Mostenirea mesianica (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

conchita si hannen, cu tot respectul pentru propunerile voastre, trebuie sa notez ca nu sunt la subiect. Tema generala aici este re-analizarea istorica a evenimentelor din trecutul Romaniei (generatii trecute), in scopul detasarii de influente politice sau ideologice. Evenimente curente sunt incluse numai in masura in care decurg direct din acele evenimente (precum manifestari neo-legionare) sau ca referinte secundare. O discutie concentrata pe evenimente actuale de alta natura (mai precis fara nici o legatura cu evenimente din istoria Romaniei), precum propuneti, este mai potrivita ca subiect la sectiunea Politice.

Va multumesc pentru intelegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

hannen, nu vrea nimeni sa discute aspectul asta, am incercat eu cu palestina si nici o reactie. daca tot vorbim de cauzalitate, apai sa discutam pana la capat.

nimic


conchita,cunosc atit de bine!!
in ciuda oricaror conflicte s-ar isca,in ciuda oricaror acuze ,insulte,epitete ..care mi se vor aduce,nu pot sa nu ma intreb "de ce pt. unii muma si pt. altii ciuma?"asta ca sa descriu pe scurt sentimentul asta care ma incearca(neputinta,indignare,mirare,frustare...ceva amestecat) pt. ca eu daca sunt PRO ceva sunt pro a tot ce implica acel ceva,iar daca sunt CONTRA,idem!! stiu ca intelegi perfect ce vreau sa zic,chiar daca nu pot sa exprim exact(la naiba de exprimare,stiu ce vreau sa zic si totusi simt ca nu o pot face cum trebuie...cred ca din cauza ca niciodata nu s-a vrut ,nu s-a incercat sa fiu inteleasa +rastalmacirea mesajelor...brr,oare ce urmeaza dupa schimbul asta de replici?)

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas
ISLAM DENOUNCES TERRORISM

I want to tell the world... a Story


Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

hannen, te rog sa remarci observatia despre postarea la subiect si sugestia mea pentru deschiderea altui topic la sectiunea Politice sau unde ti se pare potrivit. Analiza pe care o propui nu se incadreaza - in opinia mea - la sectiunea Stiinte. Daca vrei sa te asist in deschiderea altui subiect unde aceste mesaje vor fi transferate, o voi face cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Conchita, daca nu iti palc generalizarile, te rog sa nu le folosesti. Te-ai exprimat asa: ´´evreii si maghiarii au adus comunismul in Romania´´.
Doar pentru ca in asanumitele ´´celule comuniste´´ existau evrei si maghiari,(ceea ce nu ma mira absolut deloc) asta permite cumva generalizarea? NU.Tot de ´´amanuntul´´ asta s-a folosit si codreanu.
Bine ca nu a fost si Ceausescu evreu...


Lady, exprimarea a fost premeditata ca generalizare, ca si exemplificare pentru generalizarile care s-au facut la topic si care au ramas in continuare nelamurite. daca se poate ca romanii sa fie rasisti, toti, si crestinismul anti-semit, de ce nu s-ar putea accepta ca si evreii+ungurii au impus comunismul cu forta in romania? ce conteaza ca doar unii? - la asta m-am referit cu dublul standard.

avand in vedere ca asta era perceptia asupra comunistilor ilegalisti in epoca, mi se pare logica o relatie de cauzalitate. nu ca sunt eu de acord cu ea. incerc sa-mi explic, ca fiecare prezent la discutie, ce pisici s-a intamplat de s-a declansat asemenea ura contra evreilor. eu la concluzia asta am ajuns - teama de comunism. si "explica" multe dintre actiunile legionare si ale lui Antonescu. nu le justifica in sensul moral, ci in sensul ca le expliciteaza.

argumentul religiei nu sta in picioare. fuseram sub tutela turca 400 de ani si n-am auzit de pogromuri contra turcilor, prin romania. banii? - poate doar daca legam aspectul asta de crestinism: camata era vazuta ca un pacat condamnat de Biblie. nationalismul? doar partial il accept ca argument, pentru ca doar legionarii au devenit in final fanatici nationalisti. la ora aia, Romania era moderna, cosmopolita, deschisa catre occident. tinerimea era scolita la paris, intelectualitatea din interbelic e floarea cea vestita la reverul istoriei romanesti. de aceea mie mi se pare ca doar teama de comunism si ca romania sa-si piarda suveranitatea castigata cu greu a cantarit in actiunile lui Antonescu de aliere cu nemtii - o miscare logica, avand in vedere ca nu eram republica, ci regat; avand in vedere ca eram stat majoritar crestin - dusmanii nr. 1 si 2 ai bolsevismului.

logic, romania nu a avut alta cale decat alianta cu germanii, in interes strict personal, vezi si ardealul, ca ma repet. mi se pare absurd sa fie condamnata pentru alianta asta, in baza a ce? se stia din '40 de lagarele de concentrare? frantujii au depus frumos armele si sunt printre invingatorii de razboi. romania a vrut intregirea si a iesit cu teritoriile sfasiate, fara sa cantareasca in discutie cati evrei a salvat, totusi, Antonescu, criminalul de razboi, incercand sa salveze regalitatea si romania contra comunismului. nota bene, afirm ca e criminal de razboi. dar din alt punct de vedere, este erou. sunt posibile si paradoxuri dintr-astea istorice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

conchita si hannen, cu tot respectul pentru propunerile voastre, trebuie sa notez ca nu sunt la subiect. Tema generala aici este re-analizarea istorica a evenimentelor din trecutul Romaniei (generatii trecute), in scopul detasarii de influente politice sau ideologice. Evenimente curente sunt incluse numai in masura in care decurg direct din acele evenimente (precum manifestari neo-legionare) sau ca referinte secundare. O discutie concentrata pe evenimente actuale de alta natura (mai precis fara nici o legatura cu evenimente din istoria Romaniei), precum propuneti, este mai potrivita ca subiect la sectiunea Politice.

Va multumesc pentru intelegere.


beren, eu cred ca gresesti. atata vreme cat se accepta doar o perspectiva - cauza evreiasca in istorie - in discutarea istoriei ROMANIEI (cand ar trebui sa primeze cauza romaneasca, logic), da-mi voie sa cred ca e relevant orice priveste etnia evreilor. asa cum am spus, nici o etnie nu e angelica, iar restul satanice. daca vrei sa intelegi de ce exista anti-semitism, te uiti la tablou in ansamblu. daca zici ca te intereseaza de ce exista anti-semitism astazi, te uiti si la gaza si palestina. nu poti sa fii selectiv, caci ala e semn de partizanat. si cand am zis de agende personale la topic...hm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

conchita si hannen, cu tot respectul pentru propunerile voastre, trebuie sa notez ca nu sunt la subiect. Tema generala aici este re-analizarea istorica a evenimentelor din trecutul Romaniei (generatii trecute), in scopul detasarii de influente politice sau ideologice. Evenimente curente sunt incluse numai in masura in care decurg direct din acele evenimente (precum manifestari neo-legionare) sau ca referinte secundare. O discutie concentrata pe evenimente actuale de alta natura (mai precis fara nici o legatura cu evenimente din istoria Romaniei), precum propuneti, este mai potrivita ca subiect la sectiunea Politice.

Va multumesc pentru intelegere.


beren,probabil ai dreptate.Cu scuzele de rigoare ,n-am citit decit citeva pagini de la partea a 2-a a subiectului .Am inteles ca se discuta despre istoria Romaniei,influente politice,ideologii...

Reactia mea a fost involuntara la anumite idei vehiculate nu neaparat in legatura strinsa cu subiectul ,ci poate doar cu umanitatea ,fervoarea cu care se apara anumiti "subiecti" si cu care se condamna anumite aspecte ,atitudine laudabila de altfel,dar in acelasi timp puse in alt context, aceleasi fapte acum condamnate ,fiind scuzabile!
E o chestie pe care am invatat-o in ani de DC,nu de cind a aparut subiectul asta.
Pur si simplu mi-a scapat.oops,m-ai bine imi muscam degetele ...

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas
ISLAM DENOUNCES TERRORISM

I want to tell the world... a Story


Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

conchita, eu incerc sa nu mai intervin aici decat ca moderator, dar nu pot sa nu ridic niste intrebari de baza la poztarile tale. Pur si simplu nu inteleg logica. In ce sens era corecta politica de asociere cu Germania, mai ales in ce priveste Ardealul, in conditiile Dictatului de la Viena?.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita atata vreme cat se accepta doar o perspectiva - cauza evreiasca in istorie - in discutarea istoriei ROMANIEI (cand ar trebui sa primeze cauza romaneasca, logic), da-mi voie sa cred ca e relevant orice priveste etnia evreilor. asa cum am spus, nici o etnie nu e angelica, iar restul satanice. daca vrei sa intelegi de ce exista anti-semitism, te uiti la tablou in ansamblu. daca zici ca te intereseaza de ce exista anti-semitism astazi, te uiti si la gaza si palestina. nu poti sa fii selectiv, caci ala e semn de partizanat. si cand am zis de agende personale la topic...hm.

nimic



punct ochit...
uite ca mi-a scapat

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas
ISLAM DENOUNCES TERRORISM

I want to tell the world... a Story


Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen
beren,probabil ai dreptate.Cu scuzele de rigoare ,n-am citit decit citeva pagini de la partea a 2-a a subiectului .Am inteles ca se discuta despre istoria Romaniei,influente politice,ideologii...



Inteleg perfect, hannen, si nu trebuie sa-ti ceri scuze pentru nimic. E doar o incadrare diferita a subiectului. Daca vrei sa scrii vreun mesaj la subiecte de Stiinta, te rog sa nu eziti deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
beren, eu cred ca gresesti. atata vreme cat se accepta doar o perspectiva - cauza evreiasca in istorie - in discutarea istoriei ROMANIEI (cand ar trebui sa primeze cauza


conchita, ma vad nevoit sa repet: discutia se poarta din punctul de vedere al analizei istorice, ca stiinta. Ceea ce propui tu e un subiect politic. Se potriveste (perfect) la alt forum.

Mergi la inceput