Mostenirea mesianica (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah


Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.




Poti explica, te rog?


Da. Violenta este condamnabila in toate situatiile mai putin in aceasta situatie. Mai rau decat ce fac oamenii rai , e ce nu fac oamenii buni. Dictaturile de orice fel se bazeaza pe lasitate care le permit ascensiunea si le amplifica puterea. Cand un grup de oameni lasa deoparte lasitatea si recurg la violenta...nici o dictatura, militara, comunista, declarativa nu are nici o sansa de supravietuire.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah


Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.




Poti explica, te rog?


Da. Violenta este condamnabila in toate situatiile mai putin in aceasta situatie. Mai rau decat ce fac oamenii rai , e ce nu fac oamenii buni. Dictaturile de orice fel se bazeaza pe lasitate care le permit ascensiunea si le amplifica puterea. Cand un grup de oameni lasa deoparte lasitatea si recurg la violenta...nici o dictatura, militara, comunista, declarativa nu are nici o sansa de supravietuire.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.



Iarta-ma, dar vecina canta la pian si chiar am o problema acum cu concentrarea . Poti explica la subiect, nu asa, in teorie generala?Prin puterea exemplului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Nu sunt impotriva acceptarii Holocaustului.


AkaManah, eu nu inteleg propozitia de mai sus.

Mai clar, te rog: admiti realitatea Holocaustului?

Nici eu, intocmai ca LadyJ, nu pricep ce te deranjeaza.

P.S. Poate gasesti putin timp, mai pe seara, mai maine, mai candva, sa-mi raspunzi la intrebarile pe care le-am postat de doua ori. Sunt foarte interesata de raspunsuri si ti-as fi recunoscatoare. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
eu tot astept o explicatie decenta si onorabila de ce nu v-ati ofuscat cand, negru pe alb, si extrem de clar, crestinii au fost numiti in masa anti-semiti. subcrieti la asta, de aici tacerea? beren, ai afirmat acelasi lucru, iar de la tine chiar am pretentii de niste argumente.


Conchita, nu evit intrebarea iar tu cunosti opinia mea vizavi de crestinism si anti-semitism, de la alte discutii la care am participat amandoi. La subiectul prezent erau alte intrebari (de natura mai generala, in opinia mea) care trebuiau adresate mai intai. Altfel, cred ca AkaManah are o lista foarte lunga de chestiuni despre care a fost solicitat sa-si dezvolte opiniile: vezi penultimul mesaj adresat lui de catre Mihaelka, de exemplu.

In timp (daca va fi posibil) vom adresa si aspecte particulare precum implicatia (voita sau nu) a "crestinismului" (un misnomer aici, daca nu este specificata epoca in discutie) ca mijlocitor de anti-semitism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Conchita, eu astept sa iti sustii cu argumente opinia conform careia comunismul a fost adus in Romania de evrei si maghiari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah


Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.




Poti explica, te rog?


Da. Violenta este condamnabila in toate situatiile mai putin in aceasta situatie. Mai rau decat ce fac oamenii rai , e ce nu fac oamenii buni. Dictaturile de orice fel se bazeaza pe lasitate care le permit ascensiunea si le amplifica puterea. Cand un grup de oameni lasa deoparte lasitatea si recurg la violenta...nici o dictatura, militara, comunista, declarativa nu are nici o sansa de supravietuire.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.



Iarta-ma, dar vecina canta la pian si chiar am o problema acum cu concentrarea . Poti explica la subiect, nu asa, in teorie generala?Prin puterea exemplului.


Renunta la lasitate, ia un patent, du-te la vecina, taie-i corzile si ai scapat.

Dincolo de gluma, sunt sute de exemple. Hai sa luam cazul nostru. Ceausescu, avea in spate armata, securitate, garzi nationale in `89 dar, un grup de oameni mic la inceput (timisorenii) mai mare ulterior (alte orase din tara) au renuntat la frica, la lasitatea care a permis sistemului criminal sa existe si l-au dat jos. E un bun exemplu in opinia mea. O lunga perioada de lasitate, urmata de o scurta zvacnire violenta necesara si voila....democratie sau ce o fi ce traim acum.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Nu sunt impotriva acceptarii Holocaustului.


AkaManah, eu nu inteleg propozitia de mai sus.

Mai clar, te rog: admiti realitatea Holocaustului?

Nici eu, intocmai ca LadyJ, nu pricep ce te deranjeaza.

P.S. Poate gasesti putin timp, mai pe seara, mai maine, mai candva, sa-mi raspunzi la intrebarile pe care le-am postat de doua ori. Sunt foarte interesata de raspunsuri si ti-as fi recunoscatoare. Multumesc!


Sunt impotriva oricarei incercari de impunere. Asta zic eu. Nu sunt impotriva realitatii Holocaustului, doar ca nu imi convine sa mi se impuna sa nu fiu impotriva.Asta e tot. Acum..sunt si eu bulversat...In scris arata altfel decat in gand. Sper ca nu mai sunt neclaritati.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Aka, violenta naste violenta. Exemplul tau speram sa fie in sfera subiectului discutat, si nu despre Revolutia din 89 pentru ca asta e alt subiect care merita si el dezbatut frumos, istoric.

Am asa un feeling ca tu defapt te referi la ceva anume dar nu prea iti gasesti cuvintele, este?


PS vecina nu mai canta.Am scapat de a avea corzile ei pe constiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Poate ca maine vom putea discuta civilizat. Multumesc stimate si stimati colege si colegi.


Stimati colegi, semiotica pe care o bag eu la inaintare este o stiinta respectabila. O ramura a semioticii si anume semantica ne invata, printre multe altele, ce inseamna o implicature conventionala sau conversationala. 'Poate maine vom putea discuta civilizat' inseamna 'Pana acum n-am putut discuta civilizat' - asta fiind o implicatura conventionala.

Daca n-as fi atat de setata pe mantra 'humour is tolerance, humour is pluralism, humour is the antidote to fanaticism', probabil ca m-as simti jignita si as pleca d-acilea maiestuos, ca o printesa ultragiata.

Dar sunt. Si astept cu rabdare raspunsurile lui AkaManah la intrebarile mele de pe pagina 32 a topicului trecut:

Citat:

Citatele de mai jos sunt cele care mi-au atras atentia. Cuvintele ii apartin lui AkaManah

Citat:

citat din mesajul lui AkaManah
Trebuie sa intelegem ca pe atunci evreii constituiau o comunitate net diferita de romani, sosita in tara in valuri de refugiati, multi nici nu cunosteau limba romana si cu toate acestea pretindeau cetatenia romana, cu toate drepturile ce decurgeau din aceasta. Eminescu in ziarul "Timpul" scria:


Intrebarile mele:
1. 'Trebuie sa intelegem' pentru ca asa spune Akamanah in calitate de istoric, pentru ca trebuie sau pentru ca, pur si simplu, trebuie?
2. Ce inseamna comunitate 'diferita'? Mai diferita decat alte comunitati? Si in ce fel?
3. 'Eminescu in ziarul 'Timpul' scria' .... in sprijinul afirmatiilor mele?

Citat:

Altfel spus, evreii doreau sa devbina cetateni romani cu forta. Au venit in Principatele Romane, in sec. XIX iar odata veniti au cautat sa-si conserve intocmai stilul de viata, fara a cauta sa se integreze in societatea romaneasca si neavand un rol productiv, constructiv, cerand in repetate randuri interventia armatelor straine pt a-si impune interesele.


Intrebarile mele:
1. Ce inseamna rol productiv/constructiv? Ce anume faceau evreii ca sa demonstreze neintegrarea? Ce inseamna conservarea modului de viata?
2.'Altfel spus' inseamna 'eu nu sunt de acord cu asta' sau inseamna 'sunt de acord si va explic pe inteles'?


La aceste intrebari, adaug intrebarile noi: cine a facut presiuni (financiare, politice, morale etc) pentru studiul Holocaustului? Ce inseamna 'ma indoiesc de onestitea morala a unor astfel de rezultate' (ca au murit mai putin evrei, ca au murit mai multi, ca ...?)

In speranta ca e destul de civilizata discutia, astept cu rabdare, a dvs, Mihaelka.

P.S. Nu intre pentru ca am deja raspunsurile si vreau sa vanez antisemiti. Chiar vreau sa aflu.


Mihaelka am inteles ca esti un guru al semanticii deci, evident nu ma pot pune cu tine. Imi lipsesc expertiza si terminologia. Te rog sa fi intelegatoare cu profanul Aka.

1. Am folosit pur si simplu o forma de exprimare. Fara conotatii. Nu imi cauta niscaiva automatisme mentale, te rog, ca nu sunt constient oricum de ele.
2. Evreii erau o comunitate diferita. Cel putin asa erau perceputi din cauza numarului mare de evrei veniti in relativ scurt timp deci, trebuie (aici chiar spun "trebuie") luat in calcul si socul relationarii intre cele doua etnii atat de diferite si "programate" din punct de vedere religios sa se suspecteze reciproc. Nu mai intru in amanunte. Astept dezbaterea propusa de beren.
3. Nu am citat din Eminoviciu in sprijinul afirmatiilor.De la inceput am spus ca am scris rapid ce am scris deci ordinea logica in text a fost afectata.


Citat:
ma indoiesc de onestitea morala a unor astfel de rezultate

Spun ca rezultatele obtinute sub presiune, chiar daca sunt corecte, nu merita sa fie luate in totalitatea lor ca fiind indubitabile. Macar ca si principiu de conduita.

Deocamdata ma rezum la atat. Pentru celelte intrebari, nu ma mai repet. In alte posturi cred ca e destul de clar ce am spus.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Aka, violenta naste violenta. Exemplul tau speram sa fie in sfera subiectului discutat, si nu despre Revolutia din 89 pentru ca asta e alt subiect care merita si el dezbatut frumos, istoric.

Am asa un feeling ca tu defapt te referi la ceva anume dar nu prea iti gasesti cuvintele, este?


PS vecina nu mai canta.Am scapat de a avea corzile ei pe constiinta.


Stiu ca asa sperai. Sorry ca te-am dezamagit. In rest..cuvinte sunt destule, si bune si rele. Am dat un exemplu incercand sa fiu cat mai concis.
Ma bucur ca nu ai fost nevoita sa distrugi instrumentele artei.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.


Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput