deci ca nu o sa ne ajunga nu stiu cat. Desi sunt persoane care ne-au speriat - ba ca fara 50 de milioane sa nu ne gandim sa cununam, ba ca merge darul pe masa cam 5000-7000 ron... Eu sa lesin, parca nu-mi vine a crede. Si vorba ceea, nu e Bucuresti...

Vad ca mai sunt nasici care au dat 2000 si a fost ok. Voi ce ziceti, 2000 e bine?

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


Iasmin, depinde foarte tare de calitatea celor cununati. Daca fac nunta pentru colecta publica si pentru epatat, atunci e cam greu sa scapi ieftin (dar eu una nu m-as baga la cineva care ma alege ca nas doar ca sa scoata ceva bani). Noi am cununat si am platit luminarile, buchetele de flori, biserica si un cadou mirilor. Ce-i drept nu stiu de jucat gaina si dat voalul jos ca nu am facut-o, iar pe unde am vazut asta nu am vazut si bani bagati in sin :) Oricum, chiar cu toate astea platite, daca vrei sa-ti achiti macar tacimul la restaurant si toate cele de mai sus, fara 2500 de lei eu nu cred ca ai cum sa scapi decit daca de comun acord cu mirii limitati cheltuielile. Adica luminarile pot fi simple si mici si decorate cu citeva floricele, nu coroane :), la biserica sa nu slujeasca sase preoti (cu pretul pe masura)...Daca iti sint dragi si crezi ca o sa pastrati legatura, poti discuta cu ei, daca nu, mai bine nu te lega la cap!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Iasmin, noi am cununat in mai si am dat un cadou finilor(ceva cam la 200-250ron)+platit preotul(100 ron)+500€ pusi in plic. Unde a fost nunta nu au multe obiceiuri si mare parte din indatoriri privind cheltuielile(buchet, voal, cuafor etc) revine mirelui, nu nasilor. Ar fi trebuit sa platim si lumarile, dar s-au ocupat mirii si de asta si nu au vrut sa le dam bani dupa aia, desi am insitat.



Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Natasa, eu ziceam de 2000 ca dar pe masa (fara lumanari si restul)

Multumesc mult de raspuns, Laura exact asa vedem si noi problema.
Slava lui Dumnezeu ca se pare ca momentam suntem pe aceeasi lungime de unda cu mirii. De-ar fi asa totdeauna, bine ar mai fi!!!

Multumesc de raspuns, inca o data!

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput